#2 wyzwanie REPORTAŻ INTERAKTYWNY  w akcji  #juniorlab  zakończyliśmy wielkim sukcesem. Młodzi dziennikarze, pomimo okresu ferii zimowych, w mgnieniu oka przyswoili obsługę programu atavist.com i stworzyli niezwykłe historie, urozmaicone filmami, zdjęciami i innymi interaktywnymi materiałami. Dzięki temu reportaże okazały się bardzo interesujące, wręcz wciągnęły członków Jury, którzy byli pod wielkim wrażeniem poruszanych tematów i jakości wykonania reportaży. Z przyjemnością zatem prezentujemy 3 najlepsze prace.

  

Karol Gruszka, redaktor serwisów dziennikzachodni.pl i slask.naszemiasto.pl, który poprowadził nasze #2 wyzwanie wraz Jarosławem Jabłońskim, redaktorem naczelnym "Gazety Współczesnej" i "Kuriera Porannego", wybrali 3 najlepsze reportaże interaktywne. 


 #1 MIEJSCE 

Najciekawszym reportażem interaktywnym jest materiał przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Leszczynach, redakcja "Kurier Jedynki:" „Spotkanie z duchami  czy zapomnianą historią? Tajemnice starego cmentarza w Leszczynach.”

  

  

 ZOBACZ REPORTAŻ:  https://kurierjedynki.atavist.com/spotkanie-z-duchami-czy-zapomnian-histori 

Jak to mówią w profesjonalnych redakcjach: Tematy leżą na ulic. Wystarczy się schylić, by znaleźć coś ciekawego, intrygującego, odkrywczego. W przypadku redakcji "Kuriera Jedynki" wystarczyło wyjrzeć przez szkolne okno i zobaczyć cmentarz. Często się zdarza, że nie widzimy tego co najbliżej nas. Cmentarz stał się osią opowiadanej historii. Udało się młodzieży przez tę soczewkę interesująco pokazać historię niewielkiej miejscowości. Bogata faktografia, wart pochwał język wypowiedzi dziennikarskiej i całkiem udana narracja filmowa. Całość tworzy spójny, przemyślany reportaż (opisy scenerii, refleksyjność, snucie opowieści), pokazujący społeczność kupioną wokół swojej przeszłości, walczącą o własną tożsamość i tolerancję poprzez akceptację swoich polsko-niemieckich korzeni, ale też zderzenie starego z nowym. Warto podkreślić staranność w przygotowywaniu materiału, autentyczne zainteresowanie młodych dziennikarzy i emocje, które udzielają się odbiorcy. - tak ocenia pracę laureatów I miejsca Jarosław Jabłoński,redaktor naczelnym "Gazety Współczesnej" i "Kuriera Porannego".


 #2 MIEJSCE 

Za podjęcie ważnego społecznie tematu dotyczącego walki z hejtem, jury nagrodziło reportaż "Nasz Sosnowiec" przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Sosnowcu, redakcja "Podróżnik".


  

  

 ZOBACZ REPORTAŻ:  https://nasza-prasa.atavist.com/sosnowiec 



 #3 MIEJSCE 

Za porządnie prezentujący się materiał, w którym znajdziemy mnóstwo filmów, zdjęć i dużą dawkę tekstu, jury nagrodziło reportaż Śladami Młodego Nobla, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Siedliskach, redakcja gazetki "Trele Morele".

 

   


 ZOBACZ REPORTAŻ: 

https://spsiedliska.atavist.com/-ladami-modego-nobla 


Sporo prac było kronikarskim zapisem życia szkoły, niektóre miały ambicję ocalenia tego, co niebawem może zniknąć ze współczesnego krajobrazu, czy laurką swojego miasta i bardziej przypominało film promocyjny niż reportaż. Serdecznie dziękujemy za wszystkie reportaże interaktywne. Wszystkie zostaną opublikowane na naszej stronie w zakładce "#juniorlab".


Laureaci otrzymują:

 #1 miejsce      
komputer dla redakcji DESKTOP NTT HOME W912G
23-calowy monitor MONITOR 23'' XB2380HS
zestawy koszulek i gadżetów #juniorlab dla członków redakcji
+30 pkt. w rankingu


 #2 miejsce      
komputer dla redakcji DESKTOP NTT HOME W912G
22-calowy monitor MONITOR 22'' LED ProLite E2273HDS-B1 
zestawy koszulek i gadżetów #juniorlab dla członków redakcji
+20 pkt. w rankingu


 #3 miejsce    
TABLET NTT 875A 7,85" 
zestawy koszulek i gadżetów #juniorlab dla członków redakcji+15 pkt. w rankingu



 REPORTAŻ INDYWIDUALNY 


 I MIEJSCE 

Kateryna Bobrovnytska z Gimnazjum nr 3 im. Józefa Chełmońskiego w Zielonej Górze, redakcja: "PULS Trójki”

Za sugestywną historię o dojrzewaniu do życia i zmian, które dają nadzieję. Reportaż to ludzie i emocje. Czytając ten zwięzły tekst poczuliśmy, czym jest tęsknota za miejscem, które się opuszcza. I, podobnie jak bohaterka, uwierzyliśmy, że wszystko można zacząć od nowa - Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego"


 II MIEJSCE 

Krzysztof Pigdanowicz, klasa III z Elektronicznych Zakładów Naukowychwe we Wrocławiu, redakcja "Underground"

Za wnikliwą i osobistą opowieść o poznawaniu. Pisząc, trzeba się odsłonić, umieć nazwać uczucia. Tekst jest przykładem wrażliwości i starannej pracy ze słowem. - Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego"


 III MIEJSCE 

Maria Zając ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzionkowie, redakcja „Po Lekcjach”

Za opis codzienności widzianej oczami dziecka. Tu doświadczenia dorosłych pomagają rozumieć świat. Doceniamy uważność, z jaką młoda autorka próbuje analizować rzeczywistość. - Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego"



 WYRÓŻNIENIA 

Jury postanowiło wyróżnić dodatkowo 2 reportaże, których autorzy otrzymają książki i zestawy gadżetów Junior Media:

- Klaudia Mąka z Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Ostrowie Lubelskimredakcja "Nie dla kujonów" za reportaż "CZYŚCIE NAS RADZI, CZYŚCIE NIE RADZI..." reportaż do pobrania

- Szymon Blomberg ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze, za reportaż "Mój brat – mój mały świat" reportaż do pobrania 


 Nagrody 

Laureaci zadania indywidualnego otrzymali:

 I miejsce      TABLET NTT TN116EG *11.6"
koszulka i zestaw gadżetów #juniorlab 
+10 pkt. na konto redakcji w rankingu
 II miejsce TABLET NTT 875A 7,85"
koszulka i zestaw i gadżetów #juniorlab
+10 pkt. na konto redakcji w rankingu
 III miejsce TABLET NTT 875A 7,85"
koszulka zestaw i gadżetów #juniorlab
+10 pkt. na konto redakcji w rankingu

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych wyzwaniach #juniorlab.