Film pt. „Jak zostać kotem?”, reż. Barry Sonnenfeld

Film pt. „Jak zostać kotem” to komedia familijna, idealna dla każdego. Tytuł filmu jest bardzo intrygujący. Jednak reżyserowi udało się odpowiedzieć na to pytanie dosłownie i w przenośni. Film zawiera również tak cenny morał i uczy, co w życiu jest najważniejsze.

Reżyserem filmu jest Barry Sonnenfeld, a film w Polsce premierę miał 19 sierpnia 2016 roku. Trwa 90 minut i opowiada o pewnym multimilionerze - Tomie Brandzie, który nie ma czasu dla rodziny, ponieważ pochłonięty jest obowiązkami biznesowymi i spełnianiem własnych marzeń związanych z jego firmą. Akcja filmu rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych. Gdy córka Toma Branda prosi go o nietypowy prezent na swoje 11 – ste urodziny, on początkowo jest temu przeciwny, bo jak twierdzi nie cierpi kotów. Moment zakupu kota dla ukochanej córki rozpoczyna serię niefortunnych i śmiesznych zdarzeń. Tom ulega wypadkowi i na jego skutek zostaje uwięziony w ciele kota. W filmie dzieją się zaskakujące sceny, a bohater na własnej skórze przekonuje się, że koty faktycznie mają dziewięć żyć i że czasami trzeba być zdolnym do poświęceń. Życie kota wywróciło się do góry łapami!

W filmie rozgrywają się różne akcje, zabawne jak i pouczające. Jedna z moich ulubionych scenek to ta, gdzie kot odreagowuje stres i „upija się” alkoholem - naprawdę można się pośmiać. Lecz występuje tam wiele innych bardzo zabawnych scenek. W polskiej wersji językowej głównego bohatera dubbinguje wspaniały aktor Tomasz Kot, który jest wprost stworzony do tej roli! Muszę przyznać, że naprawdę świetnie wczuł się w swoją rolę. Jako, że uwielbiam koty zachwycił mnie wygląd zwierzęcego aktora. Podejrzewam, że jest to kot syberyjski. Jest przepiękny. Interesujące jest też to, że w filmie grało aż 5 mruczków o bardzo podobnym umaszczeniu. Pomysł na fabułę filmu zachwycił mnie, ponieważ zawarto w niej zabawne epizody jak i pouczające scenki. Jeśli chodzi o aktorów, to cudownie odegrali swoją rolę (a zwłaszcza mruczek), najbardziej zachwycił i rozbawił mnie jego wyraz twarzy podczas kąpieli. Spokojnie! Żaden kociak nie ucierpiał w tym filmie. Pan Puszek - bo tak miał na imię, zadziwił mnie pomysłowością pisania na kartce. Chociaż mu to nie wychodziło, nie poddawał się. Sądzę, że to również był jeden z przekazów filmu. Jednak najcenniejsze wartości przedstawione w filmie to miłość i rodzina. Praca i pieniądze nie są najważniejsze. Szkoda, że film „Jak zostać kotem?” był mało reklamowany w Polsce.

Myślę że, jak dotąd to jedna z najlepszych komedii familijnych jaką oglądałam. Serdecznie polecam obejrzeć go cała rodziną - tak będzie najlepiej. Film spokojnie nadawałby się na szkolną wyprawę do kina. Produkcja filmowa dostępna jest na DVD, a swoją premierę miała w pilskim kinie w drugiej połowie 2016r.

Dominika Kobiołka, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




Recenzja filmu ,,Różowa sukienka"

Jednym z ostatnich filmów, jakie obejrzałam była ,,Różowa sukienka" w reżyserii Igora Mołodeckiego. Film nie jest długi, ale bardzo wartościowy.

Opowiada on o Ani Nowak, takiej typowej dziewczynie z miasta. Pierwszy obraz przedstawia bohaterkę w sklepie, gdzie przymierza sukienki i kupuje różową. Potem idzie na spotkanie z chłopakiem, z którym ma wyjechać, lecz nie wie dokąd. On powiedział jej, że zabiera ją na wycieczkę -niespodziankę. Kiedy dotarli na miejsce, Ania była zła i rozczarowana, ponieważ okazało się, że to był obóz harcerski. Dziewczyna nie chciała się przebrać w mundur, więc została w sukience. Początkowo nie umie i nie chce się dostosować się do warunków obozowych. W nocy przeszkadzają jej odgłosy lasu, wstrętem napawa polowa toaleta. Kiedy już daje się namówić na zabawę, zamiast kompasu i mapy, używa swojego telefonu z GPS. Nie wykonuje poleceń, bo tego nie umie.

Wydaje się, ze zaraz stąd ucieknie i nie skorzysta z możliwości bycia bliżej natury. Jednak wszystko się zmienia. Podczas pływania kajakami ratuje człowieka, który się topił, następnie daje się porwać nastrojowemu wieczorowi przy ognisku i włącza się do śpiewu. Wtedy chłopak wręcza jej prezent – mundur harcerski.

Film był momentami śmieszny – zabawne było to, jak Ania nie radziła sobie w najprostszych sytuacjach. Polecam obejrzenie tego filmu, myślę, że większość z nas zmieni stosunek do życia. My często polegamy na nowoczesnych urządzeniach i zamykamy się w świecie wirtualnym. Ten film może wyzwolić refleksję i potrzebę zmiany. Polecam go każdemu.

Julia Krokos, kl. VI

Głos Siódemki




Recenzja bajki ,,Toy Story 2''

Bajka ,,Toy Story 2'' dostępna jest na płycie DVD w kilku językach, między innymi w języku polskim. Jest to pełna humoru i pozytywnych emocji opowieść o przygodach niesfornych zabawek. Bajka wprowadza widzów bajk w niezwykły świat stworzony przez artystów z Disney Pixar. Pozwala przeżyć wspaniałą przygodę wraz z Chudym, Jessie i Mustangiem. Andy, chłopiec właściciel zabawek, będących bohaterami bajki, wyjeżdża na obóz. Zawsze na takie wyjazdy zabierał ulubioną zabawkę Chudego. Zabawki w jego pokoju żyją swoim życiem tyle, że nie w pokoju, ale na aukcji zabawek. Na ruchliwej ulicy, w wielkim sklepie w rękach nieuczciwego kolekcjonera. Zabawki trafiają również do szybu windy, a nawet na lotnisko. Głównymi bohaterami są również Buzz Astral, Poszukiwacz Skarbów, Al. Dziwne i zabawne historie ożywionych zabawek ,wprowadzają widzów w świat ciekawych i zabawnych przygód.

Film ogląda się z zaciekawieniem i z przyjemnością. Kiedy pojawia się końcowy napis ,,THE END'' z ust widzów wydobywa się westchnienie i ciche słowa... szkoda, że to już koniec.

Dominik Gicala, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny,




Recenzja filmu „Szybcy i wściekli 7”

Seria „Szybkich i wściekłych” zachęciła mnie do obejrzenia kolejnej części filmu. Jej reżyserem jest James Wan. Jest to nawiązanie do poprzednich części, gdyż pojawiają się postacie z poprzedniego filmu. Są tam różne gwiazdy na przykład Vin Diesel [Dominik Toretto], Paul Walker [Brian O'Conner], Dwayne Johnson [Luke Hobbs].

W trakcie realizacji filmu Paul Walker zginął w wypadku samochodowym. Dokończyli film bez niego, ale jakby z nim, ponieważ zastąpił go Cody Walker. Jego postać nadal jest uważana za jedną z najważniejszych postacią w filmie.

Według mnie ten film jest warty obejrzenia, ponieważ ma dużo akcji i bardzo dobrą obsadę.

Piotr Nowak, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




Recenzja programu „Ekstraklasa po godzinach”

Program jest nadawany na platformie NC plus na kanale sportowym Canal Plus sport. Rozpoczyna się w każdy poniedziałek o godzinie 20.00 do 21.30. W roli głównej występują eksperci piłki nożnej, którzy przedstawiają wydarzenia danej kolejki polskiej ekstraklasy.

