„Następcy”, reż. Kenny Ortega

Film opowiada o łobuzach, którzy mają na imię: Mal, Evie,Carlos de Vil i Jay. Ich rodzice to Diabolina w złej osobie, zła królowa,Dżafar i Cruella de Mon. Przeniesiono ich na wyspę otoczoną magiczną barierą, zktórej nikt, kto mieszka na wyspie, nie może uciec. Tylko kto zamieszkuje wkrólestwie, może się przedostać na drugą stronę. Wszyscy marzą, żeby się za tozemścić.

Pewnegodnia do dzieci złych postaci przyjechał pewien pan z liceum królewskiego. Powodemjego wizyty było to, żeby zabrać je do ogólniaka. Dyrektorką tej szkoły byładobra wróżka. Król i królowa nie chcieli ich przyjąć, ale książę Ben dał imszansę. Kiedy dojechali, oprowadzili złych potomków rodziny. Mal i Evie miałyrazem pokój, Carlos de Vil i Jay również. Mal gdy od razu weszła dopomieszczenia, zasłoniła zasłony.

Popewnym czasie dziewczyny poszły do chłopaków, żeby przemyśleć plan kradzieżyróżdżki dobrej wróżki. Nie wiedzieli, gdzie jej szukać, wtedy Evie zapytałaswoje lusterko i ono pokazało, że jest w muzeum. Późnym wieczorem wyruszyli. Gdydotarli, zobaczyli ochroniarza, Mal go zaczarowała i ten zasnął. Później Jaypróbował wyważyć drzwi, ale się nie udało i znów Mal je zaczarowała, drzwi sięotworzyły, zaczęli szukać.

Po kilku minutach znaleźli różdżkę. Któryś z chłopakówpróbował ją złapać, ale włączył się alarm i.. Więcej wam nie powiem, bo musicie sami oglądnąć dalszą częśćfilmu. To jest przygodowy film i nie uwierzycie, co się stanie na końcu!Polecam go wszystkim nastolatkom.

Julia Kipiel
SpołecznaSzkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie
Gazetka „Express Społeczniaka”



Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów

6 maja do kin weszła 3. część filmu o superbohaterze zuniwersum Marvela - Kapitanie Ameryce, czyli Stevie Rodgersie. Tym razem grupaAvengers po niezamierzonym zabiciu 11. cywili ma zostać podporządkowana ONZ.Steve postanawia odrzucić tę ofertę. Za to Iron Man zgadza się z tym, aby niedopuścić do dalszych konsekwencji. Do Kapitana dołączają Zimowy Żołnierz,Scarlet Witch, Falcon, Ant Man oraz Clint Barton, czyli Hawkeye. Zespół IronMana składa się z: Czarnej Wdowy, Visiona, War Machine i Spider Mana… Osobiściebyłem za ekipą Kapitana.

Konflikt poważnieje, gdy dochodzi do zamachu w budynkuONZ. Ginie król Wakandy - T'Chaka. Na nagraniach widać, że sprawcą jest BuckyBarnes, czyli Zimowy Żołnierz. Syn króla postanawia się na nim zemścićzamieniając się w Czarną Panterę. Uważam, że to bardzo dobrze, że ta postaćzostała wprowadzona. Chwilę potem zaczyna się wojna między dwoma zespołami. Wpóźniejszej części filmu okazuje się jednak, że wrogiem jest ktoś inny...

Moim zdaniem produkcja jest bardzo dobra, najlepsza zewszystkich części Kapitana Ameryki. Aktorzy znakomicie odegrali swoją rolę, anajbardziej zadowoliła mnie postać Spider Mana, która była skazana na porażkę,jednak mnie zaskoczyła. Jak zawsze nie brakowało fantastycznych efektówspecjalnych, ale nie było ich tak dużo, żeby zepsuły film. Jedyne do czegomógłbym się przyczepić to polska wersja tytułu, która oryginalnie brzmi: CaptainAmerica: Civil War. Wszystkim polecam tę ekranizację komiksów.

Bartosz Leszczyński
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie
Gazetka 
„Express Społeczniaka”



Batman V Superman: Świt Sprawiedliwości

Niedawno w kinach pojawił się nowy film o superbohaterach– Batman V Superman: Świt Sprawiedliwości. Fani spodziewali się bardzo dobregowidowiska, ale czy film zaspokoił ich potrzeby?

Produkcja opowiada na początku o historii głównychbohaterów, jednak skupiając się bardziej na Batmanie. Może to wprowadzić wbłąd, że to Superman jest złym charakterem. Pierwsze 30 minut filmu jestmozolne. Jednak pojawia się nowa postać – Anthony Luthor, syn Lexa Luthora (ci,którzy kojarzą Supermana i znają jego historię na pewno będą znać Lexa). Chceon zmanipulować Supermana, aby zabił Batmana i udaje mu się to poprzez szantaż.Zaczyna się walka, a w filmie pojawia się kolejna postać… Co stanie siępóźniej? Sami zobaczcie.

Uważam, że aktor grający Luthora bardzo dobrze odegrałswoją rolę. Nieco gorzej zagrali aktorzy, którzy grali głównych bohaterów.Niestety, brakowało mi w tym filmie lepszego pomysłu niż zwykłe bitwy. Moimzdaniem film nie spełnił moich oczekiwań jak i wielu innych osób. Efektyspecjalne były bardzo dobre, ale dialogi nie wyszły.

Bartosz Leszczyński
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie
Gazetka „Express Społeczniaka”



"Niesamowity świat Gumballa", reż. Mic Graves

Serial opowiada o przeróżnych przygodach głównychbohaterów, czyli Darwina i Gumballa Watersonów. Gumball to niebieski kot, któryjest bardzo śmiesznym i kreatywnym zwierzęciem, zaś Darwin to pomarańczowazłota rybka ożywiona przez miłość i troskę, jaką przekazała im rodzinaWatersonów.

Rybka i kot mają również malutką i ociekającą słodkościąsiostrę Anais. Ich mama nazywa się Nicole Waterson, a towarzyszy jej mążRichard. Każda przygoda kończy się szczęśliwym zakończeniem lub śmiesznąsytuacją.

W dzień mamy Darwin i Gumball organizują konkurs nanajlepszą mamę na świecie! Biorą w nim udział mama banana Joe, mama Tobiasa imama braci. Jedna z kilkuset rund polega na zjedzeniu ostrego sosu chili, leczmama Tobiasa wraz z nim oszukują i rodzic zamienia ostry sos na ketchup.Sytuacja powtarza się, jednak wygrywa mamusia Gumballa, ale mama nie jestzadowolona, bo wraca strasznie zmęczona i poobijana. Chłopcy postanawiająwywiesić wielki baner z napisem "Najlepsza mama na świecie". Popewnym czasie okazuje się, że plakat wywieszony wcześniej przez chłopców zrywasię, ale mama chłopców dzięki swojemu kociemu instynktowi wyczuwa, że Gumballowii Darwinowi dzieje się cos złego. Szybko wybiega z salonu piękności, po drodzezaczepia o wąż strażacki i wyskakuje przez okno, aby uratować chłopaków. Pochwili chłopcy już są na ziemi i całe osiedle się zbiera i podziwia wielkiewydarzenie.

Postaci z wielką ekspresją odgrywają swoje role i bardzociekawie oddają swoje myśli. Lubię tę bajkę, ponieważ jest ciekawa i w pewnychmomentach pouczająca. Polecam ją osobom, które lubią się śmiać i które lubią zwierzęta,bo większość postaci to właśnie zwierzęta, a pozostałe to zmutowane roślinyalbo potwory.

Amelia Spieć
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie
Gazetka „Express Społeczniaka”




"Chłopiec i Świat", reż. Alê Abreu

Świat oczamidziecka

Bohater filmu, czyli malutki chłopiec, nie posiadał anibrata, ani siostry, lecz doskonale czuł się bez nich. Bardzo lubił słuchać, jakjego tata grał na flecie, więc każdego wieczoru siadał z nim na kwiecistympagórku i wsłuchiwał się w melodię. Nadszedł dzień, w którym jego ojciec musiałwyjechać daleko do ciężkiej i męczącej pracy, aby zarobić jedynie nędzne grosze,które dla nich wiele znaczyły. Chłopczyk musiał rozstać się ze swoim kochanymojcem.

Po pożegnaniu chłopiec co dzień przychodził na peron,żeby przypomnieć sobie o obecności opiekuna. Tato w końcu znalazł pracę przyzbieraniu bawełnianych puszków. Jednak po inspekcji szeryfa wyrzucono go,ponieważ był za słaby na tak ciężką pracę. Ojciec był załamany, ale chłopczykna szczęście go znalazł i szybko się do niego przyzwyczaił. Wędrowali bardzodługo, aż w końcu chłopczyk ujrzał na drodze ogłoszenie. Potrzebni byli ludzie doprzetwarzania bawełny. Nie było to najlepsza praca, o jakiej marzył jegoojciec, ale dla niego to dużo znaczyło. W końcu przyjęto mężczyznę, jednakszybko go zwolniono, bo wynaleziono maszyny, które tak naprawdę robiły wszystkoza nich.

