Fifa 16

Fifa to znana gra komputerowa oraz symulator piłki nożnej,który jest systematycznie wypuszczany co roku przez EA Sports. Grę można kupićw sklepach oraz na platformach gier: Origin, Xbox Live, Play Station Network.Pierwsza wersja została wyprodukowana w 1994 roku.

Gra jest bardzo przejrzysta, ma bardzo dobrą grafikę orazproste w obsłudze sterowanie. Co roku zmienia się albo grafika, albo rozgrywka.Czasami te obie rzeczy są dodawane. W grze jest wielu, wielu piłkarzy, m.in.:Messi, Ronaldo lub Lewandowski.

Fifa posiada wiele funkcji rozgrywki, co jest jej bardzodużym plusem. Można grać także w trybie online, w który gra bardzo wiele osób,ponieważ to właśnie ten tryb wyróżnia się największą liczbą zastosowań. Akuratdlatego najbardziej podoba mi się ten tryb, jednak czasem, kiedy gra się mecz, niespodziewaniemoże odłączyć się dwóch zawodników i kończy się mecz. Uważam, że to trzebadopracować.

Są również takie tryby jak: kariery(gracza lub menedżera),sezon, szybki mecz. Najnowsza część z serii to Fifa 16. Każdemu fanowi piłki nożnej zdecydowanie polecam grę, ajeżeli nie interesujesz się tym sportem, to gorąco zachęcam do rozpoczęcia znim przygody.


Bartosz Leszczyński, kl. 6
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie
„Express Społeczniaka”



Euro Truck Simulator

Kup ciężarówkę, znajdź firmę i JEDŹ! Czyli duży skrót gry Euro Truck Simulator. Pierwsza gra z serii Truck Simulator, nazwana Euro Truck Simulator, wydana została w 2008 roku. Do dziś pamiętam, jak zagrałem w nią po raz pierwszy. Miałem wtedy 8 lat. Jak na tamte czasy taka gra to było dla mnie coś. Możliwość przemieszczania się z kraju do kraju, zarabiania, no i oczywiście sama jazda ciężarówką. Jako, że kiedyś marzyła mi się praca „Truckera”, ten tytuł był dla mnie idealny.

Jak w przypadku większości gier, symulator  nie odda w pełni prawdziwego życia. Nie znajdziemy tu większego systemu ekonomii czy rozwiniętej realistyki, w postaci zaawansowanych kolizji etc. Naszym celem będzie przejechać ciężarówką z załadunkiem z punktu A do punktu B oraz znajdowanie bardziej opłacalnych zleceń. I tak naprawdę to tyle. Pierwsza część z serii Euro Truck Simulator przenosi nas do Europy, ograniczonej do 10 państw: (Polska, Niemcy, Czechy, Włochy, Szwajcaria, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Portugalia), 17 miast : ( Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Rzym, Frankfurt nad Menem, Monachium, Bruksela, Amsterdam, Berno, Mediolan, Lyon, Bordeaux, Paryż, Barcelona, Madryt oraz Lizbona). Czeska grupa SCS dodała do swojej gry zaskakująco dobre drogi w każdym państwie. Oczywiście, na drogach napotkamy różne utrudnienia  w postaci nierówności dróg lub  innych rzeczy, ale raczej o dziurach można zapomnieć, podobnie jak o pieszych, których raczej na chodnikach nie znajdziesz. Zestaw ten wydawać się może mały, lecz nie zapominajmy, który to był rok ! Dla kogoś, kto szukał rozrywki na nieco dłuższy czas – gra idealna. Niestety, jeżeli ktoś myślał, że ruszy w podróż marzeń i zwiedzi każde miasto Europy, mylił się.

Pojawiając się w świecie gry, już z wcześniej kupioną ciężarówką (Niestety firmie SCS nie udało się porozumieć z koncernami firm produkujących ciężarówki, np. SCANIA, przez co zmuszeni byli do wymyślenia własnych nazw oraz modeli), wita nas kokpit, a za szybami miasto, które dziś od strony graficznej pozostawia dużo do życzenia. Kiedyś jednak „cieszyło oko”. Kiedy już chwilę pojeździmy naszą ciężarówką, nie pozostaje nam nic innego, jak ruszyć ku firmie, która zaoferuje nam- jakże ciekawe- trasy z towarem. W tej grze raczej ciężko będzie spotkać system prowadzenia biznesu czy innych tego typu rzeczy, ale nie zapominajmy, że nadal jest to symulator prowadzenia ciężarówki, a nie firmy.

Na drodze znajdziemy samochody, które stosują się (prawie zawsze) do przepisów ruchu drogowego, wyprzedzają i zachowują się  podobnie jak kierowcy w realnym życiu. Będąc w temacie „przepisów ruchu drogowego „, powiedzenie „Kierowca bez ani jednej kolizji, to nie kierowca”, sprawdza się tu idealnie. Niedoświadczony gracz prędzej czy później (z premedytacją czy też bez), uderzy w innego uczestnika ruchu drogowego. W takiej sytuacji będziemy zmuszeni zapłacić mandat. Ale co tam mandat… od razu nasuwają się pytania typu: ”A co, jeżeli go zabiłem?„, ”Czy w ogóle coś z niego zostało?„. Odpowiedź jest zaskakująca. W tej grze nie ma żadnego efektu kolizji po stronie uderzonego (oprócz włączenia świateł awaryjnych), nawet jednej małej ryski czy to na naszym lakierze, czy to na aucie uderzonym. Jest to ogromy minus. Według mnie jest to jedna z kluczowych rzeczy. Może i myślę lekko sadystycznie, ale jadąc 90 km/h i uderzając w auto, raczej powinienem się wirtualnie modlić, żeby kierowca, np. małego autka przeżył, a nie tylko cofnął i pojechał dalej. Jeżeli kiedykolwiek dodadzą do tej serii efekty kolizji, poświęcę trochę więcej czasu grze. (Nie na uderzaniu w auta, bo przecież nie o to w tej grze chodzi.) Niestety, firma nie zapomniała o warsztacie, w którym możemy naprawiać nasze „cudo”. Przy uderzeniu opisanym wyżej, nasza ciężarówka może nie działać tak sprawnie jak przed kolizją, np. samoistnie gasnący silnik. Za taką naprawę będziemy zmuszeni zapłacić małą fortunę.

Co to za gra, której nie można modyfikować ?! – powie przeciętny gracz. Panowie odpowiedzialni za grę pomyśleli, że graczom gra po kilku tygodniach będzie się nudzić, więc dodali do gry możliwość pełnej modyfikacji. Dziś, mod’y, które zapewnią nam kolejne godziny zabawy w tej grze,  pobrać można z internetu: od całych, gotowych do jazdy map, po nowe modele pojazdów. Jeżeli komuś znudziła się gra w ETS’a, zawsze może zmodyfikować ją do swoich potrzeb i jeździć tak, jak chce.

Kierowanie, czyli to, co będziemy robić przez większość czasu w grze oraz sterowanie ciężarówki na klawiaturze (dla wprawionego gracza) nie sprawi większego problemu. Kwestia przyzwyczajenia. Początkujący kierowca wirtualnej ciężarówki problem będzie miał z opanowaniem dużej ilości funkcji ( jak na symulator przystało ). Tu światła, tu kierunki, poplątać się może.

Jednak kiedy już dojdziemy do wprawy, symulator oddaje pozytywny „feedback”. Gra się przyjemnie, a do grafiki można się przyzwyczaić. Tysiące wirtualnych kilometrów oraz „malowniczych” lokacji w postaci pól, lasów czy gór potrafi wciągnąć. Dziś gra kosztuje zaledwie 10 zł, a frajdy daje co niemiara.


Mateusz Lendzion
Gimnazjum Publiczne im. A. Fiedlera w Dębnie
gazetka "Gimnazjak
"



UNRAVEL; fascynująca gra, która podniesie cię na duchu.

To gra z piękną i poruszającą oprawą graficzną, a jej przesłaniem jestodblokowanie pięknej historii pełnej wspomnień o utraconej rodzinie. Podczas gry przygrywa wspaniałaścieżka dźwiękowa z folkowymi akcentami, która wpasowuje się w ciepły klimat gry.    W „Unravel” gracz kieruje poczynaniami Yarny'ego – bohatera stworzonegoz pojedynczej czerwonej nici włóczki. Yarny symbolizuje więzi łączącebliskich. Wyrusz z nim w wielką przygodę i pomóż odzyskać rodzinne wspomnienia.Świat w grze inspirowany jest krajobrazami północnej Skandynawii; bujne lasy,niezwykłe piękno i niebezpieczeństwo. Gra oparta jest na zagadkach i prawachfizyki. Podczaswyprawy do dyspozycji masz proste narzędzia, które umożliwią ci rozwiązanienawet najbardziej skomplikowanej zagadki.      

