Największym człowiekiem jest ten, kto swoją siłą potrafi porwać najwięcej serc – moja recenzja filmu „Cudowny chłopak”

Ostatnio wraz z klasą byłem w kinie na filmie pt. „Cudowny chłopak”, który powstał w oparciu o wydaną w 2012 roku powieść R.J. Palacio „Cud chłopak”. Scenariusz do niego napisali: Steve Conrad, Stephen Chbosky oraz Jack Thorne. Reżyserem był Stephen Chbosky. W rolach głównych wystąpili: Julia Roberts, Owen Wilson i Jacob Tremblay.

Film opowiada historię chłopca imieniem Auggie, który urodził się ze zdeformowaną twarzą. Przeszedł ponad 20 skomplikowanych operacji. Mimo tego stara się żyć normalnie. Podejmuje decyzję o rozpoczęciu nauki w szkole. Do tej pory uczył się w domu. Z powodu tego jak wygląda, jest obiektem żartów i drwin. Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami. Wspierany przez rodzinę, pokonuje kolejne trudności. Mama mówi mu, że nie jest brzydki dla tych, którzy go naprawdę znają. Tata, że może czuć się samotny, ale nie jest sam. Z czasem zyskuje przyjaciół. Jego największym marzeniem jest lot na Księżyc.

Film daje do myślenia. Jest lekcją tolerancji i zrozumienia. Bawi i wzrusza do łez. Sam Auggie mówi, że jeżeli chcemy zobaczyć, kim jest dana osoba, wystarczy dobrze patrzeć. Film uczy, że największym człowiekiem jest ten, kto swoją siłą potrafi porwać najwięcej serc.

Moim zdaniem „ Cudowny chłopak” to wspaniały film, dla każdego. Gorąco zachęcam wszystkich do jego obejrzenia.

Oskar Mazur



Recenzja filmu TO

Pewnego deszczowego dnia Bill, główny bohater, robi swojemu bratu Georgiemu łódeczkę z papieru. Georgie z gotowym okrętem wyrusza na prawdziwą przygodę. Łódka płynie coraz szybciej, szybciej, aż nagle BUM! Chłopiec uderza się w głowę. Okręt znika mu z oczu i wpada do kanałów. Nagle Georgie zauważa w środku postać. Był to Pennywise: tańczący klaun! Po kilku minutach klaun zaproponował chłopcu, aby sięgnął po łódkę. Kiedy Georgie wkładał rękę do ścieków, klaun ją odgryzł, a następnie wciągnął chłopca do kanałów.

Rok po śmierci brata, Bill rozpoczyna śledztwo z kolegami z klubu frajerów. Dołącza do niego Beverli, piękna rudowłosa dziewczyna. Była najodważniejsza z całego klubu. Klaun mieszkał w starym, opuszczonym domu. Pennywise znał ich największe koszmary, jednak kiedy dzieci trzymały się razem, przezwyciężały klauna. Po jego kolejnym ataku Bill zauważył studnię, do której wchodzi ten potwór. Po wyjściu ze starego domu ekipa pokłóciła się, lecz po paru dniach wracają i stają do walki z klaunem. Okazało się, że Pennywise też czegoś się bał. Był to strach przed wiecznym głodem...

Moim zdaniem film jest naprawdę godny uwagi, ja sama oglądałam go już trzy razy, Wam też polecam.

Amelia Ekiert

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



Recenzja filmu Labirynt

Ostatnio byliśmy w kinie na filmie z cyklu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Obejrzeliśmy film pod tytułem „Labirynt”.

Zaczął się niepozornie, lecz po chwili zatrząsnął naszymi sercami. Opowiadał o chłopcu o imieniu Frikke. Pewnego dnia po szkole chłopak znalazł tajemniczą, czarną puszkę przypominającą aparat fotograficzny. I rzeczywiście, był to aparat, jednakże kiedy robiono nim zdjęcie, to sfotografowany przedmiot nagle przenosił się do gry. Kiedy Frikke odpalił grę, to zobaczył w niej tajemniczą dziewczynkę. Po długim dochodzeniu odkrył, że jej imię to Nola. Po paru dniach do gry trafiły też inne dzieci, w tym najlepszy kolega Frikke. Czternastolatek grając w grę musi znaleźć tajne hasło i ocalić dzieci z gry. Oczywiście, jak w każdym filmie, musi być też czarny charakter. Na szczęście dzieciom udaje się wydostać z labiryntu i wszyscy żyją długo i szczęśliwie.

