DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





Recenzja książki „Erynie”- Marek Krajewski

Autorem ksiażki „Erynie” jest Marek Krajewski; tłumacz i filolog klasyczny. Zagłębiając się w fabułę ksiązki widać, że autor skupiasię na cieżkiej pracy komisarza oraz na jego życiu prywatnym. Dzięki temu, pokazujeco jest w życiu najważniejsze.

Akcja rozgrywa się we Lwowie w 1939 roku, w czasie zbliżającej się wojny. Pewnego dnia w strasznych męczarniach ginie mały chłopiec zwany jako Henio Pytka. Wieść o rutalnym mordzie dokonanym przez Żyów obiega miasto. Ludzie zadają sobie pytania: „Kto jest seryjnym mordercą?” , „Czyje dziecko będzie następne?”. Mieszkańcy tego oto miasta liczą na komisarza Edwarda Popielskiego, lecz komisarz nie chce tym razem poprowadzić sprawy. Po pewnym czasie dociera do niego, że jego wnuk również jest w niebezpieczeństwie, więc Popielski zaczyna działać, ale tylko nocą. Niestety, Edward wkracza sam do akcj, onieważ ludzie boją się z nim współpracy. Nikt nie chce się narazic (na niebezpieczeństwo)

Moim zdaiem ksiażka jest bardzo ciekawa i pełna emocji, które towarzysza nam przy każdym rozdziale.Trzyma ona w napięciu. Czytając ją, możemy dostrzec co jest sla nas najważniejsze.

Klaudia Belczyk

Redakcja: LIDER 





„Szklany Tron” Sarah J. Maas

Polecam książkę amerykańskiej autorki Sarah J. Maas. Powieść została wydana 3 września 2013 roku. Opowiada ona o osieroconej dziewczynie, która w wieku 17 lat została zdradzona. Przebywając rok w Kopalni Endovier dostała szansę na wolność. Jej dawcą okazał się być następcą tronu Adarlanu. Miała służyć królowi, jako obrończyni króla, jeśli wygra turniej. Jednak w trakcie przygotowań do niego pojawiały się problemy, o których Celeana marzyła, aby ich uniknąć. Czy Celeana wygra? Czy uda jej się rozwiązać zagadkę? Tego można dowiedzieć się czytając tę fascynującą powieść.

Uważam, że jest ona dla czytelników fantasy oraz zwolenników napięcia i rozwiązywania zagadek. Oczywiście autorka kontynuuje historię dziewczyny, która zmienia się nie do poznania. Moim zdaniem książka mówi o dążeniu do celu, uczy że zawsze po burzy wychodzi słońce. Mimo tak trudnego życia, mimo wielu niepowodzeń Celeana odnajduje wsparcie. Książka trzyma w niepewności, w napięciu, jest ciekawa i przede wszystkim bardzo frapująca. Uwaga! Książka jest dla osób starszych, ze względu na ograniczenie wiekowe nie polecam je osobom poniżej 13 lat.

Aleksandra Wiesiołek

„Express Społeczniaka”




Recenzja książki ,,Polyyanna”

Książka została napisana przez angielskiego autora Eleanora H. Portera w 1913 roku. Do polski dotarła 1931 roku. Opowiada o jedenastoletniej dziewczynce, która po śmierci ojca zostaje odesłana do surowej ciotki, której boi się całe miasto. Ze względu na dziewczynę ciotka łagodnieje. Pozwala jej trzymać w domu kotka i psa, którego znalazła na ulicy.

Książka jest bardzo podobna do powieści ,,Ania z Zielonego Wzgórza”. Obie książki są bardzo ciekawe i wciągające. Bohaterki przeżywają zwariowane przygody.

Polecam tą książkę tym, którzy lubią czytać długie lektury. Prawdopodobnie najbardziej spodoba się dziewczynom, które lubią pozytywne opowieści o dorastających nastolatkach.

Amelia Kicaj

„Express Społeczniaka”




„Harry Potter” – seria książek

Chciałabym wam polecić serię o Harrym Potterze. Jest to kultowa seria, którą zdecydowanie każdy powinien przeczytać. Książki opowiadają o młodym czarodzieju, który ma wiele przygód. Są przepełnione magią, zaklęciami, oraz dobrymi i złymi charakterami.

Powieści są bardzo interesujące, przez co bardzo szybko się je czyta. Zbiór o Harrym doczekał się również swojej ekranizacji. Kiedy sięgniemy po pierwszy tom tej sagi, nie będziemy mogli się powstrzymać i zaraz sięgniemy po drugi.

