DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"Wiedźmin. Ostatnie życzenie"

Autorem tej boskiej serii jest Andrzej Sapkowski, król polskiej fantastyki. "Ostatnie życzenie" to pierwszy tom opowiadań sagi o Wiedźminie Geralcie a wliczają się do niej: "Ostatnie życzenie", "Miecz przeznaczenia", ''Krew elfów", "Czas pogardy", "Chrzest ognia", "Wieża jaskółki", "Pani jeziora", "Sezon burz" . Powieść Sapkowskiego to niezwykle ciekawa i intrygująca powieść fantastyczna o wartkiej akcji oraz ciekawych odniesieniach i przenośniach. Moim zdaniem w Wiedźminie występuje dużo świetnych scen, a wątek przeznaczenia nadaje niecodziennego klimatu. Choć w powieści występuje dość wulgarne słownictwo to nadaje ono klimatu, emocji oraz napięcia i pokazuje nam odzwierciedlenie tamtych czasów. "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia" to nie do końca powieści lecz zbiory opowiadań stanowiących wstęp do niesamowitej historii Geralta- wiedźmina i za razem głównego bohatera sagi. Osobiście polecam wszystkim fanom fantastyki przeczytanie tej powieści.

Jakub Bobrek red. Kurier Jedynki



Ania z Zielonego Wzgórza

Powieść L.M. Montgomery pod tytułem „ Ania z Zielonego Wzgórza ” opowiada o losach dziewczynki Ani. Dziewczynka urodziła się w Bolingbroke w Kanadzie. Autorka przedstawiła dzieje i marzenia bohaterki w różnych okresach jej życia. Pokazała młodą osobę posiadającą wiele cech charakteru – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Opisała wygląd zewnętrzny, zainteresowania, jak też czas nauki w szkole.

Jej rodzice byli nauczycielami. Zmarli na febrę, kiedy Ania miała zaledwie trzy miesiące. Po śmierci państwa Shirley dzieckiem opiekowała się służąca, pani Thomas. Kobieta troszczyła się o nią do ósmego roku życia. Kiedy umiera pan Thomas, Anna trafia do domu pani Hammond. Po dwóch latach służby dziewczynka znalazła się w domu dziecka w Hopetorn. Następnie została adoptowana przez rodzeństwo Cuthbert.

Wygląd Ani zmieniał się na przestrzeni lat. Na początku powieści autorka przedstawiła nam jedenastoletnią panienkę o chudej posturze i rudych włosach uczesanych w dwa warkocze. Bohaterka ma szarozielone oczy, ładne usta i zgrabny nos. Blada, piegowata twarz o wyrazistym czole to wszystkie atuty wyglądu zewnętrznego Ani. Szesnastoletnia Anna to zgrabna i szczupła osóbka o kasztanowych włosach i mniej piegowatym licu. Ubiera się znacznie modniej. Dziewczynka w dzieciństwie nie potrafiła panować nad emocjami. Często się obrażała i była straszną gadułą. Miała bujną, a nawet wybujałą wyobraźnię. Pilna i pracowita uczennica, odznaczająca się dużym zasobem słów. Chętnie pomagała rodzeństwu Maryli i Mateuszowi Cuthbert w pracach domowych. Pogodne nastawienie pozwala Ani zachwycać się pięknem przyrody. Czas wolny spędza na czytaniu książek, co sprawia, że staje się coraz mądrzejsza i bardziej błyskotliwa. Nie porzuca wyznaczonych sobie celów, wytrwale dąży do osiągnięcia zamierzonego sukcesu. Ogromnym wyczynem było zdobycie miłości swoich opiekunów. Świetne wyniki odnosi w szkole i staje się chlubą swojego miasta – Avonela. Przepiękne recytowanie wierszy to największy talent Ani. Wkłada w to całe swoje serce, a publiczność nagradza ją gromkimi brawami.

Zachęcam do przeczytania tej powieści, bo bohaterka jest podobna do nas. Trudne dzieciństwo zastało nagrodzone w późniejszym czasie. Praca na rzecz swojego środowiska i włączanie się życie społeczności zaowocowała w życiu zawodowym i pozwoliła Ani na kolejne sukcesy.

Jeśli zaciekawiłam Ciebie losami Ani Shirley to koniecznie sięgnij po wszystkie tomy opowiadające o jej życiu, przygodach i kolejnych etapach rozwoju zawodowego. Gorąco polecam.

Natalia Kuśmierczyk, kl. 7b

Gazetka „Czytaczek”

PSP 5 Kraśnik



„Fantastycznie obłędna książka dla każdego w wieku od sześciu do stu sześciu lat”

Recenzja książki „Kacper Niewypał. O! Błędne notatki” autorstwa Stephana Patsisa.

Książkę dostrzegłam na półce w osiedlowej bibliotece. Zainteresowałam się nią ze względu na zabawną okładkę, a gdy przeczytałam, że autor „Dziennika Cwaniaczka”, jednej z moich ulubionych książek, nazwał ją prawdziwą bombą, postanowiłam wypożyczyć i przeczytać.

To był dobry wybór. Książka jest świetna! Głównym bohaterem jest Kacper Niewypał oraz jego przyjaciel i wspólnik niedźwiedź polarny o imieniu Total. Kacper jest założycielem i prezesem najlepszej według niego agencji detektywistycznej Totalny Niewypał Sp. z o.o. Biuro detektywów mieści się w garderobie mamy, wyposażone jest w kacprolinię (telefon) i kacpermobil (segway mamy, którego oczywiście chłopiec nie może używać, ale używa). Kacper jak rasowy detektyw korzysta z notatnika, w którym zapisuje swoje spostrzeżenia i w zasadzie nie wiadomo co jeszcze i to właśnie jest zabawne. Chłopiec ma swoje zasady, które zapisane są na podeszwach jego butów „trzymaj język za zębami” oraz „nie naśladuj Tola”. Tolo to przyjaciel Kacpra i jego przeciwieństwo : dobrze się uczy, jest odpowiedzialny i grzeczny, czyli posiada cechy kompletnie nieprzydatne detektywowi i według Kacpra, w zasadzie nikomu. Klientami Kacpra są jego koledzy i koleżanki ze szkoły. Kacper uważa się za dobrego biznesmena, chce zarabiać na swojej działalności, aby pomóc mamie, która ma problemy finansowe. Niestety ma konkurencję w osobie Kariny Corridy, która prowadzi konkurencyjną agencję i podkrada mu klientów. Karina dysponuje nowoczesnym sprzętem, który kupił jej tata, ma wszystko czego zapragnie, oprócz czasu spędzonego z tatą.

Przygody Kacpra są bardzo zabawne, można się uśmiać do łez. Chłopiec, z każdej sytuacji potrafi zrobić aferę na międzynarodową skalę. Wymyśla tak dziwne rozwiązania, że chyba nikt inny na nie by nie wpadł. Oczywiście tylko on ma rację, a wszyscy inni się mylą…

Książka faktycznie przypomina notatnik detektywa, a raczej jakiegoś wariata. Świetne są rysunki, podobno autorstwa Totala i notatki Kacpra, które sprawiają, że książkę dobrze się czyta.

Uważam, że to lektura dla każdego, nie tylko dla dzieci. Myślę, że Kacper i Total rozśmieszą także dorosłych. Polecam wszystkim, którzy lubią się pośmiać. Jeszcze jeden plus tej książki. Moi rodzice mówią, że ja mam zwariowane pomysły, chyba dam im tę książkę do przeczytania. Mam nadzieję, że jak coś przeskrobię, dojdą do wniosku, że i tak jestem niezwykle spokojnym dzieckiem.

Oliwia Bukała

"PiSAK"



„Polska Parki Narodowe”

Książka ta autorstwa Marcina Panka to zbiór informacji o wszystkich Parkach Narodowych w Polsce. Bardzo przydała mi się w zeszłym roku na lekcjach przyrody i dzięki niej mogłam zabłysnąć nietypową wiedzą.

Jest to album bardzo ciekawy i w bardzo interesujący sposób przedstawia każdy park. Czytelnik może się zapoznać z historią każdego parku, z jego symbolem, z najważniejszymi zwierzętami jakie tam żyją i z miejscami, które warto tam zobaczyć. Na wielu fotografiach są dzikie zwierzęta, piękne krajobrazy i najpiękniejsze zakątki naszego kraju. Nawet nie będąc tam można się wręcz poczuć, jakby się tam było. Polecam, bo warto poznać te wszystkie Parki Narodowe a dzięki poznaniu może ktoś się zdecyduje do któregoś wybrać.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń



„W Gminie Wojaszówka”

Jest to dość stara praca zbiorowa, bo wydana przez wydawnictwo Roksana z Krosna, w 2001 roku. Zdjęcia zrobił Zdzisław Gil i Robert Zawisza.

W książce opisana jest moja gmina. Najpierw są informacje podstawowe o położeniu, klimacie, glebach i roślinności. Potem jest krótki rys historyczny a następnie opisane są główne zabytki gminy i poszczególne miejscowości. Jest też w dalszej części opis wsi sąsiedzkich oraz popularne szlaki turystyczne. Jest też rozdział o znanych osobach z naszej gminy. Lubię tę książkę, bo pokazuje mi, ile się zmieniło w mojej okolicy od tego czasu. Ile podjęto inwestycji i ile dobrego się wydarzyło. Na pewno nie jest to dobra książka dla osób szukających inspiracji do podróży. Z racji, że wydana była ponad 15 lat temu nie jest już aktualna. Polecam ją komuś, kto zna moją gminę i może sobie porównać stan dzisiejszy z tym z książki lub komuś kto np. kiedyś tu mieszkał.

Atrakcyjności dodają jej liczne zdjęcia, szkoda tylko, że w większości czarno białe. Na okładce figuruje Zamek Kamieniec, czyli znana wszystkim główna atrakcja mojej gminy, dzielona na pół z Korczyną.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Z dziejów Wsi w Gminie Wojaszówka”

Stanisław Pomprowicz to autor książki pod tytułem „ Z dziejów wsi w Gminie Wojaszówka”. Książka została wydana dość dawno, bo w 1997 roku, z okazji 600 lecia naszej gminy.

Znalazłam ją przypadkiem na półce w domu i zainteresowałam się, bo pokazuje moją gminę ponad 20 lat temu. Oprócz bogatego opisu dziejów gminy, znajdują się tam liczne fotografie oraz dużo tabel ze statystykami.

Bardzo ciekawie przedstawione są po kolei wszystkie miejscowości gminy. Najbardziej zaciekawił mnie Odrzykoń, bo sporo jest o historii wsi, o historii kościoła i mojej szkoły. Dzięki książce wiem, kto 20 lat temu pracował w szkole i jak wiele się w niej od tego czasu zmieniło.

Dla mnie ta książka jest atrakcyjna, bo się mogę dowiedzieć wielu nowych rzeczy . Dla osób starszych jest powrotem w przeszłość i możliwością ocalenia od zapomnienia pewnych faktów i wydarzeń. Uważam, że warto takie książki czytać, bo kształtują postawy patriotyczne i umacniają miłość do naszej małej ojczyzny, jaką powinna być nasza rodzinna miejscowość.

Jest też sporo o starych tradycjach wiejskich, 20 lat temu rzadko spotykanych a teraz widzę, ze już całkowicie wymarłych.

Polecam zwłaszcza dawnym i obecnym mieszkańcom Gminy Wojaszówka.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń



„Kosmos”

Kolejna książka związana z moją ostatnią fascynacją. Kupiona została dlatego, że ma ponad 500 stron, ale większość z nich to fotografie. Atrakcyjności dodaje im to, że większość zdjęć pochodzi od NASA, czyli jest dobrej jakości i są profesjonalnie wykonane.

Autorem jest Valeria Manferto De Fabianis, znana włoska pisarka. W książce znalazłam takie fotografie, których dotąd nigdzie nie widziałam. Tekstu jest mało, ale jeśli już jest to napisany dość trudnym językiem, więc na pewno książki nie polecę dla dzieci. Jej potencjalnym odbiorcą jest osoba, która interesuje się tematem wszechświata i ma już przyswojoną wiedzę na ten temat.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Zarys historii sportu w Odrzykoniu”

Jest to już 20 zeszyt wydany przez Stowarzyszenie Odrzykoniaków, czyli lokalną organizację w mojej miejscowości. Mniej więcej co rok, od 1996 roku, ukazują się kolejne zeszyty. W każdym traktowany jest inny temat. Zawsze jednak jest o mojej miejscowości i o jej historii.

W 2013 roku ukazał się jubileuszowy numer na temat historii sportu w Odrzykoniu. Temat dla mnie ciekawy, bo interesuję się sportem a po drugie jeden z rozdziałów napisał mój Pan Dyrektor, będący jednocześnie od lat nauczycielem wychowania fizycznego. Konsultantem przy pisaniu był mój dziadek, kiedyś prężnie działający w sekcji narciarskiej. Opisał tam swoje wspomnienia i początki zabawy w sport.

Polecam ją najbardziej osobom związanym z moją wsią, bo na pewno pozwoli przypomnieć sobie pewne fakty i powspominać co nie co z dawnych lat.

Ciekawie przedstawiona jest historia powstawania stadionu, gdzie obecnie drużyny grają mecze i służy jako boisko wielofunkcyjne.

Dużo jest zdjęć i nawet ja znalazłam kilkoro znanych mi osób, a zdjęcia były sprzed wielu lat.

Dodam, że książki dostępne są w lokalnej bibliotece, bo niestety, ale nie są do kupienia w księgarniach czy Internecie.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Ania”

Każdy znał znakomitą aktorkę Annę Przybylską. Zmarła w 2014 roku w wyniku choroby nowotworowej. Tyle, ile pisano na ten temat w gazetach i Internecie nie idzie zliczyć. Po 3 latach od śmierci ukazała się pierwsza biografia tej świetnej aktorki, autorstwa Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickiego.

Książka powstała na podstawie wspomnień bliskich Ani, czyli jej siostry, mamy, kuzyna, przyjaciół i znajomych. Nie wypowiada się tylko partner aktorki i ich wspólne dzieci.

Jest to książka biograficzna, czyli ukazane jest w niej życie Ani, od urodzenia, przez lata szkolne, początki aktorstwa, wspaniałą karierę, aż do choroby i śmierci. Nie brakuje momentów wzruszających, gdzie można uronić łezkę, jak i radosnych , gdzie można wybuchnąć śmiechem . Ania ukazana jest taka jaka była, co często podkreślają jej bliscy. A była normalna, jak każdy, nie wywyższała się, z każdym porozmawiała, denerwowali ją tylko wiecznie śledzący fotoreporterzy.

W książce jest sporo zdjęć, większość z archiwum prywatnego, więc rzadko pokazywanych publicznie. Z okładki patrzy na czytelnika uśmiechnięta Ania i taki jej obraz każdy sobie jest w stanie wyobrazić, nawet jej nie znając, gdy tylko skończy czytać tę książkę. Gorąco polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń




„Encyklopedia dla dociekliwych”

Książka ta to doskonałe kompendium wiedzy dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i klas wygaszanego gimnazjum. Jest ona napisana przez belgijskiego autora, ale została przetłumaczona na język polski przez Piotra Wrzoska. Zagadnienia w niej zawarte mogą każdemu uczniowi pomóc w nauce zarówno z przedmiotów przyrodniczych, jak i humanistycznych. Każde hasło ujęto w punkty, co ułatwia dotarcie do poszukiwanych informacji. Dodatkowo wspaniałe ilustracje i liczne ciekawostki dodają książce atrakcyjności.

Dzięki podzieleniu jej na rozdziały jest czytelna a wiedza usystematyzowana. Najpierw jest o kosmosie, później o życiu na Ziemi. Bardzo ciekawy jest rozdział o geografii, bo ją bardzo lubię i mnie najbardziej zaciekawił. Podobnie wiedza z historii. Jest ułożona chronologicznie, od prahistorii po współczesność. Potem mamy informacje z zakresu biologii, fizyki i chemii. Na końcu sporo jest o sporcie i polityce.

Książka ta jest przydatna, bo jest w niej opisanych wiele faktów, o których na lekcjach się nie mówi, bo albo nie ma programie nauczania, albo nie ma na to czasu. Polecam każdemu kto lubi się dokształcać.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń