Więzień labiryntu, reż. Wes Ball

Akcja filmu rozgrywa się w otoczonej labiryntem wiosce. Wioska została założona przez grupę nastoletnich chłopców. Bohaterowie znajdują się tam już od 3 lat i próbują za wszelką cenę przetrwać. Wypracowali nawet system, w którym każdy pełni określoną rolę. Głównym bohaterem jest nastoletni Thomas, który również zostaje uwięziony w tym tajemniczym miejscu. Nie pamięta kim jest i jak znalazł się w tym miejscu. Początkowo cześć grupy zamieszkującej wioskę nie ufa nowemu przybyszowi, wszystko jednak zaczyna się zmieniać, gdy w wiosce pojawia się tajemnicza dziewczyna Teresa – pierwsza w tym miejscu. Thomas nawiązuje nowe przyjaźnie, tworzą się również nowe sojusze. Wraz z nowymi przyjaciółmi pomimo sprzeciwów reszty wioski Thomas postanawia opuścić to miejsce. Bohaterowie wiedzą, że jest to wyjątkowo niebezpieczna misja, gdyż labiryntu strzegą stwory zwane Buldożerami. Bohaterom w pewnym stopniu udaje się osiągnąć swój cel. Wszystko nie zostaje jednak wyjaśnione. Ostatnie kilkanaście minut filmu uświadamia nam, że to jeszcze nie koniec i będzie ciąg dalszy tej historii. Przyszłość bohaterów nie jest jeszcze przesądzona. Film ogólnie trzyma w napięciu, zapewnia ciekawą rozrywkę i przedstawia wizję świata, w którym dokonuje się brutalnych eksperymentów na młodych ludziach.

Alicja Tokarczyk kl.VIIa „Kurier Jedynki” 

Sp.1 w Leszczynach



Więzień labiryntu: Próby ognia , reż. Wes Ball

W drugiej części filmu opartego na książce Jamesa Dashnera, bohaterowie pod przywództwem Thomasa wydostali się już na wolność z tajemniczego labiryntu. Nastolatkowe odkryli przy okazji ułamek prawdy o świecie. Zdewastowane miasta, burze piaskowe z piorunami i największe zagrożenie w postaci „Poparzeńców”, ludzi zainfekowanych chorobą- do złudzenia przypominających zombie. Okazało się, że nastąpiła apokalipsa, a ich wydostanie się ze śmiertelnego labiryntu było elementem próby opracowania leku. Wyszło też na jaw, że główny bohater zanim znalazł się w labiryncie pracował dla naukowców zarządzających tym kompleksem. Po ucieczce Thomasa i jego przyjaciół czekają nowe wyzwania. Muszą oni w ciągu dwóch tygodni przejść przez najbardziej zniszczoną część Ziemi. Ocaleni dostają się do twierdzy, która oddziela ich od niebezpiecznego świata zewnętrznego. Placówką zarządza organizacja zwana „Dreszcz”. Z czasem bohaterowie uświadamiają sobie, że „coś jest nie tak”. Okazuje się również, że nie wszystko jest czarne lub białe, a nie każdy jest tylko dobry lub zły. Bohaterowie ponownie muszą walczyć o przetrwanie. Jeśli lubicie klimat apokalipsy, to zapewne spodoba Wam się druga cześć, która moim zdaniem okazała się lepsza od pierwszej.

Alicja Tokarczyk kl.VIIa „Kurier Jedynki” 

Sp.1 w Leszczynach



Więzień labiryntu; Lek na śmierć , reż. Wes Ball

To już końcowy rozdział opowieści na podstawie książek Jamesa Dashnera. Wojna z Dreszczem wchodzi w ostateczną fazę. Thomas wraz z przyjaciółmi stara się odbić z niewoli jednego z członków swojej ekipy ; Minho. Sytuacja jest wyjątkowo niesprzyjająca, gdyż Teresa postanowiła dołączyć do ekipy naukowców i zdradziła w ten sposób swoich przyjaciół. Teresa wraz z naukowcami przewozi Minho do ostatniego istniejącego miasta. Będzie próbowała uzyskać z osocza swojego byłego przyjaciela lek spowalniający rozprzestrzenianie się wirusa. Odbicie przyjaciela okazuje się być samobójczą misją, ale Thomas postanawia zaryzykować dla przyjaciela. Najciekawsza i najbardziej efektowna okazuje się tutaj scena napadu na pociąg. W finale tej części mamy zakończenie, które nie dla wszystkich okazuje się szczęśliwe. Trzecia część Więzienia labiryntu jest filmem ciekawym i wciągający, który polecam osobom lubiącym filmy SF. W ostatniej części jest dużo nawiązań i powrotów do poprzednich wydarzeń, które dla osób nie znających całej historii mogą okazać się niezrozumiałe. Dlatego warto również zobaczyć dwie poprzednie części filmu.

Alicja Tokarczyk kl.VIIa „Kurier Jedynki” 

Sp.1 w Leszczynach



Księżniczka na lodzie


Film opowiada o Casy ,która marzy o studiowaniu fizyki na Marrardzie dlatego jako projekt badawczy postanawia zbadać prawa fizyki w jeździe figurowej jednak nie w zwyczajny sposób oglądając ale na własnej skórze. W wakacje postanawia zacząć treningi na lodowisku po pewnym czasie uświadamia sobie to że łyżwiarstwo to jej prawdziwa pasja. Próbuję połączyć te dwie rzeczy jednak jej mama tego nie pochwala i wolałaby by Casy zajęła się dostaniem na Marrard W pewnym momencie Casy postanawia wziąć udział w zawodach na mistrzynią Stanów Zjednoczonych Pomaga jej w tym poznana niedawno Gen i jej mama była mistrzyni 
Księżniczka na lodzie to film dla osób w każdym wieku.
Jest filmem o mało poruszanej tematyce sportowej jednak częściej niż na przykład hokej na lodzie. Dzięki niemu możemy zobaczyć jak niezgrabna w ruchach dziewczyna, która jest molem książkowym staje się niemalże profesjonalną łyżwiarki Film pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych jeśli chodzi o marzenia ponieważ jeśli masz chęci pasję i właśnie marzenia możesz zrobić wszystko, a zwłaszcza jeśli ludzie w ciebie nie wierzę

Aleksandra Klita 

Szkoła im Tadeusza Kościuszki w Zalasiu 

Gazetka Szkolny News



"Piąta fala"

Film najlepiej opisują te słowa "Pierwsza fala przyniosła ciemność druga odcieła drogę ucieczki trzecia zabiła nadzieję po czwartej  wiedz jedno nie ufaj nikomu" 
Jednak by przybliżyć trochę bardziej fabułę i sens tytułu skrócę film swoimi słowami. Ludzie zdają sobie sprawę, że nie są sami we wszechświecie, że jest coś poza nimi i na pewno nie jest to dobre. Po czwartej fali kosmicznych najeźdźców pozostaje tylko niewielka garstka ocalałych. Obcy zaczynają być podobni do nas przez co nie da się ich odróżnić. W tych resztkach cywilizacji znajduje się dziewczyna o imieniu Lessi ,która przez mały błąd odłącza się od swojego brata. Chcąc go znaleźć uczy się bronić, zabijać i przetrwać, a pomaga jej nowo poznany chłopak Ivan Walker. Z jego pomocą próbuję zgładzić obcą cywilizację odnaleźć brata i uratować ostatnich mieszkańców Ziemi przed zagładą.
 Piąta fala jest filmem dla trochę starszej publiczności, którą nie przerażają lekko brutalne sceny. Moim zdaniem film jest cudowny przez to że pokazuje coś co może być prawdą uświadamia, że w tym wielkim wszechświecie mogą być inne organizmy, których człowiek jeszcze nie zna mimo tego, że film ma lekko trudną tematykę nie przytłacza. Ogląda się go w napięciu, gdyż nie jest przewidywalny  i niektóre rzeczy bardzo zaskakują. Polecam film każdemu kto lubi taką tematykę.

Aleksandra Klita 

Szkoła im Tadeusza Kościuszki w Zalasiu 

Gazetka Szkolny News



Kingsman - złoty krąg (Kingsman – The Golden Circle)

Kingsman - złoty krąg (Kingsman – The Golden Circle) to film akcji opowiadający o tajnych agentach broniących ludzkości. Działają pod przykrywką firmy szyjącej garnitury. W fabule filmu chodzi o to, że mafia narkotykowa do swoich używek dodała wirus, który wywoływał paraliż, a w późniejszym okresie śmierć. Istniało jednak antidotum na tę przypadłość. Agent Kingsmanu wyrusza na wyprawę do Kambodży, aby odebrać lek od złoczyńcy. Przeżywa wiele mrożących krew w żyłach przygód. Więcej nie będę opowiadał. Jak już wspomniałem, akcja nasycona jest mnóstwem niecodziennych wydarzeń, które mogą zaskoczyć nawet wytrawnych kinomanów. Muzyka buduje napięcie, na pewno nie pozwala zasnąć, choć byś nawet wcześniej kilka nieprzespanych nocy. Taron Egerton nie jest jedną z światowych gwiazd kina, ale jego gra aktorska zasługuje na Oscara. Film bardzo mi się podobał i polecam go wszystkim, którzy lubią film akcji typu James Bond itd.

Stanisław Gotfryd

Szkoła Podstawowa w Brzozowej

Gazetka: GONIEC SZKOLNY 2



„Rodzinka.pl”

Serial ten opowiada o rodzinie z Warszawy, mieszkającej w ładnym domku przy ulicy Pokrętnej 13. Rodzina nosi nazwisko Boski i składa się z matki Natalii, ojca Ludwika i trzech synów o imionach Tomek, Kuba i Kacper.

Serial ten jest z gatunku komediowego, więc nie brakuje śmiesznych scen. W zasadzie w każdej z nich jest jakiś zabawny wątek lub morał. Cała fabuła jest przedstawiona w sposób barwny i kolorowy. Dzięki temu serial ogląda się z przyjemnością. Traktuje on o życiu codziennym i o problemach z jakimi na co dzień spotykają się setki rodziców. Dzieci potrafią kombinować i tak przedstawić sytuację, że rodzice często im ulegają. Czasem uważam, że Natalia za bardzo wrzeszczy a Ludwik jest zbyt fajtłapowaty. Dzieci zaś są błyskotliwe i mimo, że ciągle się kłócą między sobą tak naprawdę bardzo się kochają. W serialu rzeczywistość jest przedstawiona trochę zbyt naiwnie. Niby Boscy to zwykła rodzina, jakich w Polsce nie brakuje, jednak nie w każdej rodzice są tacy tolerancyjni i pozwalają czasem wchodzić sobie na głowę. Nie w każdym mama jest na co dzień taka elegancka jak Natalia i gotuje codziennie wykwintne obiady w szpilkach na nogach. Troszkę ta rzeczywistość Boskich jest bajkowa, ale może dzięki temu tak sporo osób lubi ją oglądać.

Kunsztu serialowi dodaje wspaniała obsada. Małgorzata Kożuchowska, Tomek Karolak, Maciej Musiał, Adam Zdrójkowski i debiutujący w tym serialu na ekranie Mateusz Pawłowski.

Atrakcyjności serialowi dodają też goście rodziny Boskich a jest ich sporo, bo co często podkreślają żywią pół Warszawy. Są to energiczna koleżanka Natalii Marysia grana przez Agatę Kuleszę, troszkę flegmatyczny kolega Ludwika Marek, grany przez Jacka Braciaka i dziewczyny i koleżanki synów boskich czyli Magda, Paula, Agata i Zosia.

Polecam w wolnych chwilach, bo można się i pośmiać i wzruszyć.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



Z AFRYKI NA EKRANY 

W środę 21 lutego wybraliśmy się klasowo do kina na film pod tytułem „Czarna Pantera”. Jest to film fantastycznonaukowy wymieszany z filmem akcji. Za reżyserię odpowiada Ryan Coogler. W Polsce film zadebiutował 14 lutego 2018 roku, a Amerykańscy widzowie mogli się nim cieszyć już 29 stycznia tego samego roku. Film powstał na podstawie komiksów wytwórni Marvel Comics o tym samym tytule. 

Akcja filmu odbywa się tuż po wydarzeniach z „Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów”. T'Challa po śmierci swego ojca (zginął w ataku terrorystycznym na placówkę ONZ), króla Wakandy, wraca do ojczyzny, by objąć tron. Wakanda posiada ogromne złoża drogocennego vibranium - najmocniejszego metalu na świecie. Dzięki niemu jest tak wysoce rozwinięta technologicznie. Niedługo po tym Wakanda zostaje zaatakowana przez dawnego wroga. W obliczu zagrożenia dla ojczyzny młody władca zbiera sojuszników i robi co w jego mocy, aby ocalić Wakandę, swój lud, kulturę oraz technologię przed wrogiem. Zyskuje pomoc od swej siostry oraz amerykańskiego antyterrorysty. 

Obsada filmu jest całkiem niezła. Są w nim tylko dwie postacie białe, a poza nimi film opiera się na czarnoskórych bohaterach powiązanych z Wakandą. W roli głównej występuje Chadwick Boseman znany również z roli Jamesa Browna w filmie „Get on Up” z 2014 roku. Czarna Pantera świetnie wczuł się w postać i dzięki niemu można przeżywać uczucia bohatera. W filmie zobaczymy również gwiazdy, takie jak Michael B. Jordan ( „Creed: Narodziny legendy”), Lupita Nyongo („Zniewolony. 12 years a slave”) oraz Martin Freeman (3 części „Hobbita”). Każdy aktor wziął swoją rolę na poważnie i świetnie ją odegrał, bez wyjątków. 

O scenariuszu nie trzeba się rozpisywać - jest oryginalny i prześwietny. Dużo osób twierdzi, że fabuła jest oklepana czyli: „O! Kolejna historia o super bohaterze, który upadnie, powstanie i ocali cały świat”. Ale „Czarna Pantera" wyróżnia się czymś. Weźmy na przykład muzykę. Jest bardzo żywa i klimatyczna. Komponował ją m.in. Kendrick Lamar opisany jako „największy żyjący raper”. Za scenografię odpowiedzialna jest Hannah Beachler, a jeśli chodzi o wygląd - to jest cudowna. 

Marvelowski film „Czarna Pantera” odniósł ogromny sukces. W sumie trudno się dziwić - z taką obsadą i ekipą filmową trudno jest zrobić zły film. Oglądając go, można kompletnie zapomnieć o rzeczywistości i całkowicie wkroczyć w świat fantazji. Film naprawdę wart jest obejrzenia. Jednymi słowem bardzo polecam tę produkcję. 

Maja Biskupska

WagnerPressII 

Będzin



,,ZA NIEBIESKIMI DRZWIAMI”

reż. Mariusz Paleja

W swoim życiu widziałam wiele filmów, które zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Film pt.,, Za niebieskimi drzwiami’’ jest jednak historią, której nigdy nie zapomnę. Ekranizacja powieści Marcina Szczygielskiego powstała w roku 2016 , wyreżyserował ją Mariusz Paleja, natomiast główne role odgrywają Magdalena Nieć i Dominik Kowalczyk.

Film ten opowiada historie matki i syna, których spotyka straszna tragedia, a mianowicie syn ulega wypadkowi i zapada w stan śpiączki. Śpiącemu chłopcu śni się pełen fantazji i przygód sen o mamie, która zapadła w śpiączkę oraz sąsiadce, która miała zająć się nim pod nieobecność mamy. Jednak mogłoby się wydawać, że to nic strasznego, ale kiedy w drzwiach sąsiadki stanie siostra mamy, ciocia Agata, wszystko potoczy się znacznie inaczej. Niebieskie drzwi, które pomalowała mama chłopca w rezydencji ciotki, kryją za sobą mnóstwo tajemnic, które możesz odkryć razem z głównym bohaterem i jego przyjaciółmi.

Bardzo podobała mi się gra aktorska, wszystkie zawarte w niej wątki były bardzo realistyczne. Nastrojowa muzyka dodawała tajemniczości każdej scenie. Jak już wspomniałam nigdy nie zapomnę tego filmu i za jakiś czas do niego wrócę.

Julia Rudnicka, Niecodziennik Szkolny



„Fernando”

Ostatnią bajką, którą obejrzałam była to bajka Fernando. Jest to bajka o byku, który nie chce walczyć z innymi bykami jak inni. Czy polecam tą bajkę? Tak polecam jest to bajka z wyobraźnią, poczuciem humoru jednak jest w niej trochę smutku.

Występowali tam: Byk, który nazywa się Fernando jest młodym byczkiem niepodobnym do innych - zamiast walczyć, woli leżeć pod drzewem i wąchać kwiatki. Pewnego dnia pięciu mężczyzn poszukuje najwaleczniejszego i najodważniejszego byka, który weźmie udział w walkach w Madrycie. Za sprawą pomyłki a dokładnie to pszczoły, która użądliła Fernando i który zaczął się tak zachowywać jakby był jednym z najgroźniejszych byków świata - ich wybór pada na Fernanda, który musi stawić czoła losowi... Występuje tam dziewczynka, która miała na imię Nina był tam też jej tata jednak nie wiem jak ma na imię … Pewnie zastanawiacie się co się stało w Madrycie, że byk nie chciał z nim walczyć w końcu byk zdeptał kwiatek i był smutny, więc postanowił usiąść przed kwiatkiem a inni wołali „Oszczędź byka! , Oszczędź byka!” i go oszczędził. Polecam każdemu tą bajkę bo wzrusza i bawi momentami do łez.

Oliwia Dyba kl4 SP The voice of Students