Prosty, a jaki fajny pomysł na okładkę. Warto wziąć przykład

NASZE RADY Dzisiaj oceniamy teksty młodych dziennikarzy. Zobaczcie, co się nam podoba.

I znowu przejrzeliśmy kilka numerów szkolnych gazetek. Chwalimy te, które wyjątkowo nam się spodobały i przypominamy młodym redaktorom, jakich błędów unikać przy pracy nad kolejnym wydaniem gazetki.

PO PIERWSZE gazeta dla każdego 

W tym numerze naszego dodatku „Junior Media” pochwalimy dziennikarzy i redaktorów gazetki „Echo Czterdziestki” wydawanej przez Szkołę Podstawową nr 40 w Gdyni. Ze stopki redakcyjnej dowiedzieliśmy się, że gazetka ukazuje się od 1991 roku i to nie tylko w formie papierowej, ale i elektronicznej! Ostatnio szkolni dziennikarze przygotowali podwójny numer liczący aż 26 stron! Brawo dla młodych redaktorów nie tylko za objętość, ale i tematy, które pojawiły się w gazetce. Niczym w profesjonalnej gazecie, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest krzyżówka, recenzje, relacje, wywiad, wspomnienia o szkole, która obchodzi właśnie 36-lecie założenia. W numerze można przeczytać relacje z wizyty w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Sopocie, materiał o segregowaniu odpadów (jeden z dziennikarzy zadaje nawet pytanie, czy jego szkoła jest eko?), teksty poświęcone zdrowiu – o zdrowym odżywianiu i trzymaniu formy. Poza tym jest też galeria prac jednej z uczennic, poradnik dla poczatkujących blogerek, opowiadanie, szkolny humor. To wydanie można podsumować krótko: Tak trzymać! 

PO DRUGIE – podpisy pod zdjęciami

Kilka razy pisaliśmy już o tym, jak ważne są podpisy pod zdjęciami. Często są one dodatkowymi informacjami, zdjęcia można do tego atrakcyjnie, humorystycznie opisać. Niestety, pod wieloma zdjęciami nie ma w ogóle podpisów, choć jest na to miejsce. Przeglądaliśmy jedną z gazetek, która w całości była poświęcona modzie, głównie tej z lat 20. i 30. Ciekawy pomysł, w gazetce opublikowano archiwalne, czarno-białe zdjęcia. Niestety, zamiast podpisów pod niektórymi zdjęciami zobaczyliśmy tylko: „mm”. Ciekawe, co pomyśleli sobie czytelnicy o takich podpisach?

W jednej z gazetek znaleźliśmy taki oto tekścik: „Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca – jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Mężczyźni dają kobietom jakieś drobne podarunki oraz składają życzenia. Nie zapomnijcie też o Dniu Mężczyzny, który także jest ważny:)”. Hmmm, pierwsze zdanie w tym tekście zostało przepisane z internetu, z bardzo popularnej internetowej encyklopedii. Wtedy trzeba powołać się na źródło. Po drugie zaś, jeśli dziennikarz napisał, że nie powinniśmy zapominać o Dniu Mężczyzny, to warto też było napisać, kiedy ono przypada. W boksie, do którego wlany jest tekst, na pewno by się zmieściła jeszcze jedna ważna data...

PO TRZECIE – to naprawdę jest super okładka

Pochwalimy za to zespół gazetki „Byle do Piątku”, która ukazuje się w Piątkowskiej Szkole Społecznej w Poznaniu, za najbardziej radosną, kolorowa, wiosenną okładkę. Pokazujemy ją obok. Prawda, że aż miło bierze się do ręki taką gazetę, gdy na czołówce jest grupa uśmiechniętych osób. I chce się ją przeczytać!


MONIKA KRĘŻEL, DZIENNIK ZACHODNI

Źródło: dodatek Junior Media (w dziennikach Grupy Polskapresse), 1 kwietnia 2014