Film jest bardzo emocjonujący i trzyma nas w napięciu. Serdecznie Wam polecam go obejrzeć.

Emilia Łagun

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



"Korona królów"

Od 1 stycznia 2018 roku można oglądać w TVP 1 serial pod tytułem "Korona królów". Jest to seria historyczna. Leci on od poniedziałku do czwartku o godzinie osiemnastej trzydzieści. 28 marca został wyemitowany 50. odcinek.

W serialu występuje język: polski, węgierski oraz litewski. Opowiada on o Kazimierzu Wielkim. Panował on od 2 marca 1333 do 5 listopada 1370 roku i został koronowany 25 kwietnia 1333 roku. Cała akcja w serii odbywa się w Krakowie i okolicach, a tak naprawdę serial był nagrywany w Bobolicach, Inowłodzu oraz w zamku krzyżackim w Malborku.

Akcja rozpoczęła się od tego, że Władysław Łokietek zmarł i przekazał władzę synowi. Kazimierz poślubił Annę i mieli razem dwójkę dzieci - Elżbietkę oraz Kundzię. Starali się o syna, ale królowa poroniła, ponieważ król zrobił coś niedobrego. Anna pochodziła z Litwy i była wierna innej religii. Musiała niestety odrzucić ją, ponieważ zakochała się w Kazimierzu. To znaczy, że musiała zostać chrześcijanką, ponieważ Polska nie tolerowała innej wiary.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, to oglądaj następne odcinki. Nie trzeba uwielbiać historii, żeby kogoś to zaciekawiło. Polecam na nudę.

Julia Kipiel

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



Film "Zmierzch"

Ten film opowiada o historii Belli Swan mającej 17 lat, która przeprowadza się do małego miasteczka Forks, do swojego ojca. Gdy zaczęła chodzić do szkoły, jej uwagę przyciągnął Edward Cullen (czytaj: Kalen) . Był on tajemniczy, cichy i blady. Dziewczyna odkryła, że członkowie rodziny chłopaka są wampirami. Okazało się, że Cullenowie są "wegetarianami". To znaczy, że nie piją ludzkiej krwi tylko zwierzęcą. Pomiędzy Edwardem i Bellą zaczyna się coś dziać, czyli zakochują się w sobie. Związek sprowadza fizyczne niebezpieczeństwo na kobietę, ale ono pojawia się z strony zewnętrznej, gdy dziewczyna idzie z rodziną mężczyzny i z nim samym na mecz baseballu. Nagle przychodzi troje obcych wampirów, którzy piją ludzką krew. W pewnym momencie najgroźniejszy z przybyłych wampirów - James, wyczuwa zapach Belli i postanawia ją zabić. Cullenowie postanawiają ukryć dziewczynę. Niestety James nie odpuszcza i podąża ich śladem. Zaczyna się niebezpieczny pościg. Niestety nie mogę zdradzić więcej.

Polecam obejrzeć dalszą część filmu i następne części: "Księżyc w nowiu", "Zaćmienie", "Przed świtem" oraz "Drugie życie Bree Tanner". Polecam ten film dla osób lubiących romantyzm. Jakbym miała oceniać, to daję 10/10.

Julia Kipiel

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



Fortnite

Fortnite to gra dostępna na komputery i konsole. W tej grze są dwa tryby: ratowanie świata i Battle Royale z czego Battle Royale jest darmowe a ratowanie świata płatne, ale z tego co napisało Epic Games odpowiedzialne za stworzenie Fortnite, ma to ulec zmianie. Fortnite jest na bieżąco aktualizowany i twórcy cały czas skupiają się na poprawie rozgrywki. W darmowym trybie jest dostępny płatny karnet bojowy, który po części ulepsza rozgrywkę, ponieważ ma on skórki do postaci i zbieraki, którymi wszystko zbieramy i niszczymy. Jednakże te skiny są czysto tylko kwestią garderoby i nie dodają umiejętności. W tym trybie chodzi o to, by wylądować w jakimś miejscu, zebrać sprzęt i zająć 1. miejsce ze stu graczy, lecz nie musi być to pierwsze miejsce, może być nawet ostatnie. Moim zdaniem liczy się dobra zabawa, a nie zwyciężanie.

W płatnym trybie musimy zbudować swój fort i stawić czoła złym zombie, których nie możemy dopuścić do bazy, żeby nie zniszczyły naszego atlasu czyli lasera odciągającego zombie. W czasie obrony fortu możemy napotkać mgielne potwory, które są trudne do pokonania, w takim wypadku musimy wydać trochę naszych wirtualnych pieniędzy (v-dolców), które możemy kupić lub uzbierać z misji na łupo lamy, które dają nam schematy do tworzenia broni. Lamy są za różne wartości, jedne za 100 v-dolców, a inne za np. 1000, są też takie lamy, które są za wydarzenie, chociażby Wigilia czy Wielkanoc, które możemy otworzyć za pomocą biletów, które zdobywamy z lam lub za misje.

Moim zdaniem ta gra jest bardzo interesująca i mogą w nią grać i dziewczyny, i chłopcy.

Kamil Szylko

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



„Krzyk” Wes Craven

Casey spędzała wieczór sama w domu, gdy zaczął dzwonić telefon. Odebrała, a w słuchawce odezwał się nieznajomy, przerażający głos. Z początku myślała, iż to pomyłka albo żart, ale myliła się. Szybko okazało się, że tajemniczy mężczyzna jest naprawdę niebezpieczny. Tej samej nocy zamaskowany osobnik zabił ją i jej chłopaka. Ale to był dopiero początek „krwawej łaźni”.

Całe miasteczko Woodsboro ogarnęła panika. Ludzie zaczęli oskarżać siebie nawzajem, a zastępca szeryfa, Dwight, rozpoczął gorączkowe śledztwo. (Jeżeli można tak to nazwać).

W tym samym czasie Sydney Prescott czekała w domu na przyjście swojego chłopaka. I ponownie, tak jak w przypadku pierwszej ofiary, zadzwonił telefon. I znowu: makabryczny głos po drugiej stronie słuchawki, pytania o ulubiony horror oraz ponoć obserwowanie jej w tym momencie. Nie był to blef, zabójca faktycznie dostał się do mieszkania dziewczyny, próbując również ją zabić. Ale nie udało się mu. A może nawet nie chciał? Może to miała być tylko zapowiedź, ostrzeżenie?

Tak czy inaczej, to nie był koniec. Morderca dopiero rozpoczął przerażającą grę.

Ten horror to naprawdę przełom filmowy w latach dziewięćdziesiątych. Wes Craven tak jak w innych hitach wykazał się niezwykłą (może nawet trochę niepokojącą) pomysłowością. Poza tym, potrafił to wszystko zrealizować w bardzo dobrym stylu. Oczywiście ogromna zasługa należy również do Skeet'a Ulrich'a oraz Courteney Cox, których gra aktorska jest naprawdę powalająca. Jeden z najlepszych horrorów.

Klara Dąbrowska

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



„You Get Me”

Tyler ma wszystko. Kochaną siostrę, najlepszych przyjaciół, cudowną dziewczynę, dobrą, letnią pracę i domek nad morzem. Ale wszystko się kiedyś kończy. Tak jak w tym przypadku.

Impreza na koniec wakacji zapowiada się dobrze. Do czasu. Jeden ze starych znajomych Alison (dziewczyny bohatera) rozpowiada o jej niezbyt pozytywnej przeszłości, powodując kłótnie. Wściekły Tyler poznaje tajemniczą dziewczynę - Holly. Zabiera go do ogromnej willi za miastem. Może się wydawać, iż zakochali się w sobie. Ale tak nie jest.

Po dwóch dniach chłopak jakby nic się nie zdarzyło, zapomina o niej. Godzi się z Alis. wszystko jest jak dawniej. Ale horror dopiero się zaczyna.

Pierwszego dnia w szkole okazuje się, że przyszła nowa uczennica. Jak się domyślacie, była nią Holly. Początkowo obiecała nie powracać do tamtej nocy, ale nie można podpiąć do jej cech prawdomówności. Mimo swoich zapewnień, robi wszystko, aby Tyler z nią był. Ba, ona sądzi, że już tak jest.

Wszystko zacznie się układać w całość, kiedy okaże się, że Holly tak naprawdę nie raz miała taką sytuację. Bo jest chora. I, o zgrozo, nawet szpital psychiatryczny jej nie pomógł. A teraz chce się zemścić na Tylerze, nieświadomym jak bardzo złą decyzję popełnił.

Ten fantastyczny film, w reżyserii Brenta Bonacorso uświadamia, jak tak mały błąd pociąga za sobą tak wielkie i straszne konsekwencje.

Klara Dąbrowska

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



„Agent Gwiazdy”

Program ten jest ciekawy, tajemniczy i warty oglądania. Występują w nim gwiazdy, np. osoby prowadzące program, aktorzy, blogerzy itp.

Program „Agent Gwiazdy” prowadzi Kinga Rusin. Jedna osoba jest agentem przez wszystkie 13 odcinków. Jednak nie ujawnia się nikomu i zachowuje się, jakby był normalnym uczestnikiem zbierając wszystkie jokery, puzzle itp. Jednak ma jeszcze za zadanie przeszkadzać innym w wykonaniu zadania, aby nie zdobyli pieniędzy, ale tak naprawdę działają potajemnie. W czternastym odcinku okazuje się, kto był agentem oraz kto wygrał wszystkie pieniądze zbierane przez wszystkich uczestników w każdym odcinku. Również w 14. odcinku pokazane są momenty, w których agent na nagraniu ujawnia, gdzie przeszkadzał w wygraniu pieniędzy. Np. gdy w 2. edycji układali puzzle, agent zakopał jeden z puzzli pod piasek, dzięki czemu grupa nie wykonała poprawnie zadania i nie zarobiła żadnych pieniędzy.

Niektórzy uczestnicy mają swoje typy, na agenta. Typują go we wszystkich odcinkach lub przez dłuższy czas. Jednak inni uważają jakąś osobę za agenta w jednym odcinku, w następnym jeszcze kogoś innego, a po wszystkich wypowiedziach bohaterów na temat innych uczestników naprawdę można namieszać sobie w głowie i już totalnie nie wiedzieć, kto jest agentem. A ty? Oglądasz program „Agent. Gwiazdy”?

Paula Pyda

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



„Wonder” - czyli „Cudowny chłopak”

Niedawno byłem z klasą na filmie "Cudowny chłopak" z okazji projektu "Kino na temat". Film opowiada o chłopcu, który w wyniku pewnych zaburzeń genetycznych ma zdeformowaną twarz i przez to ma problemy ze znalezieniem sobie przyjaciół i jest ciągle dyskryminowany oraz obrażany. Lecz w końcu udaje mu się pokonać przeciwności losu.

Fantastycznym pomysłem reżysera było opowiedzenie tej historii nie tylko z perspektywy tego bohatera, ale też z perspektywy otaczających go postaci. W ich rodzinie najmniej zwraca się uwagę na Vię (siostrę głównego bohatera), którą nikt się nie przejmuje, bo każdy martwi się o Auggiego, czyli tytułowego cudownego chłopca, którego gra Jacob Trembley. Jest on bardzo utalentowany pod względem aktorstwa. Zagrał w takich filmach jak „Pokój”, „Zanim się obudzę” czy „Osaczona”. A jego pierwszym filmem, w którym występował, są „Smerfy 2”, odniósł dzięki niemu ogromny sukces i sławę. Był to 2013 rok.

Moim zdaniem ten film był udany, aktorzy świetnie odgrywali swoje role i idealnie została rozplanowana akcja, jednym słowem film był świetny a potwierdza to 5 nominacji. Serdecznie go wszystkim polecam, zwłaszcza dla tym, którzy lubią happy end'y (dobre zakończenia).

Szymon Majerczak

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie