”Avatar”, reż. James Cameron
22 lutego o godzinie 20:05,na kanale telewizyjnym „Polsat”, obejrzałam film pt.”Avatar”, który ukazał się w kinach pod koniec 2009 roku. Reżyserem tego dzieła jest James Cameron. Akcja filmu toczy się w roku 2154. Został on wykonany w technice trójwymiarowej. Dodam też, że ”Avatar” jest najbardziej dochodowym filmem w historii kina. Akcja toczy się w dalekiej przyszłości. Naukowcy pragną stworzyć istoty podobne do człowieka. Stworzenia te swoim wyglądem przypominają kosmitów, i posiadają cechy ludzkie. Są w wiele wyższe od przeciętnego człowieka, gdyż mają ponad 3 metry wysokości. Charakterystycznym elementem wyglądu jest niebieska skóra i ogon.
Głównym bohaterem jest Jake Sully, sparaliżowany od pasa w dół weteran. Dostaje on szansę odzyskania zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym o nazwie ”Avatar”. Zostaje wysłany na Pandorę, gdzie żyją Navi. Był to naród, który ma własny język. Jake, będąc wśród innych Navi w ciele Avatara, dostarczał informacje na temat ich DRA. Temu stowarzyszeniu zależało na niezwykle cennym minerale- unbitanium, którego złoża znajdowały się pod wioską klanu Omatceyza. Efekty to główna część filmu. Przeważają tu głównie „przesycone” efektami zmyślone lokacje (latające skały, świat avatarów itp.). Oprócz tego spotkać można było egzoszkielety dla żołnierzy.
Muzyka przetacza się przez cały film. Po premierze odnotowano przypadki depresji u ludzi, którzy pragną żyć na planecie Pandora. Odpowiedzialne osoby za film w doskonały sposób ukazały życie na tej planecie. Na’avi są istotami idealnymi i myślę, że każdy człowiek taki powinien być. Niestety, nikt nie będzie idealny, ale każdy powinien do idealności dążyć.
Moim zdaniem jest to film, który trzeba obejrzeć sercem nie rozumem. Jake w prawdziwym świecie jest sparaliżowanym od pasa w dół mężczyzną, który dostaje szanse wzięcia udziału w misji. W ciele Avatara, Jake może poruszać się bez wózka inwalidzkiego, może biegać, skakać, wspinać się, wreszcie czuję się wolny. W filmie widzimy ludzi, którzy przybywają na Pandorę i robią „demolkę”. Gdyby jednak przyjrzeć się bardziej, możemy zauważyć ludzką chciwość, która po trupach dąży do celu.
Film Jamesa Camerona zdobył wiele nagród, np. Nagroda Akademii Filmowej za najlepsze efekty specjalne, Nagroda Akademii Filmowej za najlepsze zdjęcia, Nagroda Akademii Filmowej za najlepszą scenografię, Złoty Glob za najlepszy film dramatyczny i wiele innych, cennych dla reżysera nagród.
Film od samego początku mi się spodobał. Z chęcią poleciłabym go wszystkim, którzy lubią dobre kino.
Angelika StaniszewskaGimnazjum Publiczne im. A. Fiedlera w Dębnie
Redakcja Gimnazjak
Więzień labiryntu, Próby ognia , reż.Wes Ball
Po obejrzeniu - bardzo ciekawej, pierwszej części "Wieźnialabiryntu" liczyłem na kolejną produkcję, która jeszcze bardziej nakłonimnie, do przeczytania książki. Z kina wychodziłem z mieszanymi uczuciami, bo oile realizacja filmu (efekty specjalne, aktorstwo) stały na wysokim poziomie, towydarzenia ukazane w filmie były momentami sztampowe(zakończenie było straszniepatetyczne i psuło dobre wrażenie).
Po "jedynce" byłem strasznie podekscytowany, że dane mi będzieobejrzeć "Próby ognia" na wielkim ekranie. Nie dość że doznania sązgoła odmienne, to w dodatku efekt 3D dodaje produkcji klasy. Nikt nieprzejdzie obojętnie obok płynnych 60 klatek na sekundę i głębi obrazu nawielkim kinowym ekranie. Film nie miał może wielu momentów by wykazać sięwykorzystaniem tej technologii, ale gdy już mógł to zrobić, wrażenia byłyniezapomniane. Burza piaskowa i ucieczka przed hordą poparzeńców (tamtejszezombie), przyprawiała o ciarki na plecach.
Rzeczą najistotniejszą w filmach tworzonych na podstawie książek jestpodobieństwo do pierwowzoru. Jako , że kino rządzi się swoimi prawami, tozminimalizowano dialogi do minimum, a „władowano” całą masę akcji, z ucieczkamina czele, bo tych było trochę za dużo. Po 20 minutach ciągłego uciekania przedpotworami i krzyczenia "szybko", "uważaj", "zatobą" robiło się to nawet nieco nużące. Efekt napięcia nie zostałzachowany w żadnym calu. Za to do scen walki nie mam się jak przyczepić, bo są one zagrane idealnie.Obsada aktorska stoi na wysokim poziomie, a sylwetki postaci szybko zapadają wpamięć, więc niekonieczne było pisanie dużej ilości dialogów. Akcja jest takwartka, że wszystkiego dowiadujemy się w jej trakcie.
"Próby ognia" odbieram bardzo pozytywnie jakoniedzielny kinoman, a nie fan samej książki, której nie miałem okazji poznać.Dla kogoś, kto poszukuje filmu akcji, z elementami grozy i dobrym aktorstwemjest to idealny wybór.
SZYMON GWADERA
Gazetka „ Z Budy”
Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie
"Więzień Labiryntu", reż.Wes Ball
"Więzień Labiryntu" ("The MazeRunner") to nowy film science-fiction, który dopiero co dostał się naekrany kin.To pierwsza część trylogii Jamesa Dashnera, na podstawiektórej powstała rewelacyjna ekranizacja Wesa Balla. Dynamiczne, wciągająceod pierwszych minut kino dla każdego. Jest to zupełnie inny światod tego , który znamy.Jeżeli jesteście gotowi na nową wizję świata , toproszę bardzo jest to idealny film dla Was ! Wielki labirynt , a w nim grupapozbawionych wspomnień chłopców i jednej jedynej dziewczyny . Zawielkimi murami ukrywają się czyhające na nich na nich zagadki międzyinnymi : straszne, wielkie i potężne potwory...
MARTYNA WĘGLIŃSKA
Gazetka „ Z Budy”
Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie
Ucieczka z kina „Wolnośćę, reż. Wojciech Marczewski
Film Wojciecha Marczewskiego „Ucieczka z kina„Wolność”” to polski film psychologicznyz 1990 roku. Film powstał w studiu filmowym „Tor”. W obsadzie znalazł sięJanusz Gajos (cenzor) , Teresa Marczewska (Małgorzta) , Piotr Fronczewski(sekretarz KW) , Zbigniew Zamachowski ( asystent cenzora), Michał Bajor (krytyk filmowy).
Film opowiada o perypetiach i przemianie wewnętrznejcenzora. W kinie„Wolność” trwa projekcja nowego filmu. Nagle seans zostaje przerwany z powodu zbuntowanych aktorów , którzy nie chcągrać dalej fałszywych i ogłupiających ról. Rozpoczynają dyskusję , w którąwciągają publiczność , a wokół kina gromadzi się ludność. Władze zastanawiająsię co robić z tą skomplikowaną sytuacją .Na miejsce zamieszania przybywacenzor – którego zaczyna z kolei krytykować Małgorzata – dawna miłość. Popowrocie do rzeczywistości cenzor nie jest już tym samym człowiekiem-postanawia skończyć z dotychczasową pracą. Zmienia również stronę i przystajedo zbuntowanych aktorów. Jak zareagująpostacie „wycięte „ niegdyś przez cenzora z filmów? To trzeba już zobaczyć samemu.
Ta czarno - biała produkcja warta jest polecenia; i to nie tylko ze względu na rolę, którąodegrał dla polityki w 1989 roku.
Jakub Dąbrowski
Gazetka „ Z Budy”
Zespół SzkółPrywatnych w Opocznie
„Listy do M 2”, reż. Maciej Dejczer
Ostatnio na ekranie oglądałem komedię :” Listy do M2” wreżyserii Macieja Dejczera. Autorami scenariusza są : Marcin Baczyński iMariusz Kuczewski. Zdjęcia do filmu wykonał Marian Prokop. Od pierwszej edycji„Listów do M” minęły cztery lata.
Zbliża się kolejna Wigilia. Mikołaj ( Maciej Stuhr)niemoże zdecydować się na oświadczyny , jednak intrygę uknuł jego syn Kostek.Małgosia i Wojtek przechodzą ciężkie chwile(choroba).Postanawiają adoptowaćTosię. W związku popularnego muzyka namiesza nowa pracownica agencji MikołajówMagda. W filmie aż roi się od perypetii.
Według mnie film został świetnie zmontowany. Minusem jestprzewidywalność prezentowanych zdarzeń. Po pierwszej części filmu moglibyśmyspodziewać się czegoś więcej w części drugiej.
Tomasz Mazur
Gazetka „ Z Budy”
Zespół SzkółPrywatnych w Opocznie
„Nietykalni”, reż. Olivier Nakache, Eric Toledano
Fabuła filmuprzedstawia historię sparaliżowanego na skutek wypadku milionera i młodegomężczyzny , który opiekuje się nim. Zderzenie zupełnie innych dwóch osobowościdaje początek przyjaźni i niesamowitym przygodom. Według mnie główną zaletąfilmu jest przesłanie , że warto być otwartym , spontanicznym i optymistycznymczłowiekiem- pomimo wielu przeszkód. To daje radość z życia i pomaga namprzełamywać wiele lodów.
Film przede wszystkim zmusza odbiorcę do refleksji nadpragnieniami niepełnosprawnych. Polecam go widzom niepełnosprawnym , którzymyślą , że życie uzależnione od drugiej osoby musi być smutne. Film pokazuje , że można nawzajem się wspierać idzielić nadzieją i radością.
Wiktor Gola
Gazetka „ Z Budy”
Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie
„Jesteś Bogiem”, reż Leszek Dawid
Film „ JesteśBogiem” to wytwór polskiej kinematografii. Z pozoru film może wydawać siętandetny i nie warty obejrzenia , jednak po głębszym zapoznaniu się z nimokazuje się , że opowiada całkiem ciekawą historię. Dzieło Leszka Dawidazostało luźno oparte na działalności polskiej grupy hip-hopowej Paktofonika , a skoncentrowany wokół osoby,zmarłego w 2000 roku rapera Piotra „Magika” Łuszcza. Fabuła przedstawiahistorię zespołu , który postanowił nagrać płytę , która podbije polskąscenę muzyczną. Moim zdaniem na wielkiplus zasługują postawy bohaterów, którzy pomimo braku wiary ze strony innych ludzi robią wszystko abyosiągnąć sukces .Tak też się staje. Takie przeszkody jak brak pieniędzy ,trudności w znalezieniu studia nagraniowego , problemy rodzinne , nie zdołałyich powstrzymać.
Zaletą filmujest również bardzo duża zbieżność z prawdziwą historią Paktofoniki. W filmiesą również elementy , które nie przypadły mi do gustu. Jest to między innymibardzo duża ilość wulgaryzmów i przekleństw, które reżyser mógł sobie darować.Tak czy inaczej „ Jesteś Bogiem” to dobry film i ze względu na dostrzeganeprzeze mnie w nim wartości motywacyjne , polecam go każdemu widzowi , który maproblemy z wiarą w siebie i swoje możliwości.
Bartłomiej Malec
Gazetka „ Z Budy”
Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie
„I że Cię nie opuszczę”, reż. Michael Sucsy
„I że Cię nie opuszczę” – to historia idealna dlawielkich romantyków. Tych , którzy są już zakochani i tych , którzy wciążposzukują lub czekają na tą wyjątkową miłość. Na pewno spodoba się widzom ,którzy wierzą w prawdziwą miłość i mimo niezliczonych przeszkód zawsze znajdąszansę na powrót drugiej połówki. Dla pań , które straciły nadzieję , że naświecie są mężczyźni gotowi do poświęceń. Wniosek jest jeden: jeśli mężczyznakocha , to nawet utrata pamięci nie jest mu przeszkodą w walce o ukochaną.
Film reprezentuje gatunek jakim jest melodramat.Reżyserem jest Michael Sucsy, który obsadził w rolach : Channing Tatum (Lero), Rachel McAdams ( Page) , Sam Neill (Bill). Paige (Rachel Mc Adams ) i Leo (Channing Tatum) tomałżeństwo z pięcioletnim stażem. Wszystko w ich życiu wydaje się wyjątkowe.Mają wiernych przyjaciół , pracę , zaczęli już nawet planować dzieci. Nagle tąbajkową miłość przerywa nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego Paige tracipamięć. Dla Leona to wielki cios w serce, .Jednak nie poddaje się…
Plusem filmu jest to , że zainspirowany jest prawdziwymizdarzeniami. Polecam go wszystkim tym , którzy twierdzą , że miłość tonajważniejsza wartość w ich życiu.
Natalia Jędrasik
Gazetka „ Z Budy”
Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie
„Furia”, reż. David Ayer
Film pt.: „ Furia” na podstawie scenariusza i wreżyserii Davida Ayera opowiada o losachamerykańskiej załogi czołgu w ostatnich dniach II wojny światowej. Tytułowa„Furia” pod dowództwem Dona Collera ( Brad Pitt) wyrusza za linię frontu.Pięciosobowa załoga musi stawić czoło przerażającym siłom wroga.
W filmie odgłosy walki zasługują na najwyższe noty. Dosyćwysoko oceniłbym również scenografię , muzykę oraz kostiumy. Jednak sceny batalistycznemijają się z realiami pola walki. Amerykańscy żołnierze ukazani są jakosuperbohaterowie , którzy niszczą wszystkich na swojej drodze i odpierają atakinieudolnych nazistów.
„Furia” dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Po obejrzeniu tego filmu każdy z nas zadać musisobie pytanie: „Czy jestem gotów na wojnę?”. Mimo kilku niedociągnięć iwyidealizowanego wizerunku pola walki w kontekście całości film jest wartyobejrzenia i godny polecenia.
Karol Balasiński
Gazetka „ Z Budy”
Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie
„Igrzyska śmierci. W pierścieniu ognia”, reż. FrancisLawrence
„Igrzyskaśmierci. W pierścieniu ognia” to sequel „ Igrzysk śmierci” zrealizowanych napodstawie pierwszej części trylogiiSuzanne Collins. Zwycięzcy 74.Głodowych Igrzysk , Katniss ( Jennifer Lawrence)i Peeta (Josh Hutcherson) , odbywają tournee zwycięzców po państwie Panem. Wszędzie przyjmowani są jakosymbole walki z władzą , buntu , cochwila na trasie ich przejazdu wybuchają zamieszki. Władza jest świadoma , żepopularność tej dwójki może przyczynić się do wybuchu rewolucji , dlatego prezydent Snow ( Donald Sutherland)planuje , że na jubileuszowych 75 Igrzyskach wystąpi dwójka dotychczasowychzwycięzców z każdego dystychu , w ten sposób pozbędzie się młodych buntowników.Nie jest jednak w stanie przewidzieć wszystkiego…
Fabuła filmu w dużej mierze przypomina częśćpierwszą ( wprowadzenie, treningi , walka w lesie), jednak są też tutaj branepod uwagę inne aspekty , które mogą odnosić się do współczesnych problemów ,jak np. manipulowanie ludźmi przez media , władzę. Pojawiają się również nowe,ciekawe postacie- jak np. zwycięzcy poprzednich turniejów.
Banalne w filmie są niektóre efekty specjalnejak np. trująca mgła , która jest zmywalna przez wodę. Kolejną rzeczą , któramoże razić w produkcji FrancisaLawrence'a jest to , że celowe przeciągane są losy bohaterów , by później urwaćfilm w najbardziej ekscytującym momencie – w ten sposób fani „zmuszeni” będą doobejrzenia trzeciej części.
Pomimo kilku banałów uważam , że film jestwarty obejrzenia i na pewno przyniesie wiele wrażeń.
HubertWach
Gazetka „ Z Budy”
Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie