DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





„Nauka”

„Encyklopedia dla dzieci – Nauka, 500 faktów” to książka, którą mam już kilka lat, ale dopiero ostatnio zwróciłam na nią uwagę. Jej oryginalny tytuł brzmi „Children’s Encyclopedia Science”. Jest to praca zbiorowa, a na język polski przetłumaczona została przez Krzysztofa Kietzmana.

Książka składa się z 5 działów: „Nauka”, „Kosmos”, „Pogoda”, „Ciało człowieka” i „Wynalazki”. W każdym dziale w formie numerowanych faktów, opisywane są ciekawe zagadnienia wraz z ich dokładnym wyjaśnieniem. To co mi się najbardziej podoba to jest to, że wyjaśnienia są napisane prostym i zrozumiałym językiem. Nawet najmłodsi bez problemu zrozumieją, w końcu to książka dla dzieci. W książce są opisane trudne do zrozumienia rzeczy, ale dzięki temu właśnie łatwemu językowi i rysunkom i do tego wielu schematom, sporo rzeczy zrozumiałam. Dzięki tej książce mogłam się dowiedzieć dużo nowych rzeczy ponad program i zaimponować na lekcjach przyrody. Bardzo fajne są co kilka stron quizy, bo można wówczas sprawdzić swoją wiedzę.

Polecam tę książkę każdemu, kto lubi poznawać nowe informacje na temat życia, lub każdemu, kto tak jak ja, lubi zagadnienia na temat geografii i nauki. Jeśli jednak ktoś nie lubi to i tak uważam, że warto ją choć przejrzeć. Bo można się dowiedzieć o rzeczach, o których nie miało się wcześniej pojęcia.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER- Odrzykoń



„Wyprawa do lasu”

„Wyprawa do lasu” to książka Małgorzaty Garbarczyk wydana w 2014 roku przez wydawnictwo MULTICINO. Tą książkę dostałam od PTTK za udział i wysokie miejsce na konkursie na rajdzie turystycznym. Książka jest dla młodszych, ale mi się ją też dobrze czytało.

W lesie jest bardzo ciekawie i jest warto poznać życie lasów i jego mieszkańców. Tam zawsze dużo się dzieje, warto się rozglądać. W lesie nie można się nudzić. W książce opisano o tym, co należy pamiętać idąc do lasu o odpowiednim ubiorze, jakie drzewa liściaste i iglaste tam rosną, jak wygląda każda pora roku w lesie, jak wyglądają warstwy lasu. Czytając książkę jeżeli idzie do lasu na pewno zwróci się uwagę na niezwykłe zjawiska, rozpozna się gatunki leśnych drzew i roślin, łatwiej zauważy się inne gatunki zwierząt i zwróci się uwagę na mieszkańców lasu.

Książka „Wyprawa do lasu” to najlepszy przewodnik po lesie. Można się z niego dużo nauczyć i wyprawa do lasu nie sprawi problemu. Książka ta na pewno urozmaici leśną przygodę, zwłaszcza ciekawymi i pouczającymi zadaniami.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń




„Zasady bezpiecznego zachowania w lesie”

„Zasady bezpiecznego zachowania w lesie” to książka Joanny Liszewskiej wydana w 2014 roku. Tą książkę dostałam od PTTK za napisanie sprawozdania z rajdu turystycznego. Książka raczej pouczy młodszych jak zachować się w lesie, ale starsi też z niej mogą skorzystać.

Wycieczka do lasu, niezależnie od pory roku, zawsze będzie wspaniałą przygodą, dlatego, że w lesie jest pełno niespodzianek. Kto kocha przyrodę, jest ciekawy świata na pewno nie będzie się tam nudzić. W książce opisane jest jakie zasady obowiązują w lesie, co można w nim robić a co jest zakazane. Idąc do lasu trzeba pamiętać o tym, że las jest domem wielu zwierząt, rośnie tam dużo roślin, grzybów i owoców niejadalnych, których nie można jeść, trzeba być ostrożnym i wiedzieć jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa las ze sobą niesie. Las może nas zaskakiwać pięknymi widokami o każdej porze roku. Należy pamiętać, ze o las też trzeba dbać, nie wolno go zaśmiecać, bo bez drzew wcale tak dobrze nie będzie.

Książkę serdecznie polecam, bo można się nauczyć zachowania w lesie, co nam wolno a co nie. Na pewno po przeczytaniu będziemy mieli większą wiedzę i zakup książki nie pójdzie na marne.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Zagadki historyczne”

„Zagadki historyczne” to książka z serii Poznajemy napisana przez Beatę Jankowiak-Konik oraz przez Jacka Konika. Została wydana w 2012 roku przez wydawnictwo Demart. Tą książkę w swojej kolekcji mam już kilka lat, lecz dopiero w tamtym roku zaczęłam uczyć się historii Polski i z tej książki czytałam ciekawostki, o których pani nie wspominała na lekcjach.

Książka ta dzieli się na siedem rozdziałów: „Czasy Piastów”, „Epoka Jagiellonów”, „Rzeczpospolita Obojga Narodów”, „Pod zaborami”, „Odzyskana Niepodległość”, „II wojna światowa”, „Po wojnie”. Czyli od powstania Polski w około 960 roku aż do zakończenia komunizmu w państwie. Książka składa się tylko głównie z pytań i odpowiedzi. Przez to można się dużo na uczyć wiadomości, o których nie miało się wcześniej pojęcia. Książka zawiera około 300 pytań, dużo zdjęć, a książkę w formie pytań lepiej się czyta i przyswaja nowe informacje. Dla osób, które uwielbiają ten temat, ta książka jest idealna bo pogłębiają swoja wiedzę i na pewno ta książka ich nie zanudzi.

Książka jest bardzo ciekawa i interesująca, ja czytając ją się nie nudziłam , za to bardzo mi się podobała. Może w przyszłości zakupię inne części.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Zwierzęta leśne”

„Zwierzęta leśne” to książka Hanny Będkowskiej wydana w 2016 roku. Tą książkę dostałam od PTTK za napisanie sprawozdania na rajdzie turystycznym. Książka jest raczej dla młodszych, ale starszych też może zainteresować.

W polskich lasach żyje wiele gatunków zwierząt, różnią się rozmiarem i masą ciała. W książce opisany jest na początku krótki wstęp o zwierzętach. Na kolejnych stronach opisane są najpierw po kolei za alfabetem zwierzęta takie jak dzik, jeleń, jeż, lis, łoś, niedźwiedź brunatny, ryś, wilk czy żubr. Przy każdym z nich są ciekawostki na ich temat, jak wyglądają, jak żyją, czym się charakteryzują, , gdzie mieszkają, jak budują i żyją w swoich norach, jakie są ich zwyczaje, czy zapadają w sen zimowy. Na końcu książki znajduje się porównanie różnorodności leśnych zwierząt oraz ich podział na kręgowce i bezkręgowce.

Książki jest interesująca i na pewno zainteresuje każdego kto lubi wyprawy w las i tropienie zwierząt lub przez przeczytanie może zacząć to robić. Serdecznie polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER ODRZYKOŃ



„Ptaki lasów”

„Ptaki lasów” to książka Hanny Będkowskiej wydana w 2016 roku. Tą książkę dostałam od PTTK za udział i wysokie miejsce na konkursie na rajdzie turystycznym. Książka jest raczej dla młodszych, ale mnie i tak zaciekawiła.

Ptaki to najbardziej zróżnicowane kręgowce lądowe a na świecie zróżnicowano ich około 10 tysięcy gatunków. W książce opisany jest na początku krótki wstęp o ptakach oraz znajduje się tam słowniczek. Na kolejnych stronach opisane są najpierw po kolei za alfabetem ptaki. Przy każdym są ciekawostki na ich temat, ochrona, jak wyglądają, jak żyją, czym się charakteryzują, jak budują i jak wygląda ich gniazdo, cechy charakterystyczne dla danego ptaka, gdzie żyją w Polsce, jakie są ich zwyczaje . Na końcu książki znajduje test, gdzie można sprawdzić swoją wiedze na temat ptaków, którą się już posiadało lub wiedze, którą się zdobyło czytając książkę.

Książki jest ciekawa i na pewno zainteresuje ludzi, a zwłaszcza dzieci lubiący wyruszać w las lub na wycieczki oraz tropiących ptaki. Może po przeczytaniu osoby, które nie interesowały się tematyką książki zaczną podpatrywać ptaki jakie swoje hobby. Polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń




„Król Maciuś Pierwszy”

Książka Janusza Korczaka wydana w 1922r., jest historią o małym chłopcu, który po śmierci ojca i matki został królem.

Początkowo uzależniony od ministrów i etykiety Maciuś, traktowany jest jak rozpieszczony maluch. Sytuacja zmienia się, gdy postanawia on pokazać, że jest odważny jak jego przodkowie.

Gdy w kraju wybucha wojna, Maciuś z przyjacielem Felkiem przebiera się za zwykłego żołnierza i wyrusza na front. Tam uczy się pokory, szacunku dla życia, a jednocześnie bycia wytrwałym i opanowanym w każdej sytuacji. Dokonuje bohaterskich czynów i cudem unika śmierci.

Po powrocie Maciuś kończy samowolę rządnych władzy ministrów, wprowadza wiele nowych reform, zaprzyjaźnia się z królem ludożerców, zakłada Sejm Dziecięcy.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jaki los spotkał Maciusia... Koniecznie przeczytaj!

Książka nieco długa – dobra na jesienne wieczory, wzruszająca, ciekawa i trzymająca w napięciu.

Angelika Trześniowska



„Zaopiekuj się Fafikiem”

„Zaopiekuj się Fafikiem” autorstwa Roberta Trojanowskiego, jest kreatywną publikacją w formie książki.

Fafik to sympatyczny psiak, który bardzo potrzebuje przyjaciół.

Czy zaopiekujesz się Fafikiem?

Zabierz go na spacer, narysuj dla niego obrożę czy ubranie na zimę, podaj wodę, pobaw się z nim i jego przyjaciółmi. Przy okazji poznasz wiele ciekawostek o nim, dowiesz się skąd się wziął, co lubi robić, jakie jest jego ulubione miejsce...

Do zabawy potrzebne Ci będą tylko: kredki, nożyczki, klej, a czasami rodzice i rówieśnicy.

Książka inna niż wszystkie, bardzo mi się podoba. Polecam każdemu, kto nie może mieć pieska i tym, którzy lubią rysować po książkach ;).         

Angelika Trześniowska



Jak nauczyć się latać

Szkoła latania” – pierwszy wydany w albumie komiks z serii Kajko i Kokosz, autorstwa Janusza Christy. Pierwotnie, na oryginalnych planszach, narysowanych przez Christę tytuł komiksu brzmiał „Sztuka latania”.

Głównymi bohaterami są Kajko, Kokosz i Mirmił. Na drugim planie pojawiają się Łamignat, Jaga oraz Zbójcerze. Historia opowiada o tym, jak Mirmił dowiedział się o szkole latania i zapragnął do niej uczęszczać. W towarzystwie Kajko i Kokosza wyruszył za marzeniami. Podstępni zbójcerze tylko na to czekali... W drodze spotkali również Łamignata, który rabował bogatych, a oddawał biednym oraz jego żonę - Jagę. Przeżyli najróżniejsze przygody. Jakie? Dowiecie się, gdy przeczytacie.

Książeczka bardzo mi się podobała. Była ciekawa, pełna humoru. Jedyny minus – za szybko się kończy.

Polecam każdemu.

Angelika Trześniowska



„Młody Król”

Król Maciuś Pierwszy to książka autorstwa Janusza Korczaka - pisarza, lekarza, wychowawcy i myśliciela, którego właściwe nazwisko to Henryk Goldszmit.

Książka pt. „Król Maciuś Pierwszy” została wydana w 1922r. Opowiada o chłopcu, który w wieku 10 lat został królem, po tym jak wcześniej stracił mamę i tatę. Głównym bohaterem jest Król Maciuś Pierwszy, który musi sobie radzić z rządzeniem w swoim państwie. Musiał nauczyć się wszystkiego, co było mu potrzebne do sprawowania władzy. Królowanie nie było łatwą rzeczą o czym przekonał się wiele razy. Król Maciuś brał udział w wojnach, ustanawiał nowe prawa, stworzył sejm dziecięcy. Ludzie go kochali, ale miał też wrogów, którzy chcieli się go pozbyć.

Jest również druga część książki o Królu Maciusiu pt. „Król Maciuś Pierwszy na bezludnej wyspie”.

Na bazie książki powstał również film w reżyserii Wandy Jakubowskiej.

Dla mnie książka „Król Maciuś Pierwszy” jest ciekawa i pełna przygód, zdecydowanie lepsza od filmu. Podobała mi się postawa Maciusia, wykazał się takimi cechami jak: troskliwość, odwaga ale i lekkomyślność. Był odważny, ponieważ uciekł z przyjacielem Felkiem na front wojenny i zniszczył wrogą prochownię. Troskę okazał w ten sposób, że wybudował przy każdej szkole plac zabaw a także domki dla tych którzy nie mogli wyjechać na wakacje. Lekkomyślność pokazał wówczas, gdy posłuchał głupiej rady Felka, żeby dorośli zamienili się rolami z dziećmi. Polecam tę książkę fanom przygód, a także wszystkim dorosłym, którzy chcą lepiej zrozumieć dzieci.

Filip Wolan