W programie są bardzo ciekawe zdarzenia związane z futbolem np. najlepszy mecz, mecz z bardzo dawna, czyli zdarzyło się wczoraj, „turbokozak”, czyli taki mały turniej z kategoriami np. sam na sam, rzuty karne, karny w ciemno, obij poprzeczkę, połówka bez odbicia czyli strzał z połowy boiska, płachta na byka, czyli strzelanie do bramki w małe otwory. Słynny bramkarz to Gabor Jędrzejewski, który broni w swoim polu karnym strzały najlepszych napastników naszej polskiej ligi. Każda konkurencja jest wykonywana na czas lub na ilość zdobytych punktów i zawodnicy walczą w nich między sobą. Za zwycięstwo jest specjalna nagroda, czyli wspaniały puchar. Jest też nowa wersja „turbokozaka”, czyli masz dziesięć piłek, które stoją na linii pola karnego. W bramce oczywiście stoi bramkarz, który ma za zadanie obronić jak najwięcej strzałów, a napastnik ma trzydzieści sekund na strzelenie goli. W programie są także ważne wywiady z piłkarzami, trenerami, menedżerami i komentatorami. Prowadzący pokazuje też śmieszne zdjęcia zrobione na meczach, po nich lub w trakcie meczu. Jest taki konkurs w programie, gdzie ktoś może przerobić zdjęcie lub filmik w śmieszne memy. Zwycięzca dostaje tablet lub inny gadżet.

W programie pokazują stronę „Ekstraklasa po godzinach”, gdzie można polubić jakieś filmy lub wrzucić na nią swój film.

Dla mnie to idealny program dla fanów piłki nożnej i naszej słynnej polskiej ligi. Ci co nie widzieli jakiegoś meczu, to wystarczy włączyć telewizor, canal plus sport i ten progam „Ekstraklasa po godzinach”. Szczerze polecam każdy może się pośmiać i pozazdrościć tych fantastycznych umiejętności.

Gabriel Wiśniowski, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




„Nad życie”

Film w reżyserii Anny Pluteckiej- Mesjasz pt. „Nad życie” oparty jest na autentycznych faktach. Opowiada o życiu wspaniałej polskiej siatkarki Agaty Mróz i o jej walce o nie.

Agata to młoda kobieta o ogromnej energii i uroku osobistym. Mimo, że od 17 roku życia choruje na ciężką chorobę szpiku kostnego, zostaje siatkarką i odnosi między narodowe sukcesy. W momencie, gdy poznaje Jacka, oboje się w sobie zakochują. Jest jak w bajce, biorą ślub, planują dzieci i wtedy jak grom z jasnego nieba, spada na nich wiadomość o wznowieniu choroby Agaty. Rozpoczyna się dramatyczna walka z chorobą i jednocześnie dowiadują się o ciąży siatkarki. Dalej jest już tylko walka z czasem, niepokój o życie nienarodzonego dziecka i o życie sportsmenki.

W role główne wcielili się Olga Bołądź i Michał Żebrowski. Scenariusz napisali Patrycja Nowak i Michał Zasowski. Został on najpierw zaakceptowany przez rodziców Agaty i przez jej męża Jacka. Ciekawostką jest, że Jacek Olszewski wraz z córką Lilianą występują w krótkiej scence w tym filmie.

Film nie jest bardzo wciągający, ale pewnie dlatego, że większość osób zna jego niestety smutne zakończenie. Porusza jednak i nie trudno uronić łezkę. Niektóre sceny są bardzo dramatyczne i bardzo smutne. Najsmutniejsza to chyba ta, gdy bardzo słaba Agata wychodzi na chwilę z izolatki i żegna się ze swoją córeczką. Jest to ich ostatnie spotkanie, a było ich wszystkich niestety niewiele.

Film „Nad życie” to i trochę love story i trochę dramat, ale na pewno chwyta za serce. Jest to opowieść o trudnych wyborach życiowych i to u młodych ludzi, na początku swojej wspólnej drogi. Polecam go każdemu, kto lubi poruszające, chwytające za serce historie.

Katarzyna Blicharczyk



Recenzja filmu "W głowie się nie mieści"

Film ten jest kolejną produkcją studia Pixar. Tym razem wybrali oni dosyć znany już schemat ludzików sterujących naszym mózgiem tak jak to było chociażby w serialu "Było sobie życie". Zrobili to jednak z wielkim wyczuciem, humorem i oryginalnym stylem co sprawia, że film oglądany jest z większą ciekawością.

"W głowie się nie mieści" to film o jedenasto - letniej Riley, którą kierują emocje: Radość, Smutek, Gniew, Strach i Odraza.

Radość to wiecznie optymistyczna wróżka, Smutek przybiera postać ciemnoniebieskiej okularnicy. Gniew to połączenie Hellboya ze SpongeBobem,

Strach to wychudzony pracownik wielkiej korporacji, a Odraza ma zieloną skórę i fioletową fryzurę. Emocje sterują reakcjami Riley za pomocą konsoli i zapisują wspomnienia dziewczyny w szklanych kulach. Między nimi dość często dochodzi do nieporozumienia.

Największe kłopoty zaczynają się, gdy nastolatka przeprowadza się do nowego miasta: nie może się w ogóle odnależć w nowym środowisku, a ponadto Radość i Smutek wydostają się na zewnątrz centrum dowodzenia emocjami i rozpoczynają niezwykłą podróż po umyśle Riley. Czasu mają bardzo niewiele, ponieważ ich nieobecność może spowodować rozpad kształtującej się osobowości dziewczyny. Do centrum dowodzenia przypięte są wyspy - osobowości, które są naszą podstawą np. Rodzina, Przyjaciele itp. W jaskini podświadomości natomiast kryją się mroczni klauni i drzewa brokułowe. Bardzo fajnym pomysłem jest także fabryka snów, gdzie pewnie jak każdy się domyśla powstają sny naszej bohaterki. W filmie najbardziej spodobało mi się zestawienie zachowania ludzików - emocji w środku dziewczynki z jej reakcjami zewnetrznymi i odpowiedzią środowiska.

Uważam, że ta produkcja ma w sobie wiele abstrakcyjnych pomysł oraz kolorowych kształtów, które są wymieszane, ale nie przeszkadza to w oglądaniu seansu a nawet jeszcze bardziej go urozmaica przez co lepiej się go ogląda.

Wiktoria Słowik




"Sing" w reżyserii Gartha Jenningsa

W świecie zamieszkanym przez zwierzęta, teatr prowadzony przez misia koalę Bustera Moona popada w tarapaty.

Kochając teatr, Buster zrobi wszystko, by go ocalić .

Ostatnią szansą na przetrwanie jest wielki konkurs, który pomoże odnaleźć najpiękniejszy głos świata.

Głos, który ocali teatr.

Do konkursu staną między innymi :pewna siebie i bardzo utalentowaną mysz Mike, zapracowana matka 25 prosiaczków - świnka Rosita, młody gangster o wielkim głosie - Johnny, Ash zbuntowana, punkowa jeżozwierzyca oraz prawdziwe sceniczne zwierzę - świnka Gunter, a także nieśmiała słonica o wielkim głosie - Meena. Wszyscy oni stawią się na przesłuchaniach, wierząc , że konkurs ogłoszony przez dyrektora Moona jest ich szansą na sukces i spełnienie marzeń. Im lepiej Buster będzie poznawał uczestników konkursu oraz ich wielkie talenty, tym szybciej dojdzie do konkluzji, że być może nie tylko teatr jest czymś, co należy uratować?

Patrycja Bożek kl.4 SP

The voice of Students

Zespół Szkół  w Zalasiu




Forrest Gump, reż. Robert Zemeckis

Forrest Gump to film fabularny amerykańskiej produkcji w reżyserii Roberta Zemeckisa. Jest to ekranizacja powieści Winstona Grooma. Książka pojawiła się w 1986, film zaś zadebiutował w roku 1994. W główną rolę wcielił się znany wszystkim aktor Tom Hanks.

Film opowiada o życiu Forresta Gumpa. Forrest urodził się z lekką odmianą autyzmu oraz zmaga się z wadą kręgosłupa. Wada ta poskutkowała noszeniem w latach dziecięcych przez bohatera specjalnych szyn ortopedycznych. Forresta wychowuje jedynie matka. Gdy główny bohater zostaje posłany pierwszy raz do szkoły, poznaje dziewczynkę imieniem Jenny. Dzieci zawierają przyjaźń i są nierozłączni. Jenny jako jedyna spośród rówieśników Forresta nie zwraca uwagi na  jego sposób bycia oraz charakter. Gdy Forrest podrasta, trafia do drużyny futbolowej. Z czasem bohater doznaje coraz więcej przygód, trafia do wojska, zostaje kapitanem kutra rybackiego, rozpoczyna maraton wokół całej ameryki, a także poznaje wiele historycznych osób takich jak John Kennedy i Elvis Presley.

Forrest Gump to poruszający i fascynujący film. Pokazuje jak przewrotne i nieprzewidywalne potrafi być życie. Gorąco polecam ten film wszystkim fanom dobrego kina.

Mateusz Zwierzchowski

Gimnazjum 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




"Harry Potter i Kamień Filozoficzny"

 "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" to film, który powstał na podstawie książki o tym samym tytule napisanej przez J.K Rowling - angielskiej powieściopisarki. Reżyserem tego fantasy był Chris Columbus, a premiera w Wielkiej Brytanii odbyła się 4 listopada 2011 r.

Rodzice Harrego zostali zamordowani przed Lorda Voldemorta, kiedy był jeszcze niemowlęciem. Chłopiec dorastał u wujostwa, mimo, że był tam niechciany. W dniu swoich jedenastych urodzin, Harry zostaje przyjęty do magicznej szkoły - Hogwartu i tym samym dowiaduje się, że jest czarodziejem. Jednak jego radość nie trwa długo, ponieważ opiekunowie, nie chcą żeby chłopiec się tam uczył. Harry ostatecznie wybiera się do szkoły, gdzie wkrótce pozna swoich nowych przyjaciół, ale i także wrogów. Czy czarnoksiężnik, który zostawił bliznę na jego czole powróci?Jak poradzi sobie z tym małoletni czarodziej? Czy ból po stracie bliskich doprowadzi go do zemsty na Voldemorcie? Tego wszystkiego dowiecie się, czytając historię Pottera.

Scenografia filmu zapiera dech w piersiach! Wszystkie miejsca nagrywania filmy zostały starannie dobrane i idealnie pasują do fabuły. Szczególnie zamek Hogwartu jest niesamowity. "Mundurki" uczniów, stroje nauczycieli również robią wrażenie. Każdy Dom Hogwartu posiada inne logo, innego opiekuna.  Mimo wszystko efekty specjalne są najbardziej zaskakujące! Pełno ich w tym filmie, może dlatego ciekawi on wielu widzów. Akcja w filmie jest bardzo rozwinięta, dużo się dzieje. Na pewno nie będziecie się na nim nudzić. Jeszcze małoletni aktorzy, świetnie poradzili sobie z tak trudnym zadaniem. Harry (Daniel Radcliffe), Ron (Rupert Grint) i Hermiona (Emma Watson) świetnie pasują do swoich ról, nie wyobrażam sobie gdybyś którąś z postaci, miał grać jakiś inny aktor. 

Film bardzo mnie wciągnął. Często do niego wracam. Harry Potter wciągnie was do swojego świata, zanim się obejrzycie. To na prawdę niesamowity film.

Martyna Haczela

Z.S. im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu

Gazetka "Lider"