„Ósmoklasiści nie płaczą” 

Film w reżyserii Dennisa Botsa opowiada o dwunastoletniej Akkie, uwielbiającej grać w piłkę nożną. Jest bardzo lubiana przez swoich rówieśników. Częste krwotoki z nosa i złe samopoczucie powodują wizytę w szpitalu. Okazuje się, że dziewczynka jest ciężko chora i nie może wziąć udziału w mistrzostwach. Mimo, że czuje się coraz gorzej głęboko wierzy, że uda się jej przezwyciężyć chorobę i do ostatniej chwili walczy. Pomagają jej w tym rodzice i przyjaciele; cała klasa, oprócz Joepa. Później zaś chłopak robi dla niej wszystko i wpada na świetny pomysł. Jaki? Tego dowiecie się w filmie, który serdecznie polecam. W rolach głównych Hanna Obbeek i Nils Verkooijen.

Klaudia Jucha




„Quo Vadis” 

Film historyczny produkcji polskiej z 2001 roku, w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule..Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz?. Odwołuje się on do słów Quo vadis, Domine? (Dokąd idziesz, Panie?), wypowiedzianych według legendy, przywołanej również w powieści, przez apostoła Piotra do Chrystusa.

Sienkiewicz w swoim dziele pokazał prześladowanie pierwszych chrześcijan. Akcja rozgrywa się w czasach Nerona. Rzymianie czczą swych bogów, składają im ofiary, bawiąc się przy tym hucznie. Jednak rozwija się również wiara chrześcijańska, która odrzuca także powszechną wówczas boską cześć dla władcy.

Na tle tych wszystkich konfliktów rozgrywa się również wątek miłosny, między Markiem Winnicjuszem, a Ligią.

Ona-chrześcijanka, on-poganin. Oczywiście najbardziej rozbudowaną postacią jest Petroniusz - mistrz dobrego smaku, reprezentujący największe wartości dojrzałej kultury antycznej. Człowiek o wyrobionym guście estetycznym, lecz nie bawiącym się w moralność. Zachowujący dystans do otaczającego go zgiełku życia, a jednocześnie umiejący czerpać z niego pełnymi garściami.

Henryk Sienkiewicz za książkę pt. „quo vadis” w 1905r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

W główne rolę wcielili się wybitni aktorzy polskiego kina. Paweł Deląg, Bogusław Linda, Magdalena Mielcarz, Danuta Stenka czy Agnieszka Wagner.

Film mimo, iż jest nieco starszy ode mnie, a oglądając go byłam przerażona, jest wart obejrzenia. Serdecznie polecam!

Klaudia Jucha




„Szkoła uczuć”

Film nakręcony na podstawie powieści Nicholasa Sparksa pod tytułem „Jesienna miłość” Reżyserem tego filmu jest Adam Shankman, scenariusz napisała Karen Janszen, muzyka Jeff Cardoni. Premiera filmowa odbyła się 28.06.2002 roku. Jak po tytule można się domyślić, film opowiada o pewnym uczuciu, miłości, między lekkomyślnym Londonem Carterem, a córką pastora Jamie Sullivan. W szkole do której chodzą istnieje podział- na tych lepszych i gorszych. Chłopak olewający szkołę, nauczycieli, prawa i obowiązki, zaliczający się do grupy „lepszych” poznaje dobrą, ułożoną i religijną dziewczynę-Jamie. Jego życie zmienia się o 180 stopni. Zakochują się w sobie , jednak nie mogą żyć razem ze sobą do śmierci. Dlaczego? W rolach głównych Shane West i Mandy Moore. Serdecznie polecam!

Klaudia Jucha



„Zmierzch” w reż. Catherine Hardwicke 

„Zmierzch” to pierwszy tom amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer. Na ekranie zobaczymy Kristen Stewart i Roberta Pattinsona. Romantyczny horror młodzieżowy zazwyczaj nie zwiastuje nic dobrego. W tym filmie jest wręcz przeciwnie! Książka opowiada o siedemnastoletniej dziewczynie, która po przeprowadzce do swojego ojca poznaje wampira, w którym zakochuje się ze wzajemnością. Bella pragnie zacząć życie od nowa. W szkole nie ma zbyt wielu przyjaciół. Na jednej z lekcji lepiej poznaje chłopaka. Co zdarzy się dalej? Czy wampir może być w związku ze śmiertelniczką? Jak potoczy się akcja powieści? Tego wszystkiego dowiecie się czytając w książce lub oglądając film. Na pewno nie będziecie się nudzić! Uważnie śledząc film w jednej ze scen dostrzeżecie samą autorkę! POLECAM!

Klaudia Jucha




„Niezgodna” w reż. Neila Burgera 

Film „Niezgodna” jest to adaptacja pierwszej części trylogii Veroniki Roth, nie można więc wymagać, by filmowcy ingerowali w większym stopniu w fabułę. W główną rolę Beatrice „Tris” Prior wcieliła się Shailene Woodley, którą możemy kojarzyć z filmu „Gwiazd naszych wiana”, a w Tobiasa „Four” Eaton zagrał Theo James. Film opowiada o mieszkance Chicago, która była wychowywana we frakcji Alruizmu, jednej z pięciu grup, na które została podzielona ludzkość. Po wielkiej wojnie, by załagodzić spory i konflikty, tajemniczy założyciele postanowili stworzyć w ocalałym mieście nową strukturę społeczeństwa składającą się z frakcji: Serdeczności, Prawości, Erudycji, Nieustraszoności i właśnie Altruizmu. Przynależność do poszczególnych grup wykazują teksty, ale ostateczną decyzję mógł podjąć każdy samodzielnie. Problem pojawia się wtedy, gdy test wykazuje niejednoznaczność i człowiek pasuje do wszystkich frakcji. Tak jest w przypadku Tris, ale bohaterka nie zamierza się poddać! Co zrobi? Wszystkiego dowiecie się w filmie, który ja szczerze polecam!

Klaudia Jucha



„Percy Jackson i Bogowie Olimpijski: złodziej pioruna” w reż. Chrisa Columbusa 

Film fantastyczno-komediowy będący ekranizacją I części powieści Ricka Riordana o tym samym tytule. Ciekawe połączenie mitologii greckiej ze współczesną fantastyką Rick Riordan przeniósł na papier. Historia młodego chłopaka, który nie znał swojego ojca. Był nim Posejdon, który zgodnie z zarządzeniem Zeusa nie mógł spotykać się ze swoim synem. Główny bohater Percy, który nie wiedział, że jest Półbogiem musiał odszukać piorun, który rzekomo ukradł. Pomaga mu w tym Annabeth Chase- córka Ateny oraz Grover Underwood – satyr i opiekun. Przez całą wędrówkę spotyka ich wiele przygód, a każdy, którego spotykają na swojej drodze chce piorun zależący do Zeusa. W główne role wcielili się: Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson i Sean Bean. Jeśli jesteście ciekawi, jak zakończy się to poszukiwanie zapraszam do obejrzenia filmu, który serdecznie polecam!

Klaudia Jucha



„Zostań, jeśli kochasz” w reż. R.J. Cutlera 

„Zostań, jeśli kochasz” jest to film z 2014 roku. Mia Hall, grająca na skrzypcach nastolatka prowadzi spokojne życie, do czasu. Wszystko zmienia się w wyniku pewnego zdarzenia. Zawieszona przez jeden dzień musi zadecydować, po której stronie zostanie, życia czy śmierci. W główne rolę wcieli się: Chloe Grace Moretz, Mireille Enos, Jamie Blackley. Film jest próbą przeniesienia na ekran powieści autorstwa Gayle Forman pod tytułem "Jeśli zostanę". Jednak nie dajcie się zwieść niezbyt trafnemu polskiemu tłumaczeniu, sugerującemu kolejną, naiwną historyjkę o miłości, przeznaczoną dla nastolatków. Scenariusz filmu pozytywnie mnie zaskoczył. Rozpamiętując wszystkie krytyczne uwagi odnośnie obrazu na poświęconych mu forach, nastawiłem się na płytką i ckliwą bajeczkę o miłości. Jednak okazało się, że jest to bardzo dobry film, który polecam na nudne wieczory!

Klaudia Jucha



„Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” 

Amerykański film przygodowy wyprodukowanych przez Jerry’ego Bruckheimera i Walt Disney Pictures, z Johnnym Deppem, Keirą Knightley, Geoffreyem Rushem i Orlando Bloomem w rolach głównych. Legenda mówi, że „Czarna Perła” to piracki statek, którego nie można zatopić, a załoga jest nieśmiertelna. Jego kapitanem jest kapitan Jack Sparrow. A raczej był, bo dowództwo statku przejął zdradziecki Barbossa i po ataku na Port Royal porwał piękną Elizabeth Swann (córkę brytyjskiego gubernatora Jamajki). Sparrow wraz z zakochanym w Elizabeth kowalem Willem Turnerem ruszają w pościg za „Czarną Perłą” na ukradzionym statku „Ścigacz”. Ich z kolei ściga na „Nieustraszonym” oficjalny narzeczony Elizabeth. A w tle majaczy jeszcze przeklęty skarb Corteza i tajemnica śmierci ojca Willa Turnera... Film dostał 5 nominacji do Oskara i pobił serca widzów na całym świecie! Serdecznie polecam go obejrzeć! 

Klaudia Jucha



„Chłopiec w pasiastej piżamie” w reż. Marka Hermana 

Film amerykańsko-brytyjski z 2008 roku. Film jest adaptacją książki Johna Boyne pod tym samym tytułem, wydanej w 2006 roku. Akcja filmu toczy się w czasie II wojny światowej. Ośmioletni Bruno, mieszkaniec Berlina, gdy jego ojciec zostaje mianowany komendantem obozu zagłady cała rodzina przeprowadza się na wieś. Chłopiec nie ma tam przyjaciół, a całymi dniami huśta się na własnoręcznie wykonanej huśtawce i czyta przygodowe książki. Pewnego razu poznaje ośmioletniego Żyda - Szmula, który jest więźniem obozu zagłady. Zakończenie książki jest bardzo smutne i nie obejdzie się bez chusteczek. Film pokazuje II wojnę oczami małego dziecka, który nie rozumie zaistniałej sytuacji. W główne postacie wcielili się: Asa Butterfield – Bruno Jack Scanlon – Schmul. Polecam i zachęcam do obejrzenia!

Klaudia Jucha



„3 metry nad niebem” 

Hiszpański melodramat z 2010 roku. Film na podstawie powieści Federico Moccia, o tym samym tytule. Film opowiada historię miłości dwojga ludzi z dwóch zupełnie różnych światów. Babi- dziewczyna z dobrego domu, dobrze wychowana i wykształcona. Pewnego razu spotyka Hache, chłopaka-buntownika, impulsywnego i nieodpowiedzialnego, który ma apetyt na ryzyko i niebezpieczeństwo, zwłaszcza w nielegalnych wyścigach motocyklowych. Ku swemu zdziwieniu oboje zakochują się w sobie. W rolach głównych María Valverde i Mario Casas. Kontynuacją tego jest film pt. „Tylko ciebie chcę”, opisujący, dalsze, jak się później okazuje nie zbyt kolorowe życie bohaterów. Jeśli jeszcze nie oglądałeś tego filmu to serdecznie polecam!\

Klaudia Jucha