Sleeping Dogs 

Jak to jest, gdy to, co musisz zniszczyć, staje siędla Ciebie domem i rodziną? -o tym na pewno doskonale przekonał się Wei Shen,28-letni tajniak, którego zadaniem jest przeniknąć do jednej z chińskich triad– Sun On Yee i niczym trucizna wyniszczyć ją od środka. Nie jest to zadaniełatwe, gdyż protagonista jest stopniowo rozdarty między lojalnością wobecodznaki a przestępczym kodeksem honorowym. Ryzykuje wszystkim, co ma, a granicemiędzy prawdą, lojalnością i sprawiedliwością ulegają trwałemu zatarciu….

JAK POWSTAŁA GRA? 

Sleeping Dogs to gra będącanieoficjalną kontynuacją popularnej serii True Crime - co prawda,tytuł ten miał być pełnoprawną trzecią odsłoną wspomnianej serii, ale popotyczkach prawnych autorzy byli zmuszeni zmienić tytuł tej gry. Produkcjęzaczęła tworzyć firma Activision pod tytułem Black Lotus, aczkolwiekw oryginale główną postacią była dziewczyna, co autorzy uznali za pomysłchybiony. Później głównym bohaterem stał się mężczyzna, przy czym autorzypowiązali grę z serią True Crime - ze względu jednak na słabe wynikisprzedaży i ogólnie słabe zadowolenie graczy grą True Crime: New YorkCity, Activision zdecydowało się porzucić prace nad grą. Projektzostał przejęty przez studio Square-Enix, któremu jednak nie udało siępozyskać licencji na nazwę True Crime - i tak właśnie narodziłosię Sleeping Dogs, które finalnie jest tworzone przez firmę UnitedFront Games. Oprawa graficzna produkcji stoi na wysokim poziomie, doskonaleoddając klimat wschodniej Azji. Dodatkowo uwagę przykuwa doskonałeudźwiękowienie i świetne animacje postaci.

TROCHĘ O GŁÓWNYMBOHATERZE

28-letni Wei Shen jestprotagonistą gry „Sleeping Dogs”. Urodził się w Hong Kongu, został porzuconyprzez ojca, opiekowała się nim jedynie matka Margaret. Kiedy miał dziesięć lat,rodzina przeniosła się do San Francisco, co miało pomóc jego siostrze Mimiprzezwyciężyć narkotykowy nałóg. Wychowywał się w Stanach Zjednoczonych, poukończeniu akademii policyjnej z wyróżnieniem został przyjęty do służbmundurowych.

Z uwagi na wysoką inteligencję,sprawność fizyczną, znajomość języka kantońskiego oraz zrozumienie struktur istrategii działania azjatyckich gangów, był bardzo ceniony przez swoichprzełożonych. Nawet jego brutalne zachowanie nie mogło tego zmienić. W SanFrancisco pracował jako tajny agent umieszczony w szeregach gangów, potemzostał przeniesiony do Hong Kongu. Jego zadaniem była infiltracja triad odśrodka. (…)

Wei Shen jest mistrzem sztukwalki, potrafiącym poradzić sobie w zwarciu nawet z całą grupą przeciwników.Jest także wyśmienitym strzelcem oraz uzdolnionym kierowcą, mogącym zpowodzeniem brać udział w nielegalnych wyścigach ulicami miasta. Za jego angielski dubbingodpowiada Will Yun Lee.

FABUŁA –NAJWAŻNIEJSZY ASPEKT TEJŻE GRY

Wei Shen, po dwudziestu latachod opuszczenia Hongkongu, powraca na stare śmieci. Powraca jednak jako detektywpolicji San Francisco, oddelegowany do rozpracowania rodziny Sun Yee On. Jegozwierzchnicy mają nadzieję, że starzy znajomi Weia pomogą mu przeniknąć doorganizacji. Plan nie zawodzi. Aresztowany w czasie przeprowadzania ustawionejtransakcji, trafia za kratki, gdzie spotyka swojego dobrego kolegę zdzieciństwa,Jackiego Ma. Jest on żołnierzem i popychadłem jednego z porucznikówSun Yee On. Jackie to oczywiście kontakt, który Wei wykorzystuje, a resztascenariusza stanowi dokumentację procesu infiltracji rodziny mafijnej. Co czyniten scenariusz interesującym to fakt, że Wei musi godzić ze sobą dwa światy.Podążać obiema drogami równie pewnie, bo każde potknięcie może przypłacićżyciem. (…)

