Poznajcie najlepszych - Letnia Szkoła Junior Media 2016

Ogryzek, Niecodziennik Szkolny, Szkolny Donosiciel, Żaczek, Wróbelek, Matmomania, Lider, Korczynek, Puls "Trójki" oraz Express Społeczniaka. 10 najlepszych zespołów młodych dziennikarzy, które wzięły udział w Letniej Szkole Junior Media w Termach Uniejów, na długo pozostaną w naszej pamięci. Przez prawie 6 dni wspaniali, zdolni i chętni do działania juniorzy oraz niezwykle twórczy i zaangażowani nauczyciele rozszerzali swoje umiejętności dziennikarskie oraz oczywiście odpoczywali w Termach Uniejów. Letnia Szkoła udowodniła, że Junior Media to projekt tworzony przez wspaniałych młodych ludzi z różnych zakątków Polski!

  
fot. Bartek Syta, AIP


Młodzi dziennikarze w Uniejowie

2,8 tys. redakcji szkolnych, 15 tys. młodych dziennikarzy, 13 tys. gazetek szkolnych stworzonych na naszej platformie juniormedia.pl – to efekt 6. edycji projektu edukacyjnego Junior Media, w którym redaktorzy i specjaliście z Polska Press Grupy przybliżają dzieciom i młodzieży świat mediów. Nagrodą główną dla najlepszych 10 zespołów szkolnych redakcji był właśnie wyjazd na Letnią Szkołę Junior Media do Uzdrowiska Termalnego w Uniejowie.

W bieżącym roku szkolnym Junior Dziennikarze ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski nie tylko kształcili warsztat dziennikarski i tworzyli gazety szkolne, ale również poznawali tajniki kreowania nowoczesnych mediów w nowym cyklu interaktywnych lekcji #juniorlab. Szefowie działów foto, wideo, redaktorzy dzienników i serwisów regionalnych Polska Press Grupy, przekazywali Juniorom wskazówki dotyczące fotografii, materiałów wideo, tworzenia reportaży interaktywnych oraz infografik.

Junior Media dowodzi również, że dzieci i młodzież w Polsce uwielbiają pisać! Dowodem na to jest zbiór ponad 500 recenzji książek, filmów, gier, spektaklów teatralnych, stworzonych przez Junior Krytyków – najaktywniejszych młodych recenzentów. 

Młodzi uczestnicy projektu sprawdzali nowo zdobyte umiejętności w wielu konkursach, w których wygrywali tablety, komputery, aparaty fotograficzne i gromadzili punkty na konto szkoły w końcowym rankingu redakcji szkolnych.  Aktywność dziennikarska bardzo się opłacała. 10 najlepszych szkolnych redakcji z całej Polski wyjechało na LETNIA SZKOŁĘ JUNIOR MEDIA do Uzdrowiska Termalnego w Uniejowie. W terminie 10-15 lipca Juniorzy brali udział w warsztatach dziennikarskich oraz odpoczywają korzystając z atrakcji dostępnych w Termach Uniejów i okolicy. Warsztaty dotyczące dziennikarstwa sportowego, internetowego, wydarzeń kulturalnych, prowadzili redaktorzy i szefowie działów z „Dziennika Łódzkiego”: Paweł Hochstim, Dariusz Pawłowski i Marta Roszkowska.

    
fot. Bartek Syta, AIP


Podsumowaniem Letnią Szkołę Junior Media były zajęcia zorganizowane przez Fundację Orange, partnera projektu Junior Media, podczas których  młodzi uczestnicy nauczyli się tworzyć aplikacje mobilne pod okiem Sylwii Żółkiewskiej, autorki podręcznika „Appetyt na applikacje”. Alicja Szulc, animator kultury, fotograf związaną z siecią Latających Animatorów Kultury przybliżyła zaś technikę animacji poklatkowej. Junior Dziennikarze bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach i z zachwytem opowiadali o swoich nowych umiejętnościach.

Letnia Szkoła Junior Media to również czas zabawy i relaksu. Termy Uniejów, dzięki swojej gościnności, zapełniły młodych dziennikarzom wiele atrakcji, w tym m.in. zwiedzanie baszty Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, lekcję „Abecadło o chlebie” połączoną z pieczeniem chleba i zwiedzaniem wiatraka, wycieczkę do ZOO Safarii oraz oczywiście codzienne korzystanie z kompleksu termalno-basenowego.

  
fot. Bartek Syta, AIP


Sześć lat działania programu pokazuje, że zainteresowanie dziennikarstwem prasowym ciągle rośnie, a w szkołach powstaje coraz więcej gazet szkolnych. Daje to duże nadzieje na to, że wbrew prognozom ekspertów, młode pokolenie nie odejdzie od czytania prasy.

Dziękujemy serdecznie wszystkim redakcjom gazetek szkolnych za wspólny czas spędzony podczas Letniej Szkoły Junior Media! Projekt Junior Media z kolejną dawką wyzwań i konkursów dla Juniorów powróci po wakacjach. Do zobaczenia!


 
fot. Bartek Syta, AIP