DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"Wyśnione miejsca", Brenna Yovanoff

Książki "Wyśnione miejsca” Brenny Yovanoff nie mogę porównać do żadnej znanej mi książki.

Waverly jest bohaterką zimną i wyrachowaną, która stoi w szeregach najpopularniejszej dziewczyny w szkole, jest jedną z najlepiej uczących się osób, zna swój cel i do niego dąży, za wszelką cenę pragnie być idealna. Lecz nikt taki nie jest i nigdy nie może być.

Dziewczyna jak każdy człowiek skrywa swój sekret, nigdy nie śpi, jedyne co jest w stanie uwolnić ją od męczących myśli jest bieg, całonocny i morderczy.

Na szczęście w snach dziewczyny pojawia się tajemniczy Marshall Holt, który jest w stanie uwolnić dziewczynę od jej "klątwy”.

Marshall, tak jak Waverly, ma swoje mroczne tajemnice, chłopak poddał się, życie straciło dla niego jakąkolwiek wartość, ucieka w świat alkoholu oraz imprez. Niespodziewanie w jego świecie pojawia się Waverly, która za wszelką cenę stara się mu pomóc zrozumieć, że jego życie jest jednak warte i nie należy go marnować.

W książce pokazana jest dola dwóch zupełnie różnych osób, a jednak ich los się splata ponieważ jednak coś ich łączy: problemy, z którymi sami nie dadzą sobie rady.

Obydwoje są zagubionymi duszami, które próbują odnaleźć spokojną przystań, która da im schronienie. Bohaterowie staczają się po równi pochyłej ku zagładzie. Gubią się w świecie, nie odróżniają tego, co jest dobre od tego, co jest złe dla nich samych. Jednak odnajdują siebie i pokazują, że na świecie istnieją rzeczy niewyjaśnione i dziwaczne oraz to, że każdy ma wybór i powinien go dokonywać w zgodzie z samym sobą, nie należy udawać kogoś kim nie jesteśmy, ani "na siłę” strać się komuś przypodobać, a najważniejszym jest aby nie tkwić w toksycznej relacji, ponieważ ciągnie ona nas tylko na dno.

Osobiście jestem zachwycona tą historią, dla mnie jest ona czymś więcej niż tylko głupim romansem z nastolatkami w rolach głównych. Ta książka to podróż, która pokazuje, że to, co widzimy w ludziach, nie zawsze jest prawdą oraz przedstawiła znaczenie słowa „przyjaciel”. Polecam tę książkę każdemu, kto lubi odnajdywać w niepozornych książkach drugie dno.

Maria Suchcicka

"Dwójeczka"




Roald Dahl, ,,Charlie i fabryka czekolady"

Baśń Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady” opowiada o małym chłopcu - Charlim Bucketcie oraz o czworgu dzieci. Wszyscy bohaterowie oprócz Charliego są niegrzeczni i źle wychowani. Poznajemy także najbliższych wszystkich dzieci. Pięcioro głównych bohaterów znalazło złote kupony w czekoladowych tabliczkach pana Willy’ego Wonki, najsłynniejszego i najlepszego twórcy niesamowitych słodyczy. Stworzył on między innymi gumę, która nigdy nie traci smaku, pyszne tabliczki czekolady o smaku kajmakowo - pistacjowym, itp. Ten, kto znalazł złoty kupon, miał zaszczyt odwiedzić na jeden dzień fabrykę pana Wonki, a na koniec wycieczki dostać zapas słodyczy na całe życie. Natomiast ten, kto najbardziej spodobał się panu Wonce, miał otrzymać nagrodę, o której nawet mu się nie śniło, a mianowicie odziedziczyć fabrykę. Tym szczęściarzem był Charlie, a dlaczego akurat on? Dlatego że inne dzieci nie stosowały się do zaleceń pana Wonki ani swoich rodziców, co doprowadziło do tego, że dostały nauczkę w fabryce czeolady za swoje złe uczynki. Każde z dzieci czegoś się nauczyło.

Oceniam tę książkę na 10/10, ponieważ uważam, że jest bardzo interesująca, zawiera morał, który jest taki, że bycie miłym, grzecznym i kulturalnym popłaca.

Julia Szałowska, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




„Pinokio” Carlo Collodi

Książka pod tytułem „Pinokio” opowiada o przygodach drewnianego Pajacyka. Podczas jednej z nich Pinokio ma zamiar urządzić przyjęcie i zaprosić swoich kolegów. Mama prosi go, aby wrócił do domu przed zachodem słońca. Niestety, podczas rozdawania zaproszeń Pajacyk zmienia zdanie i jedzie ze swoim przyjacielem Knotem do Krainy Zabawek, w której nie ma szkół i nauki. Dobrze się tam bawią.

Niestety, pewnego poranka Pinokio zauważa, że jego dawniej prawie niewidoczne uszy powiększyły się i nabrały wyglądu i wielkości oślich. Pajacyk biegnie do przyjaciela. On także ma ośle uszy. Oboje zaczęli się śmiać bez powodu. Nagle, chcąc czy nie chcąc, zaczęli biegać na czworaka. Ich ciało porosła sierść. Do tego wyrosły im ogony. Nie byli już Pajacykiem i chłopcem tylko dwoma osiołkami. Woźnica zabrał ich na targ i sprzedał. Pinokia kupił właściciel cyrku, a Knota wieśniak. Czy Pinokio się zmieni?

Według mnie warto przeczytać tę książkę, ponieważ pokazuje, że każda nawet najgorsza osoba może się poprawić. Podoba mi się w niej także to, iż chłopiec ma wiele przygód. Wadą jest to, że pajacyk ciągle zmienia zdanie. Raz jest posłuszny i miły, a raz nie i to utrudnia czytanie i zrozumienie bohatera. Jednak mimo tego polecam tę książkę.

Alicja Starzec

„Express Społeczniaka”



"Przepowiednia Synów Słońca"

"Przepowiednia Synów Słońca" to siódmy tom z bestsellerowej serii "Kroniki Archeo". Książkę napisała Agnieszka Stelmaszyk, a zilustrował Jacek Pasterniak. Akcja dzieje się w Anglii, Polsce, Chinach i Ameryce Połódniowej. Młodzi bohaterowie Ania i Bartek Ostrowcy spędzają razem z ich angielskimi Przyjaciółmi Mary Jane, Jimem i Martinem Gardenerami wakacje w posiadłości Lady Ginevry Carnarvon. Niestety ten miły czas przerywa rozpaczliwy telefon od panny Ofelii Łyczko w środku nocy. Dzieci nie wiedząc co zrobić idą do Lady i opowiadają jej całą historię związaną z przerażającym telefonem. Ta decyduje odrazu powiadomić wujka dzieci Ryszarda Ostrowskiego oraz znakomitego detektywa i przyjaciela dzieci Gordona Archera. Nie mając wyboru dzieci pod opieką Lady oraz detektywa wyruszają na wyprawę do Ameryki Północnej. W tym samym czasie rodzice dzieci pakują się w niesamowite kłopoty w odległych Chinach. Co się wydarzy dalej, tego może dowiedzieć się tylko ten kto skusi się na przeczytanie tej i reszty tomów "Kronik Archeo".

Najbardziej w tej książce podoba mi się to, że nie trzeba długo czekać na rozwój akcji. Zaczyna się ona dziać już w pierwszym rozdziale. Fabuła jest dobrze przemyślana, ale nie znaczy to, że jest bardzo natarczywa. W książce są również momenty bardzo śmieszne i wesołe, ale zarazem też mniej kolorowe. Książkę polecam do przeczytania nie tylko dzieciom i młodzieży, ale też dorosłym z poczuciem humoru.:)

Julia Biroś 
"The voice of students"




„Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett

„Tajemniczy ogród” to pełna tajemnic książka fantastyczno-realistyczna, której głównym bohaterem jest Mary Lennox i Colin Craven. Mieszkają w hrabstwie Yorkshire w dużym domu z ponad 100 pozostawionymi pokojami i zamkniętym ogrodem, do którego nie wchodził nikt od 10 lat. Jednak nikt o nim nie zapomniał. Gdy Mary przyjechała tam i się o nim dowiedziała, od razu zaczęła go szukać. Pomógł jej w tym gil, który wykopał klucz i pokazał, gdzie jest furtka.

Kiedy tam weszła, myślała że ogród nie żyje. Myliła się, ogród był żywy, ale niezadbany. Później zaintrygował ją, zaczęła o niego dbać. Parę dni po poznaniu przez Mary Colina opowiedziała mu o sekrecie i Dicku. Po wtajemniczeniu przez Mary Colin także zaczął dbać o ogród. Wcześniej Colin był chorowity, a po poznaniu ogrodu zaczął zdrowieć. Zaczęli przychodzić tam codziennie.

Pewnego dnia zobaczył ich ogrodnik Ben Weatherstaff, który kiedyś zajmował się ogrodem. Od razu się zdenerwował i zaczął krzyczeć, później stopniowo się uspokajał i w końcu doszli do porozumienia, pomógł im w ogrodzie. Po pewnym czasie do domu wrócił tato Colina i od razu gdy zobaczył go zdrowego, ucieszył się. Tak kończy się ta książka.

„Tajemniczy ogród” to książka, która może się spodobać ludziom w każdym wieku, bo każdy może ją inaczej zrozumieć.

Szymon Czyczerski

„Express Społeczniaka”




„Moje cudowne życie i inne katastrofy” – Catherine Wilkins

Z kilku ostatnio przeczytanych przeze mnie książek szczególnie chciałabym polecić „Moje cudowne życie i inne katastrofy”.

Książka ta jest jedną z 3 części opowiadań Catherine Wilkins o dziewczynce o imieniu Jessica i jej ciekawych przygodach.

Cała seria przykuwa uwagę pięknymi i kolorowymi okładkami z barwną i ciekawą grafiką.

Po raz kolejny spotykamy tu znane nam już z pierwszej części serii dziewczynki o imionach Jessica, Natalie i Amelia. Książka w zabawny i atrakcyjny sposób opowiada o problemach i przyjaźni dziewcząt, rywalizacji oraz o metodach zdobywania nowych przyjaciół. Przyjaciółką Jessiki jest Natalie, która również bardzo lubi Jessicę. Niestety w szkole pojawia się nowa uczennica Amelia, jest ona bardzo zabawna i przebojowa co powoduje, iż Natalie zaczyna coraz bardziej ją lubić. Przyjaźń Jessiki i Natalie wystawiona jest przez to na ciężką próbę. Jessice udaje się jednak odzyskać przyjaciółkę. W opowiadaniu pojawia się również dziewczynka o imieniu Scarlett jest to zarozumiała, irytująca i nieznośna kuzynka Amelii. Scarlett uwielbia rysować komiksy, podobnie jak Jessica stąd rodzi się pomiędzy nimi rywalizacja o wykonanie najładniejszego rysunku na okładkę komiksu. Książka Catherine Wilkins to śmieszna ale również pouczająca opowieść o trudnej przyjaźni i radzeniu sobie z problemami w trudnych sytuacjach.

„Moje cudowne życie i inne katastrofy” to książka głównie dla nastolatków , ale również mogą się nią zainteresować młodsze dzieci. Polecam ją dla każdego kto lubi czytać zabawne i ciekawe opowiadania. Myślę, że historia dziewczynki o imieniu Jessica zainteresuje każdego zarówno dziewczynki jak i chłopców.

Kamila Mikołajuk klasa V B

Szkoła Podstawowa nr 48 w Szczecinie im. Wojsk Ochrony Pogranicza




Książka „Harry Potter i przeklęte dziecko” – na podstawie oryginalnej opowieści J.K. Rowling , scenariusz Johna Tiffany’ego i Jacka Thornea

Z kilku ostatnio przeczytanych przeze mnie książek szczególnie chciałabym polecić „Harry Potter i przeklęte dziecko”.

Książka ta jest scenariuszem Johna Tiffany’ego i Jacka Thornea napisanego na podstawie oryginalnej opowieści J.K. Rowling.

Jest to ósma historia serii przygód Harrego Pottera, oraz pierwszy autoryzowany przez Rowling scenariusz spektaklu teatralnego.

Jako scenariusz książka różni się od typowej powieści tym, że istnieje w nim podział na wypowiedzi poszczególnych bohaterów. Mnie to jednak absolutnie nie przeszkadzało. Nowe przygody Harrego są równie wciągające jak wszystkie inne części.

Po raz kolejny spotykamy tu znane nam już wcześniej postaci Malfoya i Ginny, oraz przyjaciół Harrego, Rona i Hermiony. W książce ponownie toczy się walka dobra ze złem. Tym razem po stronie zła staje córka Voldemorta, Delphini Riddle.

Historia przedstawiona w scenariuszu dzieje się 19 lat po ostatnich przygodach Harrego. Potter jest urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem Ginny oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko on, lecz głównie jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z siłami zła. Książka ta to ciekawa i niezwykle wciągająca opowieść o sile przyjaźni, która zwycięża demony ciemności i prowadzi do szczęśliwego końca.

„Harry Potter i przeklęte dziecko” to książka , która zainteresuje zarówno starszych czytelników jak i młodzież. Polecam ją dla każdego kto jest fanem Harrego Pottera, ale także dla tych którzy nigdy nie sięgnęli po jego przygody.

Kamila Mikołajuk klasa V B

Szkoła Podstawowa nr 48 im. Wojsk Ochrony Pogranicza




"Kroniki Archeo, cz.1: Tajemnica klejnotu Nefertiti"

Tajemnica klejnotu nefertiti to pierwszy tom z bestsellerowej serii autorstwa Agnieszki Stelmaszyk ,,Kroniki Archeo".

Ilustracje wykonał Jacek Pasterniak, a wydało ją wydawnictwo Zielona Sowa.

Główny wątek toczy się w Egipcie, a udział biorą dzieci z Polski Ania i Bartek Ostrowscy oraz ich angielscy przyjaciele Mary Jane, Jim i Martin Gardenerowie. W powieści nie brakuje również rodziców dzieci, nieustraszonej opiekunki Panny Ofelii no i oczywiście Lady Ginewry Carnawon. Historia opowiada o odnaleziemiu pięknego i bardzo tajemniczego klejnotu Nefertiti.

W niektórych momentach czytania książki można wyczuć strach, a w innych nie można powstrzymać się od śmiechu. Książkę polecam szczególnie osobom, które szukają serii, która wciągnie i ma dużo śmiesznych sytuacji. Ja oceniam ją na 9,5/10

Julia Biroś 

Redakcja "The voice of students"




Roald Dahl, "Charlie i fabryka czekolady"

Powieść Roalda Dahla pod tytułem "Charlie i fabryka czekolady" została wydana w 1964 roku w Wielkiej Brytanii. Jej głównym bohaterem jest mały chłopiec - Charlie, który wywodzi się z ubogiej rodziny Bucketów, która mieszka przy fabryce czekolady, o której Charlie marzył cały czas.

Pan Willy Wonka - wytwórca czekolady umieścił w swoich czekoladkach pięć Złotych Talonów, które były przepustką do jego fabryki. Wygrali je: Charlie Bucket, Violet Beauregarde, Augustus Gloop, Veruca Salt, Mike Teavee.

Powieść podobała mi się, ponieważ jest bardzo ciekawa, dzieci przeżyły wiele przygód w fantastycznym świecie czekolady. Dzięki nim mogły się przekonać, jakie błędy popełniają w życiu oraz w pewien sposób zostały za nie ukarane. Tylko jedno dziecko sprawowało się bez zarzutu...

Jeżeli chcesz wiedzieć, kto dostał największą na całym świecie fabrykę czekolady - przeczytaj tę lekturę.

Warto także przeczytać drugą część przygód niesamowitego chłopca pod tytułem "Charlie i wielka szklana winda".

Martyna Szperkowska–Mańkowska 

ZS2 Piła 

Niecodziennik Szkolny




"Danny mistrz świata"

Danny to główny bohater książki Ronalda Dahla pod tytułem "Danny mistrz świata".

Książka opowiada o chłopcu, którego mama zmarła, a on wraz z tatą mieszka w starym, cygańskim wozie. Ojciec młodzieńca - Willy jest mechanikiem, który od wczesnego dzieciństwa uczył swojego syna tego zawodu. Co noc wymykał się w sekrecie przed nim z domu i kłusował na okazałe bażanty, na terenie należącym do bogatego i niemiłego sąsiada-pana Victora Hazella .

Danny w końcu odkrywa tajemnicę swojego taty. Dzieje się to przed zjazdem, na który pan Hazell zapraszał bogatych znajomych. Co roku mężczyźni urządzali polowanie na bażanty, które następnie piekli i jedli. Kilka dni przed przyjęciem chłopiec wymyślił, jak można ukraść wszystkie bażanty z lasu pana Victora, który miał ich ponad dwieście. Po zrealizowaniu planu tata i Danny zabrali sto dwadzieścia sztuk ptaków.

Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa. Zachęcam więc, żebyście przeczytali tę niesamowitą opowieść, przede wszystkim ze względu na opis wspaniałych relacji między ojcem a synem.

Martyna Szperkowska-Mańkowska

ZS2 Piła

Niecodziennik Szkolny