„Show”

Komedia sensacyjna z 2003 roku. Wyreżyserował ją Maciej Ślesicki. W głównych rolach wystąpili: Cezary Pazura, Marian Dziędziel, Piotr Zelt, Joanna Pierzak, Sonia Bohosiewicz i Katarzyna Galica.

Fabuła filmu opiera się na grupie ludzi, którzy postanowili wziąć udział w reality show, coś na zasadach Big Brothera, popularnego w tamtym czasie, gdy film był kręcony. Osoby zostają zamknięte na wyspie i są odcięci od świata. Zdani są tylko na siebie i żyją pod nadzorem kamer przez całą dobę. Film jednak nie pokazuje ich życia, bo byłby niesamowicie nudny. Nagle ginie jedna z uczestniczek a po niej giną kolejne. Zaczyna się panika i każdy zastanawia się co będzie dalej.

Film ma chwilami nastrój grozy. Muzyka dodaje powagi i w pewnych momentach można się nawet bać. Fabuła dość skomplikowana i chwilami widz zastanawia się o co tak naprawdę chodzi. Czasem są zabawne momenty, zwłaszcza gdy odzywa się sławny w tamtych czasach, doskonały w rolach komediowych Pazura. Więcej jednak jest momentów groźnych i pełnych emocji.

Film taki sobie, ani nie zachwyca, ani nie odraża. Film jakich dużo, więc jeśli ktoś znajdzie chwilę to polecam obejrzeć. Być może nie zgodzi się z moją opinią, ale być może ją powieli.

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń




„Klan”

Najdłuższy polski serial emitowany przez telewizję polską. Nie sądzę, że istnieje osoba, która nie widziała choćby jednego odcinka. Emitowany jest nieprzerwanie od 1997 roku i nakręcono już ponad 3000 odcinków. Przez wielu porównywany do odpowiednika amerykańskiej „Mody na sukces” .

Wiodącym reżyserem jest Paweł Karpiński. Fabuła opiera się o losy warszawskiej rodziny Lubiczów. Rodzina ta jest dość duża, bo z biegiem lat bohaterowie doczekali się wnuków lub prawnuków. Oprócz najbliższej rodziny fabuła opiera się o losy znajomych głównych bohaterów lub o ich sąsiadów czy kolegów.

Serial jest pogodny i nakręcony w spokojnym tonie. To taka telenowela można rzec dla emerytów. Klęskami i niepowodzeniami głównych bohaterów można by było obdzielić pół Polski. Czego tam przez te lata nie było: alkoholizm, narkomania, choroby, zaginięcia i powroty, zdrady, ale i tak prawie zawsze wszystko dobrze się kończy. Niektóre wydarzenia są do przewidzenia. Można nie oglądać kilkunastu odcinków a i tak wiadomo kto jest kim i dlaczego. Generalnie serial to zabijacz czasu i można go w wolnej chwili oglądnąć, ale według mnie jest już nudny i nagrywany na siłę.

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń




„Seksmisja”

Dość specyficzny film, bo nakręcony w 1983 roku, akcja jego toczy się najpierw w 1991, potem zaś w 2044 roku. Reżyserem jest Juliusz Machulski, scenariusz też został napisany przez niego. Główne role zagrali: Jerzy Stuhr i Olgiert Łukasiewicz.

Film zaczyna się momencie, gdy dwóch ochotników, pewny siebie Maks i trochę nieśmiały Albert zostają w celach naukowych zahibernowani. Gdy budzą się to okazuje się, że jest 2044 rok i na Ziemi nie ma oprócz nich ani jednego mężczyzny. Oprócz tego okazuje się, że na jej powierzchni występuje promieniowanie i nie można wychodzić poza bunkier. W nim są tylko same kobiety i strasznie dziwny świat. Maks i Albert z trudem godzą się z sytuacją jak ich spotkała. Próbują walczyć ,ale czy im się uda? Czy ocalą męskie geny? Zwłaszcza, że celem kobiet jest, aby stali się oni kobietami, tak jak one.

Film budzi zainteresowanie. Fabuła ciekawa i nie ma mowy u nudzeniu się podczas oglądania. Jak na tamte czasy udało się nakręcić film o dobrej fabule a i nagranie w takich wnętrzach nie było łatwe. Gra aktorska świetna. Męskie role zagrane cudownie i trudno wyobrazić sobie innego Alberta czy Maksa. Niektóre cytaty trwale zapisały się w historii polskiej kinematografii. Również gra kobieca nie budzi zastrzeżeń. Młoda Beata Tyszkiewicz bardzo dobrze wcieliła się w rolę. Polecam, jeśli ktoś lubi polskie filmy wszechczasów a ten zapewne do nich możemy zaliczyć.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń




„Ostatnia rodzina”

Film z gatunku biograficznego. Wyreżyserował go Jan Matuszyński a scenariusz napisał Robert Bolesto. Zdjęcia nakręcił Kacper Fertacz.

Film opowiada o życiu i twórczości Zdzisława Beksińskiego, malarza. Pochodzi on z Sanoka, czyli z miasta leżącego niedaleko mnie. W filmie pokazane są jednak jego lata życia już w Warszawie, gdzie przeniósł się wraz z rodziną w 1977 roku .