Materiał, zktórego zrobiony jest Yarny, ma wiele praktycznych zastosowań. Nasz bohatermoże zrobić z nici lasso, zaczepić się o jakiś punkt na mapie, połączyć dwamiejsca, zbudować trampolinę albo równię, po której potem wtoczy jakąś rzecz.Użyj nici Yarny'ego, huśtaj się pomiędzy drzewami lub uchwycić się na przykładkamienia, latawca.     Jegoczerwone ciałko ma jednak swoje ograniczenia. Jeśli nie znajdziesz kłębkaprzędzy, Yarny nie ruszy się ani o krok. Stąd wszystkie etapy to zabawa naszegobohatera w dostawanie się do kolejnych kłębków przędzy. Kłębki przędzy służąrównież jako punkty kontrolne w grze. Nagroda za pokonywanie przeszkód jest jednak dziwna.Yarny po ukończeniu każdego etapu zdobywa włóczkową przypinkę, którą następnieprzyczepia do albumu fotograficznego.      

Z pozoru w "Unravel" nie ma przemocy. W pewnymmomencie jednak Yarny opuszcza wesołe krainy i trafia w miejsce tak ponure, żejeden z etapów kończy się  bezobowiązkowej przypinki. W tym momencie w grze pojawiają mroczne klimaty i to teetapy w "Unravel" są moim zdaniem najlepsze!

Serdecznie polecam tą piękną i naprawdę szczerągrę o miłości, nadziei i podróży przez życie, przepięknie opowiedzianą bezużycia słów!!!

Gatunek:

Logiczne

Data premiery:

9 lutego 2016

Klasyfikacja wiekowa:

PEGI 7

Wydawca:

Electronic Arts

Twórcy:

Coldwood Interactive

Alicja Tokarczyk kl. Va
gazetka "Kurier Jedynki"
SP nr 1 w Leszczynach




Cities: Skylines

Latem 2015 roku na rynku pojawiła się nowa gra komputerowa Cities: Skylines. Po pierwszym dniu sprzedano ponad 200 000 egzemplarzy! O co w niej chodzi?

Wcielamy się w rolę burmistrza własnego miasta. Początki są łatwe; budujemy ulice, podłączamy wodę i prąd oraz zakładamy strefy: mieszkalne, użytku publicznego (typu kino, restauracja czy sklep) i fabryki. Wszystko to trzeba wykorzystać, by mieszkańcy byli zadowoleni, wprowadzali się oraz by mieli swoje miejsce pracy. Z czasem "Kamień Milowy" pozwala na odblokowanie kolejnych poziomów. Dzięki temu budujemy wysypiska, szkoły, parki, a nawet linie komunikacji miejskiej.

W pewnym momencie należy przygotować się na nagły spadek pieniędzy, dlatego od początku należy dobrze manipulować paskiem budżetu, a jeśli problem jest duży - można wziąć pożyczkę. Z czasem można odblokować nowe strefy, nowe środki komunikacji czy inne technologie.

Gra jest naprawdę wciągająca i emocjonująca. Szczególnie polecam zainteresowanym zarządzaniem i ekonomią. Zaletami są: ładna grafika, realistyczne budynki, możliwość pobrania materiałów z "Warsztatu Steam" oraz bogate menu wraz z możliwością tworzenia własnych projektów. Wadą jest to, że program wymaga dobrego komputera z dobrym procesorem, bo inaczej gra zacina się i występują problemy. Uważam, że gra zasługuje na ocenę 9/10. Polecam!

Miłosz Kaczmarek
gazetka „Express Społeczniaka”
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie




Pokemon GO

Zainstalowałem Pokemon GO około pół roku temu i wciąż nie straciłem zapału do gry.

Gra jest bardzo dobra pod względem technicznym, sama grafika jest świetna. Gra ma bardzo dużo plusów jak i minusów, osobiście w nią bardzo często gram i ani trochę mi się nie znudziła, znam niejedną osobę, która w to gra, mimo tego, że nie jest najlepsza w rankingach i tak można grając, spędzić wiele radosnych godzin. Jednym z największych minusów jest to, że jak pojawia się pokemon w pobliżu, nie wie się, gdzie trzeba iść, żeby go spotkać. Kolejnym minusem jest to, że jak chce się wykluć jajko, to co kilka kroków jest zaliczany jeden metr. Przez grę wybuchły w kilku krajach skandale np. w Korei przez słabe łącze z Internetem gra w tym kraju jest praktycznie niemożliwa lub w Nowym Jorku, gdy można było już grać, można było złapać pokemona, który na początku gry był lepszy niż teraz. Rozgrywka jest bardzo urozmaicona o nowe aktualizacje, twórcy mogą dodać sprzedaż swoich niepotrzebnych przedmiotów lub częstsze występowanie dobrych pokemonów i ich łatwiejsze łapanie. Można również dodać tryb wymiany lub walki między trenerami, nie znam autora gry, ale jak dla mnie jest geniuszem. Mam nadzieję że autor Pokemon Go, wymyśli kolejne gry z pokemonami w tle.

Gra nie jest pozbawiona błędów, tak jak wcześniej wspominałem, ale warto spędzić czas na łapaniu pokemonów. Szczerze polecam zainstalowanie tej gry, niestety, można ją tylko zainstalować na telefony z systemem Android.

Alan Sanak, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




Pokemon Go

Czy wiedzieliście, że aplikacja Pokemon Go podbiła serca ponad stu milionów graczy i zdobyła nagrodę za najlepszą grę mobilną? Jeśli nie, to dzisiaj Wam ją przedstawię.

Pokemon Go to aplikacja, w której trzeba wyjść na podwórko, aby złapać stworki zwane Pokemonami. Obecnie można złapać ponad 200 pokemonów. Stworzenia te można łapać tylko za pomocą Pokeballi. Są trzy rodzaje Pokeballi, które są dostępne w grze. Należą do nich: Pokeball, Greatball oraz Ultraball. Pokeballe, które właśnie wymieniłem można zdobyć z miejsc zwanych pokestopami. Z nich można także pozyskać inne rzeczy, takie jak:

  • Malinki, które ułatwiają złapanie upragnionego stworka. Też są ich trzy rodzaje: razz berry, nanab berry i pinap berry.
  • Potiony czyli lekarstwa dla pokemonów, które przegrały walkę z innymi pokemonami. Akurat rodzajów potionów są cztery: potion, super potion, hyper potion, max potion.
  • Kamienie ewolucji, które pozwalają na ewolucje niektórych stworków.

Moim zdaniem gra Pokemon Go jest świetna i doskonała dla graczy w każdym wieku, ponieważ można w niej rywalizować o ilość pokemonów, a jest to emocjonujące zajęcie. Jednak trzeba uważać, aby się nie uzależnić. Serdecznie zapraszam do gry.

Jakub Włodarczyk, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




Gothic 2

W ostatnich dniach zacząłem interesować się grą, którą poleciła mi moja kuzynka. Jest nią Gothic 2.

Ukazuje piękną fabułę, żyjący świat, spory polityczne. W grze porusza się po otwartych terenach takich jak klasztor, miasteczko nadmorskie, wyspie smoków i oblężony zamek przez ludzi innego wyglądu (orki). Gra opowiada o bezimiennym mężczyźnie, który ma za zadanie pomóc magom wody w pokonaniu magnata Kruka. Chce on zdobyć potężny artefakt Boga ciemności, nazywanym Szponem Beliara i zbezcześcić świątynię Adanosa. Najciekawsze jest to, że bohater może zostać wojownikiem lub magiem ognia i wody. Do dyspozycji ma wiele broni np. kusze, łuki. Gra jest wyprodukowana przez firmę Piranha Bytes, a wydana przez JoWood . Muzyka w tej grze nadaje miły klimat.

Zachęcam do zagrania w tę grę, ponieważ uważam, że jest ona doskonała i bardzo wciągająca. Nawet gdy ktoś przejdzie ją 10 razy, to się nie będzie nudził.

Mateusz Weryk, ZS 2 Piła, Niecodziennik Szkolny




The Sims 4

The Sims 4 to gra komputerowa, symulacyja, która jest 4 częścią serii The sims. Na rynku pojawiła się 2 września 2014 roku.

Polega ona na stworzeniu swojej rodzinki, wybudowania lub kupienia domu, a następnie prowadzenia normalnego życia jak w realu tylko, że w wirtualnym świecie. W odróżnieniu od poprzednich serii The Sims Simowie mogą przeżywać emocje takie jak złość, radość, które mają wpływ na rozwój postaci. Gra zawiera również dodatki kupowane oddzielnie np. Witaj w pracy, Spotkajmy się, Miejskie życie.

Moim zdaniem gra ma świetną grafikę. Jest bardzo wciągająca. Polecam ją dla każdego, kto lubi grać w gry symulacyjne.

Maja Pszczółka, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




Plants vs Zombies: Garden Warfare 2

Większość z nas zna serię gier Plants vs Zombies. Do tej pory jednak sadziliśmy krwiożercze kwiaty, aby obronić posiadłość przed falami zombie. Firma Electronic Arts i PopCap Games postanowiły spróbować czegoś zupełnie nowego. I tak oto powstała gra Plants vs Zombies: Garden Warfare. Plants vs Zombies: Garden Warfare 2 to kontynuacja tej wieloosobowej strzelanki z 2014 roku.

Historia zawarta w Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2 opowiada o odwiecznej walce roślin z zombie. Tym razem nieumarli zdołali opanować miasteczko Suburbia, które stało się Zomburbią. Naszym zadaniem jest przywrócenie dawnego stanu rzeczy. Rozgrywka w Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2 przeznaczona jest głównie do zmagań w multiplayerze, twórcy jednak stworzyli możliwość grania pojedynczym graczem, który walczy z przeciwnikami sterowanymi przez sztuczną inteligencję. Pierwsza decyzja w grze, którą należy podjąć, dotyczy strony konfliktu, po której chcemy się opowiedzieć. Kwiaty i zombie bardzo się od siebie różnią i warto wypróbować jednych i drugich. Rozgrywka odbywa się na rozmaitych mapach, których przygotowano aż 12. Wachlarz dostępnych postaci jest ogromny, gdyż do naszej dyspozycji oddano przeszło 100 herosów (m. in. The Scientist, Foot Soldier, All-Star, Engineer, Cactus, Chomper, Peashooter i Sunflower) oraz zupełnie nowych Captain Deadbeard, Super Brainz, Citron czy też Rose. Dodatkowo użytkownicy pierwszej części mogą przenieść do „dwójki” większość swoich bohaterów. Wszyscy herosi specjalizują się w czym innym i posiadają odmienne uzbrojenie. Najważniejsze jest jednak to, że każdą odmianą roślin czy zombie gra się zupełnie inaczej.

Standardowo mamy do wyboru tryb rywalizacji i kooperacji. W tym pierwszym naprzeciw siebie stają dwie drużyny; roślin i zombie. Możemy wybierać kilka różnorodnych rodzajów rozgrywki. Od drużynowego zwanego Team Vanquish, po przez Gardens and Graveyards, w której rośliny próbują odeprzeć atak zombiaków na ogród. Drugim trybem jest Garden Ops. Ten tryb gry najbardziej oddaje ducha oryginału. Wcielamy się tutaj jedynie w rośliny i staramy się odeprzeć nadciągające fale nieumarłych. Wykonując określone zadania możemy awansować na kolejne poziomy, odblokowując przy tym nowe zdolności i poszerzając nasze możliwości na polu bitwy.

Niech nie zmyli was bajkowa oprawa, to wciąż ta sama strzelanka. Rozgrywka jest jednak mimo wszystko miła i przyjemna. Grafika gry prezentuje się bardzo kolorowo i jest spójna z charakterem serii. Najnowsze dzieło PopCap może nie jest tak szybkie jak inne gry, ale samo strzelanie daje niesamowitą frajdę i jest powiewem świeżości w ofercie gier PC. Warto dać tej grze szansę!

Alicja Tokarczyk kl. VIa
Gazetka "Kurier Jedynki" 
SP nr 1 w Leszczynach




The Sims 4

Gra, którą opisuje to The Sims 4, jedna z części najpopularniejszej na świecie gry, prezentującej wirtualny symulator życia. Została ona wyprodukowana przez amerykańskie studio Maxis i Electronic Arts, a wydano ją 2 września 2014 r.

Zabawa w komputerową grę symulacyjną polega na sterowaniu wirtualnymi ludźmi. Grę rozpoczyna się na stworzeniu Sima. Możemy stworzyć siebie, znajomych, rodzinę – po porostu, kogo chcemy. Jest też druga opcja, wybrania rodziny z galerii. To znaczy, że inni ludzie tworzą Simów i wysyłają ich do galerii. Możemy grać tymi sylwetkami albo zainspirować się do stworzenia własnej postaci. W etapie stwórz Sima - nazywamy Sima i dajemy mu cechy. Przy ubieraniu Sima, istnieje możliwość wyboru wielu elementów garderoby. Następnie przechodzimy do budowy domu. Możemy go zbudować lub kupić i wyposażyć. Każdy z nas może stworzyć swój wymarzony dom. Oczywiście możemy pobrać dom z galerii albo zainspirować się zaproponowanymi projektami. Jest tam bardzo dużo mebli do wykorzystania. Kolejny krok to rozgrywka. Istnieje wiele opcji do wykonania tego zadania: Sim może spać (klikamy na łóżko) oraz jeść (klikamy na lodówkę). Może on również pracować, podróżować oraz porozumiewać się. Także zaprzyjaźniać się z innymi Simami.

Reklamowana przeze mnie gra jest jedną z części The SIMS.

Moim zdaniem jest to zabawa kreatywna, ponieważ można budować niesamowite domy i stwarzać wymarzone sylwetki Simów. Jestem pewna, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Oceniam tą grę 10/10. Polecam ją wszystkim serdecznie.

Zuzia Riske, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny