OSTATNIA PIOSENKA

Jest to amerykański melodramat w reżyserii Julie Anne Robinson. Fabuła została oparta na powieści Nicholasa Sparksa z 2009. Niestety, Polska nie doczekała się premiery kinowej. Dystrybutor zrezygnował z rozpowszechniania filmu, a przyczyną była mała oglądalność na świecie.

Film opowiada o Ronnie, (w którą wcieliła się Miley Cyrus), która wraz z bratem pod przymusem mamy wyjeżdża na wakacje do taty. Dziewczyna nienawidzi go i ma do niego żal o to, że zostawił mamę. Ronnie jest zbuntowana. Została przyłapana na kradzieży. Jednak jest bardzo wrażliwa. Jest wegetarianką i pomaga zwierzętom, jak tylko ma okazję. Od małego uczyła się gry na pianinie wraz z tatą. Jednak rezygnuje z pasji, aby go ukarać. Tata cały czas zachęca ją, by wróciła do gry, ponieważ wie, że ją to uszczęśliwia. Pewnego dnia poznaje Willa. Ronnie zakochuje się w nim. Tworzą cudowną, szczęśliwą parę. Jednak dziewczyna poznaje jego mroczny sekret. Później komplikuje się tylko bardziej. Czy historia Ronnie doczeka się happy end'u?

Oczywiście moją ulubioną postacią w filmie jest Ronnie, ponieważ nie jest typem idealnej dziewczyny. Nie próbuje na siłę wyglądać pięknie. Jest sobą, jest niepowtarzalna.

To wspaniała historia o miłości, marzeniach i nadziei. Pokazuje, jaki ból noszą w sobie dzieci, kiedy rozstają się rodzice. Film ten przedstawia też walkę o marzenia i miłość.

Nie rozumiem, dlaczego film nie stał się hitem. Jest naprawdę bardzo wzruszający i potrafi poruszyć. Prawdziwy wyciskacz łez. Polecam obejrzeć i samemu się przekonać!

Karolina Flak

Wagner Press II

Będzin



RIVERDALE

To serial młodzieżowy oparty na serii komiksów wydawanych przez Archie Comics. „Riverdale”. Jest emitowany premierowo od 26 stycznia 2017 roku na The CW, a każdy odcinek w ciągu doby od premiery pojawia się w serwisie Netflix.

Opowiada o małym miasteczku Riverdale, którego mieszkańcy żyją spokojnie. Jednak ten stan przerywa śmierć Jasona Blossoma. Wzbudza ona niepokój, ponieważ pochodził on z najbogatszej rodziny w mieście, która skrywała mroczne tajemnice. Do miasteczka przyjeżdża Veronica wraz z mamą. Jej rodzina ma duży wpływ na wiele wydarzeń. W Riverdale zaczyna się dziać coraz więcej dziwnych rzeczy. Betty i Jughead prowadzą szkolną gazetkę i próbują rozwiązać mroczne sprawy. Tymczasem Archie waha się pomiędzy dwoma pasjami - muzyką a sportem. Czeka go też bardzo trudne zadanie.

Serial z każdym odcinkiem zaskakuje coraz bardziej. Jest tam wiele niespodziewanych scen. Podoba mi się, w jaki sposób ukazano prawdziwe życie w miasteczku. Każdy z nas ma tajemnice. Jest tam też wiele wątków miłosnych. Ukazano tam też życie w liceum i zdarzeniami, z którymi muszą się zmagać uczniowie.

Moją ulubioną bohaterką jest Betty, która zakochana jest w swoim przyjacielu Archim. Jednak po pewnym czasie uczucie do niego znika. Zakochuje się w Jaghedzie, z którym zaczyna się spotykać. Betty jest z pozoru grzeczną blondynką oraz najlepszą uczennicą, jednak nawet ona ma mroczną stronę.

Uważam, że serial jest godny polecenia!

Karolina Flak

Wagner Press II

Będzin



„Ukryte działania”

Jest to amerykański film z 2016 roku, w reżyserii Theodore Mefi. Był nominowany do Oscara w trzech kategoriach (w tym za najlepszy film), ale oficjalnie nie zdobył ani jednej statuetki.

„Ukryte działania” to prawdziwa historia trzech wybitnych czarnoskórych kobiet, które dokonały przełomu. Około lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Jednak były to lata, kiedy w USA panowała segregacja rasowa. Posiadały one osobne toalety, oddalone o kilka kilometrów od budynku, w którym pracowały. Również nie mogły pić kawy z tego samego pojemnika, w autobusie były wyznaczone miejsca dla kolorowych i białych ludzi. Pomimo tych zdarzeń każda z nich odniosła sukces. Katherine Johnson wykonała obliczenie, dzięki któremu udało się wysłać pierwszego Amerykanina w kosmos. Mary Jackson była zaś pierwszą afro-amerykanką, która ukończyła studia inżynierskie. Dorothy Vaughan została pierwszą czarnoskórą kierowniczką oddziału w NASA.

Historia ta pokazuje siłę kobiet. Uświadamia, iż nieważne, czy człowiek jest biały, czy czarny - każdy ma uczucia i bez względu na kolor skóry może osiągnąć sukces. Wszyscy jesteśmy wartościowi i możemy zmieniać świat. Wystarczy wierzyć w siebie i nie poddawać się, jak nasze bohaterki. Film ten uświadamia nam, jak ciężko żyło się w tamtych czasach Afroamerykaninom. Byli traktowani jak przedmioty. Na szczęście Dorothy, Mary i Katherine zmieniły bieg historii.

Serdecznie polecam wszystkim obejrzeć ten wspaniały film! Potrafi zmienić spojrzenie na świat.

Karolina Flak

WagnerPress II

Będzin



Barbie w dziadku do orzechów

Pierwszy film Barbie wydany w XXI wieku, całkowicie animowany komputerowo, CGI. Szczerze? Wśród dużej ilości serii bajek i tym podobnych, to właśnie filmy z Barbie w roli głównej są moimi ulubionymi. To głównie na nich się wychowałam. To one pomogły ukształtować tym, kim jestem.

Nie za dobrze pamiętam ten film, dostałam go razem z kilkoma innymi, gdy miałam około dziewięć lat. Mimo to, stał się jednym z moich ulubionych w szybkim tempie. Dlaczego?

Po pierwsze — balet. Mam słabość do filmów, w których pojawia się motyw baletu, a ta bajka jest całkowicie oparta na historii Klary.

Po drugie — bez tej bajki nie byłoby pozostałych, animacji, które tak bardzo kocham.

Po trzecie, ostatnie — to, jak poprowadzono historię, jak ukazano poszukiwania Cukrowej Księżniczki, problemy Klary w tańcu, jest… cudowne. Po prostu magiczne. Nie da się nie kochać tej bajki.

Wniosek? Warto obejrzeć. Nieważne, ile ma się lat, jakiej jest się płci, czy cokolwiek innego. Każdy odnajdzie moment dla siebie, każdy zdoła się wczuć w historię.

Animacja: 5/10. Cóż, to były początki animacji komputerowej, więc nie było najlepiej, ale najgorzej także nie było!

Historia: 9/10. Ponadczasowa.

Dialogi: 6/10. Zdecydowanie ważniejsza muzyka, ale jest kilka złotych cytatów.

Sentyment: 10/10. Mam wrażenie, że do końca życia będę go oglądać.

Muzyka: 9/10. Nie da się opisać tego, jak piękna jest ta muzyka, jak bardzo dobrze znana.

Zuzanna Kaptur

WagnerPress II

Będzin



JAPOŃSKA KRESKÓWKA

Być może, na pierwszy rzut oka, japońska kreskówka „Axis Powers: Hetalia” wydaje się dziwna i nietypowa, lecz po dogłębnym poznaniu można stwierdzić, że jest ciekawa. Manga, na podstawie której powstała, została narysowana przez Japończyka, Hidekaza Himaruya’ę i wydana w 2008 roku. Dzieło żartobliwie ukazuje historię, a głównymi postaciami są uosobienia państw i mikronacji. Humorystycznie opisane relacje międzynarodowe aż zachęcają do obejrzenia. W szczególności, że jeden odcinek serialu trwa tylko pięć minut.

Główni bohaterowie to kraje, które w czasie drugiej wojny światowej przystąpiły do aliantów i państw osi: Włochy, Niemcy, Japonia, Stany Zjednoczone, Anglia, Francja, Rosja i Chiny. Natomiast najbardziej znaną mikronacją jest Sealand, czyli brytyjska platforma przeciwlotnicza na Atlantyku.

Podobno postacie były tworzone na podstawie stereotypów (choć osobiście się z tym nie zgadzam), a jest ich tak dużo, że nie sposób wymienić wszystkie. Niektóre państwa, na przykład Niemcy i Prusy lub Rosja, Ukraina i Białoruś to rodzeństwa, ze względu na powiązania kulturowe i historyczne. Zdarza się, że nie wiadomo nawet czy dana postać jest oryginalna, gdyż fani uzupełniają również brakujące nacje tworząc własne.

Mimo świetnego pomysłu anime ma parę wad. Jak dla mnie, czasem akcja jest niezrozumiała lub można za nią nie nadążać. Jednak, podczas oglądania nie przejmowałam się tym, a skupiałam na satyrze kreskówki.

Myślę, że może ona zainteresować historią oraz stosunkami międzynarodowymi. Jeśli ktoś ma problemy z historią lub się nią interesuje, powinien obejrzeć Hetalię, a może, podobnie jak ja, zaciekawi się kulturami innych krajów czy językami, a może nawet dołączy do fanów japońskiej popkultury.

Matylda Maciejewska

WagnerPress II



Recenzja filmu pt. „Hobbit - niezwykła podróż”

Film „Hobbit- niezwykła podróż” to niecodzienna ekranizacja powieści J.R.R. Tolkiena. Adaptacja ta wyróżnia się spośród innych dzieł wciągającą akcją, urzekającymi efektami specjalnymi oraz perfekcyjną charakteryzacją i kostiumami. Szczególną uwagę zwróciłem na moment, w którym Thorin wspominał radosne miasto Dali i krasnoludzkie królestwo pod górą zwane Erebor, które zostały zaatakowane przez strasznego i okrutnego smoka imieniem Smaug. Żołnierze dzielnie odpierali ataki bestii, jednakże potwór zdołał się przebić do zamku. Stworzenie to uwielbiało złoto, a budowla mieściła ogromną ilość tego właśnie surowca oraz innych drogocennych kamieni. Wspólnotą (królestwem) władał król Thrain, czyli dziadek Thorina. Jednak wszyscy musieli uciec, gdyż nie daliby rady w walce z potworem. Koniec tej opowieści jest bardzo ciekawy, lecz aby go zobaczyć polecam obejrzeć ten film.

Moim zdaniem adaptacja ta może spodobać osobom w każdym wieku. Polecam zobaczyć tę ekranizację, a jeśli już widziałeś/aś te część, to zalecam pooglądać dwie pozostałe części z trylogii pt. „Hobbit”.

Jakub Włodarczyk, Niecodziennik Szkolny



DOSKONAŁY FILM MARVELA

Ostatnio swą premierę miał nowy film studia Marvel - „Czarna Pantera”, który wyreżyserował Ryan Coogler. Film ten można spokojnie zaliczyć do gatunku science-fiction, ponieważ są ukazane nowe technologie, w postaci nowoczesnych obiektów latających, czy stroju, który sam się zakłada. Choć „Czarną Panterę” możemy też określić jako film z gatunku akcji. Kolejne dzieło Marvel’a jest oczywiście adaptacją opartą na komiksowych publikacjach tego wydawnictwa, jak wszystkie filmy studia Marvel. „Czarna Pantera” opowiada o tajemniczym i nieznanym innym ludziom państwie, ukrytym w środku Afryki – Wakanda. Syn byłego króla właśnie tego afrykańskiego państwa – T’Challa, zostaje władcą Wakandy, gdy dowiaduje się, że jego ojciec został zamordowany. Przywdziewa strój Czarnej Pantery i teraz on musi bronić swych poddanych oraz strzec, żeby reszta świata nie dowiedziała się, co tu tak naprawdę się dzieje. Wakanda to w rzeczywistości kraj o bardzo wysokim rozwoju technologicznym, profesjonalnych laboratoriach, który nie chce pokazywać swoich dóbr, więc jest ukryty za „ścianą”, na której z zewnątrz widnieje widok biednych pól. A we wnętrzu ziemi, pod Wakandą, jest ukrywany skarb tego państwa – niezniszczalny metal vibranium. Oczywiście pojawia się czarny charakter, który chce wszystko zniszczyć, ale…

Głównego bohatera – T’Challę gra aktor, znany z innych filmachów Marvel’a – Chadwick Boseman. W rolę podłego i żądnego władzy Erica wcielił się amerykański aktor filmowy i serialowy – Michael B. Jordan. Koleżankę króla, Nakię zagrała Danai Gurira, natomiast zabłąkanego amerykana zagrał Freeman. W resztę ról wcielili się Andy Serkis, Forest Whitaker, czy Letitia Wright. Scenariusz do tego, według mnie udanego, filmu napisali Joe Robert Cole i Ryan Coogler. Scenariusz zawiera wiele pozytywnych i czasem śmiesznych dialogów, które dodawały lekkiego humorku. Muzyka została napisana w większości przez Grammiego Kendricka Lamara, który 9 lutego wydał płytę z utworami z „Czarnej Pantery”. Według mnie ścieżka dźwiękowa jest idealnie dopasowana do fabuły i przebiegu filmu.

Wiele aktorów wzięło ten film na poważnie i sceny z ich udziałem są interesujące. Według mnie najlepiej swą rolę zagrał aktor grający Erica – Michael B. Jordan. Niektórzy aktorzy zagrali trochę „sztywnie” i bez emocji, ale osób, odgrywających swoje role dobrze, było zdecydowanie więcej. Efekty specjalne w tym filmie także zaskoczyły mnie pozytywnie. Naturalnej scenografii w tym filmie za dużo nie było. W większości tła scen były dodawane komputerowo, ale były dopracowane. Moim zdaniem nowy film od studia Marvel było bardzo interesujący i nie żałuję, że go zobaczyłem. Uważam, że „Czarna Pantera” jest jednym z najlepszym filmów Marvel’a, na których byłem.

Kacper Szkop

WagnerPress II

Będzin



NIE TYLKO RÓŻOWA PANTERA

Film od Marvel Cinematic Universe pod tytułem ,,Czarna pantera” w reżyserii Ryan'a Coogler'a to amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o tym samym tytule autorstwa Marvel Comics. Jego premiera w Polsce odbyła się 14 lutego 2018 roku, jednak amerykańscy widzowie mogli cieszyć się tym niezwykłym filmowym widowiskiem już 29 stycznia.

Akcja rozpoczyna się tuż po zakończeniu filmu ,,Kapitan Ameryka: wojna bohaterów”. T'Challa (Chadwick Boseman, znany głównie z epizodycznych roli serialowych oraz filmu ,,Bogowie Egiptu” wraca do domu, aby przejąć tron po zmarłym podczas ataku na siedzibę ONZ ojcu. Niedługo po koronacji do Wakandy przyjeżdża niespodziewany gość. Szybko jednak okazuje się, że nie ma on pokojowych zamiarów i chce przejąć władzę w królestwie. Młody władca, chcąc bronić swój kraj i jego sekrety, jako czarna pantera wraz z przyjaciółmi: Nakią (Lupita Nyong'o, która za rolę w filmie ,,Zniewolony” otrzymała Oscara), Okoye (Danai Gurira, znana ze swoich występów na Broadwayu), siostrą Shuri (Letitia Michelle, której był to pierwszy występ w tak dużej produkcji) oraz członkiem agencji antyterrorystycznej, Everet'em K. Ross'em (Martin Freeman, odtwórca roli John'a Watson'a w serialu ,,Sherlock” oraz Bilbo Baggins'a we wszystkich częściach ,,Hobbita”), musi walczyć nie tylko o swój dom, ale i o resztę świata.

Każdy z aktorów świetnie odegrał swoją rolę, dzięki czemu mogliśmy wczuć się w emocje bohaterów, a wraz ze świetnym scenariuszem, genialnymi efektami specjalnymi i porywającą muzyką nie można się było spodziewać niczego innego niż genialnego filmowego widowiska. Właśnie te czynniki w połączeniu z prawdziwą, afrykańską scenografią sprawiły, że film został okrzyknięty najlepszym dziełem od studia MCU.

Moim zdaniem film ,,Czarna Pantera” warto obejrzeć, nie tylko ze względu na znanych aktorów, ale przede wszystkim na fabułę, efekty specjalne oraz niesamowitą scenografię.

Wiktoria Nanek

WagnerPress II

Będzin



Love Rosie 


Film opowiadający historię Rosie i Alexa. Są oni przyjaciółmi od kołyski. Mieszkaja w Dublinie, a swoją naukę chcą kontynuować w Bostonie. Przychodzi czas maturzysty. On chce być lekarzem ona hotelarzem. Są to ich największe marzenia. Pod koniec liceum bardzo dużo imprezują co nie oznacza, że się nie uczą bo i na to znajdują czas. 
Na bal maturalny przychodzą nie za sobą lecz jednymi z najpopularniejszych osób w szkole. Co niszczy im przyjaźń.. 
Po pewnym czasie Alex dostaje stypendium na Havardzie.
Rosie natomiast czeka zupełnie inna rola życiowa.
Obiecuję mu, że niedługo pojawi się u niego.
Niestety tak się nie dzieje. W jej życiu pojawia się ważna osoba, która zmienia jej plany. Alex w tym czasie postanawia ułożyć sobie życie co mu nie wychodzi. Dopiero po tym rozumie, że Rosie jest dla niego ważna. Postanawia wracać.
Czy uda mu się odzyskać Rosie? Czy coś im w tym przeszkodzi ?

Film bardzo mi się podobał. Pomimo paru scen był bardzo wciągający i romantyczny. Niektóre akcje były bardzo niespodziewane. Czasami chciało się płakać, a czasami śmiać.
Aktorka Lili Collins, która grała Rosie bardzo dobrze odegrała swoją rolę. Tak na marginesie film ten jest z ograniczeniem wiekowym. Mianowiece jest od 16 lat... Pomijając to film jak najbardziej godny polecenia. 

Aleksandra Klita

Szkolny News

ZS im Tadeusza Kościuszki w Zalasiu



Opowieść Wigilijna 

Film opowiada o samotnym skąpcu Scroogu, który nie obchodzi, a raczej nie obchodził świąt Bożego Narodzenia... 
Uważał to za głupi wymysł ludzi, którzy nie mają co robić.
Jednak zmienił swoje zdanie...
Wszystko zaczęło się dzień przed Bożym narodzeniem. Jak zwykle jego siostrzeniec prosił o przyjście do nich na wieczerzę wigilijną na co on się nie zgodził. Po nim przyszło dwóch ludzi, którzy prosili o pieniądze dla biednych lecz zawiedli się i ich nie dostali. Po skończonej pracy Scroog wrócił do domu, a przed nim staną jego zmarły 7 lat temu przyjaciel. Maryle... Ostrzegł go  przed tym iż jeśli będzie tak postępował spotka go coś niedobrego. Zjawy... Powiedział, że pojawia się u niego trzy zjawy i pokażą mu wszystko związane z jego przeszłością teraźniejszością i przyszłością.
Czy dzięki temu zmieni swoje zdanie na temat tych rzekomych świąt...

Film jak najbardziej mi się podobał. Starannie wykonany ukazujący moc Bożego Narodzenia. Dosyć pouczająca jest treść filmu... Jak dla mnie zachowanie pana Scrooga nie było zbytnio odpowiednie na początku gdyż święta to magiczny czas. Lecz w pewien sposób rozumiem go... Nie każdy musi lubić święta. Mogą mu się kojarzyć z czymś złym. Ze śmiercią kogoś, z jakim złym wydarzeniem... Polecam z całego serca obejrzeć ten film.

Aleksandra Klita

Szkolny News

Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu