Junior Media na Zjeździe Liderów Świetlic Programu MegaMisja

Przedstawiciele najciekawszych pod względem wirtualnej zabawy szkolnych świetlic zebrali się 9 września br. na dwudniowym Zlocie Liderów Świetlic Programu MegaMisja w Warszawie. Projekt jest najnowszym dziełem Fundacji Orange, ale w całym kraju zdążył już zmienić oblicze setek szkół.

W piątkowy ranek przed warszawskim Hotelem Lord ustawiła się długa kolejka wychowawców szkół podstawowych, którzy przyjechali do stolicy z całej Polski. Zlot otworzyła prezes Fundacji Orange Ewa Krupa, która sama jako rodzic stosuje się do wartości przekazywanych w MegaMisji. - Moje dzieci mają osiem, sześć oraz półtora roku. Każde z nich w innych sposób próbuje dotykać tej technologii – mówiła Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) szefowa fundacji. - Mój syn zanim poszedł do szkoły nauczył się bardzo dobrze liczyć dzięki pewnej aplikacji. Gdy trafił do pierwszej klasy poszedł na kółko matematyczne na które chodzi do dziś. Ponadto niedawno znalazłam aplikację, dzięki której można dzieci mobilizować do wykonywania różnych żmudnych obowiązków domowych. Sprawdza się to znakomicie, bo dzieciaki uwielbiają zdobywać punkty, zdobywać nagrody na wirtualnych kontach, które potem przekładają się na realne nagrody – wyjaśnia Krupa.

MegaMisja to pierwszy w Polsce kompleksowy program edukacji cyfrowej skierowany do świetlic szkolnych. Jego celem jest przygotowanie dzieci w wieku 6-10 lat do bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych i wzbogacenie oferty zajęć świetlicowych. Honorową ambasadorką MegaMisji jest aktorka filmowa i teatralna Magdalena Kumorek, której w piątek nie mogło zabraknąć. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Zlotu wychowawcy chętnie robili sobie zdjęcia z gwiazdą. 

Fundacja Orange nadal zamierza rozwijać program MegaMisja o czym przekonywała jego koordynatorka Łucja Kornaszewska-Antoniuk. - Chcemy objąć MegaMisją jeszcze większą liczbę szkół. W maju następnego roku planujemy kolejny nabór do programu. Po za tym chlelibyśmy włączyć w MegaMisję elementy programowania i mamy nadzieję, że uda się to nam w ciągu kilku miesięcy.

Podczas debaty swoje doświadczenia związane z nauką korzystania z internetu przez najmłodszych przedstawili dr hab. Grażyna Gajewska z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Alina Tukaj - wychowawca świetlicy w Szkole Podstawowej nr 257 w Warszawie oraz osoby związane bezpośrednio z programem – Ewa Krupa i Magdalena Kumorek. Nie zabrakło także przedstawiciela Ministerstwa Cyfryzacji, które reprezentował Piotr Woźniak. Po zakończonej debacie Joanna Apanasiewicz - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i ekspert w zakresie wykorzystania TIK w pracy z dziećmi wygłosiła wykład  pt. „Technologia iskrą kreatywności dla nauczyciela i ucznia”.
Do programu MegaMisja mogą zgłaszać się szkoły podstawowe publiczne lub niepubliczne o uprawnieniach publicznych, w których działają świetlice dla dzieci w wieku 6-10 lat. Świetlica powinna dysponować przynajmniej jednym komputerem z dostępem do internetu i rzutnika lub tablicy multimedialnej oraz wi-fi. Przydatne będą też głośniki.

Nabór zgłoszeń do edycji 2016/2017 trwał od 31 marca do 10 maja 2016 r., do którego dołączyć trzeba było krótki, 30-sekundowy filmik zapraszający MegaMisję do świetlicy. W materiale filmowym doceniano: atrakcyjność (pomysł, zaangażowanie w przygotowanie), obecność tematyki kompetencji cyfrowych i medialnych, świadczące o zrozumieniu idei programu MegaMisja oraz zaangażowanie dzieci, jako odbiorców inicjatywy.

Zgłoszenia dokonywał wychowawca świetlicy, który chciał być Liderem projektu na terenie szkoły za zgodą jej dyrekcji. Wyniki naboru ogłoszono 30 maja 2016 r. Na finalnej liście uczestników znalazło się 300 świetlic szkolnych z całej Polski. Wybrane świetlice rozpoczną udział w programie już we wrześniu 2016 roku. Udział w programie jest bezpłatny.


Leszek Rudziński
Agencja Informacyjna Polska Press (aip24.pl)