Szczególnie polecam te książki dla tych, którzy uwielbiają świat magii i wszystko co jest z nią związane. Tak naprawdę książkę mogą przeczytać ludzie w każdym wieku

Emilka Nuckowska

„Express Społeczniaka”




Recenzja książki pod tytułem "Smuga"

Ostatnio wybrałam się do biblioteki, kompletnie nie wiedziałam jaką książkę mogę przeczytać. Poprosiłam bibliotekarkę, aby poleciła mi książkę. Od razu sięgnęła po książkę pod tytułem "Smuga". Tytuł mnie bardzo zaciekawił, od razu wypożyczyłam tą książkę.

W domu od razu ją przeczytałam, jest bardzo wciągająca. Opowiada ona o historii chłopca pochodzącego z Afganistanu, miał on na imię Aman. Drugi chłopczyk mieszkał w Anglii i miał na imię Matt. Aman był bardzo ubogi, mieszkał w jaskini wraz z mamą i babcią. Jego tatę zabili Talibowie. Wszyscy żyli w ciągłym strachu. Jego babcię również zamordowali Talibowie. Pewnego dnia do jaskini przybyła suczka, była ranna. Aman zajął się nią, a ona zawsze broniła chłopca i mamę. Pies zawsze prowadził chłopczyka i matkę do celu, dlatego Aman nazwał ją Smuga. Kiedy nadszedł czas podróży, pies ciągle prowadził ich do celu. Lecz nadszedł czas, kiedy Aman poznał sierżanta Brodiego, okazało się, że jest to były właściciel Smugi. Suczka była szkolona do wykrywania min. Aby pomagać innym pies musiał zostać w bazie z żołnierzami. Aman wraz z mamą musieli sami dalej uciekać do Anglii.

Książka jest naprawdę ciekawa, reszty nie opowiadam i zachęcam do przeczytania, bo warto. Jest to historia z życia wzięta i pomaga uświadomić jak trudne jest życie uchodźcy. Książka doprowadza do łez.

Julia Banasiak

„Express Społeczniaka”




„Fistaszki”

Ostatnio czytałem bardzo ciekawy komiks, który nazywał się Fistaszki Zebrane 1971-1972. Był to zbiór komiksów z bohaterami fistaszków (ang. Peanuts) z różnych gazet codziennych wydawanych w latach 1971-1972. Oczywiście są też zbiory z innych lat.

Zapytacie więc-czemu wybrałeś akurat tą część? Pierwsze, co przyciągnęło moje oczy akurat do tamtej półki w sklepie, to kolorowe i ładnie wyglądające okładki. Okładka części 1972-1972 była żółta, więc ze wszystkich była najłatwiejsza do zauważenia. Więc wziąłem ją, przejrzałem parę stron i od razu wiedziałem, że mi się spodoba.

W książce poznamy losy bohaterów, m.in. wszystkim znanego Snoopiego, który wcieli się w rolę asa lotnictwa z pierwszej wojny światowej. Czyta również książki Oli Bajki, którymi się bardzo zachwyca, a nawet próbuje wysyłać do niej listy. Woodstock za to postanawia zostać orłem i wybiera się do specjalnej szkoły.

Każdy rozdział jest pełen humoru, co zdecydowanie cenię w tej książce. Co ciekawe, wszystko jest czarno-białe, jednym się to spodoba, a innym nie. Kolejną zaletą tego komiksu jest to, że trudno się od niej oderwać- przygody bohaterów są niesamowicie wciągające i zabawne, a także pełne zwrotów akcji.

Fistaszki polecam każdemu w każdym wieku, szczególnie na długie podróże, czy też deszczowe dni.

Krzysztof Jurkowski

„Express Społeczniaka”




,,Tomek w krainie kangurów" to książka napisana przez Alfreda Szklarskiego.Jej główna akcja toczy się w 1902 roku w dobie rozbiorów Polski przez carską Rosji.Któregoś dnia do domu , w którym mieszkał Tomek przybył Jan Smuga , który był łowcą zwierząt razem z ojcem Tomka.Tomek decyduje się na wyjazd do ojca , który przebywa w hotelu w Trieście.W momencie , gdy Tomasz przybywa do hotelu , w którym przebywa jego ojciec dostaje ważne zadanie : ma zaopatrywać swój obóz w świeże mięso.Tomek nie dowierzał , że to się dzieje naprawdę.Na statku , na którym Tomek płynie na łowy do Australii przeżywa wiele ciekawych przygód.Na łowach Tomek przekonał krajowców , aby pomogli łowcom w polowaniu.Pod koniec polowania poszedł on na spacer. Znalazł poszukiwaczy złota , którzy porwali i związali chłopca.Wszystko skończyło się tym , że trzeci poszukiwacz wrócił do obozu poszukiwaczy wraz z gangsterem Carterem. Wszystko sprowadza się do tego, że Smuga i Toni ratują wszystkich.Zaletami książki jest dokładny opis histori , które przydarzały się bohaterom i to , że fabuła książki nie nudziła.Wadą jest to , że w przypisach w późniejszych etapach książki nazwy zwierząt były podawane po łacinie.Osobiście uważam , że książka jest ciekawa i bardzo mi się podoba.

Maciej Makowski

„Express Społeczniaka”




Recenzja książki ,,Hobbit : czyli tam i z powrotem”

Niedawno czytałam książkę pod tytułem „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Jej autorem jest J.R.R Tolkien.

Opowiada ona o przygodach hobbita o imieniu Bilbo Baggins, który mieszka w Pagórku w wiosce hobbitów. Pewnego dnia do jego domu przychodzi czarodziej Gandalf i proponuje mu udział w wyprawie z krasnoludami na górę, by odzyskać ich królestwo. Hobbit nie lubi przygód, bo przygody oznaczają niebezpieczeństwo i niewygody, więc Bilbo nie jest na początku tym pomysłem zachwycony, ale w końcu zgadza się. Po drodze spotyka elfów, trole , gobliny, olbrzymy, golluma i smoka Smauga. Książka ta jest dla wielbicieli opowieści fantastycznych. Dla chętnych polecam ekranizacje tej powieści: Hobbit: Niezwykła podróż, Hobbit: Pustkowie Smauga, Hobbit: Bitwa pięciu armii.

Magda Dudzic

„Express Społeczniaka”




Recenzja książki „Dziennik cwaniaczka”.

Niedawno czytałam książkę „Dziennik cwaniaczka”. Autorem jej jest Jeff Kinney. Opowiada ona o życiu nastoletniego chłopca.

Głównym bohaterem jest Greg Heffley, który ma młodszego brata – Manny’ego i starszego – Rodricka. Rodzice nazywają się Susan i Frank. Jest on chudy i niski. Często nosi czarne, krótkie spodenki i ciemnie buty. Ma również białą koszulkę. Jego oczy to dwie czarne kropki, ma trzy włosy na głowie. Jest podobny do ojca i lubi swoje życie. Najlepszym przyjacielem chłopca jest Rowley Jefferson. Greg jest leniwy, nie ma prawie żadnych umiejętności oprócz gier video i ewentualnie śpiewu. Chodzi on do gimnazjum i w śmieszny sposób opowiada o swoim życiu.

Książka jest napisana w ciekawy i śmieszny sposób. Jest jedenaście części tej powieści. Szybko się ją czyta i sięga po nowe przygody rodzinki. Jest idealnym zastąpieniem komputera. Jeżeli zaciekawiła Cię ta książka, polecam Ci ją kupić!

Marta Aksamit

„Express Społeczniaka”




„Ja wersja 2.0”

Niedawno dokończyłam robić zadania z książki, która bardzo mnie zainteresowała. W książce jest 100 rozdziałów, a każdy rozdział jest jednym procentem aktualizacji siebie.

Jest tam kilka tematów, które trzeba zaktualizować razem z książką. Niektórez nich to: „Ja i moje ciało”,” Ja i moje oszczędności”,” Ja i moja nauka” i „Czas dla siebie.” Można tam zmienić swoje podejście do niektórych spraw. Jest to książka, z którą pracujemy i możemy osiągnąć wspaniałe cele.

Polecam wszystkim nastolatkom, które chcą zmienić swoje życie na lepsze, zrozumieją że trzeba oszczędzać pieniądze lub że nauka to główny cel w życiu. Gdy nie macie czego kupić córce lub koleżance na urodziny lub tego typu okazje, wybierzcie tą oto książkę.

Książka jest pisana w formie pamiętnika, tworzycie tam również za pomocą wyobraźni nierealną przyjaciółkę, która pomoże wykonać zadania i rozwiązać problemy. Po kilku tygodniach używania książki naprawdę będziecie zadowoleni. Polecam wszystkim.

Maya Monteiro

„Express Społeczniaka”