Główne role przypadły Andrzejowi Sewerynowi, Dawidowi Ogrodnikowi i Aleksandrze Koniecznej, którzy zagrali po kolei mistrza, jego syna i jego żonę. Film ma ciekawą fabułę i fajnie się go ogląda. Można się z niego dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat samego Beksińskiego. Mimo talentu nie miał łatwo w życiu. Cierpiała też jego rodzina. Generalnie film zaciekawia i bez nudy można wysiedzieć te 124 minuty. Muzyka w porządku i dodaje emocji przy oglądaniu. Gra aktorska na poziomie i można powiedzieć, że kolejny film, który nie nudzi. Nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni Złotym Lwem a to coś znaczy. Zdecydowanie polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń




„Dzień świra”

Nie tak dawno oglądałam i recenzowałam „7 uczuć” w reżyserii Marka Koterskiego. Ten sam człowiek nakręcił dawno temu „Dzień świra” i jest to film trochę podobny do wyżej wymienionego.

W obu bohaterem jest Adam Miałczyński, rozwiedziony nauczyciel języka polskiego. Jest on wiecznie niezadowolony, wszystko i wszyscy mu przeszkadzają. Ma też sporo fobii i tak zwaną nerwicę natręctw. 7 razy myje twarz, 7 razy łyka napój. Jest osobą specyficzną. Występuje też jako narrator, bo opowiada co robi i co będzie robić.

Film nie jest zabawny. Chwilami postać Adasia wręcz denerwuje. Pokazany jest obraz Polaków, czyli nas wszystkich. Mamy i osoby wykształcone, ale strasznie nieszczęśliwe, ale mamy i np. zagorzałych katolików, którzy za nic mają przykazania. Dla Adasia piekłem jest życie i życie w sowim ciele.

Film specyficzny. Tytuł wymowny, bo Adaś normalny nie jest. Film doceniony przez publiczność, bo tłumnie przychodzili do kin, ale i przez krytyków. Nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni na Festiwalu Filmów Fabularnych.

Główne role zagrali Marek Konrad, Michał Koterski, Andrzej Grabowski i Joanna Sienkiewicz. Ich grę uważam za dobrą i polecam ten film gorąco.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń




„Akademia Policyjna”

Komedia nakręcona przez Amerykanów a w zasadzie film składa się z kilku części. Komedia, której pierwsza seria została nakręcona w 1984 roku. Ostatnio oglądałam 2 serie w telewizji, kolejne obejrzałam na Internecie.

Film wyreżyserował Hugh Wilson a scenariusz napisał wraz z Nealem Israel i Patem Proft.

Fabuła opiera się na losach policjantów, którzy w pierwszej części zostają rekrutami szkoły policyjnej. W wyniku decyzji pani burmistrz każdy może startować do policji i tak pojawiają się tam różne osobistości. Szkolą się i zaprzyjaźniają. W kolejnych seriach są już prawdziwymi policjantami i w każdym z filmów przeżywają zarówno przygody wesołe, jak i zatrważające.

Film to trochę drwina z policji, trochę to pokazanie ich ciężkiej pracy. Film jest bardzo śmieszny a każdy bohater jest specyficzny. Pomysłowy Mahoney robi co rusz jakieś żarty i podrywa koleżanki w mundurze. Duży Moses jest tak silny, że przewraca mury zamiast przez nie przeskakiwać. Johns umie naśladować wszystkie dźwięki i robi to tak umiejętnie, że niejednokrotnie wprowadza przełożonych w błąd. Generalnie film ciekawy i wciąga. Po obejrzeniu 1 serii a z się chce widzieć kolejną. Polecam jeśli ktoś lubi się pośmiać i lubi filmy tak głupie, że aż fajne.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń




Recenzja filmu,, Harry Potter i więzień Azkabanu”

,, Harry Potter i więzień Azkabanu” to trzecia już część kultowej serii o magicznym świecie Hogwartu. Jak poprzednio jest to ekranizacja powieści J.K Rowling pod tym samym tytułem. Film ten powstał w 2004 roku. Premiera w USA miała miejsce 31 maja natomiast w Polsce 4 czerwca.

,, Harry Potter i więzień Azkabanu” toczy się w chwili gdy Harry jest juz na trzecim roku. Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego z najgorszego więzienia ucieka bardzo groźny przestępca jakim jest Syriusz Black ( ojciec chrzestny Harrego). Szkoła zostaje objęta dozorem dementorow, którzy uwzięli się na Harrego. Syriusz Black jest oskarżony o zabicie 12 mugoli i Petera Petigrew. Prawda jednak okazuje się inna.

Harry Potter i więzień Azkabanu” to świetne dopełnienie historii, które wyjasnia coraz więcej wątków i rozwija nowe. Tysiące fanów na całej ziemi pokochali tą część za swoja oryginalność i efekty specjalne. Film ten dla fanów poprzednich części jest świetnie zrobioną kontynuacja.

Eliza Lenik

Gazeta,,Lider”




Recenzja filmu ,,Harry Potter i czara ognia”

,,Harry Potter i czara ognia” to film z 2005 roku. Jest to czwarta część kultowej serii o magicznym świecie Hogwartu. Premiera filmu w USA miała miejsce 16 listopada 2005 roku natomiast w Polsce 25 listopada. W rolach głównych wystąpili: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rubert Grint.

,,Harry Potter i czara ognia” toczy się wtedy gdy Harry jest już na czwartym roku nauki. Rok ten ma być szczególny, ponieważ pierwszy raz od kilku lat ma obyć się turniej trój magiczny. Na turniej ten przyjechały dwie różne szkoły a wziąć udział mogą tyko osoby które ukończyły 17 rok życia. Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego Harry wraz z przyjaciółmi poszedł na mecz Quiditcha gdzie nastąpił atak sług Lorda Voldemorta co zwiastowało jego wielkiemu powrotowi. Harry nie miał ukończonych 17 lat by zgłosić się do turnieju ale mimo to dostaje się w niewyjaśnionych okolicznościach. Ron ma mu za złe to, że Harry nie powiedział mu o tym jaki podstęp wymyślił by zgłosić się do turnieju natomiast Harry nie miał w ogóle zamiaru brać udziału. Od tamtej pory Harry nie ma możliwości się wycofać i musi wygrać konkurs by przeżyć.

,,Harry Potter i czara ognia” to kolejna kontynuacja niesamowitej historii o magii, przyjaźni, miłości i walki ze złem w obronie swoich najbliższych. Film ten doczekał się świetnych opinii od krytyków jak i fanów książki na której został oparty film. Jak najbardziej jest warty obejrzenia.

Eliza Lenik

Gazeta ,,Lider”




Recenzja filmu ,,Harry Potter i zakon feniksa”

,,Harry Potter I zakon feniksa” to piąta część przygód legendarnego Harrego Pottera. Premiera filmu w USA miała miejsce 28 czerwca 2007 a w Polsce 27 lipca 2007 roku. Film został nakręcony na podstawie książki J.K. Rowling pod tym samym tytułem.

W piątej części do Hogwartu przyjeżdża nowy nauczyciel czarnej magii. Jest to Dolores Jane Ambridge. Nauczycielka została wysłana przez ministerstwo by kontrolować Hogwart , ponieważ bali się wybuchu ministerstwa przez według nich ,,rzekomego” powrotu Lorda Voldemorta. Harry i jego przyjaciele sprzeciwiają się uczeniem ich okrojonego materiału w zakresie obrony przed czarną magia i nie uczeniem się niczego w praktyce. Postanawiają wykorzystać umiejętności Harrego. Znajdują sale gdzie Harry uczy ich obrony przed czarna magia tak jak powinno się to robić. Oczywiście Ambridge podejrzewała ,,spisek” przeciwko ministerstwu uknuty przez Pottera.

,,Harry Potter i zakon feniksa” to świetnie wykonany film pod względem fabularnym jak i graficznym. Film ten spotkał się z bardzo pozytywną reakcją ze strony krytyków jak i czytelników książkowych wersji. 

Eliza Lenik

Gazeta ,,Lider”




,,Ósmoklasiści nie płaczą”

,,Ósmoklasiści nie płaczą” piękny film opowiadający o pierwszych miłościach, przyjaźniach oraz śmiertelnej chorobie. Film ten zostal wyprodukowany w Holandii. Premiere miał w Polsce 8 grudnia 2012 roku. W rolach głównych zobaczymy Hanne Obbeek i Nils Verkooijen.

,, Ósmoklasiści nie płaczą” opowiada o Akkie, ktora jest w ostatniej klasie szkoły podstawowej. Jak każda nastolatka ma przyjaciół, wrogów i chłopaków w których się podkochuje. Akkie bardzo lubi grac w piłkę. Któregoś dnia sprzecza sie z Joepem (kolegą z klasy) na meczu i po czym zaczęła sie między nimi bojka w której Akkie zaczęła krwawić. Tego samego dnia jej mama zauważa ze znowu krwawi z nosa i zaniepokojona dzwoni po lekarza. Gdy ten przyjeżdża niepokoją go siniaki na jej ciele i zleca badania. Następnego dnia Joep dowiaduje się o tym, że Akkie była w szpitalu i widocznie go to poruszyło. Po kilku tygodniach badań rodzice Akkie odbiera ja wcześniej ze szkoły i zawożą na rozmowe z lekarzem na wydziale onkologicznym. Tamtego dnia Akkie dowiaduje sie, że ma białaczkę i jej życie staje sie walka z chorobą. Między czasie Joep uświadamia sobie, że zakochuję sie w Akkie gdy zaczyna mu z każdym dniem coraz bardziej jej brakować.

,, Ósmoklasiści nie płaczą” dramat poświęcony współczesnemu problemowi jakim jest nowotwór połączony z pierwsza miłością. Film ten urzeka zarówno historią jak i muzyka, nawet po wielokrotnym obejrzeniu film potrafi wzruszać do łez. Został również nominowany do wielu nagród.

Eliza Lenik

Gazeta ,,Lider’’