DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





„Dzienniczek Cwaniaczka”

Niedawno poznałem drugą część „Dzienniczek Cwaniaczka”. Książkętę redaguje główny bohater, Greg Haffley. Opowiada jak spędził wakacje. Pewnegorazu Greg ze swoim bratem Rodrickiem pojechali do dziadka na parę tygodni. Udziadka nie było aż tak interesująco, ponieważ na śniadanie, obiad i kolacjęzawsze było to samo. A ta potrawa nie była najpyszniejsza. Daniem tym byłasałatka z octem. Po kolacji grali w grę, w której trzeba było kogośrozśmieszyć. Minusem tej gry były wcale nie śmieszne żarty. Greg spędziłwakacje po części w domu i u dziadków. Jego wolny czas nie był aż tak ciekawy.Chłopak często dostawał kary , ale umiał z nich wybrnąć. W tej książce podobałomi się częste obrazki .Ilustracje te pomagają wyobrazić sobie historiebohaterów. Rówmierz dobrą rzeczą jest humor Chłopaka i jego rodziny. Minusemtej książki jest mało bohaterów. Czasem te historie są nudne, na przykład te, wktórych był w szkole. 

Polecam tę książkę tym ,którzy nie lubią czytać, ponieważsam nie lubię a sama mnie wkręciła. Książka ma 221 stron , a czyta się jak bymiała 100 stron, dlatego polecam ją na długi wyjazd.

Olaf Bolesławski
"Express Społeczniaka"
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



Biografia Lionel Messi

Przeczytałem książkę o słynnym piłkarzu, który nazywa sięLionel Messi. Biografia opowiada o małym chłopcu, którego marzeniem, byłozostać wielkim piłkarzem. Na jego drodze stało wiele przeszkód i przeciwnościlosu. Jedną z przeszkód, była choroba, która powodowała, że człowiek nierośnie. Szukał bardzo długo, ale żaden klub w Argentynie nie chciał mu pomóc.Tata Leo postanowił, że polecą do Barcelony, by poprosić sławny klub FCBARCELONA. Musieli nagrać najpierw kasetę z umiejętnościami Messiego.

Pierwszą zaletą tej książki jest dużo obrazków. Drugązaletą tej książki jest trzymanie w nie pewności i w ciekawości. Jedynymiwadami są trudne do zapamiętania imiona i to, że trudno zrozumieć co tam siędzieje.

Poleca tę książkę wszystkim miłośnikom piłki nożnej,dlatego, że jest bardzo ciekawa. 

Mikołaj Uszko
"Express Społeczniaka"
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



,,Miś zwany Paddington''

Polecam książkę autorstwa Michaela Bonda pod tytułem,,Miś zwany Paddington'' . Jest to opowieść o misiu, o którym niektórzy myśląże jest młodszym bratem Kubusia Puchatka. Akcja rozgrywa się w Londynie i jegoobrzeżach. Małego niedźwiadka znajdują na stacji kolejowej państwo Brown. Niewielkiprzybłęda szybko zaprzyjaźnił się z dziećmi znalazców, z którymi miał wieleprzygód. Zwierzę bardzo lubiło marmoladę, podobnie jak Puchatek miód. Przygodymisia to między innymi: pierwsza wyprawa na zakupy, w czasie której kupowałubrania. Inna podróż to wyjście na plażę, na której odbywał się konkursbudowania zamków z piasku. Resztę przygód poznaj sam.

Zalety tej książki są takie, że opowiadanie jest bardzośmieszne. Szybko i przyjemnie się ją czyta. Nie podoba mi się słownictwo, kilkawyraz można nie zrozumieć. Mogła by mieć więcej rozdziałów.

Moim zdaniem książka jest godna przeczytania. Nawet tym,kto nie lubi czytać, powinna się spodobać.

Wojciech Obszański
"Express Społeczniaka"
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



,,Hertland''

Przeczytałam książkę o koniach. Hertland to stajnia,gdzie leczą konie ziołami i robią akupunktóry. Główna bohaterka to Amy, ma 17lat, głównie ona leczy konie. Drugi główny bohater to Treg, przyjaciel Amy, onteż pomaga koniom. Pewnego razu trafia do Hertlandu koń policyjny po wypadku potornadzie i burzy.

Nie był ranny ,ale miał depresję. Hertland to był ostatniratunek. Został wyleczony dzięki koleżance Amy, Joni został wyleczonyakupunkturą. Polecam tę lekturę, ponieważ jest bardzo ciekawa. Polecała bym Ali, bo ona też lubi konie. Zaletą książki jest to ,że czasami jest wesoła ismutna.

Bardzo mi się podoba ta książka, ale była za krótka.Polecam ,,Hertland'' ludziom którzy lubią konie. Bardzo by im się spodobała.

Pola Borys
"Express Społeczniaka"
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



Andrzej Maleszka "Magiczne drzewo-światogromnych"

Przeczytałam książkę Andrzeja Maleszki "Magicznedrzewo-świat ogromnych". Opowieść opowiada o Blubku, Kukim, zaginionym Aliku,Gabi, jej siostrze idzie oraz psiaku Budyniu. Idą pierwszego dnia w szkoledowiedziała się od Gabi, że jej wychowawczyni "miała" dziecko oimieniu Alik, który zniknął 5 lat temu. Dzieci z budyniem chcą odnaleźć Alika(syna nauczycielki sióstr.) młodzież włamuje się do domu matki zaginionegochłopca. Ida układa puzzle, które Alik dostał na urodziny, a kiedy je ułożył, zniknął.Dziewczynka ląduje w świecie ogromnych i odnajduje Alika. Przyjaciele ruszająim na pomoc. Co się potem stanie, odkryjcie sami.

Książka ma wiele zalet na przykład jest ciekawa, wciągającai oczywiście fantastyczna. Chociaż jak inne opowieści ma wady. Po pierwsze jestza krótka, chociaż ma 470 stron, mogłaby być dłuższa, a po drugie ma za dużobohaterów. chodzi mi o to, że jak są dialogi nie wiadomo kto to mówi.

Polecam wszystkim, którzy lubią czytać lektury przygodowei ciekawe. Dla mnie ta książka jest wspaniała!   

Natalia Grzelińska
"Express Społeczniaka"
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



,,Kaktus na parapecie''

Polecam książkę ,,Kaktus na parapecie''. Jest to opowieśćo chłopcu , który ma na imię Mikołaj. Ma 11 lat i chodzi do 4 klasy. Pewnegodnia grał w piłkę nożną i przewiało go. Musiał zostać z babcią w domu.Wieczorem jego tata dał mu do wypróbowania grę, ale źle się czuł. W końcuzagrał w grę i od tego momentu zacznie się cała jego przygoda.

Zaletą tej książki jest to że, ma ładne ilustracje, jestdługa, ciekawa i ładnie wykonana.

Polecam tę książkę osobom które lubią fantastykę ichciałyby się dowiedzieć o przeszłości swoich rodziców. Gwarantuje niezapomnianych wrażeń.

Milena Stachowska
"Express Społeczniaka"
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



Manula Kalicka „Kochaj i tańcz”

Niedawno poznałam książkę Kochaj i tańcz. Opowiada historię pewnej niezdarnej dziewczyny Basii świetnego, utalentowanego tancerza, który odnosi ogromny sukces. Basia iartysta zakochali się w sobie, ale niestety Janek nie ma czasu dla swojejukochanej, ponieważ codziennie ćwiczy do telewizji i wielu innych występów.Dziewczyna bardzo go kocha, ale z czasem zauważa, że chłopak nie zwraca na niąuwagi. Artysta opuszcza ukochaną i wyjeżdża do Nowego Jorku, a tam odkrywa gosłynny choreograf i tancerz Brookes.

Książka ma wady i zalety. Do tej pory nie czytałam takciekawej i wspaniałej powieści. Najbardziej podobało mi się to, że książkamogła zdarzyć się realnie. Dzięki tej lekturze nauczyłam się wielu figurtanecznych. W historii nie było wad, ale jednym denerwującym błędem autorkibyło przenoszenie się z jednego roku na kolejny, dlatego czasem trudno było tozrozumieć.

Uważam, że książkę warto przeczytać, ponieważ dzieje sięw niej wiele ciekawych rzeczy. Polecam książkę wszystkim, którzy lubią tańczyći uwielbiają długie powieści. Czekam na następną jej część.

Nikola Smyk
Gazetka „Express Społeczniaka”
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



Holly Webb, „Mój niesforny szczeniak. Urwis gwiazdą”

Opowieść mówi o tym, jak zwyczajny pies Urwis zostałgwiazdą. Pani Urwisa nazywa się Ela. Jej koleżanka Lucynka dostaje się doreklamy. Na początku nie wie, do jakiej. Później dowiaduje się, ze to reklamakarmy dla psów. Ela i Urwis łączą siły, aby pomóc Lucynce. Jednak mimo wielkichchęci i tak zaczynają się kłopoty. Czy Urwis na pewno zostanie gwiazdą?

Jeśli ciekawią cię kłopoty Urwisa i jego droga do sławy,to biegnij do księgarni zakupić tę książkę.

Jest to ciekawa książka, przygody Urwisa są ciekawe ibardzo szczegółowo opowiedziane. Opowieść jest wciągająca i miło się ją czyta.Po prostu nie ma wad. Polecam ją szczególnie dziewczynom, które mają psa, bogłówną bohaterką jest właśnie taka osoba.

Aleksandra Ilnicka
Gazetka „Express Społeczniaka”
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



„Dziewczynka z Szóstego Księżyca. Tom 6.: Nina i mocAbsinthium”, Moony Witcher

Książka opowiada o jedenastoletniej dziewczynce o imieniuNina, która wraz ze swoimi przyjaciółmi dalej walczy ze złem. W tym tomie musina nowo złożyć czarodziejską Złotą Liczbę. Przez czas mijający pomiędzy jejwyprawą do starożytnych Aten w poszukiwaniu numeru „6” ze złotej sekwencji,działo się wiele smutnych, a także radosnych rzeczy, takich jak miłość ipocałunek Niny i Cesca, a zarazem ich kłótnie oraz leczenie ich przyjaciółkiRoxy. Cała powieść jest skupiona na dwójce tych zakochanych, ale też na złowrogimduchu, który chciał rozkochać w sobie Ninę, co prawie mu się udało, z czegonarodziła się kłótnia. Poza tym bardzo trudno było dziewczynce zdobyć swój cel,ale w kocu jej się to udało.

Książka jest bardzo emocjonująca. Jeśli chcesz poznaćprzygody Niny, najlepiej zacznij od pierwszego tomu, który też zrecenzowałam.

Klara Dąbrowska
Gazetka „Express Społeczniaka”
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



Antoine de Saint-Exupery, „Mały Książę”

Książka opowiada o pewnym chłopcu, który mieszka naplanecie, która nie ma nazwy, tylko numer. Ma trzy wulkany, jeden jestnieczynny, a dwa czynne. Pewnego dnia na planecie wyrasta róża, która pewnegodnia zaczyna mówić. Można powiedzieć, że Mały Książę zaczyna jej służyć.Prosiła, żeby jej pomasował płatki albo podlewał ją co trzy godziny. Przez teobowiązki chłopiec nie był za bardzo szczęśliwy. Pomyślał sobie, że wyruszy wświat...

Więcej nie mogę napisać, ponieważ każdy powiniensamodzielnie przeczytać te książkę i ją ocenić. Kiedy się ją czyta, buduje sięswoją wyobraźnię. Polecam ja wszystkim, bez względu na wiek.

Julia Kipiel
Gazetka „Express Społeczniaka”
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie