Dobrze, że nie tylko ludzie obchodzą urodziny

Od pewnego czasu dotyczy to także galerii handlowych. Jedna z nich, Vivo w Pile, świętowała swoje 3. urodziny. Z tej okazji przygotowano dla jej bywalców różne atrakcje. Najfajniejszą, najważniejszą i najatrak-cyjniejszą był koncert Sylwii Grzeszczak i jej zespołu (22 października 2017). Wokalistka zaśpiewała przede wszystkim utwory, które wszyscy jej fani znają na pamięć. Znalazły się wśród nich m.in. „Tamta dziewczy-na”, „Pożyczony”, „Księżniczka”. Wypełniająca po brzegi wielki hol galerii publiczność świetnie bawiła się także przy takich hitach jak „Jesień” i „California”. Można by wymienić ich dużo więcej, bo S.Grzeszczak ma wiele przebojów, a sam koncert trwał prawie 2 godziny.

Zaliczyć go trzeba do bardzo udanych. Atmosfera, jaka na nim panowała, była nie do opisania. Publiczność skakała, klaskała a nawet śpiewała z artystką albo zamiast niej, bo piosenkarka kilka razy przekazała mikro-fon chcącym ją zastąpić.

Po występie Sylwia Grzeszczak rozdawała autografy oraz pozowała do selfie. Chętnych do wspólnego zdjęcia było wielu. Może także dlatego, że wspomniany koncert był niebiletowany.

J.Szulik, Vsp

"Szkolny Donosiciel"



Akademia z Okazji 130 Urodzin ks. Józefa Panasia

W dniu 19 listopada 2017 roku w Sali Domu Kultury w Odrzykoniu odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 130 urodzin ks. Józefa Panasia. Ksiądz ten był znaną osobą w Odrzykoniu i wszyscy zgodnie zdecydowali, że należy uczcić Jego pamięć uroczystą akademią.

Najpierw odprawiono Mszę Świętą w miejscowym kościele za duszę św.p. Księdza, następnie po przejściu do Domu Kultury przywitano gości i rozpoczęła się akademia. Przemawiał Pan Przemysław Jucha z Krakowa, później do głosu dopuszczono młodzież i dzieci z miejscowej szkoły.

Akademia była bardzo wzruszająca i ciekawa. W bardzo interesujący sposób przedstawiono bogaty dorobek i działalność księdza pułkownika Panasia. Liczne wiersze, przeplatane z patriotycznym piosenkami dodawały blasku całej uroczystości. Na pewno każdy wyszedł zadowolony i wzruszony.

Dostojności wydarzeniu dodawała obecność wielu ważnych osób z regionu i transmisja na żywo przez krośnieński portal internetowy Teraz Krosno. Młodzi artyści czuli się wyróżnieni i mimo tremy sprostali zadaniu.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



Tylko jedna jest taka noc

Jasełka to tradycyjna uroczystość, obchodzona bardzo często w polskich szkołach i przedszkolach. Trudno sobie wyobrazić czas, kiedy nie było Świąt Bożego Narodzenia, choinki, kolęd czy szopki. Jednak dopiero od 354 r. naszej ery świętujemy Narodziny Chrystusa. Tradycja jasełek jest jeszcze późniejsza, a „za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj przywędrował z Włoch do Polski w XVI wieku. Jasełka stały się zbież-ne z kolędowaniem oraz charakterystycznym elementem słowiańskiego folkloru”. (https://pl.wikipedia.org).

W naszej szkole jasełka odbyły się 21 grudnia. Wszyscy, którzy się na nich pojawili, czyli uczniowie, rodzice (wielu z nich przyszło obejrzeć występy swoich dzieci) i nauczyciele otrzymali specjalnie na ten dzień przy-gotowany śpiewniku, który miał zachęcić do wspólnego kolędowania. To nie jedyny pomysł, jaki na tę wspaniałą uroczystość miały jej organizatorki: p. Stanisława Neguebauer, p. Mirosława Leśniak oraz p. Ewa Kuchta.

Rozpoczęła się ona minikoncertem szkolnego chóru. Wykonał on trzy, wcale nie najbardziej znane, kolędy: „Gore gwiazda Jezusowi”, „Pastorałkę od serca do ucha” i „Tylko jedna jest taka noc”. Tę drugą zaśpiewała Amanda Koniec. Wykonała ją równie dobrze, jak kilka dni wcześniej, podczas konkursowego „Rodzinnego kolędowania” w Okonku, gdzie otrzymała wyróżnienie. Trzecią zaprezentowała przepięknie sama p. Ewy Kuchta. W obu chór śpiewał tylko refreny. Równie przejmująco dwie inne kolędy („Gdy śliczna panna” i „Maleńka miłość”) wykonała Magda Kostrzak. Inne śpiewali wszyscy, aktorzy występujący w jasełkach i publiczność. Wszystkie utwory miały oryginalny podkład - wykonawcom akompaniował organista w miej-scowym kościele, p. Artur Lipiński.

Kiedy ks. Leszek Kuśmierzak przeczytał fr. Pisma Świętego, dotyczący okoliczności Narodzenia Pana, rozpo-częły się właściwe jasełka. Prowadzili je z dużą klasą gimnazjaliści, Julia Chareńska i Wojciech Gocałek. Nie wolno, oceniając przedstawienie, zapomnieć o aktorach, którzy świetnie wcielili się w role pastuszków (Kamila Sputo, Patrycja Wyrwicka, Dariusz Kopyciński i Kacper Nadolski), Heroda (Jakub Wiśniewski), mędr-ców (Adam Peciak, Marcin Suchanowski, Jakub Nadolski), diabła (Fabian Ciecierski) oraz Maryi (Wiktoria Niedzwiecka) i Józefa (Damian Ulański). Warto także zwrócić uwagę na ciekawą scenografię i stroje, które dodawały prawdopodobieństwa granym przez gimnazjalistów postaciom. W jasełkach wzięły też udział cztery świetnie przygotowane dziewczynki z kl. I.

Na koniec p. dyrektor Iwona Adamczuk złożyła wszystkim świąteczne życzenia, a po czym chór oraz wszyscy brojący udział w uroczystości zaśpiewali wspólnie pieśń uważaną za królową polskich kolęd, a znaną pt. „Bóg się rodzi”.

Oliwia Łosek, 6sp

"Szkolny Donosiciel"



NIE PRZESTRASZ JEJ

W grudniu klasy III gimnazjum były w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektaklu „Pamięć Rutki”, którego premiera odbyła się 1 października 2017 roku. Tak naprawdę przedstawienie niewiele ma wspólnego z utworem „Pamiętnik Rutki Laskier”. Bez znajomości tekstu trudno go też zrozumieć. Mimo iż wcześniej omawialiśmy na lekcjach polskiego pamiętnik napisany przez Rutkę, Żydówkę, która mieszkała w czasie wojny w Będzinie, niewiele zrozumiałam, oglądając spektakl. Dopiero później, gdy rozmawialiśmy o nim w szkole, stwierdziłam, że uczniowie, którzy omawiają tę lekturę, powinni również zobaczyć przedstawienie.

Przeszłość łączy się tu z teraźniejszością. Rutka grana przez Karolinę Gorzkowską to bohaterka z pogranicza światów. Niby jest tylko duchem, ale przypomina dziewczyny z XXI wieku. Ma podobne problemy i przeżycia. I nie jest głównym bohaterem. Ale na pewno dzięki niej widz zastanawia się, o co chodzi w tej sztuce. O pamięć, walkę o lepszą przyszłość? Może dlatego wiele razy powtarzane są te same kwestie, choćby wspomnieć: Nie przestrasz jej; Powiedziecie im, że to nie potrawa długo – ucieszą się; Zasugerujcie, że są winni, bo nie chcą pamiętać.

Pierwsza scena przedstawia młodzież, która siedzi na moście i pluje na samochody. To obraz współczesny. Potem świat jakby z przyszłości. I w tych oderwanych obrazach Rutka, czternastoletnia dziewczynka z warkoczykami, w kolorowej sukience, czyli przeszłość. Później wagon, taki, w którym Rutka z rodziną w 1943 roku została przewieziona do Auschwitz.

Nie da się opowiedzieć fabuły, bo na nią składają się różne sceny, jakby podróż przez wiele lat. Czas się zmienia, ale bohaterowie są wciąż młodzi. Buntują się, plotkują, rozmawiają o chłopcach, aktorzy namawiają dziewczynę do zagrania ważnej roli, związanej z współczesną Polską.

Twórcy chcieli pokazać młodym widzom, że tragiczna historia nastolatki z Będzina to pretekst do zastanowienia się nad tym, gdzie żyjemy i co robimy.

Uważam, że jeśli ktoś obejrzy na scenie będzińskiego teatru „Pamięć Rutki”, sięgnie po tekst, by poznać historię dziewczyny z naszego miasta.

Autor: Michał Kmiecik

Reżyseria i scenografia: Justyna Łagowska

Występują: Karolina Gorzkowska (w roli Rutki), Sara Lech, Karol Gaj, Michał Woźniak, Wojciech Żak

Kamila Kraska, WagnerPress II



Spektakl „W 80 dni dookoła świata” w wykonaniu zespołu tanecznego „Kleks” z Krosna

W dniu 18 stycznia 2018 roku klasa VIa wraz z wychowawczynią p. Elżbietą Rodzinką, wybrała się do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Tam zespół taneczny „Kleks” z okazji 25- lecia swojego istnienia, zaprezentował widowisko taneczne pt.” W 80 dni dookoła świata”. Przedstawienie było nawiązaniem do powieści Juliusza Verne pod tym samym tytułem. Przez około 2 godziny, ponad 100 tancerzy, pod czujnym okiem reżysera- p. Dagmary Krzanowskiej Szelc, przedstawiło podróż głównego bohatera Filipa Fogga po świecie. Tańcząc pokazali widzom jego przygody w kolejnych etapach wędrówki a odwiedził on między innymi : Paryż, Nowy York, Hawaje, Tokio i wiele, wiele innych miejsc. Każdy taniec był inny i nawiązywał do kultury i zwyczajów tamtych krajów. Stroje tancerzy były niezwykle barwne i dopasowane do sytuacji. Muzyka wspaniale podkreślała atmosferę w danej chwili. Światło zmieniało się w zależności od akcji. Większości, a zwłaszcza dziewczynom, bardzo się podobało. Podziwiać trzeba tancerzy i opiekunów, bo taki spektakl na pewno wymagał sporo ciężkiej i długotrwałej pracy. Nikomu na nim nie było chyba nudno i cieszę się, że mogłam go zobaczyć, zwłaszcza, że wzięły w nim udział nasze dwie koleżanki z klasy : Natalka S. i Julka G. Dziewczynom, ale i całej ekipie „Kleksa” należą się duże brawa!

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



IV Halowy Turniej Piłki Nożnej

W dniu 17.12.2017 r. na hali sportowej w Krzeszowicach odbył się IV Halowy Turniej Piłki Nożnej. Uczestniczyło w nim 8 drużyn chłopców z rocznika 2007. Turniej trwał od godziny 13:00 - 19:00. Polecam to wydarzenie sportowe wszystkim fanom piłki nożnej oraz piłkarzom z dobrą kondycją, pozwalającą przetrwać cały turniej.

Mecze trwały po 12minut, każda drużyna musiała rozegrać 6 meczy. Wszystkie drużyny grały na bardzo wysokim poziomie, miały bardzo dobre składy. W czasie turnieju padło bardzo dużo bramek. Zespołem, który wygrał był Słomniczanka Słomnice, drugie miejsce zajęło Piast Skawina, a trzecie Bolechowice Bolechów. Drużyna, w której ja grałem Sankowia Sanka oraz moi koledzy z klasy: Kuba, Michał, Dominik, Kacper i Miłosz zajęła 4. miejsce.

Atmosfera na turnieju jest zawsze bardzo fajna. Wszyscy nawzajem sobie gratulujemy oraz mobilizujemy się do lepszego grania. Zdarzają się również zabawne sytuacje, z których jest dużo śmiechu. Polecam to wydarzenie sportowe i zachęcam do grania w piłkę nożną.

Dzięki treningom możemy brać udział w takich turniejach. Pozwalają one nam się rozwijać oraz nabierać kondycji. Polecam wszystkim grać w piłkę nożną można dobrze się bawić, a przy okazji ćwiczyć. Watro pamiętać, że sport to zdrowie.

Patryk Ołdak kl.4 SP redakcja: The voice of Students



Turniej Piłki Nożnej dla klas IV-VI

W dniu 7 grudnia 2017 r. w szkole w Zalasiu im. Tadeusza Kościuszki odbył się Turniej Piłki Nożnej dla klas IV-VI. To wydarzenie sportowe jest warte polecenia. A dlaczego?

Były tam trzy drużyny dziewcząt i cztery chłopców. Turniej rozpoczynały dziewczyny, a później chłopcy. Drużyny były bardzo dobre i trudno było strzelić bramkę. Mecze trwały po 10minut i każda drużyna grała po 6 gierek. Było bardzo dużo emocji.

Było też także dużo śmiechu, zabawy i frajdy. Każdy chłopak po jednym meczu był zmęczony. Było też trochę nerwów jak ktoś nie obronił lub nie strzelił bramki. Ale z zachowaniem zdrowej sportowej rywalizacji- dlatego warto polecić to sportowe wydarzenie wszystkim, którzy jeszcze nie brali w nim udziału. Pisząc tą recenzję mam nadzieję zachęcę wiele osób do uprawiania sportu.

Szczególnie polecam grać w piłkę nożną, bo możesz się bardzo dobrze bawić i mieć lepszą kondycję.

Patryk Ołdak kl.4 SP redakcja: The voice of Students



VI Międzynarodowy Zlot Fanów Ewy Farnej

30 września 2017 roku odbył się już VI Międzynarodowy Zlot Fanów Ewy Farnej. Impreza miała miejsce w Lubinie, w hali RCS. Gwiazda świętowała  10 lat na scenie ze swoimi najlepszymi i najwierniejszymi fanami.  Tak jak w zeszłym roku wyruszyłam na tę imprezę.

Całe to wydarzenie rozpoczęło się o godz 10:00. Na samym początku Ewa odpowiadała nam na pytania.  Gwiazda zdradziła, że ostatnio był jej najpiękniejszy dzień w życiu... wzięła ślub. Fani zaśpiewali jej ,,sto lat'', a ona bardzo się wzruszyła. Było dużo życzeń i oczywiście masa nowych pytań. Niespodzianką dla niej było to,że zrobiliśmy jej małe ,,oczepiny''. Organizator Bartosz wiedział o owej tajemnicy. Było wesoło.  Po dwóch godzinach była krótka przerwa na obiad. W tym czasie fani mogli zakupić w sklepiku koszulki ze zlotu, bransoletki 10-lecia oraz inne gadżety. Dużym zaskoczeniem było pojawienie się telewizji TVN. Ewa Farna udzieliła wywiadu Martynie Jastrzębskiej. Przyszedł czas na zdjęcia i autografy. Kolejka była bardzo długa... ale Ewa nikomu nie odmówiła.  W międzyczasie została włączona audycja z radia RM FM , którą prowadziła wokalistka. O godzinie  16 zdjęcia i rozdawanie autografów dobiegło końca. Niektórzy fani, w tym również ja pożegnaliśmy się z Ewą. Zaś fani, którzy wcześniej zakupili bilety na stronie internetowej, udali się o godz. 19 na triumfalny koncert. Gośćmi na koncercie byli: Ewelina Lisowska i Kaen.

VI Międzynarodowy Zlot Fanów Ewy Farnej uważam za bardzo udany. Atmosfera była kameralna, ale najbardziej jestem zadowolona z nowego zdjęcia z Ewą i plakat, który już wisi u mnie na ścianie...

Amelia Harmaciej

SP nr 4 w Chojnowie, redakcja gazetki „Zlepek”



Spotkania Opłatkowe – chwile radości i wzruszeń

We czwartek 14 grudnia 2017 o godz. 16:00 po raz kolejny odbył się Opłatek dla Seniora w remizie w Zalasiu. Spotkaniu przewodniczył Pan Sołtys wsi Henryk Woszczyna. Po przywitaniu gości, dwie grupy przedszkolne zaprezentowały swój program. Następnie zebrani złożyli sobie życzenia i zjedli poczęstunek, którym w tym roku były pierogi. Program jasełkowy przygotowali wolontariusze pod opieką Pani M. Bień i M. Łytek. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, kolejne będzie za rok. Na pewno nie potrzeba wielu tutaj słów, aby każdy zrozumiał, że takie spotkanie dało wiele radości i wzruszeń, pozwoliło uwierzyć w dobroć drugiego człowieka. Polecam to wydarzenie jako godne naśladowania. Podobne wydarzenie, w którym uczestniczyłam odbyło się w dnia 11 stycznia 2018 roku w Domu Ludowym w Grojcu. Spotkanie Opłatkowe dla starszych samotnych, starszych małżeństw oraz dziadków i babć dzieci ze scholi i młodzieży z grupy apostolskiej. Na początku ksiądz proboszcz powitał zebranych i zaprosił na występ zespołu Krakowiaczek. Następnie, po odmówieniu modlitwy, zebrani podzielili się opłatkiem. Nie zabrakło poczęstunku: żurku z kiełbasą oraz ciasta, kawy i herbaty. Na zakończenie dzieci i młodzież wystąpili w świątecznym przedstawieniu. Potem już tylko słychać było kolędy i pastorałki. Warto gromadzić się w takie Świąteczne dni razem, aby nikt nie czuł się wtedy samotny i opuszczony. Polecam te wydarzenia i według mnie to wszyscy powinniśmy zadbać, by nikt wokół nas nie czuł się samotny i opuszczony. Warto nie tylko od święta ale każdego dnia szukać ludzi wokół nas.

Helena Łytek kl. 4a SP The voice of Students



Czasopismo BRAVO

Magazyn Bravo niedawno przestał być drukowany. Bravo to magazyn pełen naklejek, plotek i wróżb/horoskopów. W gazecie tej zawsze było coś o gwiazdach muzycznych i aktorach. Bardzo duża część młodzieży kupowała wydruki Bravo, bo gazeta ta była świetnym sposobem na nudę o każdej porze roku. Zawsze było kilka ciekawostek i łamigłówek, więc kilkunastostronicowy magazyn sprawiał, że każdy nastolatek miał chęć go przeczytać. Niestety, gazety wyszły już z mody i ten magazyn z newsami ze świata gwiazd odszedł do lamusa. Moim zdaniem Bravo było świetne i żałuję, że zostało wycofane.

Ania Pelak

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie