Co to jest Junior Media?

JUNIOR MEDIA to edukacyjny projekt dzienników regionalnych Polska Press Grupy skierowany do szkół – uczniów i nauczycieli. Celem projektu jest przybliżenie dzieciom i młodzieży świata mediów oraz udostępnienie szkołom i placówkom kulturalno-oświatowym narzędzia do tworzenia gazetek.

PLATFORMA JUNIOR MEDIA to prosty internetowy system, który krok po kroku poprowadzi Was przez proces powstawania gazety. Wasze gazety będą powstawały na szablonach prawdziwych dzienników regionalnych. Dzięki tej nowoczesnej internetowej platformie zrobienie szkolnej gazetki będzie proste jak nigdy.

REDAKCJA tworzona jest przez uczniów i opiekuna, czyli redaktorów i redaktora naczelnego. To właśnie członkowie redakcji tworzą wspólnie gazetki, korzystając z platformy Junior Media.

REDAKTOR NACZELNY to osoba dorosła, która zakłada i opiekuje się redakcją. Może nim być nauczyciel, wychowawca, szkolny pedagog lub inny opiekun w placówkach kulturalno-oświatowych.

REDAKTOR to uczeń wchodzący w skład szkolnej redakcji. Redaktorów do redakcji zaprasza Redaktor Naczelny. Każdy redaktor, który nie jest pełnoletni otrzymuje dostęp do platformy Junior Media, po wcześniejszym uzyskaniu zgody od swojego opiekuna. To właśnie Redaktorzy wraz ze swoimi Naczelnymi tworzą gazetki na platformie. Redaktorzy mają przypisaną konkretną funkcję redakcyjną, np. redaktor tematyczny, fotograf, zastępca redaktora, sekretarz itp. Funkcje te przypisuje redaktor naczelny.


Kto jest organizatorem projektu Junior Media?

Organizatorem projektu Junior Media i właścicielem Platformy jest Polska Press Sp. z o.o.


Czy udział w projekcie jest bezpłatny?

Dostęp do platformy jest bezpłatny. Działając w Junior Media nie ponosicie żadnych kosztów. Wystarczy tylko Wasze zaangażowanie i chęć tworzenia gazetek.


Dlaczego warto wziąć udział w projekcie?

Gazetki tworzone na platformie mogą być umieszczane na stronie www.juniormedia.pl jako e-gazeta, można je drukować na szkolnej drukarce

Junior Media to nie tylko zabawa, to również nauka dziennikarstwa. Uczestnicy programu mają możliwość uzyskania wskazówek od profesjonalnych dziennikarzy i reporterów, szanse na uczestnictwo w bezpłatnych warsztatach dziennikarskich oraz ciekawych konkursach w cyklu  #juniorlab .

Junior Media to także wiele konkursów z cennymi nagrodami – dla uczniów i nauczycieli.

Najlepsi i najbardziej aktywni młodzi redaktorzy są nagradzani. Na nich czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, jak np.: dyktafony, aparaty fotograficzne.

Udział w projekcie JUNIOR MEDIA jest całkowicie BEZPŁATNY.


Co to jest #juniorlab?

#juniorlab to nowe edukacyjne wyzwanie dla uczniów i nauczycieli, to zbiór superlekcji pełnych wskazówek, jak tworzyć nowe media! Prezentacje ze wskazówkami przygotowują profesjonaliści i eksperci medialni. W cyklu #juniorlab uczymy jak być nowoczesnym Junior Dziennikarzem! Wszystkie redakcje, które biorą udział w wyzwaniach #juniorlab, grają o wyjazd redakcji gazetki szkolnej na LETNIĄ SZKOŁĘ JUNIOR MEDIA. Jeśli redakcja zbierze wystarczającą liczbę punktów, wyjedzie na superwakacje, gdzie czeka masa atrakcji:

  • spotkania z profesjonalistami ze świata mediów, nauki i kultury;
  • ciekawe warsztaty;
  • kreatywne gry i zabawy;
  • zapoznanie Junior Dziennikarzy z całej Polski;
  • zwiedzanie atrakcji regionu;
  • odpoczynek i relaks!

Gdzie znajdę regulamin serwisu?

Regulamin znajduje się na stronie www.juniormedia.pl. Wystarczy przejść do paska menu znajdującym się na dole strony głównej – tam zamieściliśmy regulamin i politykę prywatności.


Kto może brać udział w projekcie Junior Media?

Z platformy mogą korzystać wszystkie szkoły w Polsce – podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne oraz inne placówki kulturalno-oświatowe.


Jakie dane są wymagane przy rejestracji redakcji?

Przy rejestracji redakcji wymagane jest podanie następujących danych:

  • imię i nazwisko oraz adres e-mail Redaktora Naczelnego (osoby, która zakłada i zarządza redakcją),
  • adres i telefon szkoły/placówki, w której będzie działać redakcja,
  • imię i nazwisko oraz adres e-mail dyrektora szkoły/placówki,
  • nazwę redakcji.


Kto ostatecznie aktywuje konto redakcji w serwisie?

Konto redakcji w serwisie ostatecznie aktywuje Dyrektor szkoły. Po zarejestrowaniu przez Redaktora Naczelnego szkolnej redakcji, zostaje wygenerowany e-mail do Dyrektora w celu zatwierdzenia danych i aktywacji konta redakcji. W momencie, gdy redakcja zostanie zaakceptowana przez Dyrektora szkoły zostaje dodana do platformy i konto staje się aktywne. Od tej chwili Redaktor Naczelny może zapraszać pozostałych członków redakcji i rozpocząć tworzenie gazetek.


Czy w szkole może działać tylko jedna redakcja?

Liczba redakcji działających w szkole nie jest ograniczona. To oznacza, że w Waszej szkole może być wydawanych kilka różnych gazetek.


O czym można pisać w tworzonych gazetkach?

W gazetkach tworzonych na platformie Junior Media możecie pisać o  wszystkim – Waszych zainteresowaniach, refleksjach, newsach z życia szkoły, klasy, redakcji, znanych osobistościach. To Wy decydujecie jak będzie wyglądała Wasza gazetka i jakie tematy w niej poruszycie.


Kto odpowiada za treści publikowane w gazetkach?

Szkoła zarejestrowana na Platformie odpowiada za treści publikowane w gazetkach. Szkoła zobowiązuje się do korzystania z Platformy zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami i Regulaminem zamieszczonym na stronie:

http://juniormedia.pl/wp-content/uploads/2011/09/regulamin.pdf


Kto ma dostęp do gazetek tworzonych w serwisie?

Gazetki stworzone na Platformie, po opublikowaniu, będą dostępne dla wszystkich użytkowników Serwisu Junior Media.


Jak można obejrzeć gazetki innych redakcji?

Redakcje zarejestrowane na platformie Junior Media można obejrzeć wybierając z paska menu na głównej stronie serwisu opcje ‘junior gazety’ lub ‘junior redakcje’. Tam znajduje się lista redakcji z całej Polski, które tak jak Wy, biorą udział w programie. Po wybraniu danej redakcji wyświetlą się dane jej szkoły, redaktor naczelny, członkowie redakcji oraz wszystkie udostępnione przez nią gazetki.