DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





Recenzja książki „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina

Ostatnio przeczytałam książkę pt. ,,Przygody Tomka Sawyera”. Tytuł mógłby sugerować, że jej adresatami są głównie chłopcy. Nic bardziej mylnego. Muszę przyznać, że świetnie się ubawiłam i śmiało mogę ją również polecić żeńskiej części czytelników.

Książka opowiada o chłopcu, który miał na imię Tomek. Chłopiec mieszka wraz ze swoją ciotką, kuzynką Mary i przyszywanym bratem-Sidem. Ciotka Polly bardzo troszczy się o Tomka i go bardzo kocha. Sid jest grzeczny, lecz lubi dokuczać chłopcu. Ciotka uważa Sida za przykład dla Tomka. Któż z nas nie zna podobnych historii. Dwa przeciwstawne charaktery, z których jeden jest faworyzowany. Mieszkają oni w małym miasteczku St.Petersburg w Ameryce.

Tomek – tytułowy bohater - ma około 13 lat. Jest chłopcem figlarnym i kłamliwym. Huck Finn to najlepszy przyjaciel Tomka. Spędzają ze sobą bardzo dużo czasu. Huck jest sierotą. Jego ojciec był pijakiem. Nie brak tu również wątków związanych z pierwszym zauroczeniem i pierwszą miłością. Mimo swojego łobuzerskiego charakteru pokazuje się nam w tej relacji jako dżentelman (czym zyskuje sympatię czytelniczek – dziewczyn).

Z postaciami Tomka Sawyera oraz Hucka Finna zaprzyjaźniamy się od samego początku. Podbijają nasze serca dzięki pomysłom szalonych przygód. Pomysły te, które usilnie próbują wprowadzić w życie, zwykle dostarczają czytelnikom sytuacji humorystycznych, a samym bohaterom przysparzają dodatkowych problemów. Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa i warta przeczytania.

Martyna Paciorek

Redakcja WRÓBLEKA




Recenzja „Katarynki” Bolesława Prusa

„Katarynka” to krótka nowela Bolesława Prusa, która opowiada niezwykłą historię samotnego człowieka o imieniu Tomasz, który jest głównym bohaterem całej historii. To postać niepotrafiąca cieszyć się małymi rzeczami, a tym samym życiem. Przez całe życie dążył do luksusu (lubił otaczać się pięknymi dziełami sztuki, często również chodził na koncerty) i szczęścia oraz do tego, co naprawdę ważne.

Jednak pewnego dnia los głównego bohatera się odmienił. Przechodzi przemianę pod wpływem obecności pewnej niewidomej dziewczynki. Zaczyna być otwartym na potrzeby innych do tego stopnia, że pozwala na granie znienawidzonych do tej pory katarynek.

“Katarynka” to lektura szkolna, z której uczymy się o pomaganiu słabszym i poznajemy ważne, życiowe wartości. Pan Tomasz pokazał swoim postępowaniem, co tak naprawdę ma znaczenie i nie był to wcale jego własny spokój. Prezentowana nowela to idealna okazja do przedstawienia młodym czytelnikom, na czym polega bezinteresowna pomoc i nauka o tym, że nie powinniśmy myśleć wyłącznie o sobie.

Martyna Paciorek

Redakcja WRÓBELKA




Recenzja powieści „W pustyni i w puszczy”

Powieść pod tytułem „W pustyni i w puszczy” jest dziełem naszego noblisty Henryka Sienkiewicza. Książka została wydana w 1912 roku. Głównymi bohaterami tej opowieści są 14-letni Staś Tarkowski i 8-etnia Nel Rawlison. Musieli przebyć długą podróż przez Afrykę ponieważ zostali porwani przez Beduinów. Dzięki sprytowi Stasia udaje im się wydostać z rąk porywaczy. Warto tu wspomnieć o Kalim i Mei – towarzyszach dalszej części podróży przez Afrykę.

Wędrując przez poszczególne karty powieści przeżywamy wspólnie z bohaterami fascynujące przygody, poznając jednocześnie florę i faunę Afryki.

Po wielu ciężkich próbach przetrwania, puszczają latawce, dzięki czemu zostają odnalezieni przez rodziców.

Dużym plusem powieści jest kreacja pary głównych bohaterów – Stasia, którego można określić mianem rycerza bez skazy oraz Nel – która z delikatnej młodej osóbki zamieniła się w odważną dziewczynę.

Moim zdaniem ta lektura jest bardzo intersująca, godna uwagi i polecam ją przeczytać każdemu (nie tylko dziecku), ponieważ uczy nas wzajemnego wspierania się oraz pomagania sobie w trudnych chwilach.

Martyna Paciorek

Redakcja WRÓBELKA




RECENZJA KSIĄŻKI „TAJEMNICZY OGRÓD”

Książkę pt. „Tajemniczy ogród” napisała Francess Hodgson Burnet. To angielska pisarka, którą czytelnicy znają między innymi z takich książek jak „Mała księżniczka” czy „Mały lord”

Utwór opowiada wzruszającą historię Mary Lennox. Na początku poznajemy ją jako kapryśną, samolubną i rozpieszczoną dziewczynkę. Rodzice wcale się nią nie interesują i pozbawiają ją ich miłości. To zdecydowanie wpływa na jej charakter – nienauczona miłości i ciepła, nie umiała tego okazać innym. Gdy wybucha epidemia cholery, jej rodzice umierają. Po ich śmierci trafia do posiadłości jej wuja – Archibalda Cravena. Poznaje tam chorowitego syna pana Cravena, Colina. Zaprzyjaźnia się także z Dickiem Sowerby. Dziewczynka odnajduje ogród, w którym zginęła siostra jej mamy. Dzięki temu miejscu Mary zmienia się w pełną radości i energii dziewczynkę. Colin zaczyna wierzyć, że nie umrze i odzyska zdrowie.

Książka ta jest powieścią o znaczeniu wielkiej przyjaźni i miłości, którą odczuwa i potrzebuje każde dziecko. Na oczach tych dzieci dzieją się rzeczy magiczne i niezwykłe. Ogród jest magicznym miejscem, które w znaczący sposób wpływa na zmianę życia bohaterów. To właśnie piękno i niezwykłość tego miejsca jest jednym z atutów książki.

Według mnie „Tajemniczy ogród” jest przeznaczony dla ludzi w każdym wieku. Czytając tę książkę można oderwać się od rzeczywistości i wkroczyć do krainy dziecięcych smutków i radości. Polecam ją każdemu , kto chce się oderwać od szarej codzienności.

Martyna Paciorek

Redakcja WRÓBELKA




Recenzja utworu „Latarnik”

Nowelą, którą recenzuję jest ,,Latarnik ’’ Henryka Sienkiewicza. Jest to utwór patriotyczny, który pokazuje, że nawet na emigracji, Polaków ciągnie z powrotem do ojczyzny.

Głównym bohaterem jest Skrawiński, człowiek, który się łapał wszelkich możliwych prac. Miał wiele odznaczeń i osiągnięć. Pewnego dnia, mężczyzna postanowił przyjąć pracę latarnika w Panamie. Bardzo dobrze się odnajduje w tej roli, aż pewnego dnia przychodzi przesyłka, w której znajduje się wiele polskich książek, w tym „Pan Tadeusz”. Skrawiński po 40-stu latach rozłąki z ojczyzną, zatapia się w lekturze, przez co zapomina zapalić latarnię i statek rozbija się o skały, a latarnik zostaje wyrzucony.

Moim zdaniem jest to wspaniała lektura. Przez całą szybką akcję, czytającym targają emocje, a wszystko kończy się zaskakująco. Każdy z nas myśli, że latarnia będzie rzeczywiście miejscem, w którym Skawiński zazna spokój. Utwór jest zwięzły, przez co można go przeczytać w zaledwie kilka minut. Jednak mimo krótkiej formy można w niej odnaleźć całe bogactwo treści (począwszy od opisów przyrody, przez historię głównego bohatera po opisy przeżyć wewnętrznych). Myślę że warto sięgnąć po tę lekturę.

Martyna Paciorek

Redakcja WRÓBELKA