DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA

Dynastia Miziołków, Joanna Olech

Ta zabawna książka jest ''łatwopoczytalna”. Niedawno jąprzeczytałam jako lekturę szkolną. W tej powieści występują: Miziołki, koledzyMizioła i głupie „ciotki”. Mamiszon najpierw poślubił Grzesia, głowę rodziny,który po roku został Papiszonem, ponieważ urodził się Mizołek. To przezwiskoprzylgnęło do niego, gdy wyklepał przed rodziną wyliczankę: ,,Fiołek, Miziołek,róża, bez, konwalia, balia, wściekły pies''. Teraz nikt nie nazywa go inaczej.Dwie młodsze siostry- okropieństwo. Pierwsza- Kaszydło. Lat cztery i trochę.Straszna skarżypyta. Druga- Mały Potwór. Samiczka gatunku ''homo sapiens''.Trojga imion: Anna Klementyna Natalia.

Miziołek przeżywa dużo dziwnych przygód. Są to m.in.wariacki wyjazd na wakacje, piknik u babci, czy spotkanie z panią Mordką.Miziołek dostaje również szczura Ogryzka, którego razem z Papiszonem trzymają włazience z powody bojaźliwości mamy.

Ta książka jest tak wspaniała, że nie ma wad. Jest towłaściwie pamiętnik. Dlatego, jak już pisałam, jest „łatwopoczytalna”. Wedługmnie jest bardzo zabawna. Ma duże litery. Polecam ją osobom z poczuciem humoru.A jeśli chcecie dowiedzieć się większych i bardziej szczegółowo opisanychhistorii, przeczytajcie tę wspaniałą książkę sami.

Anna Spalińska
Gazetka „Express Społeczniaka”
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie
Moony Witcher „Dziewczynka z Szóstego Księżyca” Tom 1.

Książka opowiada o wielu przygodach młodej alchemiczki oimieniu Nina. Dziewczynka ma dziesięć lat i posiada truskawkowe znamię w kształciegwiazdy. Kiedy zagraża jej niebezpieczeństwo, ta gwiazda czernieje. Pewnegodnia właśnie tak się staje...

Wybiła godzina 22.00 w nocy 2 czerwca. Nina jak zwyklesię obudziła zrzucając przy tym swojego kota Platona i pobiegła do łazienki,ponieważ zauważyła, ze jej znamię zrobiło się czarne i zajmuje już prawie całąrękę. Udała się do swojej kochanej cioci Carmen, a ona owinęła jej rękębandażem namoczonym w wodzie różanej.

Następnego dnia przyszedł list do Niny, a ona zprzejęciem go odczytała. Nadawcą był dziadek Misza, który też był alchemikiem.W liście napisał, że potrzebuje Niny w Wenecji, zatem do listu dołączył bilet.Dziewczynka poprosiła ciocię Carmen, żeby nic nie mówiła drugiej ciotceAndorze, za którą nie przepadała. Co wydarzy się dalej?

Książka nie ma wad, ale same zalety. Jest bardzo ładniewydana, zawiera ładnie wykonane obrazki. Polecam ją osobom, które lubią książkize szczyptą strachu i niepokoju. Jeśli chcecie poznać wszystkie przygody Niny,to koniecznie przeczytajcie wszystkie tomy tej serii.

Amelia Spieć
Gazetka „Express Społeczniaka”
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie„Trzy metry nad niebem”, Federico Moccia

SzesnastoletniaBabi - to ułożona dziewczyna, wzorowa uczennica z dobrej rodziny. Pewnego dniaspotyka na swojej życiowej drodze Stepa, chuligana dla którego ćwiczenia nasiłowni, bijatyki i burdy uliczne to codzienność. Mimo krańcowo różnychcharakterów i sprzeciwu apodyktycznej matki Babi, zakochują się w sobie bezpamięci. Pod wpływem tej miłości, która oczywiście nie ma szans na przetrwanie,zmieniają się oboje. Babi otwiera się na świat, dojrzewa, a Step staje siębardziej refleksyjny, łagodniejszy. Babi jest jedyną osobą, której Steppowierza swój mroczny sekret, który tłumaczy jego agresywne i destrukcyjnezachowania.

FedericoMoccia jest niezwykłym pisarzem. W tej książce odmalował romantyczną historię,która wciąga i zaskakuje wieloma rzeczami. Dowiadujemy się z niej także, jaknasze życie potrafi się zmienić pod wpływem innych ludzi. Bohaterowie w tejksiążce są najważniejsi, pokazani są jako dwa różne charaktery, lecz taknaprawdę są do siebie bardzo podobni.  W książce autor skupił sięmocno, na opisywaniu uczuć bohaterów. Fabuła jest niezmiernie zaplątana. Przezdłuższy czas nie wiemy czy bohaterowie mają zamiar być ze sobą, czy odejść odsiebie. Koniec okazuje się bez happy-endu, lecz nie dla każdego koniec okażesię smutny. Jest ona również bardzo wciągająca, co powoduje, że chcemy od razują przeczytać.

Autorpotrafi przestawić nam w poetycki sposób związek między Stepem a Babi, leczrównież opisać brutalne walki, w których uczestniczył chłopak. film powstał w2010 na podstawie książki o tym samym tytule.

Książkępolecam szczególnie nastolatkom.

Julia Kosowicz, kl. 2a
Redakcja: PULS ''Trójki''
Gimnazjum nr 3 im. JózefaChełmońskiego w Zielonej Górze„Amore 14”,Federico Moccia

 Bohaterka Amore 14 ma czternaście lat. Podobniejak jej koledzy i koleżanki, o których opowiada ta książka. Carolina  ma prawie czternaście lat. To magiczny okresw życiu każdej nastolatki. Są przyjaciółkami i dzielą się swoimi sekretami. Sąpierwsze skradzione pocałunki w cieniu klatki schodowej. Jest szkoła, żarty podadresem nauczycieli i przygotowania do egzaminów. Jest najcudowniejsza  babcia i pomocny superbrat. Są marzenia do spełnieniai takich, których spełnić się nigdy nie da. A miłość? Też jest – ta pierwsza,platoniczna, najbardziej wymarzona. Dla Caro tą miłością jest  Massimilian, nastolatek przypadkowo spotkanyw jednej z rzymskich księgarni. Czarne balerinki z kokardką, koncert zespołuFinley, kolorowy Smart… Wszystko zaczyna być nieważne. Caro zakochuje się wMassim. Tymczasem Massi zapada się pod ziemię, a Carolina nawet nie wie, jaksię z nim skontaktować. Za wszelką cenę stara się odnaleźć chłopaka. Jednakwygląda na to, że wszystko sprzysięgło się przeciwko niej – jej rodzice ciąglesię kłócą, nauczyciele ją gnębią, a ukochany brat postanawia wyprowadzić się zdomu.

Już dawno nie czytałam tak świeżej, zabawnej, a przytym błyskotliwej i świetnie napisanej książki młodzieżowej. Amore 14 to powieśćlekka i bardzo wzruszająca. Federico Moccia znakomicie oddaje nastroje icharaktery nastolatków. Jego książka to podróż przez uczucia, entuzjazm, zjakim spotyka się pierwszą miłość, ból niespodziewanego rozczarowania, tegopierwszego, przy którym zapiera nam dech,  to strata bliskiej osoby. Amore14 to książka o wszystkich młodzieńczych emocjach, które się czuje w tymburzliwym okresie. Obserwowany przez czytelników rok z życia dziewczyny jestdla niej przełomowy. To właśnie teraz Caro doświadcza prawiel wszystkiego poraz pierwszy. Carolina dorasta, dojrzewa. Choć jeszcze stoi w rozkroku pomiędzydzieciństwem a dorosłością, coraz częściej zaczyna bardziej myśleć  o swoim życiu. Staje sięmłodą kobietą coraz bardziej świadomą swojej osoby i świata, jaki jest wokółniej. Amore 14 jest bowiem powieścią o miłości. O bezgranicznej i pięknejmiłości matki do dzieci, o pięknym uczuciu dwojga starszych ludzi, o pierwszejmiłości – naiwnej, z początku nieszczęśliwej; o miłości do brata, doprzyjaciółek. Pisarz na kartach swojej książki staje się czternastolatkiem i zto z tej perspektywy opisuje bliskie osoby dla Caroliny.

Książkę polecam każdemu!

Julia Kosowicz, kl. 2a
Redakcja: PULS ''Trójki''
Gimnazjum nr 3 im. JózefaChełmońskiego w Zielonej Górze
„Dzielny Ołowiany Żołnierzyk”, Hans Christian Andersen

Baśń ta opowiada o ołowianym żołnierzyku,który był jednym z 25 żołnierzyków darowanych pewnemu chłopcu w prezencie.Wszystkie były ubrane tak samo, miały czerwono niebieskie mundury, nasz bohaterróżni się jednak od pozostałych, jest wybrakowany, nie ma nogi. Mimo to podczas„bitew” nie odstawał od reszty kompanów.

W pokoju chłopca znajdowało się wielezabawek, jednak uwagę żołnierzyka przykuła piękna porcelanowa tancerkamieszkająca w papierowym pałacu. Spodobała mu się pewnie, dlatego iż byłacałkiem podobna do niego. Żołnierzyk myślał, iż ona tez ma tylko jedną nogę. Nocą zabawki ożywały, bawiły się, a onwpatrywał się w swoją ukochaną, z biegiem czasu zaczęli ze sobą rozmawiać inarodziło się między nimi uczucie.

Pewnego razu żołnierzyka położono naparapecie, z którego spadł. Dostał się w ręce pewnych chłopców, którzy zrobilimu łódkę z papieru i puścili z biegiem rynsztoka, Tak zaczęła się jego podróż wnieznane, podczas której myślał o swojej ukochanej. Dzięki splotom wieluwydarzeń żołnierzyk powrócił do swojego właściciela i ponownie zobaczył pięknątancerkę. Nie jest to jednak koniec tej historii.

Baśń ta opowiada o miłości, poświęceniu iwytrwałości w dążeniu do celu. Jest to baśń ponad czasowa zarówno dladzieci jak i dorosłych. Moim zdaniem każdy powinien znać historię DzielnegoOłowianego Żołnierzyka.

Adrian Cichy kl. 4a
SP nr 10 Jelenia Góra
Redakcja„Żaczek”"DZIENNIK CWANIACZKA UBAW PO PACHY", Jeff Kinney

„Dziennik Cwaniaczka Ubaw Po Pachy” Jeffa Kinney’a  to czwarta część przygód  Grega Heffley’a, jego rodziny i przyjaciół. Tymrazem przeżywają oni wspaniałe wakacje, ale Gregorowi się to nie podoba. Woli  siedzieć w domu i grać w gry video.  Autor przedstawia wiele humorystycznychwydarzeń,  np. protest  emerytów z powodu próby rezygnacji zbezsensowego komiksu „Pieszczotek” w lokalnej gazety. Wspomina także  o urodzinach głównego bohatera, który dostał dużokartek, w których były pieniądze, lecz jego mama skonfiskowała je, aby spłacićdług. Od rodziców dostał  telefon„Biedronkę” z tylko dwoma przyciskami. Bardzo ważnym aspektem opowieści o Gregusą prześmieszne komiksowe ilustracje stworzone przez autora.

Jeśli chcecie miło spędzić czas i poznać przygodyjedenastolatka, koniecznie przeczytajcie tę książkę. Polecam, szczególnie wciepłe, letnie wieczory lub podczas relaksu na plaży.

Aleksandra Weryk, kl. 6
Zespół Szkół nr 2 w Pile
Gazetka „Niecodziennik Szkolny”''Zimowy wilk", Holly Webb

Polecam wszystkim książkę pt.'' Zimowy wilk".Autorką tej książki jest Holly Webb, znana pisarka książek dla dzieci, któraopisuje głównie przygody zwierząt. Główną bohaterką jest Ameliadziesięcioletnia dziewczynka. Pewnego dnia Amelia zwiedza stary dom, w którymwraz z rodziną spędza Święta Bożego Narodzenia i podczas jednej z wyprawznajduje na strychu stary pamiętnik. Gdy zaczyna czytać dowiaduje się, żepamiętnik należał do chłopca, który znalazł samotnego, małego wilczka o imieniuSzron i postanowił się nim zaopiekować. Chłopiec nazywał się Noah Allan. Głównabohaterka tak się zaczytała, że nawet nie spostrzegła się jak usnęła przyczytaniu.  Po przebudzeniu spostrzega, żeznalazła się  w mroźnej, odległej, zimowejkrainie, zupełnie takiej samej jak ta z pamiętnika. Dziewczynka przeżywamnóstwo przygód.

Moim zdaniemto bardzo ciekawa, wzruszająca książka. Uwielbiam zwierzęta i chciałabym, żebynie działa im się żadna krzywda. Zachęcam wszystkich do przeczytania tejksiążki wszystkich miłośników zwierząt i nie tylko.

Oliwia Lewoń klasa 4a
SP nr 10 w Jeleniej Górze
Redakcja „Żaczek”''Biedna mała Luna", Holly Webb

Bardzochciałabym wszystkim polecić do przeczytania książkę pt. ''Biedna mała Luna''.Mnie osobiście do przeczytania tej książki zachęciło to, że bardzo lubięzwierzęta oraz spodobał mi się piesek na jej okładce. Autorką tej książki jest Holly Webb, brytyjska pisarka, która napisałaponad sto książek dla dzieci. W swoich opowiadaniach opisuje głównie przygodyzwierząt. 

Główną bohaterką książki jest mała suczka rasy beagle oimieniu Luna. Luna jest bardzo słaba nie wiadomo czy przeżyje. Laura todziewczynka, która ma bardzo dobre serce, opiekuje się suczką i robi wszystkoco może, żeby ją uratować. Karmi ją mlekiem z butelki, pilnuje jej w nocy i wdzień, czule ją głaszcze. Kiedy już udało się odratować Lunę z najgorszego, too mało jej nie traci. Laura podejmuje wiele działań aby jej ukochana suczkazostała przy niej.

Moimzdaniem książka jest bardzo wzruszająca i pełna różnych ciekawych przygód. Uczyjak kochać i opiekować się pieskiem od samych narodzin.

Oliwia Lewoń klasa 4a
SP nr 10 w Jeleniej Górze
Redakcja „Żaczek”
,,Bellai Sebastian”, Cécile Aubry

Wspaniała, pełna przygód i zwrotów akcjiksiążka, opowiadająca o sierocie, Sebastianie. Czas II wojny światowej. Niemcy okupują Francję.Ośmioletni chłopak mieszka z dziadkiem Cezarem i Angeliką, pełnoletnią jużsierotą, którą Cezar kiedyś przygarnął i jest dla Sebastiana jak siostra. 

Sebastian wierzy w opowieści dziadka o tym, że za górami jest Ameryka i tammieszka jego mama. Rodzina żyje w wiosce, w pobliżu Alp, w których od niedawna grasuje, jak uważają górale,dzika bestia pożerające owce. Zainteresowany tym chłopiec spotyka dzikiezwierzę, które, jak się okazuje, jest psem, rasy owczarek górski. Wedługpasterzy zwierzę było psem jednego z górali. Bite przez swojego pana  biedne zwierzę pewnego dnia ucieka. Po tymwydarzeniu Sebastian próbuję odnaleźć i oswoić psa. Udaje mu się. Sebastian niemówi o zwierzęciu nikomu, w obawie że uprzedzeni do niego ludzie mogą zrobić mukrzywdę. W tym czasie Angelika rozmawia z dziadkiem Sebastiana, Cezarem.Próbuje przekonać mężczyznę aby przestał nadużywać alkoholu, powiedział wnukowiskąd się u niego wziął, gdyż Sebastian I Angelika nie są prawdziwymi wnukamigórala oraz by pozwolił chłopcu chodzić do szkoły. Cezar nie zgadza się.Następnego dnia do piekarni dziewczyny przychodzi niemiecki żołnierz, PeterBraun, który rozkazuje Angelice piec dla jego armii chleb, w zamian za bony najedzenie. Kobieta niechętnie się zgadza. Nie zauważa że porucznik jest w niejzakochany, gdyż kocha z wzajemnością doktora Guillaume. Następnego dniaSebastian bawi się z poznanym psem. Dowiaduje się, że zwierzę jest samicą ipostanawia nada jej imię Bella, co znaczy po prostu ,,piękna''. Chłopieczauważa że suczka jest głodna, więc postanawiają znaleźć jedzenie. Udają się dogospodarstwa znanej przez Sebastiana pani, jednak są tam żołnierze Niemieccy.Bojący się Niemców chłopczyk nie podchodzi bliżej, lecz głodny pies kradnie zciężarówki żołnierzy kiełbasę, powodując przy tym dużo szkód, lecz zostajeniezauważony. Przyjaciele udają się wgłąb gór, gdzie spotykają Niemców. Mężczyźni wyzywają chłopca, a rozzłoszczonaBella rzuca się na żołnierzy. Jeden z nich został zraniony.  Zezłoszczeni Niemcy organizują obławę na psa.Zwołują wszystkich mężczyzn z wioski, także Cezara, który pełen podejrzeń oznajomości Sebastiana i ,,Bestii'' zamyka chłopca w komórce. Zanim wychodzipodaje wnukowi błędny teren, na którym ma odbyć się polowanie. Chłopiec uciekaz komórki i udaje się w miejsce podane przez dziadka, lecz gdy nikogo tam nie spotyka.Zaczyna rozumieć co się dzieje. Biegnie poszukać psa, widzi jak dziadek oddajestrzał do jego przyjaciółki, a zraniona kulą Bella ucieka. Krzyczy,,Nigdy cinie wybaczę jeśli coś jej się stanie'' i biegnie za Bellą. Znajduje ją izaprowadza do swojej kryjówki, którą suczka już zna. Zrozpaczony chłopakrozpala ogień, aby psu nie było zimno i biegnie do domu. Cezar nie wróciłjeszcze do domu, więc chłopiec bierze z jego skrytki butelkę alkoholu iprześcieradło. Wraca do przyjaciółki ,lecz widząc, że sam nie uratuje Belli,biegnie po doktora Guillaume. Lekarz pomaga psu i obiecuje dochować tajemnicy oprzyjaźni zwierzęcia z człowiekiem. Niedługo po lekarstwach doktora, Bellawraca do zdrowia. Pewnego dnia doktor wracając z gór, przewraca się i skręcakostkę, a na pomoc przychodzi mu Bella, która w podzięce za ratunek pomagalekarzowi wsiąść na sanki. Dzielna psina bierze do pyska sznurek od sanek iciągnie Guillaume aż do domu Cezara. Tam, zaskoczony tym że pies żyje, pasterzpomaga lekarzowi i za prośbą wnuka wpuszcza Bellę do domu. 

Zbliża się Boże Narodzenie,więc doktorowi śpieszy się do domu, lecz Cezar zabrania mu wyruszania w takąśnieżycę, więc człowiek zostaje w chatce. Następnego dnia Angelina rozmawia zGuillaume'm. Okazuje się że kobieta wie, że znachor pomaga rodzinie żydowskichuciekinierów z bombardowanego Paryża przedostać się przez góry tak, abyniezauważeni przez Niemców mogli rozpocząć nowe życie w Szwecji. Angelinawidząc stan ukochanego postanawia sama pomóc. Udaje się w góry, do jaskini, wktórej obecnie czeka rodzina Zellerów. Wtedy do jaskini wchodzi Bella razem zSebastianem.

Angelina przez wiele dni prowadziZellerów. Podczas wędrówki na wiatr zostają wystawione uczucia wszystkichludzi. Jeżeli chcesz dowiedzieć się , jak ta historia się skończyła, koniecznieprzeczytaj tą książkę. Serdecznie polecam.

ZuzannaPłonka 5a 
Gazetka "Kleksy z atramentu''"Harry Potter i Komnata Tajemnic'',  J. K . Rowling

Od dawnauwielbiam książki, opowiadające o losie Harry 'ego Pottera,

chłopca, który nie posiadając rodziców, musi mierzyć sięze swoim losem. Harry, jako jedyny czarodziej który przeżył mordercze zaklęcieVoldemorta , czarnoksiężnika, który zabił tysiące czarodziei, uznawany jest zawybrańca, który  ma zabić Czarnego pana.

Po wakacjachmłody Potter, który mieszka z dręczącymi go Dursleyami i ich synem Dudleyem, powielu przygodach min. odjeżdżającym przed wczas pociągiem,  wraca do szkoły Magii i Czarodziejstwa wHogwarcie . Niedługo po tym ktoś spetryfikował kotkę woźnego i napisał krwiąmroczny napis. Coraz więcej osób zostaje spetryfikowanych, a wywar z mandragor,który mógłby im pomóc jest jeszcze niegotowy. Coraz więcej uczniów podejrzewa ozamieszanie Harr 'ego .

Co znajdujesię w komnacie? Kto stoi za skostnieniem kotki i czarodziejów? Kto zabiłjęczącą Martę? Co wspólnego ma z tym Hagrid? Kim jest Tom Riddle? Odpowiedzi nate pytania znajdziecie w tej książce. Serdecznie polecam!

Zuzanna Płonka Va
Gazetka "Kleksy z atramentu''