„Misz masz, czyli Kogel Mogel 3”

Kontynuacja dwóch filmów sprzed prawie 30 lat. Nakręcony w 2018 roku, premiera w styczniu 2019 roku. Byłam na tym filmie w kinie, bo oglądałam pierwszą i drugą część i byłam ciekawa jak potoczyły się dalsze losy Kasi Solskiej.

Reżyserem jest Kordian Piwowarski a autorką scenariusza ponownie Ilona Łepkowska. Bohaterowie są ci sami co w poprzednich wersjach. Zabrakło tylko męża Kasi Pawła i jej ojca Zenona, gdyż obaj aktorzy już niestety nie żyją. Doszło sporo bohaterów, których wcześniej nie było. A nie było ich, gdyż wtedy nie było ich jeszcze na świecie.

Kasia po rozwodzie z Pawłem mieszka nadal na wsi i jest poważaną dyrektorką miejscowej podstawówki. Nadal kocha się w niej Kolasa, któremu dała dawno temu kosza. Mieszka z matką i nagle przyjeżdża z Holandii jej syn Marcin. Po latach spotyka swojego wykładowcę pana Wolańskiego, poznaje jego córkę. Przyjazd syna nie jest bezcelowy. Okazuje się, że przyniosły go do Polski kłopoty i to nie swoje. Mało brakuje by popadł w jeszcze większe tarapaty.

Akcja szybka, ale bardzo łatwa do przewidzenia. Myślę, że scenarzystka się nie popisała. Od połowy filmu wiedziałam jakie będzie zakończenie. Nie brakuje w filmie wpadek i to takich dużych, które są zauważalne od razu na ekranie. Film chyba kręcony na siłę. Niektóre sceny nudne, bo bardzo długie. Niektóre zaś ciężkie do zrozumienia o co autorowi chodziło. Ogólnie to nie zasnęłam w kinie, ale też nie wyszłam usatysfakcjonowana. Jeśli ktoś jest ciekawy dalszych losów bohaterów to niech oglądnie, jeśli zaś nie to niech inaczej wykorzysta te 93 minuty.

Co do gry aktorskiej to nie powala zwłaszcza rola Kasi. Strasznie sztywna i smutna na ekranie i nadal z tą koszmarną wadą wymowy. A wątek Wolańskiej wręcz beznadziejny. Kunsztu dodaje gra młodych czyli Oli Hamkało i Nikodema Rozbickiego. Szkoda tylko, że jaki będzie ich los wiedziałam od początku….

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń




„Zemsta” (film 2002)

Kolejna lektura szkolna, która doczekała się ku radości uczniów ekranizacji. Premiera miała miejsce 4 października 2002 roku. Reżyserem jest znany wszystkim, nieżyjący już Andrzej Wajda, muzykę napisał też znany Wojciech Kilar a zdjęcia zrobił Paweł Edelman.

Jest to film nakręcony w oparciu o książkę Aleksandra Fredry o tym samym tytule. Opowiada on o losach dwóch zwaśnionych rodów, które toczą wojnę o mur graniczny, gdyż mieszkają na jednym zamku. Akcja i fabuła jest identyczna jak w książce, tyle że dzięki filmowi mamy w głowie obraz tamtejszego świata. Kostiumy grają w tym filmie kluczową rolę. Widzimy jak ubierali się wielcy panowie i jak stroić musiały się kobiety i panienki.

Aktorów, którzy grają role głównych bohaterów nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to cała plejada znanych osób takich jak: Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Roman Polański, Agata Buzek, Daniel Olbrychski, Katarzyna Figura, Rafał Królikowski i Cezary Żak. Wszyscy grają świetnie i film wspaniale się ogląda.

Nie brakuje scen humorystycznych jak to w komedii być musi. Zamek, gdzie było to kręcone robi wrażenie i sprawia, że autentycznie przenosimy się w tamte czasy i w tamten świat.

Polecam obejrzeć w wolnym czasie.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń




„Dywizjon 303”

Film „ Dywizjon 303 Prawdziwa Historia ” miał światową premierę 31 sierpnia 2018 roku, czyli całkiem niedawno. Miałam okazję oglądnąć go z moją klasą.

Jest to polsko- brytyjski dramat wojenny, oparty na autentycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w trakcie II wojny światowej. Grupa polskich lotników bierze udział w bitwie o Anglię i pomaga Brytyjczykom w walce z Hitlerem. Początkowo nie są oni przekonani co do czystych intencji polskich lotników, ani ich umiejętności. Z czasem widzą, że są oni doskonale wyszkoleni i cechuje ich olbrzymia odwaga. Nawiązują się między nimi przyjaźnie i wspólnymi siłami walczą z wrogiem. Nie ma co ukrywać, że wkład Polaków w zwycięstwo nad Niemcami był bardzo duży.

Film wyreżyserował Denis Delić a scenariusz napisał Jacek Samojłowicz. W główne role wcielili się Piotr Adamczyk, Maciej Zakościelny, Cara Theobold, Antoni Królikowski, Andrew Woodall i Anna Prus. W filmie wszystko wydaje się bardzo realistyczne. Każda scena dopracowana co do ostatniego szczegółu. Akcja od samego początku bardzo dynamiczna, sceny przedstawiające walki w powietrzu trochę przerażają, trochę zachwycają. Efekty specjalne ( a takich nie brakuje) robią w tym filmie niesamowite wrażenie na widzu. Kunsztu dodaje doskonała muzyka Łukasza Pieprzyka, która w odpowiednich momentach tworzy nastrój, czasem grozy, czasem wzruszenia.

Polecam „Dywizjon 303” każdemu, kto lubi ciekawe i wzruszające historie. Na tym filmie trudno się nudzić, bo akcja jest dość szybka. Uważam, że dzięki tej produkcji każdy uświadomi sobie jak ogromne znaczenie mieli polscy lotnicy w tej bitwie. Tak bardzo ryzykowali, ale nie bali się podjąć walki. Dobrze, że ktoś wpadł na pomysł nakręcenia takiego filmu. Uważam, że kolejne pokolenia powinny wiedzieć o tych wydarzeniach a dzięki filmowi szybciej i łatwiej je zrozumieją.

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń




„Quo vadis” – film

Ostatnio oglądnęłam film „Quo vadis”, gdyż analizowaliśmy książkę Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule na lekcji. Film wyprodukowano w 2001 roku i jest on z gatunku historycznego, ale też religijnego i melodramatycznego.

Reżyserem filmu jest Jerzy Kawalerowicz, jak i jego scenarzystą. W główne role wcielili się Paweł Deląg, Magdalena Mielcarz, Bogusław Linda i Michał Bajor.

Film opowiada o tym samych co książka, czyli o losach pierwszych chrześcijan na początku nowej ery. Bohaterowie filmu to zarówno postacie fikcyjne takie jak Marek Winicjusz, Ligia Kallina czy Chilon Chilonides, jak i historyczne, które naprawdę żyły i zapisały się na kartach historii świata. Należą do nich: Neron, święty Piotr i Paweł oraz Poppea Sabina. Film chwilami jest bardzo przerażający, chwilami wzruszający. Łatwo na nim uronić łzę. Dzięki filmowi zrozumieć można ile zawdzięczamy pierwszym chrześcijanom i ile musieli oni przejść. Muzyka w filmie podniosła i dopasowana do chwili. Na szczególną uwagę zasługuje scena spalenia Rzymu, tu gratulacje należą się w szczególności reżyserowi i jego ekipie, wszystko wygląda bardzom autentycznie.

Polecam ten film właściwie każdemu, gdyż jest to film godny uwagi. Uważam, ze każdy Polak powinien przeczytać tę książkę, a jeśli nie lubi czytać to chodziarz obejrzeć ten film

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń




„Vinci”

Film ten powstał w 2004 roku, a premierę miał 17 września. Jest to film z gatunku komediowo-sensacyjno-kryminalnego. Wyreżyserował go Juliusz Machulski i jest on też autorem scenariusza .Główne role zagrali: Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Kamilla Baar i Jan Machulski.

Fabuła opiera się na wątku Cumy, który opuszcza więzienie, bo odsiadywał wyrok za kradzieże dzieł sztuki. Gdy nasuwa się okazja kradzieży obrazy Leonarda da Vinci „ dama z gronostajem” Cuma nie wacha się ani chwili i podejmuje wyzwanie. Pomaga mu w tym jego dawny kolega Julian, który chce pomóc koledze, ale jednocześnie nie chce aby obraz został ukradziony. Pomocy udziela im również młoda studentka Magda. Czy uda się ta kradzież? Polecam obejrzeć film.

Film zasługuje na zainteresowanie, gdyż scenariusz napisany jest w sposób ciekawy i pomyślany, akcja jest szybka i widz musi wnikliwie patrzeć w ekran, aby nadążyć to powoduje, że nie ma mowy o nudzie i ziewaniu. Film nagrodzony wieloma nagrodami co świadczy niewątpliwie o jego wielkim kunszcie. Dla mnie bardzo interesujące były plenery, bo akcja dzieje się w Krakowie, mieście znanym i lubianym. Muzyka dostosowana do sytuacji i wprowadzająca nastrój. Polecam i mogę zaręczyć że w trakcie oglądania nie będziecie się nudzić

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń




„Śniadanie do łóżka”

Film nakręcono w 2010 roku a reżyserem jego jest Krzysztof Lang. Jest to film z gatunku komediowego i kręcony był przede wszystkim w Warszawie. Główne role grają Małgorzata Socha, Piotr Adamczyk, Izabela Kuna, Michał Koterski i Wojciech Solarz.

Film ten jest kolejną polską komedią romantyczną, czyli opowiadająca o miłości. Kucharz Piotr z dnia na dzień staje się znaną osobą, tak zwanym celebrytą. Zakochuje się w Marcie, ale żeby nie było zbyt pięknie to do akcji wkracza była dziewczyna Piotra Ewa. Teraz, gdy jest on sławny, postanawia ponownie odzyskać jego względy. Czy Piotr ulegnie jej, czy pójdzie za głosem serca i będzie z Martą? Tego nie mogę zdradzić , ale dowiedzieć się tego można oglądając film.

Film jakoś nie powala na kolana. Łatwo co nie co zgadnąć nim tak naprawdę się to wydarzy. Ścieżka muzyczna godna polecenia a piosenkę Andrzeja Piasecznego pt. „Śniadanie do łózka” często puszczano w radio. Gra aktorska w porządku, no ale w końcu nie grają tam byle jacy aktorzy. Chwilami film śmieszy, no ale nie jakoś specjalnie. Mimo to polecam go obejrzeć w wolnej chwili.

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń




„Testosteron”

„Testosteron” to film polskiej produkcji nakręcony 2007 roku. Reżyserem jest Tomasz Konecki i Andrzej Saramonowicz. Jest to film z gatunku komediowego i trwa 120 minut.

Fabuła główna to wydarzenia na weselu po ślubie, który się nie odbył, a stało się tak dlatego, że panna młoda uciekła sprzed ołtarza. Na weselu tym, jak nie trudno się domyślić panuje nie zbyt dobra atmosfera. Są tam sami mężczyźni i przez kilkanaście godzin prowadzą ze sobą rozmowy o wszystkim i o niczym.

Główne role zagrali: Tomasz Karolak, Piotr Adamczyk, Maciej Stuhr, Tomasz Kot, Borys Szyc i Wojciech Mecwaldowski. Nie obyło się też bez pań, ale te grają role drugoplanowe.

Film wciąga, ale nie powala. Chwilami śmieszył, a chwilami przynajmniej mnie, nudził. Być może działo się tak z powodu jednolitości miejsca akcji. Chodziarz jest to film, w którym występują głównie mężczyźnie jest on skierowany nie tylko do nich. Kobitom pozwoli zrozumieć problemy mężczyzn i to, że nim mimo wszystko nie jest w życiu lekko. Muzyka przyjemna dla ucha, co dodaje atrakcyjności. Mimo wielu atutów, ja jednak nie oglądnęłabym go po raz drugi.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń




„Wkręceni”

Kolejna polska komedia, którą miałam okazje obejrzeć. Wyreżyserował i napisał scenariusz do niej Piotr Wereśniak. Film powstał w 2014 roku i kręcony był, co ciekawe, w Zamościu. W głównych rolach obsadzono Piotra Adamczyka jako Franka, Bartosza Opanię jako Zenobiusza i Pawła Domagałę jako Tomka.

Wyżej wymienieni mężczyźni są przyjaciółmi i niemal w tym samym czasie wszyscy tracą prace. Postanawiają mimo to pojechać do Warszawy i zrobić tam coś szalonego. Przez przypadek zostają wzięci za kogoś innego i dopiero wtedy zaczyna się tak naprawdę ich wielka przygoda.

Film, przynajmniej mi bardzo się spodobał i bardzo mnie śmieszył, niektóre momenty to wprost wybuchy nagłego śmiechu. Akcja szybka, więc nie ma mowy o nudzie. Gra aktorska bardzo dobra, a w szczególności według mnie Pawła Domagały. Na pochwałę zasługuje też muzyka, gdyż jest łatwa, prosta i wpadająca w ucho. Niektóre piosenki to hity, bo były puszczane w radiu. Każdy przecież chyba zna przebój Igora Herbuta „ Wkręceni- nie ufaj mi”. Film polecam, gdyż jest pełen humoru, ma ciekawą fabułę i dobrych bohaterów.

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń




„Wkręceni 2 ”

Kolejna polska komedia, którą miałam okazje obejrzeć. Jest to kontynuacja pierwszej części o tym samym tytule, tylko, że tutaj dodano 2. Wyreżyserował i napisał scenariusz do niej znowu Piotr Wereśniak. Nakręcono ją w 2015 roku, czyli jest to dość młody film.

Ponownie główne role przypadły Pawłowi Domagale i Bartoszowi Opani. Zabrakło tylko Piotra Adamczyka, ale pojawia się np. Małgorzata Socha, Barbara Kurdej Szatan i Marta Żmuda Trzebiatowska.

Akcja filmu dzieje się po jakimś czasie od wydarzeń z serii pierwszej. Tomek pracuje jako sprzątacz autostrady i ma żonę, która jest policjantką i która jest o niego strasznie zazdrosna. Pewnego dnia Tomka spotyka agentka gwiazd piękna Klementyna i dostrzega ona jego podobieństwo do pewnego bardzo znanego gwiazdora. Gwiazdor nie chce już nim być i znika, więc Klementyna postanawia wykorzystać Tomka do celów koncertowych. Tomek nie chce, ale musi i znowu zaczyna się dla niego wielka przygoda.

Film jest śmieszny i według mnie nawet bardziej niż pierwsza część. Muzyka bardzo przyjemna i wpadająca w ucho. Rola Pawła Domagały, w tym wypadku rola podwójna zasługuje na uznanie. Nie byłoby takich efektów, gdyby nie wartka akcja i miłe i przyjemne plenery. Dodaje to filmowi atrakcyjności. Zdecydowanie polecam na długie zimowe wieczory.

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń




„Allo allo”

Serial typowo komediowy. Wyprodukowany przez Anglików i nadawany w Wielkiej Brytanii w latach 80 XX wieku. W Polsce wyświetlany w latach 90, ale do dziś nadawane są powtórki np. na BBC.

Akcja serialu toczy się w trakcie II wojny światowej we francuskiej wiosce o nazwie Nouvion. Wioska jest okupowana przez Niemców. Główny bohater Rene prowadzi małą kawiarenkę i często gości w niej żołnierzy niemieckich. Musi być dla nich miły, ale jednocześnie działa we francuskim ruchu oporu i działa przeciwko Niemcom.

W serialu nie brakuje śmiesznych wątków. Niemcy nie grzeszą inteligencją i łatwo ich nabrać. Nie raz Rene musi wymyślać coś na szybko, żeby ratować swoją skórę. Serial jest dość długi, bo ma aż 9 serii. Nie brakuje sytuacji dziwnych jak np. to, że Niemcy wcale nie są tacy źli, jak to przedstawia historia. Normalnie dawno Rene by nie żył, ale zawsze wszystko uchodzi mu płazem. Serial ogląda się z zainteresowaniem, ale trzeba oglądać każdy odcinek, bo ciężko się połapać co, jak i dlaczego. Do historii przeszło słynne „dziń dybry” czy „słuchajcie uważnie, bo nie będę powtarzać”. Zaś hasło Rene „ Ty głupia kobieto” zna każdy kto oglądał choć jeden odcinek.

Serial bawi, śmieszy i fajnie się go ogląda. Niektóre sceny są tak głupie, że aż trudno w nie uwierzyć. Jest to trochę kpina, ale chyba dzięki temu serial bawił i bawi nadal . Szkoda tylko , że większość aktorów już nie żyje.

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń