"TheRocky Horror Picture Show", reż. Jim Sharman

Wydaje mi się, że The Rocky Horror Picture Showtopierwszy musical w wersji filmowej, nie teatralnej, jaki mi się spodobał. JimSharman, który wyreżyserował zaledwie 4 filmy, odwalił kawał dobrej roboty.Film jest tak śmieszny, że można się na nim spłakać, i to nie tylko ja, alewszyscy. Naprawdę. Oglądałam ten film z zupełnie innymi od siebie ludźmi, wróżnym wieku - każdego niezmiernieRocky Picture Showbawił.

Parze młodych narzeczonych (Susan Sarandon, BarryBostwick) gdzieś w lesie psuje się samochód. Wcześniej widzieli zamek, więcstwierdzają, że w nim poszukają pomocy. Nie wiedzą jednak, że w zamku mieszkaszalony naukowiec Frank N Furter (Tim Curry) i wchodząc do zamku, wplątują sięautomatycznie w przedziwną imprezę połączoną z naukowym odkryciem.

Tak jak wcześniej mówiłam -The Rocky Horror Picture Showjestbardzo dobrą, wręcz perfekcyjnie dobrą komedią dla każdego. No, chyba że sięjest homo i transfobem, wtedy filmu raczej się nie zdzierży.

Róża Walaszczyk
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka "Ogryzek"



"Odgłosy", DarioArgento

Jeden z nielicznych filmów z kategorii horror, które mi się podobały,wyreżyserowane przez włoskiego reżysera Dario Argento w 1977 rokuOdgłosysąuroczym, mrocznym filmem o nowej dziewczynie (Jessica Harper) w akademiibaletowej w Wiedniu.

 Wszelkie zarzuty co do filmu, że nie jest onstraszny, że jest badziewiem, że krew wygląda jak czerwona farba, że muzykajest irytująca - są co najmniej głupie (no, może zgodzę się z tą krwią).Dobrze, jeśli nie jest straszny, w porządku, ale proszę pokazać mi lepiejnakręcony, lepiej trzymający w napięciu horror z lat 70, 60 lub 80. Na myślprzychodzi mi jedynie Dziecko Rosemary Polańskiego. Nawet  Lśnienie, według mnie,nie umywa się do Odgłosów (choćuwielbiam Kubricka, ten jego film nigdy mi nie podchodził).

Prawdopodobnie te wszystkie uwagi biorą się stąd, że Odgłosysąciągle polecane jako przerażający horror, za który, niestety, już nie powinnosię je brać. Technologia poszła do przodu, jest masa głupszych, bardzo słabych,ale strasznych horrorów, powstałych po 2010 roku. Ludzie - fani naszychteraźniejszych filmów grozy - nie są usatysfakcjonowani tymi z 1977 roku zwiadomych powodów. Czują się oszukani, ja to doskonale rozumiem.

Także proszę nie spodziewać się odOdgłosówczegośmrożącego krew w żyłach. Bardzo polecam jednakże, z wszystkich pozostałychwzględów. Ten film jest niesamowity.

Róża Walaszczyk
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka "Ogryzek"




"Carol", ToddHaynes

W Nowym Jorku w latach 50 młoda pracownica sklepu z zabawkami (Rooney Mara),prowadząca normalne, przeciętne życie, zakochuje się z wzajemnością w tytułowejCarol (Cate Blanchett), bogatej, zamężnej kobiecie.

Film został wyreżyserowany przez Todda Haynesa w 2015roku. Haynes nakręcił m.in. Velvet Goldmine (Idola), I'm Not There o Bobie Dylanie oraz Daleko od nieba.

Carol totypowy melodramat, tylko że zamiast pary różnej płci, mamy parę homoseksualną.Jego celem, tak mi się wydaje, jest właśnie poruszanie tematu homoseksualizmu ukobiet - jest pełno filmów o gejach, o lesbijkach o wiele mniej, a jeszczemniej tych znanych. Bo jakie? Życie Adeli i Mulholland Drvie. Tak czy inaczej; Carol jestfilmem niesamowicie czystym pod względem estetycznym. Doskonałym wręcz, jeżelichodzi o pracę kamery. Jest oczywiście kilka niepotrzebnych przedłużeń, ale itak jestem zdania, że film jest dobry.

Warto go obejrzeć chociażby dla genialnej obsady,bo Cate Blanchett i Rooney Mara są genialnymi aktorkami. No i nie tylko dlaobsady - dla całej otoczki. Naprawdę,Carol jestprześlicznym filmem. I jeżeli ktoś lubi melodramaty na pewno nie pożałujeobejrzenia tego.

Róża Walaszczyk
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka "Ogryzek"




"Marzyciele", reż. Bernardo Bertolucci

W nakręconych w 2003 roku Marzycielach, poznajemy historię studenta z USA (Michael Pitt), który przyjechał do Francji i nawiązuje znajomość z bardzo ciekawą parą rodzeństwa (Eva Green oraz Louis Garrel). Francuscy znajomi zapraszają głównego bohatera, aby z nimi zamieszkał pod nieobecność ich rodziców. Cała trójka zakochana w kinie i sztuce, wpada ciągle na nowe pomysły, a zagraniczny uczeń zakochuje się coraz bardziej w swoich przyjaciołach. Akcja dzieje się pod koniec lat 60 w Paryżu, co dodaje niesamowitego klimatu.

Film jest cudowny. Momentami przesłodki, momentami tragiczny, momentami przezabawny. Jedynym problemem w Marzycielach dla niektórych może być - jakkolwiek to brzmi komicznie - nagość, gdyż bohaterowie są nadzy albo półnadzy przez większość czasu. Tak czy inaczej - niesamowity, ładny, ma ode mnie szóstkę za wszystkie możliwe kategorie, jest jednym z moich ulubionych etc, etc. Polecam gorąco.

Róża Walaszczyk
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka "Ogryzek"




„Pieniądze życiem”, reż. Jan Bratkowski

Film „Skąpiec”został nakręcony na podstawie książki Moliera, który tworzył w XVII w.Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Jana Bratkowskiego i wyemitowane wtelewizji w 1992r.

Film opowiada wzabawny dla mnie sposób o wadach ludzkich. W tym przypadku o Harpagonie,chorobliwie skąpym ojcu i wdowcu, który poza pieniędzmi nie widział świata.Jest skłonny oddać własne dzieci dla korzyści majątkowych.

W filmie zostałoto dokładnie ukazane w bardzo żartobliwy i ciekawy sposób. Aktorzy włożyli wswoje role dużo pracy, co później było widoczne na ekranie. Każdy ruchsceniczny był do końca dopracowany. Pomimo, że film został nakręcony z udziałempubliczności, aktorzy nie ulegli presji i wypełnili swoją rolę idealnie.

Moim zdaniemfilm jest bardzo interesujący, dobra alternatywa dla osób, które wolą oglądaćniż czytać książki. Uczy nas, że bycie chciwym na pieniądze niszczy to, co jesttak naprawdę ważne w zyciu.

Katarzyna Kulpińska, kl. 2

Zespół Szkół im. Fredry w Odrzykoniu
Gazetka ,,Lider''




"Samotnymężczyzna", Tom Ford

Film jest ekranizacją powieści Christophera Isherwooda z1964 roku. Miałam tę nieprzyjemność czytać najpierw książkę - dopiero potemobejrzeć film. Mimo wielu pozytywnych opinii na temat Samotnego mężczyzny wwersji papierowej i negatywnych o adaptacji - u mnie było zupełnie na odwrót.

Do filmu podeszłam z pewną niechęcią, spowodowanąwcześniejszą lekturą. Myślałam (niesłusznie), że będzie mi się nudzić, a nienudziło. Ford, z którym nigdy wcześniej się nie spotkałam, zrobił z tejpowieści coś, czego się nie spodziewałam, coś bardzo dobrego, coś, co zostawiamiejsce na przemyślenie i co może mieć znaczenie bardzo symboliczne.

Samotny mężczyzna naekranie był nieco inny od swojego pierwowzoru, co znacznie polepszyło jegofabułę. Został nakręcony w 2009 roku, a główne role grają Colin Firth, MatthewGoode, Julianne Moore i Nicholas Hoult.

Poznajemy w nim historię profesora, który dowiaduje się,że jego partner uległ wypadkowi i zmarł na miejscu. Rys psychologiczny postacijest dopracowany niemalże do perfekcji (chociaż wyjątek może stanowić postaćKenny'ego Pottera). 

Uważam, że warty jest uwagi i na pewno godny polecenia.

Róża Walaszczyk
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka "Ogryzek"




"Między słowami", reż. Sofia Coppola

Bill Murray i Scarlett Johansson w melodramacie z elementami komedii z 2003roku, w reżyserii Sofii Coppola - dla mnie brzmiało to jak coś, co nie może byćsłabe. I faktycznie nie było, spełniło moje wszystkie oczekiwania.

Między słowamiopowiadao aktorze w wieku średnim i młodej kobiecie, którzy znudzeni i osamotnieni wTokio, szukają porozumienia i czegoś lepszego niż siedzenie bezczynnie whotelowym pokoju. Mimo tego, że powinno być w tym filmie wiele emocji,pokazanych na pierwszym planie, tych emocji nie ma w 3/4 wcale. Jest tylkosamotność w jednym z najgęściej zaludnionych krajów na świecie.

Pozornie prosty, jednopoziomowy, choć można (a może nawetpowinno się?) doszukiwać w nim czegoś więcej. Świetnie nakręcony, dobra pracakamery, kolorystyka scen wręcz zachwyca. Polecam.

Róża Walaszczyk
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka "Ogryzek"




"Kawa i papierosy",Jim Jarmusch

Jedenaście czarno-białych epizodów, przedstawiających rozmowy przy kawie ipapierosach. Każdy inny i każdy ciekawy. Nakręcony w 2003 roku. Jarmuschwcisnął tam wszystkich możliwych ludzi; w filmie występują m.in. Jack i MegWhite (z zespołu The White Stripes), Cate Blanchett, Tom Waits, Iggy Pop, SteveBuscemi oraz Bill Murray.

Według mnie kwintesencja kina (jak i postaci) reżysera.Urzekł mnie pod każdym względem. Brudna estetyka filmu jest idealna do tematu iwszystkich aktorów, doskonale prezentuje się w czerni i bieli.

Dużym plusem jest także właśnie podzielenie filmu naczęści - możesz mieć pewność, że jeżeli nie spodoba ci się jeden epizod - drugiprawdopodobnie przypadnie ci do gustu.Kawa i papierosy niejest ciągle o tym samym, ale utrzymuje pewną ciągłość. Każda część pasuje dopoprzedniej.

To mój ulubiony film, jaki wyreżyserował Jim Jarmusch.Sądzę, że nie tylko mnie podoba się on najbardziej.

Róża Walaszczyk
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka "Ogryzek"




"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", reż. Chris Columbs

Film pt.: "Harry Potter i KamieńFilozoficzny" miał premierę 4 listopada 2001 roku. Jego reżyserem jestChris Columbs. Jest to ekranizacja książki Joanne K. Rowling. 

Harry Potter to młody chłopiec, któryzostaje oddany pod opiekę wujostwa, które nie jest tym zachwycone.  Harryposiada jednak moc, która chroni go przed złem. Pewnego dnia w Londynie roi sięod czarodziejów, na niebie latają sowy a przed ich domem siedzi kot. Jego życieto koszmar do czasu, gdy dostaje list z Hogwartu. Potwierdzono w nim, że Harrywe wrześniu ma zacząć naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa. Jego życie sięzmienia, poznaje tam nowych i jedynych przyjaciół, z którymi przeżywa masęniesamowitych przygód. W szkole uczy się jak być dobrym człowiekiem iczarodziejem. Widzi swych zmarłych rodziców w tajemniczym zaczarowanym lustrze.W świecie czarodziejów jest sławny, ale uważa siebie za zwyczajnego chłopca.Pomimo tego, w momencie zagrożenia staje na wysokości zadania i wykorzystujenabytą w szkole wiedzę. 

Film jest pełen przygód, tajemnic,niespodzianek i pełen humoru. 

Roksana Albecka 
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka „Ogryzek”



"Szybcy i Wściekli", reż. Rob Cohen

Film "Szybcy i Wściekli" reżyserii Rob'aCohen'a to amerykańsko-niemiecki film sensacyjny, który miał premierę 18czerwca 2001 roku. Opowiada o zmaganiach samochodowych gangów oparty naartykule Kena Li "Racer X". Szefem jednego z gangów jest Dominic Toretto,czyli Vin Diesel, który za jeden wielki tor wyścigowy uważa swe miasto.  Młody policjant Brian O'Connor, czyli PaulWalker ma wejść do jego gangu i odkryć, kto okrada ciężarówki. Na czelegangu wraz z Dominiciem jest jego kochanka Michelle Rodriquez i jego siostraJordana Brewster, która podoba się Brianowi i ona jako pierwsza dowiaduje się,że Brain jest policjantem pod przykrywką. Gangi rywalizują o prymat, ścigającsię na ulicach miast przerobionymi samochodami, najczęściej produkcji japońskiej.Na tych wyścigach można wygrać duże pieniądze. Każdy z gangów jest podejrzewanyo serię porwań ciężarówek. Do jednej z grup przenika Brian, który po pewnymczasie przekonuje do siebie Dominica. Rywalizacja między gangami przybiera nasile. 

Film bardzo ciekawy, ale najlepszą jego stroną sąprezentowane samochody. Sfilmowane ujęcia wyścigów są niesamowite. 

Roksana Albecka 
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka „Ogryzek”