Z kim można zrobić wywiad? Jak się do niego przygotować?  Czy wywiad to po prostu wysłuchanie odpowiedzi na pytania zapisane na kartce?

Między innymi na takie pytania odpowiadamy w pierwszym wyzwaniu 3. edycji #juniorlab, do którego serdecznie Was zapraszamy!

Przygotowanie lekcji wsparli swoją wiedzą dziennikarze z „Dziennika Łódzkiego”, Sławomir Sowa, znany uczestnikom Letniej Szkoły z warsztatów dziennikarskich oraz Dariusz Dzik! :)

 Koniecznie zapoznajcie się z lekcją, a następnie weźcie udział w konkursie!

 

 (po kliknięciu w zdjęcie otworzy się lekcja)

Zadanie zespołowe

Poszukajcie osoby ważnej dla Waszej społeczności lokalnej i przygotujcie w redakcji, a następnie przeprowadźcie wywiad wideo o długości maksymalnie 5 minut. Filmik prześlijcie nam e-mailem na adres: [email protected] do 6 listopada 2017 r

Jeśli wielkość pliku uniemożliwi przesłanie zgłoszenia e-mailem, polecamy skorzystać ze strony www.wetransfer.com podając adres e-mail: [email protected]

Laureaci

1 miejsce

Redakcja „Piórko” z Zespołu Szkół im. Synów Pułku w Węglowicach

Opinia Jury: Materiał sprawia świetne wrażenie! To prawdziwa rozmowa, pytania nie są odczytane z kartki. Sam film jest również bardzo dobry – ciekawe kadry i wyraźny dźwięk.

2 miejsce

Redakcja „Matmomania” ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Tychach

Opinia Jury: Bardzo nam się podoba ta praca! Ciekawe kadry i przebitki sprawiają, że film nie jest ani przez chwilę nudny.

3 miejsce

Redakcja  „Echo Trójki” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu

Opinia Jury: Czy wiemy, kim jest bohater wywiadu? Tak, od razu – a to dzięki trafnemu ustawieniu rozmówczyni! Kadr obejmujący panią bibliotekarkę na tle książek to strzał w dziesiątkę!


Nagrody

I miejsce – tablet TAB2 A10-70 oraz 30 pkt. na konto zespołu w rankingu #juniorlab dostępnym w serwisie juniormedia.pl

II miejsce -  tablet TAB2 A10-30 oraz 20 pkt. na konto zespołu w rankingu #juniorlab dostępnym w serwisie juniormedia.pl

III miejsce – tablet Lenovo TAB2 A7-10 59-446206 7"  oraz 15 pkt. na konto zespołu w rankingu #juniorlab dostępnym w serwisie juniormedia.pl


Zadanie indywidualne

Przygotuj i przeprowadź wywiad prasowy na temat: „Moja pasja” z dowolnie wybraną osobą. Tekst prześlij nam e-mailem na adres: [email protected] do 6 listopada 2017 r. Wywiad musi mieć długość od 1800 do 5400 znaków ze spacjami!   

Laureaci

1 miejsce

Daria Wieczorek,  „Czarno na Białym”

Opinia Jury: Wywiad dobry zarówno formalnie, jak i merytorycznie. Pytania są ciekawe i przemyślane, a rozmówca – bardzo interesujący. To piękny, mądry wywiad, w dodatku przeprowadzony z pełnym profesjonalizmem. Wszyscy przeczytaliśmy go z zachwytem!  


2 miejsce

Jaśmina Findling, „Szkolny Donosiciel”

Opinia Jury: Całkiem profesjonalny wywiad! Po pierwsze: czujność, dzięki której dziennikarz, również ten młody, zawsze obserwuje, czy nie pojawia się ciekawa osoba, z którą chciałby wywiad przeprowadzić. Następnie: szybkie i trafne przygotowanie pytań, aby móc skorzystać z, nawet krótkiego, spotkania z ciekawiącą nas osobą. Poza tym, rozmowa, to znaczy rozwijanie tematów, które nas zainteresowały, nawet kosztem innych, przygotowanych pytań. Na koniec: dokładne potwierdzenie z rozmówcą, jaka forma wywiadu zostanie opublikowana. Wszystko to cechuje pracę Jaśminy i zasługuje na uznanie.


3 miejsce

Zuzanna Dolińska, „Osadniczek”

Opinia Jury: Przeczytaliśmy wiele wywiadów z nauczycielami,  ten jednak spodobał nam się najbardziej. Pokazuje, że nauczycielka chemii faktycznie fascynuje się przedmiotem, który wykłada. Aż sami przekonaliśmy się do tej dziedziny wiedzy!  

Wyróżnienia

Norbert Tabor, „Po Dzwonku”

Opinia Jury: Reporter poszukał blisko siebie, wśród znajomych, osób o ciekawym hobby – i znalazł! Dzięki temu przeprowadził fantastyczny, ciekawy wywiad ze swoją koleżanką. Poznajemy bliżej i rozmówczynię, i pszczoły, które ją interesują. Efekt jest naprawdę ciekawy!


Laura Budzyńska, „Szkolny Donosiciel”

Opinia Jury: Ciepły, dopracowany wywiad… Wybór rozmówcy może się wydawać oczywisty, a jednak dzięki tej rozmowie reporterka dowiedziała się sporo o tym, co daje redaktorowi naczelnemu szkolnej gazety praca z młodymi dziennikarzami. Wywiad jest interesujący i świetnie się go czyta. Jesteśmy na tak!


Nagrody

I miejsce – smartfon NTT N-Phone N02 5” + gadżety Junior Media + 10 pkt. na konto redakcji w rankingu #juniorlab;

II miejsce – tablet Lenovo TAB2 A7-10 7" + gadżety Junior Media + 10 pkt. na konto redakcji w rankingu #juniorlab;

III miejsce – dyktafon Olympus  + gadżety Junior Media + 10 pkt. na konto redakcji w rankingu #juniorlab.

Wyróżnieni - książki "Baśń o Latającym Rumaku" Henryka Bardijewskiego i "Banda Michałka Powraca" Ewy Karwan Jastrzębskiej + gadżety Junior Media + 10 pkt. na konto redakcji w rankingu #juniorlab.


Regulaminy i zgody

Regulamin wyzwania #juniorlab SZTUKA WYWIADU - zadanie zespołowe 

Regulamin wyzwania #juniorlab SZTUKA WYWIADU - zadanie indywidualne 

Formularz zgody opiekunów prawnych