"Deadpool", Tim Miller

Film "Deadpool" to ekranizacja jednego z najoryginalniejszychkomiksów Marvel Comics. Wade Wilson (Ryan Reynolds) jest byłym komandosem, który obecnie pracujejako najemnik. Pewnego dnia poznaje Venessę ( Morena Baccarin) i obojezakochują się w sobie bez pamięci. Sielankę przerywa informacja, że Wade mazaawansowanego raka większości narządów wewnętrznych. W celu rozwiązania tegoproblemu mężczyzna poddaje się nielegalnemu eksperymentowi. Operacja okazujesię być skuteczna, ale ma również skutki uboczne. Ciało Wade'a zostajedrastycznie oszpecone, a na dodatek pacjent zyskuje kilka nadnaturalnychzdolności. Od tej pory, już jako Deadpool, będzie szukać zemsty na ludziach,którzy zafundowali mu taki los.

Już sama czołówka odpowiednio wprowadza w klimat filmu. Zamiast normalnychinformacji o twórcach, pojawiają się te w stylu „reżyseria - wielki iprzeceniany głąb”, „obowiązkowy występ gościnny, wciśniętej na siłę postaci”.Bo „Deadpool” to jedna, wielka zgrywa - z komiksów, z superbohaterów, z całejpopkultury. By w pełni docenić doskonałe, skrzące się niekiedynieprawdopodobnym humorem dialogi, należy mieć rzeczoną popkulturę w małym palcu.Twórcy bez przerwy bawią się, naśmiewają i igrają z konwencją, nikt nie zostajeoszczędzony. Najzabawniejsze i zarazem najciekawsze jest to, że mimo wszystko„Deadpool” realizuje typowy schemat filmu superbohaterskiego - pewien gośćzyskuje specjalne moce, ma przeciwnika, który porywa jego kobietę, więc bohaterprzezwycięża swoje problemy i słabości, by pokonać wroga i ocalić ukochaną. .

Przyznam że realizacja stoi tu na bardzo wysokimpoziomie. Sceny akcji - swoją drogą, nie ma ich zbyt wiele - są świetnienakręcone: szybko, dynamicznie, z werwą. Wszystkiemu towarzyszy też dobra,energiczna muzyka.

Nie polecam filmu dla zbyt młodego widza nie będzie on ondla niego odpowiedni. Co nie zmienia faktu że jeżeli szukacie odskoczni odstereotypu "Dobry wymierza karę złemu bo chce ocalić świat" ten filmbędzie tym czego szukacie. Film w mojej ocenie bardzo dobry.

Krzysztof Plewiński
Gimnazjum nr 4 w Rumi 
Gazetka „Ogryzek”




"Avengers", reż. Joss Whedon

Film pt. "Avengers" reżyserii Jossa Whedona zesłynnymi postaciami z uniwersum Marvela - Iron Man, Hulk, Thor, KapitanAmeryka, Sokole Oko i Czarna Wdowa. Film jest o grupie mścicieli,superbohaterów którzy muszą uratować świat przed zagładą kosmitów. KapitanAmeryka (Chris Evans) jest urodzonym przywódcą, jest co prawda trochęstaroświecki ale ma ogromnego ducha walki, zaś Iron Man (Robert Downey Jr.)jest typowym luzakiem, który zawsze działa sam a rozkazy ze strony kogokolwiekma głęboko w poważaniu. Doktor Banner (Mark Ruffalo) posiada osobowość naukowcao racjonalnym podejściu, wydaje się być cały czas w skupieniu jest raczejspokojny, ale jego charakter radykalnie zmienia się gdy przemienia się w Hulka- zieloną bestie co niszczy wszystko co stanie mu drodze. Niezwykle ciekawą itajemniczą postacią w filmie jest Loki (czarny charakter filmu), gdyż samo jegopochodzenie nadaje postaci tajemniczości. Loki uważa się za osobę oświeconąjakąś nietypową i nieco absurdalną ideą.

