UNTURNED

Kilkauwag „sterowniczych”: Gdyzaczynasz grę, włącza się muzyka i masz do wybrania pięć przycisków: PLAY, SURVIVORS, CONFIGURATION, WORKSHOP, (lewy dolny róg) EXIT.  Wciskając WORKSHOP gracz maprzed sobą sześć przycisków: 1) BROWSE; 2) SUBMIT; 3) EDITOR; 4) ERROR; 5)LOCALIZATION; 6) BACK

Kilka słów o fabule: Jesteśmy po prostu my, las iotwarty świat sporej wielkości wyspy. Są też zombie i cała masa przedmiotów,które czekają, by je zebrać, połączyć, użyć… Wszystko sześcienne. A co najmniejkanciaste. Klimat bardzo znajomy.

No więc stoimy w tym lasku.Wypadałoby się rozejrzeć. O, tam się coś rusza… W naszą stronę… Cóż, koniec grydopadł nas dosyć szybko. W Unturned możemy bawić się samotnie, aleznacznie większą frajdą jest rozgrywka wieloosobowa. W tym momencie w trybiekooperacji lub pojedynku. W pierwszym gracze na serwerze mają za zadaniewspierać się w walce z nieumarłymi, w drugim walczą przeciwko sobie, by wykradaćco lepsze przedmioty z ekwipunku innych graczy.

Podsumowując– jest to niezwykła gra pełna przygód i emocji. Polecam!

ArkadiuszGondek
Redakcjagazetki WRÓBELEK
NiepublicznaSzkoła Podstawowa we WróblowicachTrove

Trove to interesująca gra typu MMO RPG pełna akcji,budowania i eksplorowania nowych terenów. Wielu z was pewnie zadaje sobie teraz pytanie: co w tym ciekawego i innowacyjnego?

 Przede wszystkim po pierwszym zalogowaniu do gry zobaczymy całkiem spore podobieństwo do Worldof Warcraft czy Minecraft. Gra co prawda czerpie wiele pomysłów z innych, lecz wykonuje to na swój sposób. Najlepszym przykładem jest budowanie własnej bazy,którą możemy postawić w każdym świecie w wyznaczonych miejscach. Warty uwagi jest też system craftingu przedmiotów. Na początku dostajemy „Novice craftingbench”, z którego możemy wytworzyć standardowe przedmioty. Z kolei w grze są dostępne inne wersje stołów do wytwarzania przedmiotów, co bardzo zmienia rozgrywkę. Stoły są dostosowane do różnych profesji oraz zastosowań w grze.Każdy przedmiot wytworzony przez nas ma pewne statystki i skalę rzadkości.Statystki nabierają znaczenia w zależności od wybranej klasy.

Myślę, że grę warto też pochwalić za interesujący system przechodzenia do następnych światów, co daje mniej doświadczonym graczom czas na naukę i spokojne levelowanie, a profesjonalistom pole do popisu. System dangeonów jest również warty uwagi. Projekty społeczności są stopniowo wprowadzane do gry, więc nasi przeciwnicy kryją się w wymyślnych budowlach. Prawdziwą wisienką na torcie jest całkiem miła społeczność oraz częste, spore aktualizacje.

Moim zdaniem dla wszystkich miłośników gatunku jest to pozycja obowiązkowa.

Krzysztof Jurkowski
„Express Społeczniaka”
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w LubinieChild of Light

Chciałabym opowiedzieć o pełnej magii, a zarazemwciągającej grze na komputer Child of Light. Moja przygoda z tą grą zaczęła sięod zwykłego filmiku na YouTube. Gdy tak patrzyłam na filmik, coś zaświtało wmojej małej główce. Gra nabierała sensu, aż nie wytrzymałam i zagrałam.

Była sobie pewna rodzina, pewnego razu zdarzyła siętragedia. Mama zmarła, a tatuś został sam z dziewczynką (córeczką). Tata ożeniłsię z Panią Mroku. Ojciec nie wiedział, że ożenił się z Panią Mroku, ponieważpodawała się za kogoś innego. Po koronacji Aurory (córki) zdarzyła się kolejnatragedia, tym razem zmarła Aurora. Tata był załamany. Aurora budzi się w innymświecie, gdzie próbuje odnaleźć królestwo, a z nim ojca.

Po pewnym czasie podróży napotyka drzewo, zza któregowyskakuje mała kuleczka. Kulek (kuleczka) postanowił pomóc Aurorze. Gdy Auroraidzie przez las i jaskinie, napotyka posąg i głaz, w który jest wbity miecz.Aurora podchodzi do głazu i wyciąga miecz, gdy nagle zza przejścia wyskakujemaszkara. Zaczyna się starcie. Walczyć można za pomocą panelu sterowania.Aurora po większym czasie zaczyna poważniejsze walki. Po pewnym czasie zaczynarosnąć. Jej walki są coraz groźniejsze... Dalej nie mogę zdradzić!

Moim zdaniem gra jest idealna, pełna magii i przygód.Podobają mi się różne efekty, np. gdy przemierzasz świat zawsze dzieje się cośprzed tobą i za tobą. Polecam tę grę miłośnikom magii i przygód.

Alicja Pochylska
Gazetka „Express Społeczniaka”
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w LubinieStar Wars. Battle front 

Tę grę stworzył Niklas Fegraeus wraz z Digital IllusionsCE.  Gra nie ma fabuły jest bardziejskierowana pod grę multiplayer.  W tejodsłonie jest pokazany konflikt między Imperium i Rebelii. Nie zabrakło w niejrównież bardziej znanych postaci jak : Luke Skywalker, Dark Vader, Han Solo,itp. Gra została wydana 17 listopada 2015r., była to światowa premiera, a 18listopada 2015r. była już dostępna w Polsce.

 Po obu stronachkonfliktu możemy wybrać czy będziemy latać samolotami czy będziemy spieraćnaszych na lądzie. W grze są dostępne również misje w których możemy grać wpojedynkę z komputerem jak i z kolegą .

Gra została wydana na: PC, PS4 i XBOX ONE. Moim zdaniem gra zachwyca nas grafiką, ciekawym trybemgry, kiedy wcielamy się w postacie z filmów. Niestety cena jest dość wysoka. Dozagrana w grę trzeba dobrego komputera, a osoby z np. XBOX 360 bez komputera lubinnej konsoli nie będą mogły w nią zagrać. Grę przede wszystkim ratuje to, że ma dużo DLC i map, naktórych odbywają się różne ciekawe akcje. Czasem można zaobserwować tak zwaneBUGI, które są nie do końca fajne np. gdy postać zginie, to czasem zawisa wpowietrzu.

W tej grze lubię to, że mogę grać misję z przyjacielem. Podsumowując,gra jest interesująca, chociaż nie ma fabuły. Najlepiej dokupić do niejwiększość DLC, które niestety znowu podnoszą cenę. Ja daję tej grze 8,5/10.

Oliwier Śpiewakowski, kl. 5d
Gazetka „Niecodziennik Szkolny”
Zespół Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi w PileNeed for Speed Rivals

Need for Speed Rivals to gra wyścigowa, w której jestspór między rajdowcami a gliniarzami. W grze są dostępne nowe auta, takie jakna przykład: lamborghini aventador. W tej odsłonie zdobywamy tak zwane speedpoints, za które kupujemy nowe auta lub je ulepszamy. Możemy też kupićtechnologię pościgową, która umożliwia wiele rzeczy np. turbo daje namprzyspieszenie, dzięki któremu możemy uciec przed policją.

 W grze możemy wybraćstronę, po której jesteśmy. Do wyboru mamy: gliniarza lub rajdowca. W Need forSpeed Rivals jest fabuła, która mówi o pojedynku między policją a rajdowcami.Niestety, gra jest dość krótka. Co każdy przechodzony poziom mamy odblokowanenowe samochody. W grze jest otwarty świat, który jest dość spory. Z misji,jakie możemy wybrać, po stronie rajdowca są to np. hot pursuit, szybkareakcja  i próba czasowa itp.

 Gra została wydana19 listopada 2013r. na świecie, a w Polsce  21 listopada 2013r. Wyszłana XBOX 360, XBOX ONE, PC, PS4 i PS3.

Moim zdaniem gra Need for Speed Rivals będzie dobra dlaosób, które lubią jeździć po otwartym świecie. Gracze mogą być też zachwycenitrybem gry - policjant. Uważam, że gra w trybie policja jest zbyt łatwa,  a po stronie rajdowcaemocjonująca, ponieważ można uciekać przed policją, niszczyć policję itp. Taodsłona  nie jest zbyt droga zaledwie –50 zł., a jeżeli dokupi się kilka dodatków to można naprawdę dobrze się bawić.

Podsumowując, ta gra jest świetna dla osób, które lubiąjeździć autami policyjnymi i zachwycać się grafiką. Ja tej grze daję 8/10.

Oliwier Śpiewakowski, kl. 5d
Gazetka „Niecodziennik Szkolny”
Zespół Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile
PLANTS VS ZOMBIES

„Plants vs zombies” (rośliny kontra zombie) to gra, w którejjesteśmy roślinami i usiłujemy zlikwidować zombiaki. W grze towarzyszy namSzalony Dave (czytaj: Dejw), od którego dostajemy wskazówki lub on pokazuje namnowe poziomy, próbuje nam też wciskać różne „gadżety” ze swojego sklepu. Poparu poziomach odblokowują nam się minigry, leksykon zombie i roślin, gdziemożemy się o nich dowiedzieć parę ważnych rzeczy. Co kilka poziomów dostajemylisty od zombie, w których zawsze podpisują się : „Z poważaniem Zombiaki”. Cojakiś czas zmienia nam się pora dnia i zamiast roślin używamy grzybów.

Ta gra jest jedną z moich ulubionych i jest naprawdęwciągająca. Zawiera bardzo kolorową i atrakcyjną grafikę, dostosowaną do akcjimuzykę i wiele opcji poziomów gry.  Bardzoją polecam.

Aleksandra Weryk, kl.6
Zespół Szkół nr 2 w Pile
Gazetka „Niecodziennik Szkolny”,
"Movie Star Planet"

Movie Star Planet to edukacyjna gra komputerowa,stworzona w 2009 roku przez duńskiego projektanta Clausa Jansena. Szybkozdobyła ogromną popularności, gra w nią już około 100 milionów użytkowników nacałym świecie.

 Gra polega na tym,że najpierw tworzymy swoją własną postać, gwiazdę filmową . Musimy ją ubrać wubrania, które sami zaprojektujemy lub kupimy. W grze tworzy się społeczność,każdy posiada swój osobisty nik i można nawiązywać przyjaźnie, nagrywaćwspólnie krótkie filmiki. Istnieje również możliwość zakupu za drobną opłatąkonta Vip, do którego otrzymuje się wirtualne pieniążki nazywane Star Coins.Mając takie konto można kupić luksusowe, unikatowe ubrania i inne ciekawerzeczy. Po ogromnym sukcesie gry na rynku pojawiły się różne gadżety związane zMSP oraz czasopismo o tym samym tytule.

Moim zdaniem gra Movie Star Planet jest bardzo ciekawa,wesoła i interesująca. Lubię w nią grać i sama mam konto już dwa lata. Polecamwszystkim tę grę.

Oliwia Lewoń, kl. 4a
SP 10 Jelenia Góra
Redakcja „Żaczek”''Pou''

"Pou" togra, która bardzo szybko osiągnęła ogromny sukces. Stworzyła ją  firma Zakeh i wydała na rynek 26 listopada2012 roku. Pou to ufoludek, jednak większość jego fanów uważa, żejest to ziemniak. Na dzień dzisiejszy „Pou” został pobrany przez ponad 100milionów ludzi na całym świecie.

Gra polega na tym, że trzeba opiekować się pupilkiem Pou.Na początku jest on mały, z upływem czasu staje się coraz większy i kiedyosiągnie 20 poziom, staje się dorosły. Maksymalny poziom jaki można uzyskać wtej grze to 270. W sieci krąży mit, że gdy Pou osiągnie poziom 1000 to sięrozmnoży, niestety jest to niemożliwe. Aby nasz wirtualny podopieczny rósłnależy się nim opiekować. Musimy go karmić, myć, w razie choroby leczyć. AbyPou był szczęśliwy i rósł potrzebuje zabawy, pieszczot i dużo zainteresowania znaszej strony. Ufoludkowi można zmienić ubrania, fryzury, buty, i różneprzedmioty, takie jak posłanie, auto i wiele innych rzeczy. Twórcy w dalszymciągu starają się polepszyć grę. Dodają nowe ubrania, mikstury, jedzenie orazzabawki ,które można kupić za wirtualne pieniądze.

Moim zdaniem ta gra jest bardzo ciekawa, uczyodpowiedzialności, sumienności poprzez opiekę nad czymś, co jest co prawdawirtualne, mimo to szybko staje się pupilkiem. Polecam tę grę i dużym i małym.Gra jest alternatywą dla osób, które nie mają domowego zwierzątka.

Oliwia Lewoń, kl. 4a
SP 10 Jelenia Góra
Redakcja „Żaczek”
Agar.io

Agar.io to gra strategiczna, dostępna również naurządzenia mobilne,  w którą może graćrównocześnie wiele osób. Stworzona została w kwietniu 2015 roku przez MatheusaValadaresa i od razu zdobyła ogromną popularność na całym świecie, zostałauznana za jedną lepszy w zestawieniu sklepu Google Play za 2015 rok.

Gracz zaczyna grę jako mała granulka, która musi zdobyćjak najwięcej masy, aby tak się stało "połyka'' inne komórki. Trzeba  również uważać i nie dać się zjeść innymwiększym komórkom. Jeżeli obierzemy dobrą strategię, szybko stajemy się corazwięksi i możemy trafić na listę najlepszych graczy top 10.

Dla mnie tagra jest bardzo emocjonująca i lubię w nią grać. Zapraszam do zagrania, bo napewno Wam się spodoba!

Oliwia Lewoń, kl. 4a
Szkoła Podstawowa nr 10 w Jeleniej Górze
Redakcja „Żaczek”
,,Uncharted’’, Drake’s Fortuna

,,Uncharted’’Drake’s Fortuna. Platforma Ps3, Wydawca: Naughty Dog.Autorzy gry ze studia komputerowego  Naughty Dog znani są z dynamicznychgier akcji. Pierwsza część  ,,Uncharted'' oferuje nam pełną rozmachurozgrywkę dla jednego gracza.  Możemy odwiedzić starożytne ruiny ukryte wtropikalnej dżungli oraz  zapomniane bazy łodzi podwodnych z czasów IIWojny Światowej. Gra  oferuje nam wybuchową mieszankę akcji, pościgów iprzygody. Można>  odnieść wrażenie, że gramy w filmie akcji. Zbieramytrofea, skaczemy i  pływamy cały czas ścigani przez czarne charaktery.Tylko od nas zależy  czy uda nam się odnaleźć wszystkie skarby, przekonaćco to znaczy  prawdziwa przyjaźń i nie dać się rozszarpać demonom. W tejgrze  przeżyjesz masę dobrej zabawy z najwyższej półki.

NataliaBaran
Szkoła Podstawowa nr 17 w Tychach
Gazetka „Matmomania“