Fabuła ma wiele momentów chwytającychza serce i sprawiających, że zapominamy, że gramy tylko w zwykłą grę. Przytoczętu parę przykładów. Gdy osiłkowaty  szef Weia w obliczu potencjalnejśmierci zaczyna przede wszystkim martwić się o dobro rodziny, przełożonych iukochanej, trudno nie dostrzec w nim człowieka. Albo kiedy widzimy, jak nasz najlepszy przyjaciel z dzieciństwamarnuje sobie życie jako jeden z Sun On Yee, nie sposób patrzeć na tospokojnie. Gdy wcześniej nieufny wobec protagonisty, bojący się o dobro swojegoprzełożonego Conroy przeprasza Shena za wszystkie niesnaski i zaczyna traktowaćjak rodzonego brata, ciężko nie ujrzeć w nim kogoś więcej niż tylko maszyny dozabijania.

Spośród wielu gier tego typu, postacie w Sleeping Dogs niesą „kartonowe” – w każdej z nich dostrzegamy człowieka, każdy ma odmienny charakter. Nikt nie jest tucałkowicie biały ani czarny, a są to jedynie odcienie szarości.

MOJE MAŁE KUNGFU 

Prawdziwą wisienką na torciejest bowiem system walki. Ponieważ rzecz dzieje się w Hongkongu, każdy jedengangster, oczywiście, jest co najmniej zaznajomiony ze starą chińską sztukąwalki. Mistrzem, jeśli mu na to pozwolić, jest oczywiście nasz Wei. Walki wręcz odbywają się więc przy użyciu lekkich i silnychkombinacji ciosów, uwzględniających uderzenia wszystkimi kończynami, włącznie zkolanami i łokciami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by obalić przeciwnika zbiegu czy po chwycie, a raz chwyconego solidnie obić lub pchnąć na pozostałychoprychów.

Nie bez znaczenia jest teżmożliwość wykorzystania w walce elementów otoczenia. Wrzucenie do śmietnika czyzamknięcie w budce telefonicznej brzmi mało widowiskowo? Co powiecie nawrzucenie do hutniczego pieca albo przytulenie piły do drewna? Walka jestbrutalna, widowiskowa, a co najważniejsze – sprawia masę frajdy. Oparta nasystemie przedstawionym w „Batman: Arkham Asylum”, pozwala na stosowaniekilkunastu unikatowych kombinacji ciosów, każdej z własną animacją i efektem.Gwarantuję Wam, że można stoczyć walkę z kilkunastoma oprychami i każdego znich pokonać przy użyciu innej kombinacji uderzeń, rzutów, broni białej czyelementów otoczenia. (…)

OCENA OGÓLNA

Liczby mówią same za siebie. Mimo iż ukończeniegłównej linii fabularnej zajmuje ok. 20 godzin, to ja w wirtualnym Hong Konguspędziłem aż 87 h. Gdybym miał ocenić grę w skali od 1 – 10, to z całąpewnością otrzymałaby ona 10.

CZEGO NAUCZYŁEM SIĘ Z TEJ GRY?

Może nie ukazała mi ona jakichś szczególnych edukacyjnych wartości, ale zpewnością pokazała to, że nie każdy, kogo uważać mogę za wroga, nie stanie misię przyjacielem, albo, że osoba mi najbardziej zaufana w najmniej spodziewanymmomencie nie wbije mi noża w plecy….


Hubert Suda

Gimnazjum Publiczne im A. Fiedlera w Dębnie
gazetka "Gimnazjak"
„FIFA 16”

Recenzja gry Fifa to jednaz najpopularniejszych  gier na świecie.Coroczne jej odsłony przynoszą kanadyjskiemu studiu EA Sports miliony dolarówzysku- i to, mimo że pierwsza odsłona tej gry ma już ponad 20 lat. W tejrecenzji chciałbym wziąć pod lupę najnowszy twór tego giganta, czyli FIFĘ 16.Ale od czego by tu zacząć?

Obrona

Jak co roku EA postanowiło cośzmienić w rozgrywce. W FIFIE 16 dostaliśmy usprawnienia gry w obronie.Defensorzy mieli być zwinniejsi, szybcy, lepiej ustawiać się w obronie  i łatwiej odbierać piłkę. I jak co rokuwyszło jak wyszło. Na pewno łatwiej jest zrobić skuteczny wślizg, ale poza tymwszystko po staremu. Jednakże do  grynaszych obrońców nie można się przyczepić w przeciwieństwie do  bramkarzy, którzy mimo, że bronią znacznielepiej niż w FIFE 16 to potrafią nas zawieść. Często spotykane są przypadki,gdy  wpuszczają„szmatę” lub gdy wychodządaleko i wybijają piłkę wprost pod nogi rywala, który strzela gola do pustejbramki. W końcu nie wszyscy są urodzonymi Neureami…

Środek pola

Na tym sektorze boiska zaszłynajwiększe zmiany. EA tym razem dotrzymało słowa i pomocnicy sąinteligentniejsi, zwinniejsi i potrafią przecinać podania. Jednak ma to i złestrony, które stały się wizytówką najnowszej FIFY, czyli niecelne podania. Napewno niemałą trudność sprawia „klepka” z kolegą w środkowej strefie boiska.Ale coś za coś…

FEEL THE GAME

Tegorocznym hasłem promującymtwór EA było zdanie „Poczuj grę”, wypowiadane przez samego Pele promującegoFIFĘ. W tej odsłonie Elektronicy dodali lobby meczowe, czyli statystkidotyczące danego klubu lub ciekawe zestawienia zawodników, np. pierwszy występw zespole czy porównanie największych gwiazd obu  ekip pokazywane tuż przed rozpoczęciem meczu.Oprócz tego podczas spotkania można usłyszeć charakterystyczne przyśpiewki kibiców danego klubu. W tym roku dolicencjonowanych lig dołączyła Bundesliga. EA zaktualizowało twarze piłkarzy,dodało nowe stadiony i realną oprawę graficzną, którą możemy oglądać podczasprawdziwych meczów w niemieckiej ekstraklasie. Dostaliśmy również  szereg nowych „cieszynek”. Najnowszą innowacjąw tej kwestii jest to, że możemy cieszyć się z rezerwowymi lub trenerem(!), anawet podbiec do operatora kamery i radować się z bramki tuż przed nim.

Akcja z kuchni na boisko, czyliWE’RE IN THE GAME

Nowością wprowadzoną  w najnowszej odsłonie FIFY są kobiecereprezentacje narodowe. Mamy do dyspozycji 12 zespołów, którymi możemy graćturniej lub mecz towarzyski-online lub offline. Umiejętności piłkarek zostałyodpowiednio przeskalowane i na pewno da się spostrzec różnicę pomiędzy  przedstawicielkami płci żeńskiej a męskiej.Kobiety grają oczywiście mniej fizycznie, siłowo. A tak właśnie odpowiedziałaAlex Morgan ( żeńska odpowiedniczka Messiego i Ronaldo)  na pytanie co dla niejznaczy obecność kobiet w FIFIE: „Uwzględnienie nas w grze FIFA 16to dla wszystkich piłkarek i całej naszej drużyny ogromny zaszczyt. Zawsze sięzastanawiałam, jakby to było: zobaczyć nasz zespół w grze piłkarskiej. Bardzosię cieszę, że tak się właśnie stanie.”  Oczywiście nie da się graćmieszanego meczu, czyli kobiety vs mężczyźni( a szkoda…).

„Rewolucyjne” zmiany w trybiekariery

Właśnie tak nazwało je EA. Powielu latach elektronicy nareszcie postanowili dodać coś nowego w trybiekariery. Na początku swojej przygody jako trener nowego klubu możemy zagrać turniejprzedsezonowy, aby zarobić dodatkowe pieniądze na transfery. Ponadto dodanofunkcję trenowania zawodników i rozwijania ich umiejętności. Ta funkcja działatakże, gdy rozpoczynamy przygodę własną wirtualną gwiazdą. I tak z młodegoDrągowskiego z oceną ogólną 71 można w jeden sezon zrobić światowej klasybramkarza z oceną np. 86, czyli taką jaką ma Petr Cech. Realizm?

Projekt

Tak właśnie nazywa się nowy trybw Ultimate Team, który w języku angielskim brzmi Draft. Tutaj EA trafiło wdziesiątkę.  Na Youtube można znaleźćwiele filmów, które pokazują go na sto tysięcy różnych sposobów . Ale wszystkopo kolei. Po zapłaceniu wpisowego mamy do wyboru 5 formacji, których nie możemypotem zmieniać. Następnie musimy wskazać swojego kapitana, a potem kolejnych pięciulosowych złotych lub srebrnych piłkarzy, którzy będą grać  w naszym zespole. Oczywiście wybranychwcześniej zawodników nie da się  jużpotem zmienić. Ale za to wszyscy tak naprawdę kochają draft? Pewnie za tąnieprzewidywalność, którą cechuje się ten tryb. Raz możemy trafić Messiego, araz Artura Boruca… To akurat jeden z niewielu pozytywnych aspektów nowej FIFY.

Nowy duet komentatorski

Po 10 latach z duetukomentatorskiego w Fifie został wyrzucony Włodzimierz Szaranowicz, któregozastąpiono Jackiem Laskowskim. I tak wraz z Dariuszem Szpakowskim spędził kilkamiesięcy w studiu nagrywając setki nowych linijek reakcji na rzeczy dziejącesię na boisku oraz tysiące nowych nazwisk zawodników.  W rzeczywistości Laskowskiego można usłyszećtylko podczas grania trybu kariery, a resztę roboty odwala „stary” Szpakowski. Nadalzdarzają się także takie momenty, w których nie uświadczymy żadnego głosu  tego duetu. A miało być tak dobrze…

Ocena

FIFA to gra mająca na celu dążyćdo jak największego realizmu, a więc nigdy nie będzie idealna. Dlaczego? Bogdybyście dostali do ręku perfekcyjnie dopracowaną grę to w ciągu najbliższychlat nie sięgnęlibyście po nowy twór tego studia. Proste. Twór EA ma wiele wad,najbardziej w rozgrywce przeszkadzają niecelne podania, ale mimo to gra jestznośna i można się z jej pomocą dobrze bawić. W trybie Ultimate Team najbardziejpolecam Draft, a kariera nareszcie dostała jakieś nowe funkcje. Czy naprawdę jest tak pięknie? Nie, aleFIFA to FIFA…

Ocena: 7/10

Jakub Wlazło
Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie 
gazetka „Z Budy”„Asasyn’sCreed IV Black Flag“

Gra „ Asasyn’s Creed IV Black Flag “została zaprezentowana29 października 2013r. przez studio Ubisoft. Jest to szósta część gierprzygodowych z serii Asasyn’s Creed. Akcja gry ma miejsce w XVIII wieku na Karaibach, a głównym bohateremjest Edward Kenwey – pirat, który chce zdobyć mnóstwo pieniędzy i sławę namorzu. Główna postać posiada własny statek piracki zwany „Kawką”. W raz zrozwojem fabuły Edward  poznaje wieluludzi, którzy w pewnym stopniu uświadamiają naszemu bohaterowi, że pieniądze isława to nie wszystko, co liczy się w życiu. Gra stosuje tryb skradania się,mamy również możliwość swobodnego poruszania się po mapie i wykonywania misjipobocznych. Do plusów gry można zaliczyć ciekawie skonstruowaną i obszernąfabułę, walkę statków na morzu, czy sporą ilość wysp do wyboru. Minusy to drobne niedoróbki, takie jak Bugi i niedo końca dopracowana mechanika walki.

Ogólnie jest to gra warta polecenia, w szczególności dlafanów gier przygodowych

Mateusz Balbuza kl. 2d 
Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie
‘’Watch Dogs’’

Gra WatchDogs została zaprezentowana 27 maja 2014 roku przez studio Ubisoft. Jest to kolejna część przygodowych gier akcji z otwartymświatem stworzona przez studio Ubisoft. Wcześniej zaprezentowane zostały gry zcyklu Asasyn’s  Creed. Fabuła opowiada o mężczyźnie imieniem Aiden Pearce, który jest hakeremżyjącym wraz z rodziną w Chicago. Pewnego razu włamuje się on  do sieci CToS (Central Operating System), która kontroluje całe miasto Chicago i jego wszystkichmieszkańców. Aiden płaci tym włamaniem śmiercią swojej siostrzenicy LenyPearce. Nasz główny bohater za wszelką cenę chce się dowiedzieć, kto jestodpowiedzialny za jej śmierć. Gracz ma możliwość zakłócać  pracę urządzeń elektrycznych oraz możepodsłuchiwać rozmowy innych osób. Gra w pewnym stopniu należy do skradanki. W paru misjachjest właśnie taka  potrzeba skradaniasię. Do plusów gry mogę zaliczyć ciekawą fabułę, ładna grafikę, czy sam wyglądmiasta.

Na minusy składa się spora ilość glitchy czy niskie IQ przeciwników. Grę możemy zakupić naPS3, PS4. Xbox 360, Xbox One czy na PC.

Moim zdaniem warto jąkupić.

Mateusz Balbuza kl. 2d 
Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie„Resident Evil 4”

Gra Resident Evil została zaprezentowana w 2005 roku przezstudio Capcom ,a wydana przez Ubisoft . Jest to czwarta część gry z seriiResident Evil . Gra różni się nieco od swoich poprzedniczek. Najważniejsząróżnicą jest to , że w  RE4 nie walczymyz zombie jak to było w poprzednich częściach , tylko  z ludźmi zarażonymi pasożytem Las Plagas .Głównym bohaterem gry jest tajny agent Leon S. Kennedy znany z drugiej części .Jego zadaniem jest wydostanie porwanej przez pewną sektę córki prezydenta USA –Ashley Graham z pewnej wioski w Hiszpanii. Misja jest utrudniona, ponieważwyrusza sam i tylko komunikuje się z Hannigan. Na swojej drodze spotyka takieosoby jak : policjanta Luisa , znaną z poprzednich części serii RE Adę , byłegoprzyjaciela Krausera, czy przywódcę sekty Osmunda Saddlera. Ludzie zarażenipasożytem Las Plagas w przeciwieństwie do zombie komunikują się i potrafią używaćbroni. Jeśli chodzi o grafikę , gra spisuje się bardzo dobrze jak na rok2005.Do plusów gry mogę też dodać jej „ klimat”. Jest on tak  tajemniczy i straszny,że nie wiemy, co zachwilę się wydarzy. Co do minusów, po dłuższej rozgrywce dochodzi do tzw. lagów, ale poza tym gra całkiem dobrze się spisuje. Jest  ona dostępna na takie platformy jak : PC, PS2,Wii czy GameCube. Według mnie  to jedna zlepszych gier typu survival – horror.

Polecam ją wszystkim zagorzałym graczom.

Mateusz Balbuza kl. 2d
Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema wSzczecinie
„Lego Marvel Avengers”

Lego to znana marka produkująca klocki. Istnieje od 1932 i cieszy się dużą popularnością wśród dzieci. Nowa gra lego pod tytułem „Lego Marvel Avengers” trafiła do sklepów w grudniu.

Opowiada historię szóstki bohaterów znanych z komiksów, którzy połączyli siły, by razem zwalczać zło, które zagraża ziemi. Są też misje dodatkowe, które pochodzą z trzech filmów: „Thor: Mroczny świat”, „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz” i „Iron Man 3”. w Thorze wcielamy się w postać znanego nordyckiego boga i jego kompanów, których zadaniem jest pokonać złego Malekita. W Kapitanie Ameryce stajemy się bohaterem, który w czasie drugiej wojny światowej walczył z nazistami, a teraz ma innego wroga – zimowego żołnierza, dawnego przyjaciela kapitana. W misji z Iron Manem musimy pokonać złego Manadryna, który budzi postrach w sercach mieszkańców ziemi.

W grze zmieniono ilość postaci ze 100 do 196. Dodano też wiele różnych miejsc, które możemy zobaczyć w filmach np. dom Iron Mana, wieża Avengers oraz wiele innych. Gra pozwala nam zagrać znanymi bohaterami. Dodatkowo Lego dodaje do gry ekskluzywną figurkę, którą możemy grać, jeśli przejdzie się misję.

Moim zdaniem gra jest bardzo ciekawa i cieszę się, że kupiłem ją sobie. Grę polecam osobom w różnym wieku, które umieją znaleźć wskazówki, dzięki którym przejdą kolejne misje.

Maciej Mika, klasa 6
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie
gazetka „Express Społeczniaka”
„MINECRAFT”

ChciałbymWam przedstawić bardzo interesującą i kreatywną grę komputerową o nazwie„Minecraft”. „Minecraft” jest niezależną grą komputerową z otwartym światem.Tworzona w języku Java, najpierw przez Markusa Perssona, a później przez firmę,którą założył – Mojang AB. Inspiracją do stworzenia przez Markusa tejwspaniałej gry były: Infiniminier, Dwarf Fortress i Dungeon Keeper. Od 1grudnia 2011 roku głównym projektantem gry jest Jens Bergensten.

Pierwsząwersję gry wydano 17 maja 2009 roku. Natomiast oficjalna data premiery to 18listopada 2011 roku. Gra istnieje na platformach: Xbox 360, PC, PlayStation 3,PlayStation Vita, PlayStation 4. Gra„Minecraft” przypomina troszeczkę cyfrową wersję oryginalnych klocków LEGO.Uważam, że w dzisiejszych czasach większość młodych ludzi miała już styczność ztą fantastyczną grą. Gra polega przede wszystkim na kreatywności i budowaniu.Ludzie spotykają się na serwerach i budują całe społeczności, światy, różnekonstrukcje, budowle, miasta i krainy z sześciennych bloków w otwartymtrójwymiarowym świecie. Te wszystkie budowle, światy i konstrukcje są w pewnymsensie ich własnymi dziełami sztuki, „nowoczesnymi rzeźbami pixel artu”. Graczjest również architektem. Tworzy wnętrza swoich domów, bloków, ogrodów iinnych. Powstają tu niesamowite krajobrazy, podziemia i korytarze. Możemyhodować różne zwierzęta, opiekujemy się nimi, dbamy o nie i karmimy.

Gra może być zarównojedno -, jak i wieloosobowa. Wersja płatna zawiera pięć trybów gry: 1. Creative– skupia się wyłącznie na budowaniu; 2. Survival – tu gracz samodzielniezdobywa materiały, wytwarza narzędzia, broń i inne przedmioty, walczy zpotworami, handluje z mieszkańcami wiosek; 3. Hardcore – tutaj stopieńtrudności ustawiony jest na najwyższym poziomie; 4. Adventure – tu gracz maograniczoną możliwość niszczenia i ustawiania bloków, ale może używać dźwigni,przycisków i innych urządzeń; 5. Spectator – to jest natomiast trybprzeznaczony do obserwacji świata gry.

Gra zyskała już ogromnerzesze fanów i przyniosła twórcy duże dochody. Zdobyła również wiele nagród.Polecam grę wszystkim dzieciakom, którzy chcą coś tworzyć, budować, rozwijaćswoją wyobraźnię i po prostu kochają kreatywność oraz lubią bawić się klockami.„To, co sprawia, że Minecraft jest wyjątkowy, to jego konstrukcja, zbiórleżących u samych podstaw założeń.”

Moim zdaniem gra jestbardzo ciekawa i warto w nią zagrać. Każdy może spróbować swoich sił wkreowaniu świata. Lubię tworzyć, budować i poznawać nowe możliwości„Minecrafta”. Gra pozwala nam na chwilę relaksu i daje możliwość stworzeniaczegoś własnego. POLECAM!!!


SzymonBlomberg, kl.IV A
SPnr 10 w Jeleniej Górze
redakcja„Żaczek”„BoomBeach"

Jedną zpopularniejszych gier jest słynna Boom Beach, wyprodukowana przez studioSupercell. Nie jest to zwykła gra strategiczna. Wcielamy się w niej w postaćdowódcy pewnych sił zbrojnych, a naszym zadaniem jest rozwijanie swojej wioskioraz zdobywanie medali za podboje wiosek przeciwnika. Możemy grać w nią równieżw grupie sojuszników, czyli z innymi użytkownikami. Tworzymy wówczas klany,przydzielając sojusznikom różne stopnie i funkcje. Dzięki klanom możemystartować w operacjach, w których najbardziej liczy się współpraca.

Nie możemyrównież zapominać o naszej wiosce, którą powinniśmy ciągle ulepszać. Możemy torobić przy pomocy, zdobytych w podbojach, surowców. Złoto zaś służy nam dopodnoszenia poziomu naszej armii. W grze ważnie jest bowiem nie tylkozdobywanie wysp przeciwnika, ale również dbanie o naszą wioskę. Uważam to zagłówny atut gry.

Niestety, abydogonić najlepszych graczy trzeba wyłożyć rzeczywiste pieniądze. Na nic więczdadzą się nasze nawet największe umiejętności i najlepsze sojusze, jeśli niewydamy na grę trochę pieniędzy.


Antoni Dzida, 
kl. 4 b
SzkołaPodstawowa nr 10 w Jeleniej Górze
Redakcja: „Żaczek”„The Sims”

Kto z nasnie słyszał o grze komputerowej „The Sims”? Jest to typ symulatora życia, któryzmienia się z każdym rokiem i kolejną aktualizacją. Polega on na pokazaniugraczom życia codziennego, ale także daje dużo frajdy.

W czasierozgrywki można stwarzać i grać tak zwanymi „Simami”. Otóż są to wirtualnepostacie, które pełnią rolę człowieka. Można stworzyć kobietę lub mężczyznę zfikuśnymi ubraniami i na każdą okazję. To naprawdę ciekawe. Rozgrywka toczy sięwedług upodobań gracza, co znaczy, że może stworzyć własną rodzinę i budowaćbudynki, jakie tylko się chce.

Plusem jest,że gra rozwijała się z roku na rok i systematycznie miała coraz lepszą grafikęoraz nowe możliwości, które można było zastosować. Pojawiło się też wieledodatków, które urozmaicały rozgrywkę. Moim zdaniem jednym z najlepszych byłdodatek „Zwierzaki”, ponieważ można w nim było stworzyć wymarzonego pupila: psa,kota, a nawet konia o wszystkich rasach i maściach.

Cała grajest ciekawa i pomysłowa, jednak kontroluje ją Origin, który stwarza problemyutrudniające jej uruchomienie. Występują także problemy z aktualizacją. Grępolecam osobom cierpliwym i spokojnym ze względu na niedociągnięcia, ale takżepomysłowym, które mają chęć do stworzenia własnej wirtualnej historii.

JagodaSołtysiak, kl. 6
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie
gazetka „Express Społeczniaka”
„Wiedźmin 3:Dziki Gon”

Grą, w którąostatnio grałem, jest „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, czyli najlepsza polska grawyprodukowana przez polskie studio gier wideo CD Projekt Red. Wcielamy się tu wwiedźmina Geralta, którego zadaniem jest pokonywanie potworów, pomaganieludziom w kłopotach lub pomoc starym przyjaciołom.

W czasiefabuły głównej musimy pokonać największego wroga Geralta – Dzikiego Gona, którystara się pokrzyżować jego plany. Podczas rozgrywki można napotkać na wieleniesamowitych i długich misji pobocznych, czyli takich, które prawie zawsze niesą związane z fabułą główną. Podróże są tam równie ekscytujące, co sama fabuła,a odbywają się one na koniu głównego bohatera – Płotce. Jednymi z większych miejscdo odwiedzenia są miasta: Nowigrad i Oxenfurt.

Niestety, wgrze można znaleźć wiele błędów i bugów, które psują rozrywkę. Wymaganiasprzętowe gry są bardzo zawyżone. Do grywyszedł także dodatek „Serce z Kamienia”, w którym musimy pomóc pewnej osobie,która pomogła nam na początku gry. Moja ocena końcowa gry jest bardzo dobra.


MaciekCzuper, kl. 5
SpołecznaSzkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie
gazetka „Express Społeczniaka”