Jak to zrobić? - Jak stworzyć swoją Junior Gazetkę krok po kroku!

Redakcja on-line jest bardzo prosta w obsłudze. Kolejne kroki przeprowadzą Cię przez proces powstawania gazety. Pamiętaj, ze zawsze możesz poprosić o pomoc. Kontakt znajdziesz na stronie głównej serwisu.

Kto może korzystać z Redakcja on-line?

Z platformy mogą korzystać wszystkie szkoły w Polsce – podstawowe, gimnazja i ponadgimnazjalne oraz inne placówki oświatowe. Każda gazetka zarejestrowana w serwisie musi mieć swojego Redaktora naczelnego (Redaktor Junior Gazety) – jest nim  zawsze nauczyciel, opiekun szkolnej gazetki. Redakcje tworzą uczniowie – każdy ma przypisaną konkretną funkcję redakcyjną. Funkcje te przypisuje redaktor naczelny lub jego zastępca.

Kto zakłada konta na platformie?

Konto gazetki szkolnej w Redakcja on-line zakłada dyrektor szkoły lub upoważniony nauczyciel. Zostaje on wtedy Redaktorem Junior Gazety i dostaje uprawnienia do zarządzania redakcją.

Po założeniu konta szkolnej redakcji Redaktor Junior Gazety zakłada konta dostępu wszystkim uczestnikom  szkolnej redakcji. Dla każdego ucznia trzeba założyć oddzielne konto, które będzie przypisane do danej gazetki szkolnej. W specjalnym formularzu trzeba wpisać imię i nazwisko ucznia, jego adres mailowy (na ten adres otrzyma on swoje dane do logowania).

Jak się zarejestrować?

Podczas rejestracji należy wykonać dwa kroki:

1.     Zarejestrować się jako użytkownik Redakcji on-line.

2.     Założyć szkolną redakcję

W danych kontaktowych do redakcji należy wpisać dane szkoły dla której jest założona szkolna redakcja.Na końcu formularza jest miejsce na wpisanie unikalnego kodu, który jest wysyłany na adresy mailowe szkół.

Jak dodać członków redakcji?

Członków do redakcji może dodać Redaktor Junior Gazety (czyli naczelny) oraz jego zastępca.

1.     Wchodzimy na stronę 'Junior redakcja'
2.     Naciskamy 'ZOBACZ' w pierwszej kolumnie (Dla redaktora gazetki)
3.     Naciskamy ‘Stwórz redakcję’ w drugiej kolumnie

Do wyboru są dwie opcje:

a.     osoba która ma już konto w serwisie
wystarczy wpisać login i e-mail ucznia, który założył już sobie konto w serwisie, a nie jest przypisany do żadnej redakcji.
b.   
osoba bez konta
nauczyciel – opiekun szkolnej gazetki zakłada konta uczniom nadając im loginy i hasła.

Osoba dodana do redakcji otrzyma na wpisany adres e-mail z linkiem do autoryzacji. Prosimy o uważne wpisywanie adresów mailowych.
W tym miejscu oprócz dodawania nowych osób można zarządzać użytkownikami – zmieniać funkcje redakcyjne lub usuwać z redakcji.

Szkoła nie otrzymała KODU – co robić?

Kody wysyłane są na adresy mailowe szkół  - adres mailowy do sekretariatu lub dyrektora szkoły. Jeśli zdarzy się że taki mail do szkoły nie dotarł lub został wykasowany prosimy o przesłanie maila na nasz adres – [email protected]. W temacie należy wpisać „Prośba o KOD” a w  treści podać następujące dane:

nazwa szkoły
adres
województwo
imię i nazwisko dyrektora szkoły
e-mail dyrektora i/lub szkoły
telefon


Jak zmienić dane po rejestracji?

Zmiany dotyczące danego użytkownika nanosimy w edycji swojego profilu

Dane gazetki  i redakcji można zmienić po zalogowaniu wchodząc na zakładkę 'Junior Redakcja'. 

1. Wchodzimy na stronę 'Junior redakcja'
2. Naciskamy 'ZOBACZ' w pierwszej kolumnie (Dla redaktora gazetki)
3. Naciskamy 'Przedstaw innym redakcję' w trzeciej kolumnie (Wygląd gazetki)

Jak często powinna się ukazywać moja Junior Gazetka?

To zależy tylko i wyłącznie od Was – to redakcja szkolnej gazetki decyduje czy będzie się ona ukazywać co tydzień, co dwa, czy może co miesiąc lub nawet dwa.

Czy inni widzą jak pracuję nad gazetĄ?

Jeśli piszesz w systemie artykuł do gazety widzisz go tylko TY. Dopiero po zakończeniu pisania i kliknięciu przycisku „gotowe” artykuł widzą inni członkowie Twojej Redakcji.
Gotowa gazetka jest widoczna na stronie dopiero jak zaakceptuje ją Wydawca. Wtedy gazetką możecie pochwalić się innym. Do momentu akceptacji przez Wydawcę nikt nie ma dostępu do treści Waszej gazetki

Kto widzi moją gazetkę?

Każda gazetka zrobiona na Redakcja on-line i opublikowana  przez redaktora naczelnego jest widoczna dla wszystkich odwiedzających stronę www.juniormedia.pl. Jeśli jednak nie chcecie się dzielić Waszą gazetką wystarczy jak nie zostanie ona opublikowana.  Wtedy gazetka będzie dostępna tylko dla redakcji.