DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"Szatan z siódmej klasy"

Niedawno omawialiśmy lekturę mieliśmy „Szatan z siódmej klasy”. Powieść tę napisał Kornel Makuszyński, bardzo znany i lubiany pisarz, który najczęściej tworzył dla dzieci i młodzieży. Fabuła opowiada o perypetiach Adama Cisowskiego i rodziny Gąsowskich.

Główny bohater dostaje misję, którą powierza mu jego nauczyciel profesor Gąsowski. Ma on bardzo nietypową sytuację rodzinną związaną z tajemniczym zniknięciem drzwi. Może się to wydawać dziwne i takie jest. Ten młody siedemnastolatek napotyka na swojej drodze mnóstwo rozmaitych niebezpieczeństw, rozwiązuje zagadki i nawiązuje nowe przyjaźnie. W końcu rozwiązuje zagadkę ukrycia skarbu przez francuskiego żołnierza w dworze w Bejgole.

Powieść jest bardzo ciekawa, w sam raz dla osób, które lubią literaturę detektywistyczno-przygodową. Następną jej zaletą jest to, że pokazuje ona życie młodzieży żyjącej na początku XX w. oraz wartości życiowe takie jak przyjaźń, poświęcenie czy odwaga. Jeżeli nie macie tej lektury w szkole do przeczytania, to bardzo zachęcam do sięgnięcia po nią.

Agata Cieśla, „Niecodziennik Szkolny”



„Trzęsienie ziemi”

Książka „Trzęsienia ziemi” to jedna część z serii „Geografia praktyczna”. Jest to praca zbiorowa, wydana została przez wydawnictwo MD Monika Duda. Od dawna interesuję się geografią, więc wiedziałam, że przeczytanie tej książki sprawi mi radość.

Zapewne każdy z nas słyszał o takim czymś jak trzęsienie ziemi. Jest to ruch skorupy ziemskiej, trwający kilka sekund lub minut. W tej książce opisane jest dokładnie co to jest trzęsienie ziemi, co to są płyty tektoniczne, o pożarach i lawinach. Na kolejnych stronach o seriach trzęsień, jakie są ich skutki, co je spowodowało, o przewidywaniach kiedy nastąpią, w jakich strefach mogą występować. W książce jest opisane gdzie dotychczas były, a były w Chile, Na Alasce, w Shaanxi i jak całe trzęsienie wyglądało. Na końcu książki jest tabela z faktami i danymi, wiele ciekawostek i słowniczek, gdzie wyjaśnione są zagadnienia z zakresu książki.

Książka jest bardzo wciąga i interesuje, może każdego zainteresować, bo o tematyce tej właśnie książki każdy człowiek, który lubi czytać z chęcią przeczyta. Polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń



„Ludność świata”

„Ludność świata” to jedna z książek z serii „Geografia praktyczna”. Jest to praca zbiorowa, wydana została przez wydawnictwo MD Monika Duda. Bardzo lubię tematykę geografii, więc od razu wiedziałam, że ta książka może mi się spodobać. A nawiasem mówiąc mam całą kolekcję z tej serii….

W książce tej opisane są te państwa na świecie, gdzie mieszka największa liczba ludności. Przy państwie opisany jest też kontynent, na którym leży oraz wypisana jest ogólnie jego historia , klimat, religie i wiele więcej. Przy każdym państwie są ciekawostki na jego temat, z kim graniczy, czy rozwinęło się na nim rolnictwo lub przemysł. Opisane jest też jakie jedzenie dominuje , ludzie i ich cechy charakterystyczne , ich styl życia, zajęcia. Jest też dużo ciekawostek i słowniczek, gdzie wyjaśnione są zagadnienia z książki.

Książka ta jest bardzo ciekawa, zwłaszcza, jeśli ktoś, interesuje się geografią. Polecam ją każdemu, kto lubi czytać o świecie i o tym jak wygląd życie na innych kontynentach. Mam marzenie, żeby kiedyś stanąć na każdym z nich….

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń



„Pustynie i niziny”

Książka „Pustynie i niziny” to jedna z serii „Geografia praktyczna”, wydana została przez wydawnictwo MD Monika Duda. Jest to książka z mojej ulubionej dziedziny, czyli geografii.

Najpierw w książce jest opisane co to jest pustynia i nizina i jakie mogą być ich rodzaje. Dalej opisane są pustynie takie jak Sahara, Atakama, Gobi, Takla Makan, Thar czy Namib. Przy każdej z pustyń opisany jest jej klimat, rośliny, zwierzęta, podział geograficzny i wiele, wiele więcej informacji. Na dalszych stronach można przeczytać o roślinności i zwierzętach na wszystkich pustyniach. Później opisane są niziny, wraz z ich podziałem administracyjnym, wzgórzami i wyspami, bogactwami naturalnymi, zwierzętami i roślinami oraz z rolnictwem. Na końcu książki jest wiele ciekawostek i słowniczek z wyjaśnionymi zagadnieniami.

„Pustynie i niziny” to książka, która może zainteresować wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy lubią dowiadywać się nowych informacji na temat naszej kuli ziemskiej i bardzo lubią tematykę geografii. Ta książka może ich bardzo zainteresować i wzmocnić ich wiedzę na tego typu tematy.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń



„Góry i wzgórza”

„Góry i wzgórza” to jedna z książek z serii „Geografia praktyczna”, wydana została przez wydawnictwo MD Monika Duda. Jest to kolejna książka o tematyce geografii, czyli o tym co najbardziej lubię czytać.

W tej książce opisana jest najpierw historia powstawania gór, klimat i roślinność jaka na nich występuje. Na dalszych stronach opisane są pasma górskie takie jak Andy, Himalaje, Alpy czy też Góry Ural. Przy każdych opisywanych górach są wymienione fakty na ich temat, jak powstały, ich flora i fauna, opisane są części pasm górskich, jak również osady ludzkie. W książce jest przedstawiona tabela z najwyższymi górami świata, z ich wysokością, na jakim leżą kontynencie i w jakich krajach. Dalej opisane są wzgórza, doliny i płaskowyże. W książce jest wiele ciekawostek, faktów i danych oraz słowniczek, gdzie wyjaśnione są zagadnienia, o których wspomniano w książce.

Książka ta jest bardzo interesująca, zwłaszcza, dla osób, które interesują się geografią. Polecam ją każdemu, kto tak jak ja lubi czytać i ciekawi go geografia.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń



"Oskar i pani Róża" Éric-Emmanuel Schmitt

Jest to książka opowiadająca o chłopcu o imieniu Oskar, który zachorował na chorobę, która do teraz jest wielką zagadką dla lekarzy. Zachorował na raka.

Oskar był bardzo wrażliwym, ale rozsądnym chłopcem. Od jakiegoś czasu zastanawia się, czemu wszyscy w szpitalu, w którym leży, są tacy zmartwieni i czemu nie jest tak, jak kiedyś. Dawniej pielęgniarki i doktor Dusseldorf, który go leczył, śmiali się do niego, rozmawiali i lubili spędzać z nim czas. Później wszystko się zmieniło. Przychodzili do niego smutni, przygnębieni i unikali jego żartów, które już ich nie śmieszyły. Chłopiec był pewien, że mają go dość, ale tak naprawdę bardzo przejęli się tym, że operacje, które dały im tyle nadziei, nic tak naprawdę nie zdziałały. Lekarze byli prawie przekonani, że chłopiec umrze. Oskar też o tym wiedział, mimo że nikt go o tym nie poinformował. Bohater był zły, że nikt nie chciał porozmawiać z nim o śmierci. Nawet jego rodzice.

Któregoś dnia zjawiła się w szpitalu pewna pani. Miała na imię Róża. To dzięki niej Oskar miał z kim porozmawiać. Ona potrafiła rozmawiać o wszystkim. Z każda rozmową Oskar coraz bardziej jej ufał. Był naprawdę szczęśliwy, że ją poznał. Sam przyznał, że woli rozmawiać z nią niż z własnymi rodzicami. Ciocia Róża - bo tak do niej mówił - chciała mu wytłumaczyć, że rodzice są mu potrzebni, że oni po prostu boją się rozmawiać z nim o takich tematach, ale on nie dawał za wygraną. Nie chciał zrozumieć, że to najważniejsze osoby w jego życiu.

Któregoś dnia ciocia Róża wpadła na pomysł, aby Oskar zaczął pisać listy do Boga. Na początku chłopczyk nie był przekonany co do tego, czy to dobra decyzja, ponieważ nie wierzył w Boga, jednak się zgodził. Pisał do niego listy opowiadające o całym jego życiu. Opisywał każdy dzień. Każde przeżycie. W jego szpitalnym towarzystwie najbardziej polubił Peggy Blue. Wyznał cioci, że mu się podoba. Dzięki radzie Róży, udało mu się zdobyć jej zaufanie.

W którymś momencie jego ciocia postanowiła, że powinien liczyć każdy dzień jako dziesięć lat. Oczywiście Oskar posłuchał wolontariuszki, jednak co się stanie dalej? Czy Oskar wyzdrowieje? Czy pogodzi się z rodzicami? Żeby się tego dowiedzieć, musisz przeczytać resztę tej książki. Ma niewiele stron, ale jest bardzo ciekawa i wciągająca. Mam nadzieję, że dzięki tej recenzji zdecydujesz się ją przeczytać. Cała książka to listy. Listy, które były bardzo ważne dla Oskara.

Amelia Spieć

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



"Bracia Lwie Serce" Astrid Lindgren

Ostatnio przeczytałam fascynującą książkę pod tytułem "Bracia Lwie Serce" napisaną przez Astrid Lindgren.

Na początku wbrew przysłowiu "Nie oceniaj książki po okładce" nie chciałam przeczytać tej powieści, ponieważ wydawało mi się, że jeśli okładka jest nudna, to książka również będzie nieciekawa. W końcu przełamałam się i zaczęłam ją czytać. Już po chwili emocje, jakie przekazywała ta książka spowodowały, że bardzo miło było ją czytać.

Lektura opowiada o dwóch braciach - Karolku i Jonatanie. Karol był chory na nieuleczalną chorobę. Kiedy starszy brat opiekował się nim, zawsze opowiadał mu historie o innym świecie, do którego trafia się po śmierci - Nangijali. Kiedy w ich bloku wybuchł pożar, a Karol był skazany na śmierć, Jonatan uratował go, niestety kosztem swojego życia. Karol popadł w depresję i marzył, aby znaleźć się w ramionach swojego kochanego brata. Pewnego dnia Karol obudził się już w innym miejscu, niż zwykle, nie był to jego pokój, lecz sama Nangijala.

Więcej nie będę zdradzała, ponieważ uważam, że warto przeczytać tę książkę.

Julia Banasiak

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



"Pierwszy Śnieg" Jo Nesbo

Pochmurne niebo rozciągało się nad Oslo, tworząc jeden z tych listopadowych dni, których z pewnością nikt nie lubi. Albo wprost kocha, dzięki tej szarej codzienności.

Ale komisarz Harry Hole zdecydowanie zalicza się do tych pierwszych, bo dla niego to nie był zwykły dzień. Dostał list. Ale on był inny. Wyróżniał się z tysiąca pozostałych. Coś w nim było. Coś co sprawiało, że jego myśli wręcz krzyczały, a oczy niespokojnie błądziły w otoczeniu. Wspominał o Toowoombie. A Harry wiedział, że tym razem to nie może być jakiś żart.

Kiedy następnego dnia przekroczył próg wejścia do Komendy Okręgowej Policji w Oslo, udał się na 6 piętro do Wydziału Zabójstw, już wiedział, że miał rację. Tamtej nocy spadł pierwszy śnieg.

I zaginęła kobieta. Birte Becker. Mąż był w tym czasie w odległym mieście w delegacji, a ona została sama z synem. Z pewnością nie była w szczęśliwym małżeństwie, ale jakikolwiek skryty romans nie wchodził w grę. A przynajmniej według zapewnień Filipa Beckera. W większości przypadków to właśnie mąż jest sprawcą, ale ten miał alibi nie do podważenia. To sprawiało, że nie mieli żadnego punktu zaczepienia, poszlak czy czegokolwiek, co mogłoby mieć teraz znaczenie. Nic. Kompletnie nic.

Oprócz bałwana, stojącego twarzą do środka domu.

Furia Harry'ego tym bardziej wzrosła, gdy dowiedział się o nowej partnerce z Wydziału. Młoda i niesamowicie piękna kobieta. Ale nieprzeciętnie. W tym pięknie coś było, nawet jeśli się nie starała. A Harry zastanawiał się, jak piękna mogłaby być, gdyby to robiła.

Akcja nabrała tempa, kiedy zgłoszono kolejne zaginięcie. Sylvia Ottersen. Była sama na farmie, a mąż i dzieci w mieście. Wrócili, a kobiety już nie było. Prawie identycznie.

Ale ten przypadek czymś się różnił. Bo znaleziono ciało. A przynajmniej jego część. W głębi lasu. Bałwan. A na nim głowa. Sylvi Ottersen.

Podobieństwa starych, nierozwiązanych spraw do tych tajemniczych zaginięć stały się aż namacalne.

Harry podjął niebezpieczną walkę. Walkę, która mocno wpłynęła na jego najbliższych. I jego samego.

Bo Bałwan już dokańczał dzieła.

Jo Nesbo sprawia, że do tej książki chce się wracać. I przeżywać to na nowo, raz po razie. Myli, wprowadza w błąd, plącze wątki, sprawiając, że czytelnik musi zatrzymać się na moment. I pomyśleć. Poprowadzić własne, niepowtarzalne śledztwo.

To z pewnością jedna z najlepszych książek. Więcej chyba nie trzeba mówić.

Klara Dąbrowska

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



"Opowieść”

Parę dni temu oglądałam film pt. ,,Opowieść” Jest to film dramatyczny. Główną bohaterką jest Jennifer w genialną role odegrała Laura Dern. Jennifer (Laura Dern) zwiedza świat, pracując jako dziennikarka i wykładowczyni. Jej życie zdaje się być idealne. Jej bazą jest Nowy Jork, gdzie mieszka ze swoim partnerem.

Pewnego dnia jej matka (EllenBurstyn) znajduje opowiadanie, w którym trzynastoletnia Jennifer opisała swój “specjalny” związek z dwojgiem dorosłych trenerów. Dziennikarka jest oszołomiona. Zupełnie nie wie, co myśleć. Czytając pożółkłe strony “Opowieści”, odkrywa szyfr, którym posługiwała się 40 lat wcześniej. Jest jednak zdezorientowana, ponieważ w żaden sposób nie jest wstanie przypomnieć sobie tych zdarzeń. W końcu postanawia powrócić w rodzinne strony i skonfrontować się z byłymi trenerami. Jej wyobrażenie na temat swoich młodzieńczych lat zaczyna się szybko sypać.

Film ogólnie mi się spodobał. Były chwile w których niektóre sceny były wprost oszałamiające. Aczkolwiek cała obsada głównych bohaterów, uważam, że została perfekcyjnie dobrana. Zapamiętałam, także wstrząsającą muzykę, która była genialnie dobrana do każdej odgrywanej sceny.

Amelia Kędra „Nasza Dwójka”



Książka pt. ,,Oskar i Pani Róża”

Książka pt. ,,Oskar i Pani Róża” autorstwa Erica-Emmanuela Schmitta, wydana we Francji w 2002 roku. Natomiast w Polsce pojawiła się w 2004 roku przez wydawnictwo Znak.

Książka opowiada historie chorego Oskara-małego chłopca chorego na białaczkę, który większość swego życia spędza w szpitalu. Pewnego dnia chłopiec poznaje wolontariuszkę, która zaprzyjaźnia się z chłopcem i pomaga chłopcu pogodzić się z nadchodzącą śmiercią. Opowiada mu o różnych historiach legendarnych zapaśniczek oraz wymyśla dla niego zadanie. Oskar ma przeżywać każdy swój dzień, tak jakby było to 10 lat i pisać listy do Boga, w których opisze swoje wątpliwości.

Moim zdaniem książka jest jedną z najpiękniejszych książek, jakie czytałam. Czytając ją wynosimy z niej wiele ważnych wartości i odkrywamy ukrytą w niej mądrość. Uważam, że każdy powinien chociaż raz w swoim życiu ją przeczytać.

Daria Winnicka „Nasza Dwójka”