Biedny ojciec i syn udali się do tymczasowego domu, którybył bardzo ubogo urządzony. Tata jadł tam jedynie puszki z nędzną zupą. Nakoniec chłopiec dorasta, a drzewo, które posadził na początku, dojrzewa.

W filmie umieszczony jest także fragment z prawdziwegożycia. Są to urywki scen, w których wycinane są lasy tropikalne. Według mniefilm jest bardzo pouczający i wesoły, ale też trochę smutny. Uczy, że nawetwprowadzenie maszyn do życia człowieka nie może zastąpić miłości rodziny.

Amelia Spieć
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie
Gazetka „Express Społeczniaka”



Breaking bad

Serial opowiada oNauczycielu chemii, Walterze Whicie,  który kiedy dowiaduje się, że choruje na rakapłuc, pragnie zabezpieczyć swoją rodzinę po swojej śmierci i aby to zrobićzaczął produkować Metamfetamine. Jego partnerem został Jessie Pinkman. Przybrał on pseudonim Heisenberg.Osobiście oceniam ten serial bardzo dobrze. Wszystkie sześć sezonów tegoserialu oglądałem z zapartym tchem czekając na kolejną chwilę, aby tylko mócobejrzeć kolejny odcinek. Moja ocena dla tego serialu to 6/6.

Adam Ławrynowicz
Gimnazjum Nr 4 w Rumi
Gazetka „Ogryzek”



"Stokrotki", reż. Věra Chytilová 

"Stokrotki" to, wydaje mi się,najdziwniejszy film, jaki widziałem. Chociaż kino surrealistyczne jest moimulubionym, a kilkanaście czeskich filmów obejrzałem wcześniej. Sedmikrásky,bo tak nazywa się w oryginale, po czesku, wyreżyserowała Věra Chytilová w1966 roku. 

Fabuła wygląda następująco: Marie #1 (Ivana Karbanova) iMarie #2 (Jitka Cerhova) stwierdzają, że skoro cały świat jest zdemoralizowany,to one także będą. Ich motto to "poza zabawą nic nie ma znaczenia".

Zagmatwana historia, nic nie mówione wprost, przedziwnapraca kamery, efekty specjalne lat 60, dla niektórych nawet rażący brak fabuły- to wszystko filmowi dodaje uroku. Jest tam poruszonych wiele wątkówegzystencjalnych i filozoficznych. I chociaż ciężki w odbiorze, myślę, żenawet jeśli nie każdemu będzie się podobał, to każdy się trochę pośmieje, boniektóre sceny są więcej niż komiczne.

A jeśli ktoś przepada za kinem czeskim bądź zupełnieinnym, zachęcam do obejrzenia. Tak jak pisałem wcześniej, jeśli niepozostawi po sobie nic do śmyślenia, to przynajmniej rozbawi. Ano iaktorki nie są brzydkie, to też ważny szczegół (zawsze przecież miło popatrzyćna kogoś ładnego, prawda?).

Róża Walaszczyk
Gimnazjum Nr 4 wRumi
Gazetka „Ogryzek”



"Mama", reż. Andres Muschietti 

Film pt. "Mama" reżyserii Andres'a Muschiettito kanadyjsko-hiszpański horror z 2013 roku. Pewnego dnia ktoś morduje matkęmałych Lilly i Victorii. Tego samego dnia dziewczynki znikają w tajemniczychokolicznościach, a ich wujek Lucas i jego narzeczona Annabel zaczynają ichszukać. 

Duch, czyli tytułowa Mama, zamieszkuje opuszczony budynek naodludziu. Przypadkiem trafiają tam dwie małe dziewczynki i ich szalony ojciec.Mężczyzna ginie a duch zaczyna 'opiekować' się dziećmi przez kolejne pięć lat.Wpół dzikie siostry zostają odnalezione i trafiają pod opiekę wujka i jegodziewczyny. Dziewczynkom za posiłek przez pięć lat starczyły wiśnie. ZazdrosnaMama nie zamierza pozwolić, aby ktoś inny się nimi opiekował i rusza dozupełnie dla siebie nowego miejsca. Bohaterowie muszą zmierzyć się ze złemczającym się w ich domu. Postanawiają dowiedzieć się co nawiedza ich dom. Odsamego początku dziewczynki nie zachowywały się normalnie w domu wujostwa,ponieważ rozmawiały ze ścianami jak i tajemniczą istotą, którą jest Mama. Gdydziewczynki przyzwyczaiły się do nowego środowiska w domu zaczynają się dziaćwręcz paranormalne zjawiska. Dziewczynki wiedzą kim jest Mama, ale nie mówią otym wujostwu, ponieważ boją się, ponieważ lękają się, że może ona zrobić imkrzywdę. Po pewnym czasie duch postanawia dać spokój rodzinie, ale mała Lillywybiera odejście z Mamą. Nie pozwala jednak na to jej wujostwo i postanawiająwalczyć o dziewczynkę. 

Film bardzo smutny na początku jak i na końcu.Jednak im bliżej końca tym budowane napięcie opada. 

Roksana Albecka
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka ”Ogryzek”




"Mad Max: Na drodze gniewu", reż. George Miller

Film pt. "Mad Max: Na drodze gniewu" jest filmem akcji.Zawiera on elementy przygód i akcji. W niektórych monetach jest on bardzodrastyczny lub przedstawiający sceny miłosne (zakochanie się w drugiej osobie).Sam krajobraz filmu pokazuje tereny po wojnie nuklearnej. Terenami tymi żądząźli ludzie z jednej rodziny. Walczą przeciwko myszołowom (innymi plemionamitych pustkowi). Są trzy miejsca, które są w posiadaniu tej rodziny: Farma kul,Cytadela i Oktania. Max przed tą wojną był policjantem, ale w filmie zostajepojmany przez trepów wojny w Cytadeli. W Cytadeli rządzi Wieczny  Joe, a jego żona jest księżniczka Firiosa,która została porwana ponad 7000 dni temu. Firiosa chcąc dobrze porywa ze sobąrodzicielki Joego, które błagały o litość. Zabiera je ze sobą do oazy licznychmatek, w której się urodziła. Po drodze poznają tego Maxa, który po małychsprzeczkach pomaga im dojechać do oazy. Po dojechaniu na miejsce okazuje się,że oaza została zniszczona i postanawiają wrócić. W drodze powrotnej zostajązabici władcy Cytadeli, Oktani i Farmy kul. Przez to świat stał się dobry. Maxpo dotarciu do cytadeli odszedł w nieznane. Według mnie ten film jestrewelacyjny i przedstawia skutek wojny nuklearnej oraz jego problemy. 

Mateusz Baranowski
Gimnazjum nr 4 wRumi
Gazetka ”Ogryzek”



Iron Man, reż. Jon Favreau 

Iron Man Jona Favreau na tleinnych ekranizacji komiksów wyróżnia się zdecydowanie największą dawką humoru idystansu. Reszta jest bardziej typowa — efekty specjalne imponujące, czarnycharakter demoniczny, a piękna kobieta u boku.

Iron Man, bohater z kartkomiksów Stana Lee jest chyba najbardziej ludzki ze wszystkich superbohaterów.Siłę i umiejętność latania Tony Stark (Robert Downey Jr.) zawdzięcza nienadprzyrodzonym siłom, lecz kostiumowi — kuloodpornej i licznie uzbrojonejzbroi. Konstruuje ją w podziemiach baz rebeliantów, przez których zostałuprowadzony, co ma być dla niego szansą na ucieczkę. Tak się, naturalnie,dzieje, a Tony z beztroskiego handlarza bronią zmienia się w Iron Mana, którynaprawia szkody wyrządzone przez firmę Stark Industries. Przy czym reżyserniczego nie traktuje śmiertelnie poważnie, dzięki czemu typowe dla kina okomiksowych bohaterach schematy nie rażą, zostają nawet lekko wyśmiane. Favreaujest świadomy, że kręci kino rozrywkowe. I rozrywki rzeczywiście jest sporo,począwszy od wybuchów, pościgów (także powietrznych) i strzelanin, poprzezfinałowy pojedynek Iron Mana ze swym największym przeciwnikiem, napięknych kobietach i luksusie kończąc.

W Iron Manie realizm idramatyzm płynnie przeplata się ze zdystansowanym poczuciem humoru. Duża w tymzasługa brawurowego odtwórcy głównej roli - Downey Jr. doskonale wie, w którestruny uderzyć, aby oddać tragizm i rozdarcie Starka/Iron Mana, a w które — nonszalancjęi błyskotliwość. Najbardziej w pamięć zapadają przezabawne sceny budowaniakostiumu i nauka latania. Rzadko w podobnych widowiskach jest tyle śmiechu.

Iron Mana zdecydowanie polecam,choćby dlatego, że jest zabawniejszy niż niejedna komedia. Aktorzy grająbezbłędnie (Jeff Bridges jako czarny charakter!), aod strony realizacyjnej nic twórcom nie można zarzucić. Jako jedna znajbardziej wyczekiwanych premier roku produkcja Jona Favreau nie zawodzi, coprzy licznych rozczarowaniach wysokobudżetowym kinem — należy docenić.

Krzysztof Plewiński
Gimnazjum nr 4 w Rumi 
Gazetka „Ogryzek”