Szczyt w akcji filmu następuję gdy cały zespółsuperbohaterów łączy siły na Ziemi ratując się z rozpadającej "latającejfortecy" utworzonej przez agencję S.H.I.E.L.D. Każdy z bohaterów wostatecznym starciu wykazuje się w stu procentach swoimi umiejętnościami.

Myślę że każdy z superbohaterów, który jest obdarzonyodmienną cechą charakteru i temperamentem daje ciekawy i efektowny przebiegakcji. Film posiada dużo wątków co sprawia że akcja filmu jest nieco chaotycznaale myślę, że te wątki są wspaniale ze sobą połączone dzięki Jossa Whedona"akcja nie jest u niego celem samym w sobie lecz wzbogaca charakterystkiMścicieli" (cytat ze strony filmweb). W filmie występuję znakomita obsadaświetnie wcielająca się w role universum Marvela. Zachęcam do obejrzenia!

Krzysztof Plewiński
Gimnazjum nr 4 w Rumi 
Gazetka „Ogryzek”



"Lassi", Charles Sturridge     

Filmpt."Lassi" to wzruszająca opowieść o przyjaźni i wierności międzypsem Lassi i chłopcem. Akcja filmurozgrywa się w północnej Szkocji. Joe potrafił cały dzień bawić się z psem. Gdykończył lekcje  wierna przyjaciółka czekała pod szkołą. Pewnego dnia Lassinie było. Ukochany pies chłopca zostałsprzedany, aby ratować trudną sytuację materialną rodziny. Ojciec pracowałw kopalni jako górnik. Bardzo mało zarabiał. Lassi pokonuje wiele mil, abywrócić do domu. Była głodna i bardzo zmęczona. Po drodze pokonała mnóstwoprzeszkód. Joe bardzo tęsknił za swoją przyjaciółką.  Myślał, że już nigdy jej nie zobaczy. Pewnegodnia wróciła do domu i już została na zawsze.

Kocham zwierzęta ibardzo chciałbym mieć takiego wiernego przyjaciela. Bardzo podobał mi sie tenfilm  i wszystkim go polecam. Jest godny obejrzenia.

Wojciech Chodowiec
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka „Ogryzek”




"Piraci z Karaibów: Na krańcu świata", reż.Gore Verbiński

Film pt. "Piraci z Karaibów: Na krańcu świata"reżyserii Gore'a Verbińskiego miał premierę 25 maja 2007 roku w Polsce. Głównerole zagrali: Johnny Depp, Keira Knightley i Orlando Bloom. Jest to trzeciaczęść przygód z serii Piraci z Karaibów okapitanie Jacku Sparrow. 

Akcja rozpoczyna się, gdy dochodzi do egzekucji piratówprzez wojska Becketta. Piraci udają się po mapę Sao Fenga do Singapuru. Ta mapapokazuje drogę na kraniec świata. Jednak William Turner podczas próby kradzieżyzostaje schwytany przez kamratów pirackiego lorda Sao Fenga. Barbossa informujelorda o zwołaniu IV Trybunału Braci, czyli obrad dziewięciu pirackich władców.W czasie walki między piratami wkraczają żołnierze Kompanii Wschodnioindyjskiejrządzącej przez lorda Cutlera Becketa, a Sao Feng i Will zawierają umowę.Dzięki niej piraci dostają mapę i statek z załogą. W tym samym czasie LatającyHolender niszczy okręty pirackie. Piraci na statku Hai Peng docierają nakraniec świata i uwalniają Jacka Sparrowa wraz z Czarną Perłą. Podczas podróżyprzez świat umarłych piraci spotkają duszę gubernatora Swanna. 

Podczas oglądania filmu występują chwile śmiechu.Verbiński spisał się świetnie ze swego zadania. Dzieło trzyma nas w napięciu, amroczny klimat jest przeszywany ogromną dawką humoru. 

Roksana Albecka
Gimnazjum nr 4 w Rumi
gazetka „Ogryzek”




"Trzy metry nad niebem", reż. Fernand Gonzalez

Film pt. "Trzy metry nad niebem" reżyseriiFernanda Gonzalez'a Molina to hiszpański melodramat z 2010 roku. Film jestadaptacją książki Fedrica Mocci noszącej ten sam tytuł. Główne role zagrałaMaria Vaverde wcielając się w rolę Babi i Mario Casas wcielający się w rolęHache. 

Babi to dziewczyna z dobrego domu, wzorowa uczennica iznakomita córka. Hache to buntownik lubiący ryzyko. Jego rodzice są porozwodzie. Pozornie dwójka bardzo różniących się nastolatków. Poznają się wdość nietypowy sposób i oboje nie wiedzą, że między nimi narodzi się duża więź.Nastolatkowie zakochują się w sobie i walczą o swoją miłość. Babi jestświadkiem pobicia, którego dopuścił się Hache. W zamian za to,że dziewczyna będzie go bronić w sądzie, chłopak obiecuje jej, że rozkochają w sobie. Po pewnym czasie ginie najlepszy przyjaciel Hache. Nastolatek wpadaw furię, a przestraszona Babi kończy ich związek. 

Niektórzy porównują ich do historii "Romea iJulii". Mają rację, ponieważ pojawiają się tam sceny o problemach nastolatków,utracie przyjaciół i problemach w szkole. Osobiście uważam, że film jestrewelacyjny. 

Roksana Albecka
Gimnazjum nr 4 w Rumi
gazetka „Ogryzek”




"Obecność", reż.Jamesa Wana

Film "Obecność" reżyserii Jamesa Wana jestoparty na opowieści małżeństwa Eda i Lorraine Warrenów. Byli oni demonologami,którzy zajmowali się paranormalnymi i demonicznymi przypadkami w USA.

W 1971 roku w  XVIII-wiecznej willi zamieszkałomałżeństwo Carolyn i Rogera Perrenów z pięcioma córkami. Bardzo szybko okazałosię, że dom kryje wiele tajemnic. Wszystko wygląda cudownie do chwili, gdyprzypadkowo otwierają ukryte wejście do piwnicy. Początkowe, książkowe nękanierodziny przez demony zamienia się w brutalne działanie diabła i opętanie przezZłego jednego z domowników. Na pomoc rodzinie zostali wezwani Warrenowie,którzy sami niedawno przeżyli stracie z szatanem. W willi pojawiają siętajemnicze urządzenia mające wykryć nadnaturalną obecność, będą próbysfotografowania ducha, niewyjaśnione wydarzenia i egzorcyzmy. Będą takżelatające przedmioty codziennego użytku i trzaskające drzwi. Będą krzyki, piskii nierozliczone tragedie z przeszłości. Duch nie pojawia się bowiem ottak. 

Film zbiera ogromne pochwały od krytyków. Nie dziwię się.Lubię oglądać horrory. Jednak przy tym filmie naprawdę się bałam. 

Roksana Albecka
Gimnazjum nr 4 w Rumi
gazetka „Ogryzek”



"Kochaj i tańcz". reż. Bruce Parramore

Pierwszy Polski film taneczny, czyli "Kochaj itańcz" reżyserii Bruce'a Parramore. Film powstał w 2009 roku. W głównychrolach wystąpili Izabella Miko i Mateusz Damiecki. 

Hania to dziennikarka, która dostaję od Redaktora (RafałKrólikowski) zlecenie. Ma napisać swój pierwszy reportaż do swojego pisma.Trening tancerzy prowadzi Jan Kettler (Jacek Koman). Jest on światowej stałytancerzem, który po latach nieobecności powrócił do Polski. Zadaje się pytanie:Czy powrócił tylko po to, aby przekazać młodym tancerzom swoją wiedzę?Odpowiedź na to pytanie zna Basia (Katarzyna Figura), matka Hani, którawychowywała córkę samotnie i Monika (Katarzyna Hermann), partnerka taneczna.Gdy matka Hani ujrzy Jana w telewizyjnej relacji zrozumie, że tajemnica sprzedlat będzie musiała ujrzeć światło dzienne. Monika będzie starała się pomóc córcei ojcu Hani odnaleźć siebie.

Okazuje się, że to nie jest do końca takie łatwe. Dlabohaterki nie będzie najtrudniejszym wyzwaniem spotkanie ojca. Spotyka ona naswojej drodze miłość o imieniu Wojtek. To dzięki niemu Hania będzie zastanawiaćsię czego tak naprawdę pragnie. 

Dla osób, które interesują się tańcem film ten nie będzienudny. 

Roksana Albecka
Gimnazjum nr 4 w Rumi
gazetka „Ogryzek”



"Służące", reż. Tate Taylor 

Reżyser Tate Taylor w filmie "Służące" chciałukazać dramat o zniesionej nie tak dawno segregacji rasowej. Film powstał04.11.2011 roku w Polsce a na świecie 09.08.2011 roku. 

Akcja rozgrywa się w Missisipi. Był to najbardziejrasistowski stan w USA w latach 60 XX wieku. Każda biała gospodyni posiadałaczarną służącą. Tate Taylor ukazał świat segregacji rasowej w którymczarnoskórzy nie mogli leczyć się w tych samych szpitalach co biali. Panie domuwalczyły o to, aby ich służące miały toaletę najlepiej na zewnątrz, ponieważnie chciały aby czarne służące korzystały z ich toalet. Czarnoskórzy nie moglipyskować. Służąca Aibileen (Viola Davis) mówiła, że ich rola polegała na opiecenad dziećmi białych, jakby były to ich własne dzieci. Jakiekolwiek więzi międzyczarnymi a białymi były niemile widziane. Eugenia "Skeeter" Phelan(Emma Stone) to absolwentka dziennikarstwa, która nie tylko nie zamierza wyjśćza mąż i rodzić dzieci, ale walczyć o prawa czarnoskórych Amerykanów.  Pragnie  ona napisać książkę, która będzie oparta nawywiadach z czarnoskórymi służącymi, które będą opowiadały co naprawdę dziejesię w ich świecie.

Niestety dzisiejsze Stany Zjednoczone do tej pory niemogą do końca rozwiązać tej drażliwej kwestii. Być może takiego typu filmy będąpomocne w walce z wszechobecnym rasizmem. 

Roksana Albecka
Gimnazjum nr 4 w Rumi
gazetka „Ogryzek”



"Titanic", reż. James Cameron

Film reżyserii Jamesa Camerona pod tytułem"Titanic" to niesamowita historia miłosna wzruszająca widzów na całymświecie. "Titanic" został nagrodzony jedenastoma Oskarami. Głównerole zagrali Kate Winslet (Rose DeWitt Bukater) oraz Leonardo DiCaprio (JackDawson). Nad muzyką czuwał James Horner. Zdjęcia autorstwa Russela Carpentera ikostiumy Deborah Lynn Scott.

Wrak "Titanica" poszukuje grupa tzw.poszukiwaczy skarbów. Mają nadzieję, że odnajdą bezcenny diament zwany"Sercem oceanu". Pewnego dnia natrafiają na kasetę z rysunkiemprzedstawiającym młodą dziewczynę z diamentem na szyi. Okazuję się, że to RoseCalvert, którą zagrała Gloria Stuart. Zostaje ona poproszona o opowiedzeniewydarzeń związanych z katastrofą statku. Automatycznie cofamy się do dnia w1912 roku. Na angielskim wybrzeżu arystokratyczna rodzina z 17-letnią Rosewchodzi na pokład "Titanica" zwanego niezatapialnym statkiem.Niespodziewanie grający w pokera 23-letni Jack Dawson wygrywa bilet III klasyna rejs tym samym statkiem. W ostatniej chwili wbiega z przyjacielem na jegopokład. Ta historia miłosna miała odmienić życie pięknej, lecz nieszczęśliwejRose oraz biednego, lecz z talentem malarskim, Jacka. Nie zaznali jednak pełniszczęścia, ponieważ luksusowy liniowiec wpada na górę lodową. Ich romansprzeradza się w przerażającą walkę o życie. 

Reżyser filmu doskonale manipuluje uczuciami widzów. Jeston prawdziwym sukcesem kinematografii i na pewno zapisał się w jej historii nastałe. Mam nadzieję, że podczas tej historii jeszcze wiele pokoleń uroni łzę.

Roksana Albecka
Gimnazjum nr 4 w Rumi
gazetka „Ogryzek”



"Pianista", reż. Roman Polański

Film pt. "Pianista" reżyseriiRomana Polańskiego miał premierę 6 września 2002 roku w Polsce. Dramat jestoparty na autobiograficznej książce Władysława Szpilmana. "Panista"zdobył 3 Oscary: Reżyseria, Rola Męska, Scenariusz Adoptowany. Otrzymał także ZłotąPalmę na Festiwalu w Cannes, 7 Cezarów i 2 Nagrody BAFTA; Najlepszy Film,Najlepsza Reżyseria. Władysław Szpilman był Polakiem żydowskiegopochodzenia, który cudem przeżył holocaust w czasie drugiej wojnyświatowej. 

We wrześniu 1939 roku, w siedzibie PolskiegoRadia przy ul. Zielnej 28-letni Władysław gra Chopina. Po wkroczeniu doWarszawy Niemcy ograniczają prawa wobec ludności żydowskiej. Szpilman, jegorodzice, dwie siostry i brat przeżywają pasmo upokorzeń. Gdy zostają oni bezśrodków do życia, postanawiają sprzedać swój majątek za grosze. Między innymi jesttam fortepian. W roku 1940 Żydzi zostają umieszczeni za murami getta. Pianistazaczyna grać w kawiarni "Sztuka" by utrzymać rodzinę. W tej kawiarnispotykają się członkowie 'elity' getta, czyli prostytutki, sutenerzy ispekulanci. Gdy w 1942 roku Niemcy zaczynali wywozić Żydów do "Obozówpracy na Wschodzie", Szpilmana w ostatniej chwili wyciąga z tłumu znajomyżydowski policjant, który go rozpoznaje. Wskazuje mu drogę ucieczki, a jegorodzina trafia do wagonów i ginie w komorach gazowych Treblinki. WładysławowiSzpilmanowi udaje się uciec z getta. Mężczyzna przechowuje się u swoichprzyjaciół. Niestety w 1944 roku wybucha powstanie warszawskie, podczas któregoPianista ponownie musi walczyć o życie. Kolejne schronienie znajduje wzrujnowanym budynku. Niestety nie jest świadom tego, że mieści się tam lokalnakwatera wojsk niemieckich. Znajduje go tam Niemiecki kapitan Wehrmachtu WilmHosenfeld. Mężczyzna przesłuchuje go. Szpilman ujawnia, że jest pianistą i Wilmkaże mu zagrać na fortepianie. Pianista gra balladę g-moll Chopina i wzruszonyNiemiecki kapitan postanawia pomóc mu przeżyć. Po zakończeniu wojny, Szpilmanznowu zaczyna pracę w Polskim Radiu. Niemiecki Kapitan zostaje przetrzymywany wradzieckiej niewoli i prosi nieznajomego o pomoc. Był to znajomy WładysławaSzpilamana, który gdy dociera do wskazanego obozu jenieckiego, znajduje tampuste pole. 

Film "Panista" to pasjonująca,piękna a zarazem przygnębiająca opowieść o tym, co wydarzyło się w Warszawiepodczas okupacji hitlerowskiej. Pokazuje on walkę o przetrwanie w piekle, zwanymwojną. Moim zdaniem jest to niezwykle wzruszający film RomanaPolańskiego. 

Roksana Albecka
Gimnazjum nr 4 w Rumi
gazetka „Ogryzek”