DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





„WESELE W ATOMICACH”

,,Wesele w Atomicach” to zbiór groteskowych opowiadań Sławomira Mrożka, wydana w 1959 roku w Polsce.

Ukazuje społeczne i obyczajowe zagadnienia, które są wśród nas do dzisiejszych czasów. Opierają się one na wierzeniach wiejskich z powierzchowną nowoczesnością Zderzenie dwóch światów , czyli tradycji i postępu technologicznego. Narratorem jest młody człowiek, który próbuje zbliżyć się do otoczenia, lecz nie trafia on na zrozumienie z drugiej strony.

Moim zdaniem to dość mądra i ucząca książka.

Daria Winnicka „Nasza Dwójka



„LALKA”

,,Lalka” powieść społeczno-obyczajowa Bolesława Prusa, wydana w 1890 roku w Warszawie w wydawnictwie ,,Gebethner i Wolff”.

Opowiada o cudownej nieszczęśliwej miłość Wokulskiego-nowobogackiego przedsiębiorcy do Izabeli-panny z wyższych sfer. Przedstawia świat z ogromnymi niewidzialnymi granicami, które go dzielą. Ukazuje, także dziewiętnastowieczną pulsującą życiem Warszawę.

Moim zdaniem jest to dość ciekawa książka stawiające wiele aktualnych pytań. Z czystym sumieniem mogę polecić tą książkę innym.

Daria Winnicka „Nasza Dwójka”




„PIES BASKERVILLE’OW”

,,Pies Baskerville’ów” to detektywistyczna powieść sir Arthura Conana Doyle’a, wydana w marcu 1902 roku w Wielkiej Brytanii.

Przedstawia tajemniczą historię, gdzie ginie właściciel ogromnego majątku, jak głosi legenda jest to wynik klątwy, która prześladuje przeklęty czarny pies ziejący ogniem, który zabija każdego z rodu Baskervillów. W tą opowieść nie wierzy jednak przyjaciel sir Henry’ego doktor Jakub Mortimer, który zleca zbadanie sprawy detektywowi Sherlockowi Holmesowi.

Według mnie to bardzo interesująca i zagadkowa książka, która swoją ciekawą fabułą potrafi zainteresować każdego czytelnika.

Daria Winnicka „Nasza Dwójka”




„DYWIZJON 303”

,,Dywizjon 303” książka Arkadego Fiedlera poświęcona pierwszemu okresowi działań Dywizjonu 303, wydana w 1942 roku.

Książka opisuje akcje z pola bitwy, skupiając się przede wszystkim na wydarzeniach z udziałem odważnych Polaków. Historie zostały ukazane pod bezpośrednim wrażeniem rozgrywających się w 1940 roku wypadków.

To piękna historyczna książka, z którą każdy prawdziwy patriota powinien się zapoznać.

Daria Winnicka „Nasza Dwójka”



„JEŻYCJADA”

Wydany w 1981 roku w Polsce, trzeci tom ,,Jeżycjady” autorstwa Małgorzaty Musierowicz pt. ,,Kwiat kalafiora”.

Ukazuje historie pewnej zwykłej licealistki Gabrysi Borejko, której pewnego dnia życie obraca się o 360 stopni w momencie, gdy jej mama trafia do szpitala i zmuszona jest przejąć jej wszystkie obowiązki. Oprócz tego Gabrysia musi zmagać się z wieloma jeszcze innymi problemami.

Moim zdaniem jest to naprawdę ciekawa książka, którą gorąco polecam przeczytać.

Daria Winnicka, "Nasza Dwójka"



„OFIARA LOSU”

Nareszcie udało mi się wypożyczyć piątą część serii kryminałów Camilli Läckberg pt. „Ofiara Losu”. Lektura jak zawsze pochłonęła mnie bez reszty i przeczytałam książkę w dwa dni. Zresztą, nie ma się co dziwić, gdyż jak zwykle czeka na nas zawiła historia, wiele wątków, niespodziewane zwroty akcji i przeróżne niespodzianki.

Już na początku zdziwiłam się, że autorka nie zagłębiała czytelników w temat zabójstwa Lucasa, a rozwiązała sprawę uniewinnieniem Anny. Jednakże odbiło się to mocno na jej psychice, więc Erika musi zajmować się dwójką jej dzieci oraz swoją córką, a do tego szykować się do ślubu. Na szczęście udaje jej się z pomocą Dana wyciągnąć siostrę z depresji, dzięki czemu zyskuje wielką pomoc. W komisariacie w Tanumshede pojawia się tymczasem nowa policjantka – Hanna Kruse. Sprawia wrażenie silnej psychicznie, ambitnej choć potem pojawiają się problemy. Zaraz po dotarciu do nowego miejsca pracy jedzie z Patrikiem na miejsce wypadku samochodowego, jednak po obejrzeniu zwłok okazuję się, że to morderstwo.

Tymczasem do Tanumshede przyjeżdża ekipa telewizyjna, aby kręcić reality show. Podczas dyskoteki ginie następna osoba, więc policja ma ręce pełne roboty, a wszechobecne kamery wcale tego nie ułatwiają. Śledztwo rozszerza się o następne ofiary, jednak z innych miast, które łączy kilka rzeczy. Na ostatnich stronach jak zwykle czeka wprowadzenie do następnej części.

Nawet szef komisariatu, Bertil Mellberg dostał własny wątek, który zakończył się według mnie bardzo interesująco. Podobnie dowiadujemy się co nieco o Annice. Jak zwykle Läckberg zaskoczyła czytelników.

Generalnie przyznam, że z wielu podejrzeń, które miałam, sprawdziło się tylko kilka. Głównie przez to, że bohaterowie wiedzą o poszlakach szybciej niż czytelnik, co sprawia, że ma on mniejsze szanse na rozwiązanie sprawy. Akurat mnie trochę to przeszkadzało, aczkolwiek książka jak wszystkie z serii bardzo mi się podobała, budziła u mnie wiele emocji i serdecznie zachęcam do przeczytania.

Matylda Maciejewska

WagnerPress II




Wielka encyklopedia geografii; wydawnictwo Oxford

Z Książką pt. „Wielka Encyklopedia Geografii” pierwszy raz spotkałam się w piątej klasie. Od samego początku mnie zaciekawiła.

Książka posiada najświeższe dane geograficzne, szczegółowe informacje o wszystkich państwach świata, piękne, wielkoformatowe mapy geograficzne oraz setki wspaniałych zdjęć z najdalszych zakątków Ziemi. W kolekcji tej książki ukażą się również: kontynenty, skarby świata, zwierzęta, ludy ziemi, wielki atlas świata, błękitna planeta, krajobraz Ziemi i cuda przyrody.

Uważam, że książka jest warta uwagi. Nieraz korzystałam z niej na lekcji geografii. Dzięki niej nauczyłam się bardzo dużo ciekawych rzeczy.

Dominika Jedziniak



„Księga młodego kibica”

Każdy wie, że zbliża się Mundial, czyli Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. W tym roku rozegrają się one w Rosji i nasza drużyna weźmie w nich udział. Z tej okazji wydawanych jest wiele książek i informatorów a jednym z nich jest ta, którą zrecenzują pt.” Księga młodego kibica”.

Najpierw wyjaśnione jest co to jest Mundial i co ile jest rozgrywany i na jakich zasadach wybierane są do niego drużyny. Opisana jest też Rosja i stadiony, gdzie mecze będą rozgrywane. Jest sporo o historii mistrzostw i jest przedstawione kto najwięcej razy zdobywał to zacne trofeum. Przedstawieni są najważniejsi napastnicy tacy jak np. Ronaldo czy Lionel Mesii, pomocnicy oraz bramkarze. Jest wiele ciekawostek i quizów, więc można sprawdzić swoją wiedzę i się rozerwać. Na końcu są tabele i z nich się cieszę najbardziej. Będę tam na bieżąco wpisywać wyniki meczów i marzy mi się, abym mogła wpisać ją w tabelę w dniu 15 lipca….

Katarzyna Blicharczyk

REDAKCJA Lider Odrzykoń



„Zeszyt Odrzykoński nr 25”

W miejscowości, w której mieszkam od wielu lat wychodzą „Zeszyty Odrzykońskie”. Każdy na inny temat, ale wszystkie związane z tematyką naszej wsi. W 2017 roku ukazał się zeszyt 25 pt. „Dzieje samorządu wiejskiego Odrzykonia”

Każdy zeszyt ma kilku różnych autorów, zależy jaka jest tematyka. Ten powstał po redakcją Stanisława Blicharczyka, wieloletniego wójta naszej gminy. Cały zeszyt to historia ogólna samorządu wiejskiego w Odrzykoniu, od dziejów pradawnych, po obecne. Potem po kolei omawiani są poszczególni sołtysi wsi i wójtowie. Sięgnęłam po ten zeszyt pewnie dlatego, że jest w nim o moim prapradziadku Izydorze Wywiórskim , który był działaczem samorządowym a w kadencji 1922-1927 był nawet posłem na sejm. Wiele się o nim dzięki informacjom w zeszycie dowiedziałam.

Warto sięgać po takie książki, bo warto wiedzieć więcej o swojej wsi. Cieszę się, że takie zeszyty wychodzą i mogę co nie co poczytać i więcej się dowiedzieć. Kto wie, może kiedyś i ja dołączę do grona redakcyjnego….?

Katarzyna Blicharczyk

REDAKCJA Lider Odrzykoń



Recenzja książki „Detektyw Pozytywka”.

Książka „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke to niezwykła lektura dla najmłodszych.

Niezwykła-to znaczy wprowadzająca czytelnika w świat zagadek. Możesz je rozwiązać wraz z Detektywem Pozytwką.

Detektyw Pozytywka to sympatyczna postać. Prowadzi agencję detektywistyczną „Różowe Okulary”. Rozwiązuje zagadki, które dotyczą mieszkańców kamienicy lub ich podwórka. Szczególnie lubi pomagać dzieciom w rozwiązywaniu ich zagadek.

Każda z nich ma morał dla dzieci. Dowiadują się że od chipsów rosną brzuchy i psują się zęby oraz, że zamarznięta woda powiększa swoją objętość. Próby wyjaśnienia zagadek uczą logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Pobudzają wyobraźnie dzieci i rozwijają ich kreatywność.

Książka ma piętnaście rozdziałów, a każdy z nich to inna zagadka. Są one zazwyczaj proste, a detektyw Pozytywka pomoże Ci w ich rozwiązaniu. Dodatkowym atutem książki są ilustracje Piotra Rychla, które zasługują na zachwyt.

„Detektyw Pozytywka” to fantastyczna lektura dla najmłodszych. Czytanie jej sprawia wiele radości i uśmiechu na twarzy. Jest pełna humoru i ciekawych przygód. Z tą lekturą można przeżyć wesołą zabawę.

Adrian Pastewski, Niecodziennik Szkolny