DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"Biały kieł", Jack London

Miłośnikom twórczości amerykańskiego pisarza, JackaLondona, choć oczywiście nie tylko, polecam przeczytanie powieści pt. ‘Białykieł’. Opowiada ona o wilku o takiej nazwie oraz jego stosunku do człowieka.

Bohaterem powieści jest wilk, którego burzliwe życieukazuje autor tej powieści. Tak się składa że Biały Kieł wraz z matką trafiajądo ludzkiej wioski. Pies, zarówno jak i jego pan są dla siebie sprawiedliwi,choć nie darzą się głębszym uczuciem. Biały kieł nie znosi innych psów i  boi się ludzi, bo go biją . W sumie  wyrasta na bardzo agresywne zwierzę. Jako takizwraca na siebie uwag ‘Pięknego Smitha’, zajmującego się walką psów. Smithkupuje tego wilka i uczy go zabijania, katując i głodząc go. Pies uczy sięnienawidzić ludzi. Wystawiony do walki  zbuldogiem, w jej wyniku doprowadzony  jest  do stanu agonalnego. W takim stanie odkupujewilka Weedon Scott.

Nastają nowe czasy dla wilka. Nowy pan zdobywa jegozaufanie. Pies w posiadłości Weedona poznaje piękną suczkę, która  w  końcu rodzi jego szczenięta. Pies,  w rodzinie Weedona, która docenia jegozalety, daje dowody swego przywiązania do niej, ratując od śmierci  swego pana, jak i jego ojca. Wszystko wskazuje na to, że Biały Kieł odnalazł swoje właściwe miejsce wśród ludzi. Autorpowieści przedstawia w niej trzy postawy ludzi w stosunku do tych zwierząt:  Szarego Bobra –sprawiedliwe, ”Pięknego Smitha’– okrutne i  Weedona  Scota –pełne ciepłych uczuć. 

Jack London  w swymwspaniałym  utworze  eksponuje refleksje na temat  natury ludzkiej i zwierzęcej.  Również wskazuje na to, że na dnie duszyludzkiej  często  czyha dzikie zwierzę, dopiero  w skrajnych warunkach ujawniające się ukazując prawdziwą jego naturę; albo człowieka,albo tylko potwora w ludzkiej skórze.

Sandra Bronk
gazetka szkolna „Ogryzek”
Gimnazjum nr 4 w Rumi



Jack London, "Martin Eden"

Polecam przeczytanie powieści psychologicznej, napisanejprzez amerykańskiego pisarza Jacka Londona, "Martin Eden".

Martin  Eden,bohater utworu jest marynarzem. Po pewnym incydencie  na ulicy, zaproszony w ramach rewanżu na spotkaniew wyższych sferach,  zakochuje się wsiostrze Artura Ruth,a, którego wybawił wcześniej z opresji na ulicy. Abydorównać jej Martin, jako z dołów społecznych, chce zdobyć wykształcenie. By toosiągnąć , zarobić na książki i jedzenie wypływa w morze, ale i uczy się nawłasną rękę. Opisuje swe morskie przygody, których nikt nie chce wydrukować. Martin,zdobywając majątek  i  coraz to głębszą wiedzę pisarską i tę  o świecie i ludziach, uświadamia sobie, że niepotrafi już się  radować w gronie dawnychprzyjaciół  gardząc jednocześnie  tymi z klas wyższych ,ich zachłannością  i hipokryzją. 

Podejmuje wielką decyzję : czy ożeni się z  siostra Artura Rutha?  Czy zmieni swoją postawę w stosunku do takprzez niego widzianych przeciwnych sobie grup społecznych ? Na te pytaniaodpowie książka.

 Utwór ten,wspaniale ukazuje drogę do samorealizacji, jak i bezkresnego  dążenie do doskonałości. Cała treść tegoutworu ujawnia to, że pochodzenie człowieka  nie przesądza tego kimmoże zostać. Niezależnie od tego autor ukazuje pewne cechy związane zprzynależnością do pewnych grup społecznych. Niestety są one negatywne , jak zakłamanie,obłuda i dwulicowość.  A jak ostateczniebohater tego utworu, jak i sam autor, sobie z tym obciążającym  świat balastem poradzą ,odpowie  na to pytanie książka.

Sandra Bronk
gazetka szkolna „Ogryzek”
Gimnazjum nr 4 w Rumi



 „W pierścieniu ognia”, Suzanne Collins 

„Wpierścieniu ognia” jest kontynuacją powieści SuzanneCollins „Igrzyska śmierci”, jest to drugi tom trylogii. Książka zostaławydana 1 września 2009 roku w USA, natomiast w Polsce 12listopada 2009 roku.

Książka podobniejak jej poprzednia część została zekranizowana. Premiera filmu odbyła się 11listopada 2013 roku.

Katniss i Peeta zracji wygrania ostatnich igrzysk są w trakcie obowiązkowego Tournee Zwycięzców.Wkrótce okazuje się, że wiele dystryktów zaczyna się buntować przeciwkoKapitolowi. Prezydent Snow winą za wszystko obarcza Katniss, która wraz z Peetązłamała zasady obowiązujące na arenie podczas igrzysk. Dla ludności wdystryktach Katniss jest symbolem nadziei. Pragnąc ją zniszczyć, prezydent Snowprzygotowuje dla niej coś specjalnego.

Mimo tego że,trylogia była zapowiadana jako literatura dla młodzieży, bez trudu moglisięgnąć po nią  nawet dorośli.

Książka zachwycaoryginalnością i doskonałym przebiegiem akcji, wzbudza w swoichczytelnikach ogromną ilość emocji, a także wielu „moli książkowych” zachwycasię wdziękiem i formą tego utworu, oraz jest pełnych podziwu dla autorki, którastworzyła kapitalną historię, idealną dla osób w różnymwieku. Niemalże w każdej internetowej wypowiedzi możemy spotkać hymnypochwalne na cześć tej trylogii, a stosunkowo rzadko wpadamy na opinie, któreodnoszą się do niej z dystansem. Z jednej strony nie ma się temu codziwić, ponieważ Suzanne Collins posiada talent, który nie pozwala nam naoderwanie się od książki aż do jej końca. Z całą pewnością, nie warto jestsięgać po kontynuację "Igrzysk Śmierci", jeśli mamy wplanach coś innego, niż czytanie. Gwarantuję, że w większości przypadków,zapomnicie o obowiązkach i po całości oddacie się lekturze tej książki.

Iga Osięglewska
Gimnazjum nr 4 w Rumi
gazetka szkolna „Ogryzek”



 „Wiedźmin. Ostatnie życzenie”, Andrzej Sapkowski

Książka pt. „Wiedźmin. Ostatnie życzenie” zostałanapisana przez Andrzeja Sapkowskiego i stanowi zbiór opowiadańprzedstawiające podróże  Geralta z Rivii,jedynego wiedźmina, który nie został pozbawiony ludzkich uczuć. Utwór należy dofantastyki, bo obok zwyczajnych ludzi pojawiają się potwory, zaklęcia oraztajemnicze krainy.

Wiedźmin to mutant-wojownik, szkolony od dziecka dozabijania potworów. Podczas szkolenia poddawany jest wielu próbom. Jest silny,szybki i zabójczy dla swoich wrogów. Geralt różni się od swoich pobratymców,ponieważ odczuwa – współczuje, kocha.

Tytułowy wiedźmin to mężczyzna o siwych włosach, który naplecach nosi miecz z unikalną rękojeścią, a na szyi talizman z głową wilka. Wopisywanej przez mnie książce Geralt uwalnia od klątwy potwory i bestie. Niebrakuje niebezpiecznych sytuacji.

Książka, napisana przez Polaka, doczekała się swojegoodpowiednika jako całej serii gier komputerowych, które szybko zyskałypopularność na całym świecie. Zachęcam do lektury – już pierwszy rozdział niepozwoli wam oderwać nosa od książki.

Daniel Ropel, 1b
Redakcja PULS „Trójki”
Gimnazjum nr 3 im. Józefa Chełmońskiego w Zielonej Górze




,,Zostań jeśli kochasz'', GayleForman 

Książkadość krótka, ale zapadająca w pamięć. ,,Zostań, jeśli kochasz'' to historia  o miłości wyjątkowychnastolatków jak i miłości rodziny. Nastolatków bardzo dojrzałych jak na swój wiek.Zastanawiających się nad przyszłością. Snujących plany na przyszłość.

„Zostańjeśli kochasz” – to książka dla młodzieży. 17 – sto letnia Mia jest uczennicąliceum uwielbia grać na wiolonczeli. Pewnego dnia, gdy Mia grała skupiona naswoim instrumencie obok klasy przechodził muzyk rockowy Adam. Od tego czasu ichdrogi się połączyły przecz co chcą spędzać ze sobą każdą wolną minutę ichwspólnego czasu.

Wielkamiłość Mii i Adama zostanie przerwana przez straszliwy wypadek czy Mia i Adamprzetrwają tę próbę? Czy zbytnio ich to poróżni?

Musiciekoniecznie przeczytać!

Amelia Mierkiewicz, kl. 1a
Redakcja: PULS ''Trójki''
Gimnazjum nr 3 im. Józefa Chełmońskiego w Zielonej Górze



„Pinokio” Carlo Collodi

Książka opowiada o pajacyku, który chciał zostaćchłopcem. Pinokio to pajacyk zrobiony z magicznego drewna. Był leniwy i niechciał chodzić do szkoły. Pajacyk poszedł do teatru pacynek i jego bracia odrazu go rozpoznali i zrobili mu gorące powitanie. Bohater popełniał dużo błędów,na przykład kłamał, uciekał z domu, wpakowywał się bójki ze swoimirówieśnikami, można powiedzieć, że prawie ciągle podejmował dużo złych decyzji.

Na szczęście pajacyk robił też dobre uczynki, na przykładgdy dał Wróżce kilka groszy na leczenie, kiedy próbował z ojcem wyjść z brzucharekina/wieloryba i jeszcze gdy podjął się pilnej nauki. Najtrudniej Pinokiowibyło zachowywać się jak prawdziwy chłopiec a jeszcze trudniej było się nim stać.

Podsumowując książka jest ciekawa i przydatna dlarodziców, którzy mają takie dzieci jakie miał Dżepetto. Myślę, że uczniowieklas czwartych powinni brać z  Pinokiaprzykład tak samo jak ich przyjaciele z wyższych klas takich jak piąta i szósta,dlatego że Pinokio nie robił samych złych rzeczy, ale też dobre, na przykładgdy poszedł do szkoły lub gdy przeprosił ojca albo gdy dał pięćdziesiąt groszyślimakowi na leczenie wróżki. Pinokio tak jak każdy człowiek ma w sobie cośdobrego i coś do poprawy.

Kamil Szylko
„Express Społeczniaka”
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



Janusz Korczak „Król Maciuś Pierwszy”

Książka opowiada o małym chłopcu, który po śmierci matkii ojca zostaje młodym królem. Gdy tylko to się staje, wybucha wojna. Trzypaństwa chcą z nim walczyć. Maciuś razem ze swym przyjacielem Felkiem wymykasię w nocy na front. Młody król wygrywa wojnę, lecz nic nie żąda odprzegranych. Po pewnym czasie Maciuś zostaje zaproszony do trzech pokonanychkrólestw. W jednym z nich zaprzyjaźnia się ze „Smutnym Królem”, u któregopoznaje sposób władzy, w którym rządzi całe państwo. Po powrocie do domubohater również wprowadza tę metodę. Buduje też u siebie ogród zoologiczny. Potych zmianach zaprasza do siebie królów zza granicy. Ich pobyt mija miło iprzyjemnie. Następnie Maciuś wprowadza kolejne reformy. Pod koniec wybuchajeszcze jedna wojna. Tej Maciuś już nie wygrywa i zostaje zesłany na bezludnąwyspę.

Uważam, ze książka jest ciekawa i wzruszająca. Częstotrzyma w napięciu. Uczy szacunku wobec życia, ostrożności i tego, ze trzeba byćwytrzymałym nawet w ciężkich i trudnych chwilach, które czasami się zdarzają.Jest bardzo emocjonalna i pouczająca.

Wiktoria Janiel
„Express Społeczniaka”
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



"Harry Potter i więzień Azkabanu"

Polecam książkę "Harry Potter i więzieńAzkabanu". Lektura opowiada o nastoletnim czarodzieju, który przeżywaprzygody w magicznej szkole-Hogwarcie. Miał on dwóch przyjaciół-Rona iHermionę. Największym wrogiem głównego bohatera był Lord Voldemort. Zabił onrodziców chłopaka. Od tego czasu mieszkał ze swoją ciotką i wujem. Wujostwo źletraktowało Harrego. Dalszy ciąg historii można dowiedzieć się po przeczytaniujej.

Opowieść miała wiele zalet, między innymi: ciekawą treść,długie rozdziały, momenty grozy, oraz szczęśliwe zakończenie.

Polecam tę powieść wszystkim wielbicielom fantastyki.Warto jest przeczytać również inne książki autorki.

Mikołaj Szajna 4a
"Express Społeczniaka"
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



"Dziennik Cwaniaczka"

Niedawno poznałem książkę. Pod tytułem: "DziennikCwaniaczka". Lektura opowiada o zabawnych i ciekawych przygodachcwaniaczka, „Grega Harlleya". Pewnego dnia w Halloween gdy Greg wraz zeswoim przyjacielem wracali do domu cwaniaczka, po chwili tata Grega oblał jegokolegę''Rowleya Jeffersona'', oraz słodycze się smoczyły.

Lektura ma wielezalet, zaletą książki jest to, że na każdej stronie jest ilustracja oraz literysą duże. Wadą książki jest to że jest za krótka i nie jest śmieszna. Polecam tą książkędla dzieci które nie lubią czytać długich książek. Ponieważ lektura jest niejest długa oraz ma dużo obrazków.

Rozaliusz Stembalski
"Express Społeczniaka"
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



,,Babcia Rabuś"

Przeczytałem książkę ,,Babcia Rabuś", opowiada ona ochłopcu o imieniu Ben. Młody mężczyzna interesował się hydrauliką.

Dziecko nie lubiło chodzić do swojej babci. Uważał, żejest nieinteresująca, ponieważ robi rozwodniony kapuśniak, podczas wykonywaniakroków wydaje dziwne odgłosy oraz gra z nim w skrable. Jednak gdy Bendowiedział się, że babcia jest złodziejem diamentów, polubił ją i corazczęściej ją odwiedzał. W końcu wymyślił skok na królewskie diamenty. Razem zbabcią pojechał pod zamek królowej wózkiem. Następnie policja zobaczyła ich wpodejrzanych strojach, ale oni okłamali stróży prawa że jadą na wózków. Policjancipodwiezli ich pod zamek. Następnie wszedli do zamku i ujrzeli koronę, jednakkrólowa przyłapała ich. Babcia przyznała się do tego, że wcale nie jestzłodziejem, a dobra królewna ułaskawiła ich. Na koniec babcia zmarła.

Zaletami książki są wesołe momenty oraz miłość wnuka dobabci. Kolejnym wesołym oraz śmiesznym momentem jest jazda wózkiem .Jednak byłyi złe chwile jedną znich jest odejście babci. Następnym było kłamstwo babci.

Polecam tę książkę dla ludzi ,którzy lubią śmiech ismutek.

Marek Braszczok Stembalski
"Express Społeczniaka"
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie