„Bogowie” (2014), reż.Łukasz Palkowski

Ostatnio obejrzałam film pt: „ Bogowie” wreżyserii Łukasza Palkowskiego .W główne postacie wcielili się: Tomasz Kot –Zbigniew Religa , Piotr Głowacki – Marian Zembala, Magdalena Czerwińska – Anna Religa , Szymon Piotr Warszawski- Andrzej Bochenek. „Bogowie” to film o pierwszym , udanym przeszczepie sercadokonanym przez kardiochirurga Zbigniewa Religę. Operacja odbywa się w Kinice wZabrzu.

 Akcja rozpoczyna się gdy młody lekarz Religaprzyjeżdża ze stażu i próbuje swoją wiedzę i praktykę zastosować w Polsce. Jednakspotyka się z ogromną krytyką swojego zachowania i swoich pomysłów. Młodydoktor chce działać. Nie poddaje się i zakłada swoją własną klinikę. Niestety ponosi  cały czas porażki. Tomasz Kot bardzodobrze odgrywa swą postać, tworząc wyraźny obraz bohatera. Doktor  Religa  po kilku wpadkach zaczyna pić, o paleniu niema już co wspominać. Po wielu próbach udaje mu się znaleźć lokal w Zabrzu .Zdobywafundusze oraz ekipę.

Najbardziejporuszyła mnie scena , kiedy małżonka operowanego mężczyzny pyta czy jej mąż poprzeszczepie będzie ją nadal kochał- to dosyć realny obraz ludzkiej natury. W filmie rozgrywa się wiele scen na granicy życia iśmierci. Wszyscy lekarze z kliniki bardzo się angażują i przeżywają każdą zoperacji. Widza ogarnia nastrój zarówno strachu jak i radości-jeśli lubimy taki splot uczuć to film jest godny polecenia.

Maria Kołodziejczyk
Gazetka „ Z Budy”
Zespół SzkółPrywatnych w Opocznie



 „Nirvana. InUtero”

W 2006 roku odbyła się premiera filmu „Nirvana. InUtero”. Ten biograficzny obraz przedstawia historię jednej z najsłynniejszychgrunge'owych grup przez pryzmat powstania jej ostatniego, niezwyklekontrowersyjnego, albumu „In Utero”, który miał się nazywać „I Hate Myself andI Want to Die” („Nienawidzę się i chcę umrzeć”. Jednak pod presją wydawcy grupazgodziła się zmienić tytuł płyty.  Film,ukazując legendę grunge’u – jednego z najpopularniejszych stylów muzycznych lat80. i początku 90., łączy ze sobą wywiady z członkami zespołu, ekspertamiprzemysłu muzycznego oraz fragmenty nagrań grupy.

Kurt Cobain, frontman Nirvany, powiedział kiedyś: „Punkto muzyczna wolność. To mówienie, robienie i granie tego, na co masz ochotę.Nirvana oznacza wolność od bólu i cierpienia w zewnętrznym świecie i to jestbliskie mojej definicji punk rocka”. Kiedy na świecie pojawiły się poważne dyskusjeo ginięciu rocka, w Seattle pojawił się okrzyk sprzeciwu i sygnał buntu –zespół Nirvana. Kurt Cobain, Dave Grohl i Krist Novoselic bardzo szybkozawładnęli rynkiem fonograficznym. Stali się też jednymi z najbogatszych inajbardziej rozpoznawalnych osób w Stanach Zjednoczonych. Ze sławą i nadmiarempieniędzy nie poradzili sobie najlepiej...  Spowodowało to, że członkowie grupy zaczęlizażywać narkotyki.

Kurt Cobain popełnił samobójstwo 5 kwietnia 1994 roku. Próbowałzabić się już wcześniej. 6 marca 1994 r. zażył pięćdziesiąt tabletek rohypnolu(środka podobnego do valium).  Następnie,18 marca tego samego roku, jego żona Courtney Love wezwała policję, gdy tenzamknął się w łazience z rewolwerem i groził, że popełni samobójstwo. KurtCobain miał 27 lat. „Dołączył” więc do „Klubu 27”, do którego wcześniej"wstąpili" Jimi Hendrix, Janis Joplin czy Jim Morrison.

„Był geniuszem – podkreślał po śmierci Cobaina PaulMcCartney, a Bob Dylan dodawał: - Ten dzieciak miał serce”. Frontman Nirvanymówił natomiast: „Tak jak Hamlet, muszę wybrać między życiem, a śmiercią” – …iwybrał.

Film „Nirvana. In Utero” to świetny przykład tego, jakpowinno się kręcić filmy biograficzne. Rozmowy z początków kariery autorówhymnu alternatywnego rocka „Smells Like Teen Spirit” są przeplatane fragmentaminagrań grupy, wywiadami z np. Chadem Channingiem (byłym perkusistą zespołu) i zekspertami przemysłu muzycznego. Montażysta tego filmu, o którym, podobnie jakw przypadku reżysera, nigdzie nie wspomniano (podano tylko posiadaczy zdjęć ifilmów użytych w filmie) świetnie wszystkie te rzeczy zmontował w jedną, spójnącałość.

Wiktoria Piotrowska
Gimnazjum z ZS w Lotyniu
Gazetka „Szkolny Donosiciel”



Wyspa tajemnic

Film ten opowiada historię szeryfa federalnego Tedd'iego Danielsa,który został wysłany z misją na wyspę na której znajduję się szpital dlaobłąkanych. Jego zadaniem jest odnalezienie pacjentki,  która uciekła z tego właśnie szpitala. Film jestz  gatunku thriller. Film posiada bardzodobrą obsadę, na czele której stoi Leonardo Di Caprio. Osobiście film dla mniejest bardzo dobry.  Posiada on spójnąfabułę, przekładaną z wstawkami z przeszłości naszego głównego bohatera co dajenam obraz naszego filmowego szeryfa. Polecam ten film każdemu, kto lubi trochępomyśleć nad tym co obejrzał a nie tylko przełączyć na kolejny film. Moja ocena5/6.

Adam Ławrynowicz
gazetka szkolna „Ogryzek”
Gimnazjum nr 4 w Rumi



Pocahontas,  reż. Eric Goldberg, Mike Gabriel

Pocahontas to piękna bajkaDisney’a, dziejąca się w czasach kolonizacji Ameryki. Tytułowa bohaterka jestcórką wodza indiańskiego plemienia. Dziewczyna jest niezależna i uwielbiaprzebywać na łonie natury. Pewnego dnia do jeszcze „dzikiej” Ameryki przybywająkorsarze, wśród których jest John Smith. John dzięki Pocahontas dostrzegapiękno natury i uświadamia sobie, że w życiu nie chodzi tylko o rzeczymaterialne. Oboje zakochują się w sobie, przez co mają wielkie kłopoty.

Historia sama w sobiewiele uczy, oraz pozwala inaczej postrzegać świat. Świetna oprawa graficznawraz z dobrze skomponowaną muzyką pozwala odciąć się od rzeczywistości i wciągnąćsię w niesamowity świat przedstawiony w bajce. Uważam, że urywek jednej zpiosenek zawartych w filmie, który jest z resztą moim ulubionym, wieleuświadamia: „Możesz zdobyć świat, lecz tobędzie tylko świat […] Nie barwy, które niesie wiatr.”

Przydzielam 10/10. Myślę,że ta produkcja spodoba się dzieciom jak i dorosłym.

Julia Kudynowska, kl. 2a
Redakcja: PULS ''Trójki''
Gimnazjum nr 3 im. Józefa Chełmońskiego w ZielonejGórze



SHREK

"Shrek"to film reżyserów Andrew Adamson i Vicky Jenson. Produkcja otrzymała Oscara za najlepszy pełnometrażowy film animowany2001 r. Miejsca, w którychrozgrywa się akcja to bagna, zamek księżniczki Fiony, królestwo Lorda Farquaada.Jak przystało na baśń nie znamy czasu akcji. Głównymi bohaterami są: ogr-Shrek, Fiona, Lord Farquaad i Osioł.

Na bagna Shrekaprzychodzą  wypędzone z królestwa LordaFarquaada, postacie z bajek. Ogr, nie chcąc dzielić się swoim terytorium,porozumiewa się z Lordem i wyrusza na poszukiwanie księżniczki Fiony - z którąFarquad zamierza się ożenić . Po walce ze smokiem, który okazuje się smoczycą, Shrek wraz z Fioną i osłem wracają na bagna. W czasie drogi dozamku Ogr zakochuje się z wzajemnością w Fionie. Historia kończy sięszczęśliwie. Jak to w bajkach bywa  Shrek i Fiona biorą ślub.

W polskim dubbingugłosy podłożyli m.in.: Zbigniew Zamachowski ( Shrek) i Jerzy Stuhr (Osioł). Moim zdaniem, mimoże "Shrek" to film animowany , mogą go oglądać także dorośli, bo maon dużo śmiesznych akcji . Zdobył wielką popularność, przez co ukazały siękolejne części - "Shrek 2" i "Shrek 3", które też oglądałemi są tak samo świetne jak ta pierwsza część.

Szymon Szarota
Redakcja gazetkiWRÓBELEK
Niepubliczna SzkołaPodstawowa we Wróblowicach



„Opowieści Z Narnii – Lew, Czarownica I Stara Szafa”

Ostatnio oglądałam film pt. „Opowieści z Narnii”. Jestekranizacja powieści Clive’a Staplesa Lewisa o tym samym tytule. Jest to filmfabularny, którego głównymi bohaterami są: Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja.

Akcja "Opowieści z Narni..." rozgrywa się w dwóchprzestrzeniach. Początkowo poznajemy wydarzenia, które mają miejscew czasie drugiej wojny światowej w Anglii i bohaterów -  nastoletnie rodzeństwo.

Pewnego dnia, po kolejnym niemieckim bombardowaniu,matkawysyła ich wcelach bezpieczeństwa do swojego krewnego na wieś. Młodzi bohaterowietrafiają pod opiekę tajemniczego wujka, zamieszkującego olbrzymii bardzo stary dom, swoim wyglądem przypominający pałac.Aby przezwyciężyć panującą na prowincji nudę, dni spędzająna różnych grach i wspólnych zabawach. Któregoś razu, podczas zabawyznajdują wielką szafę. Okazuje się, że jej drzwi stanowią przejściedo równoległego świata. Po krótkim namyśle, postaci decydująsię wybrać w podróż "na drugą stronę".Tak trafiają do Narnii, baśniowej krainyelfów i satyrów,w którym rządzi magia. Odtąd ich życie stanie się jedną wielkąprzygodą.

Moim zdaniem najbardziejwcieliła się w rolę aktorka grająca Łucję. Widać, że się starała. Aslan to miłyi przyjazny lew. W Edmundzie nie podoba mi się, że jest łatwowierny i żezdradził swoje siostry i brata. Zuzanna jest mądra i zawsze staje w obroniemłodszej siostry. Piotr jest królem Narnii i jest szczery wobec swychpoddanych. Moim zdaniem Biała Czarownica jest niemiła, zła i mściwa. Podsumowując,każdy z aktorów świetnie pokazał główne cech swojej postaci.

Moim zdaniem jest to bardzo ciekawy film. Jeżelijesteście ciekawi przygód pokazanych w filmie, obejrzyjcie go w wolnym czasie.

Paulina Gądek
Redakcja gazetki WRÓBELEK
Niepubliczna Szkoła Podstawowa we Wróblowicach




„MERIDA WALECZNA”

Akcja filmurozgrywa się w Szkocji, w królewskim rodzie. Poznajemy wielkiego, nie tylkoduchem, ale i rozmiarem, władcę, jego szczupłą, ale o wielkim charakterze żonęi czwórkę dzieci. Nie można zapomnieć oczywiście o pięknej rudowłosej Meridziei jej trzech młodszych braciach. Bracia mogą wszystko, a Merida zaś musi byćgrzeczna, miła, stosować się do etykiety i co najważniejsze wyjść za mąż.Dziewczynka natomiast uwielbia rzeczy, które według jej matki nie przystoją kobiecie.Strzela z łuku, jeździ konno, uwielbia biegać boso z rozwianym włosem. Mamachce jednak wydać Meridę, mimo bardzo młodego wieku, za mąż. I tu możnadostrzec średniowieczne porównanie: kandydatem będzie ten, kto wygra turniej.Mimo sprzeciwów dziewczynki mama uważa, że wie lepiej, co jest dla niej dobre.Merida prosi czarownicę, by jej pomogła, by sprawiła, że mama nie będzie jejzmuszać do ślubu. Czarownica pomaga, ale nie tak, jak chce bohaterka. Jej mamazostaje przemieniona. Jednak nie zdradzę, w co, żeby nie odkrywać kart. Tozdarzenie spowoduje, że matka zrozumie córkę, a córka matkę. I będą mogły poodczarowaniu żyć pełniej.

Moim zdaniem filmzasługuje na najwyższą ocenę. Mój zachwyt wzbudziła już sama Merida - świetniezanimowana. Fantastyczne widoki, dziewczynka pędząca przez i piękna muzykatworzyły niepowtarzalny klimat filmu. Film dla dzieci, na którym ani przezchwilę się nie nudziłam.

Magdalena Gondek
Redakcja gazetki WRÓBELEK
Niepubliczna Szkoła Podstawowa weWróblowicach



Kraina lodu

Kraina lodu to film animowany, który powstał w 2013 roku.Stał się jednym z najbardziej popularnych animacji wśród dzieci, główniedziewczynek. Opowiada o życiu dwóch sióstr, które są księżniczkami  Arendel, a jedna z nich, starsza, urodziłasię z mocą lodu, śniegu. Podczas zabawy Elsa, która posiada moc, niechcącytrafia Annę w głowę. Ta mdleje, a Elsa zaczyna bać się swojego talentu. Annanatomiast o wszystkim zapomina i nie wie nic o mocy swej siostry. Starszasiostra w obawie zamyka się w swoim pokoju i nie wychodzi z niego na spotkaniaz siostrą, ani na nic innego.

Podczas, gdy Elsa jest zamknięta w sobie, jej rodzicemuszą wyjechać. Podczas tej podróży giną jednak na morzu. Siostry pogrążają sięw smutku, a Elsa wciąż boi się wyjść. Nadchodzi jednak dzień jej koronacji, bokrólestwo nie może już dłużej żyć bez władcy. Dla wszystkich jest to szczęśliwydzień. Wrota pałacu zostają otwarte, a na mieszkańców Arendel czeka wspaniałybal. Podczas gdy Anna jest w świetnym humorze, Elsa próbuje nauczyć się panowaćnad swoją mocą. Anna spotyka Hansa, księcia Nasturii. Księżniczka zakochuje sięw nim, a on odwzajemnia jej uczucia. Młodzi spędzają ze sobą dużo czasu. Wkońcu Hans oświadcza się Annie i kiedy wszystko wydaje się szczęśliwe, Elsa niezgadza się na błogosławieństwo ich małżeństwa. Anna ze złości ściąga jejrękawiczkę. Starsza siostra wpada w gniew i ze strachu wyczarowuje wielki mur zkolców lodu. Następnie ucieka na Lodowy Wierch, największy szczyt w królestwie.Młodsza siostra myśli, że to przez nią i wyrusza za nią, aby wszystko naprawić,a do jej powrotu Hans obejmuje władzę w królestwie.

W tym samym czasie Elsa wspięła się już na górę izbudowała piękny lodowy pałac. Anna dalej wędrując odnajduje małą chatkę wlesie. Okazuje się, że jest to sklep. Ania kupuje sobie ciepłe ubrania, bo gdywyjeżdżała z zamku, nie zdążyła ich na siebie założyć. Spotyka tam chłopaka,który zgadza się z nią wyruszyć na Lodowy Wierch.

Gdy w końcu tam dotarli, Anna postanowiła namówić siostrędo powrotu do domu i przywrócenia wiosny. Okazuje się jednak, że czarodziejkaboi się powrotu i nie wie, jak przywrócić wiosnę. Ania nie daje jednak zawygraną. Elsa zaczyna się bać i przez przypadek trafia siostrę w serce. ŻycieAnny wisi na włosku...

Więcej wam nie zdradzę, więc jeśli chcecie dowiedzieć sięwięcej, oglądnijcie ten film sami. Moim zdaniem film jest bardzo emocjonalny.Jest to moja ulubiona opowieść animowana.

Wiktoria Janiel
„Express Społeczniaka”
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



„Ruchomy zamek Hauru”

Bajka opowiada o młodej dziewczynie Sophie, która pracujejako kwiaciarka. Pewnego dnia z opresji ratuje ją nieznajomy mężczyzna.Wieczorem przychodzi do niej wiedźma z pustkowia, która zmienia Sophie wstaruszkę. Dziewczyna postanawia opuścić miasto.

W pewnym momencie spotyka stracha na wróble, który przezpewien czas podróżuje razem z nią. Po ciężkiej i długiej podróży Sophie prosistracha o jakiś miły domek, żeby się schronić. Strach przyprowadza jej ruchomyzamek Hauru. O tym domu i jego właścicielu krążyło wiele historii, np. że jegowłaściciel kiedyś porwał jakiejś kobiecie serce. Oczywiście Sophie chowa się wzamku i przesypia tam noc. Następnego dnia spotyka w domu małego chłopcaMarkera i demona ognia w postaci płomienia Calucifera. Dziewczynka postanawiazostać w domu i pomagać w porządkach.

Tego dnia do drzwi przychodzą mężczyźni, którzy mają dlawłaściciela domu zaproszenie na wojnę. Następnego dnia do domu wraca Hauru. Okazujesię, że jest to ten sam mężczyzna, który uratował ją. Po paru godzinach Haurumusi znów wracać do swojej tajemniczej pracy. Wieczorem wraca, prosi kierującegocałym domem Calucifera o nalanie ciepłej wody. Następnego dnia Hauru wybiega złazienki z krzykiem. Okazało się, że Sophie przez przypadek poprzestawiała mueliksiry farbujące włosy.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co będzie dalej, obejrzyjten film. Moim zdaniem był całkiem ciekawy i bardzo oryginalny. Pokazujejapońską kulturę i inne spojrzenie na świat.

Maciej Mika
„Express Społeczniaka”
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



Tajemny krąg

Ostatni oglądałam serial pod tytułem „Tajemny krąg”. Opowiadao piątce znajomych posiadających ogromną moc. Przyjaciele postanawiają podążyćza swoimi rodzicami i stworzyć wspólnie krąg. Niestety, mają na swojej drodzedwie przeszkody. Jedną z nich jest brak Cassie Blake, czyli szóstej członkinikręgu, a drugim to, że ich rodzice nie mogą dowiedzieć się o powstaniutajemnego kręgu. Gdy pewnego dnia Cassie z powodu śmierci swej matki przyjeżdżado rodzinnego miasta, nastolatkowie są szczęśliwi i postanawiają powiedziećdziewczynie o jej magicznych zdolnościach. Początkowo Cassie nie chce w towierzyć, ale z czasem przekonuje się, że naprawdę jest czarownicą. Dziewczynapoznaje przyjaciół, zakłada krąg, zakochuje się, a także poznaje swojego ojca,który rzekomo umarł. Razem z przyjaciółmi przeżywa przygody i poznaje swojąhistorię.

Serial „Tajemny Krąg” jest z gatunku thrillerem, ale polecamgo wszystkim dziewczynom, bo bardzo wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Asia Drążek
Gazetka „Express Społeczniaka”
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie