"Zoo"

Film irlandzko-brytyjski ,,ZOO'' powstał w roku 2017 i został wyreżyserowany przez Colina Mclvor. On także napisał napisał scenariusz historii, która oparta jest na faktach.

Akcja filmu dzieje się podczas II wojny światowej w Belfaście, który jest bombardowany przez Niemców. Opowiada o 12-letnim Tomie i jego przyjaciołach, którzy próbują uratować słoniątko z miejscowego zoo. Ojciec Toma jest weterynarzem i opiekuje się Basterem, bo tak słoń miał na imię. Główny bohater często zaglądał do niego i bardzo go polubił. Ale gdy tata chłopca musi jechać na wojnę, słoniątkiem opiekuje się inny, młody lekarz. Tomowi nie podoba się, jak opiekuje się ona Basterem. Kiedy naloty stają się coraz groźniejsze, zapada decyzja, żeby zabić duże zwierzęta, aby nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Tom próbuje więc ocalić słonia – obiecał swojemu tacie dbać o niego. Razem z grupa przyjaciół wyprowadzają więc Bastera z zoo…. Czy chłopcu uda się go obronić Bustera? Kto mu pomoże (tu czeka widzów duża niespodzianka), a kto nie?

Film „Zoo” to bardzo wzruszająca historia o tym, jak można pokochać zwierzęta i o tym, że są one czasami lepsze i mądrzejsze od ludzi. Można było go obejrzeć podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ale Kino w Poznaniu. Niestety, jurorzy nie przyznali mu żadnej nagrody, ale mnie się bardzo podobał i zachęcam do jego obejrzenia.

N. Morgiel-Zarzycka



Moja żyrafa

Film pt. ,,Moja żyrafa” produkcji belgijsko-holendersko-niemieckiej został wyreżyserowany przez Barbarę Bredero. Powstał w 2017 r. Jego premiera w Polsce, jak przeczytałam w Internecie, zapowiadana była na 27 lipca 2018 r., ale nie znalazłam informacji na temat tego, gdzie film był pokazywany. Prawdopodobnie więc został zaprezentowany publiczności po raz pierwszy podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino w Poznaniu w grudniu 2018 r. Film trwa 74 min. i był pokazywany w sekcji „panorama dzieci”.

„Moja Żyrafa” to kolejny film dla dzieci o przyjaźni. Jest to opowieść o czteroletnim chłopcu, Rafale, który prawie od urodzenia przyjaźni się z żyrafą o imieniu Rafa. To sympatyczne zwierzę mieszkające w zoo, przyszło na świat tego samego dnia co chłopiec. Rafał spędza z nią bardzo dużo czasu, ale przychodzi dzień, kiedy musi iść do przedszkola. Jest bardzo smutny, ponieważ jego przyjaciółka, niestety, nie może pójść razem z nim. Kiedy po pewnym czasie znajduje nowego przyjaciela, Rafa boi się, że chłopiec o niej zapomni i nie będzie już do niej przychodził. Nie chce zdradzać wszystkiego. Ci, którzy chcą dowiedzieć się, czy te obawy były słuszne czy nie, powinni ten interesujący film obejrzeć.

Przygody głównych bohaterów pokazują, jak ważny jest w życiu przyjaciel i pomagają zrozumieć, że można mieć ich kilku. Nie trzeba porzucać jednej przyjaźni dla innej.

Film oglądało się bardzo przyjemnie. Było w nim wiele śmiesznych sytuacji, ale również wzruszających. Bardzo mi się podobał i z pewnością obejrzałabym go ponownie. Polecam także wam.

Natasza Morgiel-Zarzycka



"Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele"

To fascynujący i piękny film o 5 – letnich dzieciach: miłej dziewczynce o blond włosach (gra ją Nora Amundsen) i nieśmiałym chłopcu (Elias Søvold-Simonsen), który przyjeżdża z rodzicami do niewielkiego miasteczka i boi się iść do nowego przedszkola. W przygodach, jakie ich spotykają, towarzyszą im gadające pluszaki - Pani królik i pan lew o imieniu Leo.

Gdy Kacper poznaje Emmę, wiele się zmienia. Spędza z nią większość czasu. Kiedy inne dzieci bawią się na podwórku, oni wspólnie kolorują, jeżdżą do schroniska, gdzie pracuje jej mama, malują z jej dziadkiem łódź. Razem też chodzą do przedszkola. Wtedy Kacper przestaje się go bać.

Wspólnie przeżywają wiele przygód. Mnie podobała się ta z wycieczki do strażackiej remizy. Koleżanka Emmy schowała tam panią królik do kosza na śmieci. Ożywiony pluszak szybko się wydostał się z niego myśląc, że to sprawka jego właścicielki. Pani królik szybko jednak wpadła w kolejne tarapaty - strażacy zamknęli ją w kanale służącym do naprawy auta. Odnaleziono ją dopiero kolejnego dnia.

Cały film obejrzałam na festiwalu Ale Kino w Poznaniu. Wyreżyserował go Norweg Arne Lindtner Naess w 2013r. Na początku swojej kariery był aktorem, dopiero potem stanął z drugiej strony, za kamerą. Napisał 8 scenariuszy i nakręcił liczne seriale dla dzieci i młodzieży oraz 16 filmów pełnometrażowych. „Kacper i Emma” to jeden z nich. Film porusza temat przyjaźni i jest cudowny, bo pokazuje jej siłę i to, jakie ma ona znaczenie.

R.Kozłowska



Twigson odkrywca

W swoim życiu widziałem już wiele filmów, które bardzo mi się podobały. "Twigson odkrywca" jest także takim dziełem. Film ten miałem możliwość obejrzeć na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza, który odbywał się w dniach 2-9 grudnia 2018 w Poznaniu. Reżyserem filmu jest Andreas J. Riiser, a scenariusz napisał Jan Trygve Røyneland. Za zdjęcia odpowiedzialny był Trond Tønder, a za montaż Erik Thv. Aster. Główni aktorzy, którzy zostali obsadzeni w tym filmie, to : Aksel Hennie, Filip Mathias Eide, Anders Borchgrevink - zagrali oni swoje role bardzo profesjonalnie. „Twigson odkrywca” to film familijny produkcji norweskiej. Świetnie bawić się na nim będzie cała rodzina. Swoją premierę na świecie miał 17 listopada 2017 roku. Od tego czasu zdobył dwie nagrody. Pierwszą, zwaną Złote Koziołki, przyznało mu Jury Międzynarodowe festiwalu Ale Kino w konkursie filmów pełnometrażowych. Drugą dostał na Norweskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym za najlepszy film dla dzieci.

Głównymi bohaterami tej opowieści są kijek Twigson, który zachowuje się jak chłopiec, oraz jego przyjacielu Junior. Twigson fascynuje się wyprawą na biegun Roalda Amudsena i postanawia powtórzyć ten wielki wyczyn. Wyrusza więc w podróż i dlatego film jest pełen przygód. Najbardziej jednak podobała mi się w nim ta scena, w której Junior wraz z tatą wyruszają na poszukiwanie Twigsona.

Akcja filmu toczy się zimą, przed Bożym Narodzeniem, ale obejrzeć go warto o każdej porze roku, ponieważ pokazuje on, jak wielką siłę ma przyjaźń. Z czystym sumieniem polecam go każdemu.

W.Letki



Vitello, reż. Dorte Bengtson

Film „Vitello” powstał w Danii 2018 roku. Scenariusz tej zabawnej animacji napisali Kim Fupz Aakeson oraz Dorte Bengtson, która także wyreżyserował tę opowieść. Był to jej pierwszy pełnometrażowy film (trwał 77 min.). Obejrzałam go podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza w Poznaniu i bardzo mi się spodobał, podobnie jak całej widowni, która po jego zakończeniu biła brawa.

Opowiadał on o małym chłopcu, który ma na imię Vitello. Wychowuje go mama, ale nic nie mówi mu o tacie. Tytułowy bohater bardzo chciałby go mieć, dlatego go sobie wyobraża. Tworzy obraz wymarzonego, idealnego, kochającego taty. Ale pewnego razu w domu pojawia się ojczym. Chłopiec na początku nastawiony jest do niego niechętnie i nie chce z nim spędzać czasu. Czy to się zmieni? Czy Vitello polubi i pokocha nowego tatę? – nie będę zdradzać zakończenia. Zapraszam do kina, choć nie mam pewności, czy szybciej nie pokaże go jakaś telewizja.

Film jest i ciekawy, i śmieszny. Najbardziej spodobał mi się moment, w którym Vitello wycina ze zdjęć i gazet poszczególne części ciała i przyklejał je na kartkę. Z tej wyklejanki powstaje jego wymarzony tata. To także wzruszająca scena, bo mówi o tym, jak każde dziecko pragnie mieć oboje rodziców. Zabawny jest też główny bohater. Ma zwariowane pomysły, np. pewnego dnia postanawia robić wszystko… tyłem, np. chodzi i jeździ tak rowerem.

Polecam wszystkim obejrzenie tego filmu.

Z.Wawrzeńczyk



,,Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Film „Dywizjon 303” został stworzony w 2018r. Premiera odbyła się dnia 31 sierpnia 2018r. Obraz filmowy wyprodukowano w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

Adaptacja opowiada o wyczynach polskich pilotów podczas Bitwy o Anglię. Początkowo Niemcy mieli znaczną przewagę. Armia brytyjska nie była w stanie przeciwstawić się armii niemieckiej. Sytuacja uległa zmianie, kiedy to po zaatakowaniu Anglii przez lotnictwo niemieckie, władze brytyjskie postanowiły zaangażować polskich pilotów do walki z Niemcami. Akcja rozgrywała się podczas II wojny światowej w bazach lotniczych aliantów. Główne role otrzymali: Maciej Zakościelny jako Jan Zumbach, Piotr Adamczyk jako szef i szkoleniowiec polskich pilotów, Witold Urbanowicz. Cara Theobold jako Wiktoria Brown, Antoni Królikowski Witold Łakuciewski i Andrew Woodall jako Thomas Jones. Aktorzy grali bardzo realistycznie. Podkład muzyczny stworzył Łukasz Pieprzyk. Kostiumy wykonała Małgorzata Skorupa. Montażem filmu zajmowali się Peter Devaney Flanagan i Marian Bastkowski.

Obraz ekranizacji bardzo mi się podobał, akcje były bardzo ładnie rozegrane uczuciowo. Najbardziej podobała mi się inscenizacja rozegrana w powietrzu nad kanałem La Manche. Bardzo polecam wszystkim obejrzeć ten film, ponieważ uczy, żeby czcić pamięć Polaków, którzy musieli oddać życie za nas, żebyśmy mogli teraz żyć w wolnej Polsce.

Agata Krauz, Niecodziennik Szkolny



,,Dywizjon 303. Historia prawdziwa''

,,Dywizjon 303. Historia prawdziwa'' to dramat wojenny wyprodukowany w 2018r. przez Jacka Samojłowowicza. Scenariusz został napisany przez: Jacka Samojłowicza, Krzysztofa Burdza i Tomasza Kępskiego. Piękną muzykę skomponował Łukasz Pieprzyk, odpowiednie zdjęcia przygotował Waldemar Szmidt, a scenografię ułożył Marian Zawaliński. Kostiumy z drugiej wojny światowej stworzyła Małgorzata Skorupa, montażem zajęli się Piter Devaney Flanagan i Marcin Bastkowski.

Tematyka filmu ,, Dywizjon 303 '' opowiada o czasach II wojny światowej, gdy Polacy walczyli przeciw Niemcom. Główne role grali Maciej Zakościelny - Jan Ziembach, Piotr Adamczyk Witold Urbanowicz, Cara Theobold - Viktoria Brown, Antoni Królikowski - Witold Łokuciewski, Andrew Woodall - Tomas James. Aktorzy grali wręcz idealnie, każdy z nich solidnie przygotował się do roli.

Film bardzo mi się podobał, był oryginalny i interesujący. Scena, gdy za każdym razem wylatywali, by walczyć, wzbudzała we mnie ciekawość i zainteresowanie, czy uda im się przeżyć. Jedyne wady w filmie to niewidoczne napisy, które wskazywały na liczne retrospekcje. Film zawiera wiele ciekawych scen akcji i miłosnych. Obraz Denisa Delica zasługuje na bardzo dobrą ocenę, to jeden z niewielu filmów, który wzbudził we mnie ciekawość i zainteresowanie losami pilotów z Dywizjonu 303.

Igor Fatyga, Niecodziennik Szkolny



„Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” to ekranizacja reportażu wojennego Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Dzieło to zostało wyprodukowane w 2018 roku. Reżyserem tego dramatu wojennego był Denis Delić, a kostiumologiem Małgorzata Skorupa.

W filmie przedstawiono Polaków walczących w powietrzu przeciwko Niemcom podczas Bitwy o Anglię. Główne role w tej adaptacji grali Maciej Zakościelny jako Jan Zumbach, Piotr Adamczyk jako Witold Urbanowicz, Cara Theobold jako Wiktoria Brown oraz Andrew Woodall jako Thomas Jones i Antoni Królikowski jako Witold Łokuciewski.

Aktorzy byli bardzo dobrze dopasowani do osób z prawdziwej wojny, doskonale odwzorowali też uczucia walczących Polaków. Ich mundury były takie jak te z bitwy. Muzyka i efekty specjalne w postaci na przykład akcji w powietrzu, czy bomb były perfekcyjnie zaplanowane oraz przedstawione. Podobało mi się także, że w niektórych miejscach montażyści wykorzystali zdjęcia i filmy z XX wieku, które były urozmaiceniem filmu. Szczególnie zainteresowało mnie to, że w filmie pokazano nie tylko spektakularne akcje, w których brali udział bohaterowie podczas Bitwy o Anglię, ale również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili.

Moim zdaniem film był ciekawy, choć czasami nie wiedziałam, co się dzieje i o co chodzi przez złą widoczność napisów czasu oraz miejsca akcji. Dla mnie najciekawsze sceny były rozegrane w powietrzu. Film wywołał we mnie dobre emocje i bardzo dobre wrażenie. Polecam ten film wszystkim dorosłym oraz dzieciom powyżej dwunastu lat.

Oliwia Kotowska, Niecodziennik Szkolny



Recenzja filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” został wyprodukowany w 2018 roku, a jego premiera odbyła się 31 sierpnia 2018r. Gatunek tego filmu to dramat wojenny. Reżyserem tej produkcji jest Denis Delić. Scenariusz napisali Jacek Samojłowicz, Krzysztof Burdca oraz Tomasz Krępski. Za realistyczne kostiumy odpowiedzialna była Małgorzata Skorupa.

Główni aktorzy występujący w filmie to: Maciej Zakościelny, który zagrał Jana Zumbacha, a w drugiego bohatera o nazwisku Witold Urbanowicz wcielił się znany polski aktor Piotr Adamczyk. W rolę kobiety Viktorii Brown wcieliła się Cara Theobold, zaś pilota Witolda Łokuciewskiego zagrał Antoni Królikowski.

Akcja tego filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej. Opowiada prawdziwą historię o kilkudziesięciu Polakach, którzy różnymi sposobami przedostają się do Anglii. Są pilotami, i chcą walczyć z Niemcami. Zaciągają się więc do Rafu-u - lotnictwa Wielkiej Brytanii i tam tworzą jednostkę myśliwską złożoną głównie z Polaków – Dywizjon 303. Polacy z Dywizjonu 303 stanęli do walki pierwszego września 1940r.

Mimo wielu trudności, które musieli pokonać szybko okazało się, że nie mają sobie równych. Sprawą najważniejszą dla nich była ojczyzna i honor. Ich podniebne umiejętności, odwaga i męstwo było tak wielkie, że po zestrzeleniu 126 samolotów niemieckich stali się najskuteczniejszymi pilotami służącymi w tamtym czasie w RAF-ie.

Film bardzo mi się podobał. Przede wszystkim dlatego, że ukazał on prawdziwą historię z czasów II wojny światowej. Przedstawiono w nim charakter polskich żołnierzy – pilotów, walczących w obcym państwie o wolność Polski. Dla mnie są bohaterami, którzy przyczynili się do odzyskania wolności przez wiele narodów.

Krzysztof Wieczorek, Niecodziennik Szkolny



Recenzja filmu ,,Dywizjon 303. Historia prawdziwa''

,,Dywizjon 303. Historia prawdziwa'' to tytuł filmu, który został wyprodukowany 2018 r. Gatunek filmu to dramat wojenny, a premiera odbyła się 31 sierpnia 2018 roku. Dzieło wyreżyserował Denis Delić, a wyprodukował Jacek Samojłowicz. Scenariusz jest także Jacka Samłowicza i też Krzysztofa Burdza oraz Tomasza Kępskiego. Kostiumy są bardzo realistyczne, a wykonała je Małgorzata Skorupa.

Film przedstawia Bitwę o Anglię, w której Polacy walczą po stronie Anglików przeciwko Niemcom, którzy mieli mnóstwo samolotów, bo aż 6000 ,więc uważano ich za faworytów wojny. Lecz Polacy zastrzelili aż 126 samolotów, a stracili około 8. Byli więc bardzo skuteczni. Główne role grają Maciej Zakościelny jako Jan Zumbach, Piotr Adamczyk jako Witold Urbanowicz, Cara Theobold jako Viktoria Brown, Antoni Królikowski jako Witold Łokuciewski i Andrew Woodall, który wcielił się w Thomasa Jones. Aktorzy bardzo wczuli się w swoje postacie. Widać prawdziwe samoloty i stroje. Montaż filmu należy do Petra Devaneya Flanagana i Marcina Bartkowskiego. Wytwórnia to Film Media SA, a dystrybucja to Mówi Serwis. W kinie film trwa 99 minut, czyli dość dużo czasu. Film jest wyprodukowany w Polsce i Wielkiej Brytanii, co świadczy o dwujęzycznym przedstawieniu. Efekty specjalne są bardzo dobrze dobrane np. te dźwięki pocisków lub lotu samolotów. Muzyka też pasuje do dzieła. Widać, że film jest prawdziwą historią, bo wszystko jest tak realistyczne, tak jak mówiłem wcześniej o pięknych kostiumach i realistycznych samolotach i dobrze dobranych dźwiękach.

Moim zdaniem film jest warty obejrzenia, ponieważ dzieło jest interesujące i przyjemne do oglądania. Najlepsze były chyba te loty Polaków na bitwy. Szkoda, że w filmie jest dość dużo napisów, ale to w końcu prawdziwa historia. Emocje po filmie mam mieszane, bo z jednej strony trzeba było co chwilę czytać, ale z drugiej film jest naprawdę żywy i interesujący. Każdemu ten film polecam.

Gabriel Wiśniowski, Niecodziennik Szkolny