„Harry Potter i Insygnia Śmierci”, reż. David Yates

Ostatnio obejrzałem amerykańsko-brytyjski film fantasy w reżyserii Davida Yatesa na podstawie powieści J.K. Rowling pt. „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Produkcja ta jest kontynuacją ostatniej części sagi filmowej o Harrym Potterze, a zarazem ósmym pełnometrażowym filmem z tej serii.

Opowiada o dalszych niesamowitych przygodach młodego czarodzieja Harry’ego Pottera, który jest uczniem Szkoły Magii i Czarodziejstwa o nazwie Hogwart. W głównych rolach w filmie wystąpili m.in. Daniel Radcliffe jako tytułowy Harry Potter, Rupert Grint jako Ron Weasley, Emma Watson jako Hermiona Granger oraz Ralph Fiennes w roli Lorda Voldemorta. Światowa premiera odbyła się 7 lipca 2011 roku w Londynie. W polskiej wersji językowej film w kinach ukazał się niewiele później, bo 15 lipca 2011 roku. Tą część serii śmiało można nazwać filmem akcji. Atmosfera filmu przez cały czas trzyma w napięciu. Moją uwagę zwróciły znakomite efekty specjalne, które niesamowicie działają na wyobraźnię. Dodatkowo charakteryzacja postaci jest bardzo realna, co pozwala jeszcze bardziej wczuć się w film. Podczas oglądania zaciskałem ręce na poręczy fotela, czułem przechodzące dreszcze po plecach oraz napływające łzy do oczu. Całym sobą przeżywałem zmagania bohaterów i mocno związałem się z postacią silnego-słabego Harry’ego Pottera, który bez pomocy najlepszych przyjaciół nigdy nie dałby sobie rady. Pod koniec filmu następuje niespodziewane, efektowne zakończenie. Walka sił dobra z siłami zła świata czarodziejów przeistacza się w otwartą walkę. Nikt już nie może czuć się bezpiecznie. Nieuchronnie dochodzi do ostatecznej rozgrywki głównego bohatera filmu Harry’ego Pottera z jego odwiecznym wrogiem Lordem Voldemortem.

Jak najbardziej polecam każdemu obejrzenie tej części Harry’ego Pottera jak i wszystkich poprzednich. Film dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Jest ciekawy, emocjonujący, a przede wszystkim pobudza wyobraźnię. Ukazuje również ponadczasowe wartości, którymi jest przyjaźń oraz braterstwo. Film doskonale uczy nas, czym jest zaufanie i tego, jak ważna jest determinacja w osiąganiu wymarzonego celu. Myślę, że my wszyscy powinniśmy brać przykład z Harry’ego.

Wiktor Zapalski
ZS2 Piła
Niecodziennik Szkolny




„Gimnazjaliści nie płaczą”

Film pod tytułem „Gimnazjaliści nie płaczą” opowiada o dziewczynie – Akkie, która jest uwielbiana przez wszystkich rówieśników, oprócz Joepa. Dziewczyna uwielbia piłkę nożną i jest najlepsza z drużyny.

Niedługo po bójce z chłopcem o to, kto jest lepszy, Akkie zaczęła mieć częste krwotoki z nosa i siniaki. Rodzice widząc jej problemy, udają się z nią do lekarza. Tam dziewczyna usłyszała wyrok „białaczka”. Jednak nastolatka nie poddaje się i wierzy, że pokona chorobę. Podczas nieobecności Akkie w szkole, koledzy i koleżanki klasy wspierali ją i przynosili rysunki lub listy do szpitala. Dziewczynka czytała i zawieszała je nad swoim łóżkiem. Po jakimś czasie stan zdrowia nastolatki poprawił się i lekarz nawet pozwolił jej jechać na obóz piłki nożnej. Na obozie wszyscy cieszyli się, że Akkie jest z nimi. Dziewczyna nawet w trakcie jednej z zabaw rozmawiała z Joepem. W ten sposób dowiedziała się o jego tajemnicy. Niestety, niedługo po tym nastolatka poczuła się słabo i zemdlała. Przestraszeni rodzice zabrali ją do szpitala. Tam okazało się, że wystąpiły przerzuty choroby do mózgu. Akkie zrozumiała, że to koniec, bo nawet lekarz prowadzący zgolił swój wąs na znak, że już nie zdoła jej wyleczyć. Ale w tym czasie zbliżał się turniej piłkarski, w którym nastolatka miała brać udział. Jednak była ona bardzo słaba, więc koledzy z klasy wpadli na pomysł, aby specjalnie dla niej urządzić ten mecz na boisku szpitalnym. Chcieli, żeby Akkie mogła wszystko widzieć z okna. Nadszedł wreszcie dzień meczu, dziewczynka była szczęśliwa, że może to zobaczyć. Podczas oglądania Akkie nagle… słabnie i umiera. Nastolatka już nie dała rady dalej walczyć z rakiem. Był to szok, a potem cierpienie dla bliskich i przyjaciół. A szczególnie było to trudne dla Joepa, który się w niej zakochał. Wszyscy wiedzieli, że Akkie walczyła do końca i była pozytywną osobą.

Bardzo polecam ten film, ponieważ jest wzruszający i prawdziwy. Fabuła jest ciekawa i przedstawia takie wartości, jak miłość czy wiara. Myślę, że warto go obejrzeć i przeżyć tę wzruszającą historię.

Alicja Nowacka kl. IIa




Recenzja filmu pt. „ Igrzyska śmierci”

W swoim życiu widziałam wiele filmów, które zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Jednak film pt."Igrzyska śmierci” Garyego Rossa zajmuje jedno z czołowych miejsc w mojej filmotece wraz z kolekcją wszystkich części: „Harryego Pottera”, „Sagą Zmierzch” oraz „Niezgodną”.

Reżyser na podstawie trylogii Suzanne Collins o tym samym tytule stworzył arcydzieło na skalę światową. W filmie występują Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth i Woody Harrelson. Światowa premiera filmu odbyła się 21 marca 2012 roku, natomiast w Polsce 23 marca 2012 r.

Akcja filmu rozgrywa się w nieokreślonej przyszłości, kiedy to Stany Zjednoczone zniknęły z mapy Ameryki Północnej, a na ich miejscu powstało państwo Panem, którym rządzi złowrogi prezydent Snow.

Film opowiada historię trzynastu dystryktów, które podniosły bunt przeciw stolicy – zwanej Kapitolem. Po długiej wojnie dwanaście z nich poddało się, a trzynasty został unicestwiony. Na znak terroru i poniżenia dystryktów zwycięski Kapitol co roku organizuje „Głodowe Igrzyska”, w których udział biorą młodzi ludzie w wieku między 12 a 18 rokiem życia. Główną bohaterką jest Katniss Everdeen, która zgłasza się na ochotnika, żeby chronić siostrę. Z chłopców wybrany zostaje Peeta Mellark . Przywiezieni oni są do Kapitolu, gdzie wraz z innymi trybutami stoczą walkę, z której żywy wyjdzie tylko zwycięzca. Pochodzący z biednego dystryktu i nie wyszkoleni w walce Katniss i Peeta, w oczach widzów skazani są na porażkę. Igrzyska bywają jednak nieprzewidywalne. Ponadto między młodymi rodzi się uczucie, a odważna szesnastolatka rozpala w ludziach nadzieję na zmiany. Staje się symbolem buntu i walki z niesprawiedliwością. Bezcenne okazują się jej umiejętności mistrzowskiego strzelania z łuku i poruszania po lesie. Jednak jeśli kiedykolwiek ma zobaczyć jeszcze rodzinny Dystrykt 12, musi dokonać rzeczy niemożliwych.

Film pt. „Igrzyska Śmierci” skierowany jest przede wszystkim do ludzi młodych. Został nakręcony z dużym rozmachem, jeśli chodzi o efekty specjalne, więc może wzbudzić zainteresowanie również poważniejszej wiekowo grupy widzów. Całość uzupełnia muzyka Jamesa Newtona Howarda. Polecam film ze względu na: doborową obsadę, interesującą problematykę, dobry scenariusz i wartką akcję. Jest to dobry sposób na wspólne spędzenie popołudnia z całą rodziną.

Martyna Chrobak, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




Recenzja filmu: "Harry Potter i kamień filozoficzny"

"Harry Potter i Kamień filozoficzny" to film na podstawie książki J. K. Rowling – słynnej brytyjskiej pisarki, autorki licznych tytułów dla młodzieży. Urodziła się 1965 r. Słynna Brytyjka napisała również całkiem popularną książkę "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć?". Film opowiada o jedenastoletnim chłopcu o imieniu Harry. Harry jest sierotą i wychowuje go wujostwo. W pewnym momencie w jego życiu zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a później chłopiec trafia do Hogwartu, czyli szkoły magii. Tam poznaje przyjaciół: Hermionę i Rona. Razem przeżywają wiele ciekawych przygód. Choć film jest z 2001r. zastosowano w nim wiele efektów specjalnych, które sprawiają, że jest on naprawdę znakomity.

Aktorzy, którzy w nim występowali, musieli poświęcić wiele czasu i sił aby wyszedł on taki magiczny i wspaniały.

„Harry Potter i kamień filozoficzny’’ otrzymał wiele nagród, między innymi za najlepsze kostiumy, najlepszy nowy talent i najlepszy fabularny film familijny.

Malwina Obrzut

Szkolne Fakty po raz Czwarty




"Shrek"

Film pt. „Shrek” w reżyserii Andrew Adamsona i Vicky Jensona miałam już okazję obejrzeć kilkakrotnie. Jest on jednak tak wciągający, że można go oglądać wiele razy i za każdym razem śmiać się równie mocno i głośno.

Film miał premierę w Polsce 13 lipca 2001 roku, czyli kilka lat przed moim urodzeniem. Jest to film animowany z gatunku komediowego. Opowiada o dużym, zielonym ogrze, o imieniu Shrek. Mieszka on na bagnach, gdzie jego spokój zakłócać zaczynają postacie z bajek, wygnane z królestwa Duloc, przez złego Lorda Farquaada. Dodatkowo spotyka wyjątkowo upierdliwego Osła, który nie chce się od niego odczepić. Razem wyruszają w celu uwolnienia księżniczki Fiony z wieży, pilnowanej przez złego smoka. Jeśli uwolnią Fionę, to Shrek odzyska swoje bagno, a królewna poślubi Lorda. Ocalenie Fiony jednak, okaże się niewielkim problemem, bo na jaw wyjdzie pewien jej sekret…

Film w wersji polskiej został zrealizowany ze świetnym dubbingiem Zbigniewa Zamachowskiego - jako Shreka i Jerzego Stuhra - jako Osła. Dużym plusem jest wspaniała scenografia i efekty specjalne. Dodatkowym atutem jest muzyka, która oddaje doskonale nastrój w filmie. Każdy chyba zna utwór „I’ m A Believer" czy „Hallelujah”. O wielkości filmu, świadczy uzyskany Oscar w kategorii najlepszy animowany, pełnometrażowy film w 2002 roku lub Złota Palma dla najlepszego reżysera.

"Shrek" to film, podczas którego można się i ośmiać, i wzruszyć. Powiedzonko gadatliwego Osła -„serio, serio?” weszło na długo do powszechnego użycia. Polecam go i młodszym, i starszym. „Shrek” doczekał się kontynuacji, ale pierwsza część według mnie jest najlepsza i niepowtarzalna.

Katarzyna Blicharczyk

"Lider"




„Minionki rozrabiają” 

„Minionki rozrabiają” powstały w 2015 roku. Jest to kontynuacja animacji „Jak ukraść księżyc?”. Małe, żółte istoty z pierwszej części tak zachwyciły publiczność, że stały się głównymi bohaterami. Gdy Minionki pojawiają się na ekranie, na sali kinowej rozbrzmiewa śmiech.

Wraz z Minionkami wraca ich przełożony Gru – były arcyłotr, dziś producent żelków i dżemów. Jest ojcem trójki zaadoptowanych dzieci. W końcu znudzony sprzedażą żelków i dżemów przyjmuje prace w agencji zwalczającej najczarniejsze charaktery świata. Jego pierwszym zadaniem jest odnaleźć skradziony mutagen – PX41. Gdy Gru przyjmuje zadanie, to okazuje się, że jego Minionki i potomstwo będzie w tarapatach. Żeby uratować swoich bliskich, Gru przeżywa serię zabawnych historii.

Według mnie film jest odpowiedni dla dużych i małych. Jest zabawny i ma charakter filmu akcji. Uważam, że ta animacja świetnie nadaje się do oglądania w rodzinnym gronie.

Piotr Nowak, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny



"The Secret Life Of Pets" (pol. "Sekretne życie zwierzaków domowych") 

Parę miesięcy temu w kinach zagościł nowy film pt. "The Secret Life Of Pets" w reżyserii Chris’a Renand’a, Yarrow’a Cherey. Ten pierwszy odpowiedzialny jest za świetne produkcje, między innymi "Minionki rozrabiają", "Jak ukraść Księżyc?" i "Lorax".

Od momentu premiery filmu w kinach "The Secret Life Of Pets” obejrzało wiele milionów ludzi z całego świata. W sklepach pojawiło się wiele zabawek na licencji tego filmu.

W animacji możemy zobaczyć wielu ciekawych bohaterów: milusińskiego kundelka Max’a, niebezpiecznego Duke’a i ich opiekunkę Katie. Max pewnego dnia zostaje niemile zaskoczony przez swoją właścicielkę, która przyprowadza do domu nowego psa. Nowy mieszkaniec Duke, w wielu momentach jest niedobrym kolegą dla Max’a.

Dobrą stroną ,"The Secret Life Of Pets" są płynne przejścia, które dają wrażenie realistyczności. Należy również zwrócić uwagę na ciekawe przygody wyżej wymienionych bohaterów. Momentami zapierają dech w piersi, a przy niektórych zakręci się łezka w oku.

Moim zdaniem film ma bardzo duży potencjał i gorąco go polecam.

Maja Ochmańska
Szkolne Fakty po raz Czwarty
SP nr 4 im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Gdańsku




"Osobliwy dom pani Peregrine",  Ransom Riggs

Powieść Ransoma Riggsa pt. "Osobliwy dom pani Peregrine" przeczytałam niedawno. Sięgnęłam po nią, ponieważ zaciekawiła mnie okładka, jednak nie spodziewałam się, że treść książki równie mocno mnie zainteresuje. 

Fabuła opowiada o szesnastoletnim Jacobie Portmanie, któremu dziadek od dziecka opowiada historie o potworach i dzieciach posiadających magiczne zdolności. Z czasem nastolatek przestaje wierzyć w opowieści ukochanego dziadka - uważa je za zmyślone bajki. Jednak gdy Jacob staje się świadkiem jego śmierci, na nowo zaczyna ufać historiom staruszka. Chłopak wyrusza na małą wyspę w Walii, by odkryć co tak naprawdę stało za śmiercią Abrahama Portmana i poznać jego przeszłość. Spotyka tam wszystkie wyjątkowe dzieci oraz osobliwą panią Peregrine, o których opowiadał mu dziadek. Na przyjaciół zmarłego czyha niebezpieczeństwo, a jego wnuczek ma zamiar im pomóc. 

"Osobliwy dom pani Peregrine" jest thrillerem młodzieżowym, jest tajemniczy i zawiera w sobie dreszczyk grozy. Powieść powinna spodobać się każdemu, kto lubi tego typu klimaty.

Rozalia Kubiak
Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




"Szkoła przetrwania"

Serial dokumentalny pt. "Szkoła przetrwania” emitowany na kanale Animal Planet pokazuje, jak przetrwać w innych, trudnych i ekstremalnych warunkach. Głównym bohaterem i prowadzącym jest Bear Grylls, były żołnierz i miłośnik survivalu.

Bohater pokazuje jak nie zginąć i przetrwać np. w dżungli, na pustyni, w górach i na morzu. Beary jest barwo wytrzymały na wszelakie niedogodności np. zimną wodę, chłód, upał i dzicz. Jest mądry, doświadczony i wie, jak postąpić, gdy jest się rannym lub jak upolować zwierzynę. Każdy odcinek prezentuję wiedzę dotyczącą innych warunków.

Program jest dla osób lubiących adrenalinę. Jest w nim dużo porad i ciekawostek, które mogą się przydać nawet w codziennym życiu. Bardzo polecam program survivalistom.

Paweł Oniszczuk, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




„Gwiazd naszych wina” 

Amerykański dramatyczny romans z 2014 roku w reżyserii Josha Boone'a. Film jest adaptacją powieści Johna Greena o tym samym tytule. Wybierając ten film, trzeba być przygotowanym na łzy, a nawet strumienie łez. Tytuł jest nawiązaniem do „Juliusza Cezara” Szekspira. „To nasza tylko, nie gwiazd naszych wina”. Film opowiada historię dwóch nastolatków, chorujących na raka.

Ona – szesnastolatka ze zdiagnozowanym rakiem i nadopiekuńczymi rodzicami, on – były koszykarz, któremu świat się zawalił, gdy amputowano mu nogę. Poznają się na grupie wsparcia.

Początkowa przyjaźń między Hazel i Gusem przeradza się w coś głębszego i silniejszego, choć w tle wciąż obecny jest cień choroby. W głównych rolach Shailene Woodley i Ansel Elgort znanych m.in. z serii „Niezgodna”. „Gwiazd naszych wina” okazało się gigantycznym sukcesem na całym świecie. Film pobił historyczny rekord ilości biletów kupionych zawczasu jeszcze przed premierą. Serdecznie polecam ten film!

Klaudia Jucha
Lider