DO RECENZOWANIA GIER ZACHĘCA




Gra planszowa: Misja Kolonizacja 

Gra "Misja: Kolonizacja" jest grą planszową, w której może uczestniczyć od 2 do 4 osób, w wieku powyżej 8 lat. Trwa ona około 30 minut. Gra została wydana w wydawnictwie Trefl, należy do serii Dr Knizia poleca.

Autorem gry jest dr Reiner Knizia – niemiecki projektant gier planszowych. Urodził się on w 1957 roku w Niemczech. Ukończył studia matematyczne i otrzymał doktorat. Od 1993 roku mieszka w Anglii, gdzie zajmuje się wyłącznie tworzeniem gier. Zaprojektował ich około 600, z czego wiele zostało wydanych również w Polsce.

Gra Misja: Kolonizacja dzieje się na nowo odkrytej planecie i polega na tym, żeby ustawić stację. Każdy z graczy ma własny stos z terenami. Są ich 3 rodzaje: kosmiczny las, promieniotwórcza łąka i bulgoczące bagno. Najmłodsza osoba rozpoczyna. Kiedy teren zostanie zamknięty, dostaje się punkty za jego wielkość, za ufoludka oraz za wielkość terenu sąsiadującego i za stację. Punkty się dzieli między osoby, które mają na zamkniętym terenie ufoludka lub kosmonautę i wymienia na pieniądze (w formie kosmicznych kamieni). Oczywiście ten, kto ich zdobędzie najwięcej wygrywa. Szczegóły gry wyjaśniono w dokładnej instrukcji.

Na początku gra mi się nie podobała, ale jak zagrałam, okazało się, że jest ciekawa. Spodobało mi się, że można samemu tworzyć nowe tereny. Z historii wiem, że kolonizowano niezaludnione tereny np. w starożytnej Grecji czy Ameryce, kiedy ją odkryli Europejczycy. Kiedy grałam w tę grę, pomyślałam sobie, że może w przyszłości uda się zamieszkać we wszechświecie, jakby się go też skolonizowało. Dobrze, że gra tak rozwija wyobraźnię. Mój tata, który lubi czytać książki Stanisława Lema powiedział mi, że gra ma też klimat fantastyki naukowej. Niezbyt mi się podobało, że trzeba liczyć punkty, ale przez to można poćwiczyć dodawanie i dzielenie. I najprzyjemniejszą sprawą jest to, że grając można mile spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi.


Dominika Galińska, kl 4c

Odgłosy z Cieszkowianki
SP nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego




Gra planszowa: Zęby Smoka 

"Zęby Smoka" została wydana w 2012 roku w wydawnictwie Trefl. Powstała w ramach serii: Dobra Gra Rodzinna! Jest to graplanszowa wykonana przez Noriaki Watanabe. 

W grze może braćudział od 3 do 5 osób. Jej celem jest zdobycie jak największej liczby punktówza mycie zębów smokom. Grę zaczynamy od wyboru smoków, które umieszczamy wpieczarze (dołączona do gry).  Smoki mająoznaczoną cyfrą cierpliwość.  Każdy graczotrzymuje ośmiu wojowników o wartości 1 – 8. Ten, kto rozpoczyna grę,  wybiera smoka, podgląda jego wartość niepokazując innym. Potem każdy z graczy wystawia jednego wojownika do szorowaniazębów smoka. Jeśli suma wartości wszystkich wojowników jest niższa od wartoścismoka, oznacza to, że wszystkim udało się umyć zęby smokowi i każdy graczzdobywa punkty. Jeśli suma jest wyższa, gracze sprawdzają który wojownikpozostał w paszczy smoka, wówczas nie otrzymuje on żadnych punktów. Wygrywa taosoba, której wojownicy zdobędą największą liczbę punktów.

Gra ma bardzoładne obrazki, śmiesznych smoków i wojowników. W pudełku jest także pieczara dosamodzielnego złożenia. Gra jest prosta, nadaje się dla dzieci w wieku od 7 lat, można się nauczyć prostego dodawania. Łatwo można policzyć, które karty dająnam punkty, tak więc łatwo można wygrać. Moim zdaniem gra jest prosta, więc napewno nikomu nie sprawi kłopotu. Niestety po kilku rundach troszkę się nudzi,jednak dla tych co lubią smoki i lubią myć zęby – polecam. Podsumowując grajest fajna i dobra dla całej rodziny. Możemy się nauczyć prostego dodawania imiło spędzić czas z rodziną .


AlicjaNeumann, kl.4c
gazetka "Odgłosy Cieszkowianki"
Szkoła Podstawowa nr im. Augusta hr. Cieszkowskiego




Gra planszowa: Bounce-off, nowa i ciekawa forma gry planszowej!

Ostatniodostałam w prezencie ciekawą grę planszową firmy Mattel Bounce-off. To oryginalne połączeniegry zręcznościowej i planszowej. Zestaw zawiera podstawkę, 4 stojaki, 16piłeczek i 9 kart. Podstawka na piłeczki posiada 36 otworów (układ 6na 6 pól). Jest ona głównym elementem, bo jednocześnie specyficzną planszą dogry. Plastikowe piłeczki są w dwóch kolorach: niebieskim i żółtym. Kartyz zadaniami zawierają układy, które należy stworzyć z piłeczek tegosamego koloru na podstawce. Są to kształty przypominające litery, znaki, figury, albo zupełnie dowolne kształty. Piłeczki trzeba dosłownie  „wrzucić” na podstawkę z otworami.

Towcale nie jest takie proste zadanie. Należy wykazać się nie tylko zręcznością,ale również opanowaniem i logiką. Podstawową zasadą jest to, aby piłeczkaodbiła się przynajmniej raz od podłoża zanim wpadnie do otworu podstawki. Zwycięzcądanej rundy jest ten, kto dokończy wzór z karty i może ją zatrzymać.Ostatecznym zwycięzcą  jest osoba, którajako pierwsza zgromadzi 3 karty, co oznacza, że ułożyła 3 wzory.

Gra ma dwa poziomy trudności, co odróżniająkolory kart: żółty –zadania łatwe, czyli układy z 3-4 piłeczek oraz niebieski – zadania trudne, wzoryz 5 piłeczek. W grze może brać udział od 2 do 4 osób. Można grać indywidualnie lub grupowo. Imwiększa  liczba graczy, tym zabawa stajesię ciekawsza!! Można wtedy stworzyć współpracujące ze sobą pary, co umożliwiagrę zespołową.

GraBounce-off może również służyć do indywidualnegoćwiczenia sprawności w odbijaniu piłeczek i układaniu wybranychwzorów. Grama ustalone reguły, ale pozwala również negocjować graczom i ustalać własnewersje rozgrywki. Osiągnięcie dobrych wyników w tej grze wymaga treninguw odbijaniu i celowaniu piłeczek. Umiejętność ta nie zależy od wieku,tylko od wytrwałości i ćwiczeń. Dzięki temu w grę mogą grać osoby w różnymwieku.

Serdeczniepolecam  grę, która naprawdę mniewciągnęła!!! Jest świetną zabawą dla całej rodziny podczas długich nudnychwieczorów. :)

 

AlicjaTokarczyk kl. Va
gazetka "Kurier Jedynki"
SP nr 1 w Leszczynach



GRA UNO

Czy wiecie na czym polega gra Uno? Jej autorem jest Merle'a Robbins. Uno to gra karciana, do której trzeba mieć specjalne karty. Talia składa się z 108 kart w czterech kolorach i różnych figurach. W Uno może grać od 2 do 10 osób.

Gra polega na tym, żeby zdobyć jak najmniej punktów w momencie, kiedy któryś z przeciwników osiągnie 500 punktów, bo ten właśnie przegrywa. Można grać tak, aby ktoś wygrał lub wskazać osobę, która przegra. Ważny w całej grze jest moment osiągnięcia przez któregoś z graczy 500 punktów. W grze chodzi o to, żeby pozbyć się wszystkich swoich kart i na koniec - kładąc przedostatnią zawołać "UNO". Punkty zlicza się po pozbyciu się przez pierwszego gracza wszystkich kart.

Według mnie zaletą tej gry jest to , że poprawia spostrzegawczość . Należy być czujnym i dobrze planować swoją taktykę. Przewidywać należy kolejny krok przeciwnika. Gra nie ma, moim zdaniem, żadnych wad. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat Uno, to zagrajcie w nią. Potrzebujecie od 30-40 minut. Polecam.

Wojtek Breitenbach, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




„5 sekund”; ekscytująca gra planszowa firmy Trefl.

W grze „5 sekund” gracze losują kartę z pytaniem. Odpowiada na nie gracz siedzący na Gorącym Krześle. Tematyka pytań jest bardzo szeroka. Wszystkich zadań w grze jest 744, a rozmieszczone są po jednym na obu stronach każdej z 372 kart. Ponieważ każda karta ma stronę czerwoną i żółtą, otrzymujemy jakby dwa rodzaje zadań. Czerwone wydają się łatwiejsze i lepiej używać ich grając z dziećmi. Granica trudności pomiędzy zadaniami czerwonymi i żółtymi jest jednak dość płynna. Kiedy usłyszy pytanie, wystartuje czasomierz odmierzający dokładnie 5 sekund przeznaczonych na udzielenie 3 poprawnych odpowiedzi. Jeśli Ci się udało, przesuwasz swój pionek do przodu. Jeśli udzieliłeś złej odpowiedzi, pytanie przechodzi na następnego gracza. Tu robi się ciekawie, bo odpowiedzi nie mogą się powtarzać. Wygrywa ten gracz, który najszybciej przejdzie całą planszę.

Poza głównymi zasadami gry „5 sekund” pojawia się kilka dodatkowych. Dwie związane są z kartami specjalnymi. Każdy z graczy otrzymuje na początku gry dwie takie karty, ale może nimi zagrać tylko wtedy, gdy to on rozpoczyna rundę. Pierwsza karta to „Zamiana”, która umożliwia graczowi wymianę usłyszanego pytania na inne. Druga karta to „Następny”, która przenosi obowiązek odpowiedzi na gracza po lewej stronie. Jeśli ten udzieli prawidłowej odpowiedzi, otrzymuje swój punkt, jeśli jednak mu się to nie uda, pytanie nie przechodzi już dalej, a punkt natychmiast otrzymuje gracz, który zagrał kartą specjalną. Trzecia dodatkowa zasada w grze powiązana jest z polami specjalnymi planszy. Gracz, który zatrzyma się na jednym z dwóch pól „Strefa zagrożenia” i nie wykona zadania traci kolejkę.

Ostatecznie gracze nigdy do końca nie wiedzą, co ich czeka. Cały urok gry „5 sekund” tkwi właśnie w zaskoczeniu i niepewności na twarzy gracza, gdy próbuje szybko zebrać myśli i udzielić poprawnej odpowiedzi. Jeśli lubisz adrenalinę to gra planszowa „5 sekund” jest właśnie dla Ciebie! Zmierzysz się z czasem w grze, w której trzeba szybko myśleć i szybko mówić. Oceniając grę firmy Trefl można powiedzieć, że jest jedną z bardziej udanych. Jest „szalona i zabawna”, a ogromna ilość zadań powinna zapewnić wiele udanych i emocjonujących rozgrywek. Pozytywne emocje z zabawy tą grą obudzą ochotę na kolejne pełne rywalizacji rozgrywki.

Alicja Tokarczyk kl. VIa
Gazetka "Kurier Jedynki"
SP nr 1 w Leszczynach




„Kariera polityczna”

Wszyscy znamy się na polityce, a przynajmniej tak może się stać gdy zagramy w grę planszową firmy MDR Gry. Aby zostać dobrym politykiem należy wykazać się intuicją, inteligencją i wytrwałością. W grze „Kariera Polityczna” wkroczymy na sejmowe korytarze i będziemy walczyć o utrzymanie się w polityce. Cała rozgrywka polityczna przedstawiona jest w zabawny sposób. Uroku tej grze dodają również ilustracje wykonane przez Andrzeja Mleczko. Zasady gry są proste; rozkładamy plansze oraz wszystkie talie kart – Debata, Ślepy Los i Pytanie. Każdy z graczy wybiera swój pionek i otrzymuje legitymację, żetony młodzieżówki i specjalne karty debaty. Gracze mają również do dyspozycji żetony poparcia i żetony euro. Gracz musi wykonać zadanie przypisane do miejsca, w którym stanął jego pionek. Może być to łapówka, delegacja czy kilometrówka. Za wykonane zadanie otrzymujemy specjalne żetony. Grę wygrywa osoba, która pierwsza zdobędzie 2 duże żetony poparcia i 3 duże żetony euro. Kariera Polityczna to tradycyjna gra planszowa. W grze czekają Cię zadania do wykonania , ale również wyzwania, w których musimy popisać się kreatywnością. Jeśli kiedykolwiek myśleliście o karierze politycznej ta gra sprawdzi, czy nadajecie się do tej pracy. jest to świetna pozycja na spędzenie czasu wolnego z rodziną i przyjaciółmi.

Alicja Tokarczyk kl. VI a

"Kurier Jedynki"

SP nr 1 w Leszczynach




Scrabble

Scrabble to bardzo znana gra, ale niezwykła. Dzięki niej mogłam poszerzyć swoje słownictwo i poprawić ortografię. Głównym jej celem jest ułożenie jak największej ilości słów na planszy za jak największą ilość punktów. Słowa układane są jak w krzyżówce. Ta gra wyzwala ducha rywalizacji. Można przy niej sprawdzić zasób swojego słownictwa lub poszerzyć je dzięki innym graczom, którymi są przede wszystkim moi rodzice.

Scrabble to dobry wybór na deszczowe i zimne popołudnie.

Zuzanna Bajek kl. Vc

Szkoła Podstawowa nr 4 w Chojnowie

Gazetka „Zlepek”




„Monopol” - recenzja gry planszowej

Mieliście kiedyś taką sytuację, że padał deszcz i nie mogliście wyjść na dwór? Na pewno. W takich chwilach zdecydowanie polecam zaangażowanie całej rodziny w grę „Monopol” lub „Eurobizness” (obie nazwy odnoszą się do tej samej planszówki), która naprawdę może wciągnąć każdego, bez względu na wiek. Na dodatek bawić się przy niej może kilka osób jednocześnie, a jak dla kogoś nie starczy pionków, można przecież pokibicować.

A emocje są spore. Po rzuceniu kostką uczestnik porusza się pionkiem dookoła planszy wypełnionej różnymi polami. Niemal każde, na którym się znajdzie, jest w stanie „kupić”, oczywiście za umowne pieniądze, nad którymi pieczę sprawuje „bank”. Mówię "niemal każde", ponieważ istnieją też takie miejsca jak darmowy parking czy więzienie, które, albo przynoszą dochód, albo powodują utratę kolejki i pieniędzy. Dodatkowo, jeżeli inny uczestnik zabawy stanie na polu, które wcześniej nabyliśmy, musi nam za nie zapłacić, co powoduje, że stajemy się coraz bogatsi, a postawienie na nim wcześniej jakiegoś domu lub hotelu sprawia, że cena naszego miejsca rośnie.

W tą grę można bawić się w nieskończoność, bo nigdy się nie znudzi. Świetnie uczy ona podejmowania decyzji finansowych oraz liczenia ("Monopoly" powinno czasami zastąpić na lekcji matematyki podręcznik). Ma ona jeszcze jedną zaletę - można grać w nią samemu. Wtedy trudno przegrać!

J.Findling, kl. IV SP w Lotyniu

redakcja „Szkolnego Donosiciela”




Gra „Chińczyk”

Chińczyk to popularna gra dla 2-4 osób, w której celem graczy jest przejechanie dookoła planszy czterema pionkami z pozycji początkowych na końcowe. Ruch w grze polega na przesunięciu na planszy dowolnego z własnych pionków o tyle pól, ile oczek zostanie wyrzuconych na kostce. Aby wyjechać pionkiem z domu, konieczne jest wyrzucenie szóstki. Dowolny pionek jest wtedy umieszczany na pierwszym polu planszy oznaczonym w kolorze pionków gracza. Wygrywa osoba, która jako pierwsza doprowadzi wszystkie swoje pionki do domku. Istnieją różne wydania graficzno-kolorystyczne, ale i tak najważniejsza jest dobra zabawa.

Często gram w chińczyka z moją rodziną, ta gra pozwala miło spędzać nam czas. Uczy zdrowej rywalizacji, strategii, a młodszych liczenia. Zachęcam wszystkich do zagrania w tę grę.  

Agata Krauz 

ZS2 Piła 

„Niecodziennik Szkolny”




„Jenga”

„Jenga” to nietypowa gra planszowa, ponieważ polega na przekładaniu drewnianych klocków ze środka wierzy na górę budowli. Lecz żeby zacząć trzeba najpierw wierzę ułożyć. W zestawie jest zamieszczony specjalny kartonik który pomaga nam ułożyć wieżyczkę. W "Jengę" można grać od 2 do 5 osób. W grze przegrywa osoba, która podczas przekładania klocka strąci całą wieżę. Rozgrywce towarzyszy wiele emocji oraz zabawy. Osobiście uważam że, Jenga jest doskonałą grą podczas rodzinnych wieczorów oraz zabaw z rówieśnikami, gdyż zajmuje ona mało miejsca oraz może grać w nią cała rodzina.

Konrad Sielicki kl. 3e

Gim. Nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie