DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





,,BAŚNIOBÓR”

,,Baśniobór” autorstwa Brandona Mulla to jedna z najpopularniejszych serii książek fantasy przeznaczonej dla młodzieży. Zapoczątkowała ją powieść wydana w 2006 roku o tym samym tytule. Przez wiele tygodni królowała na listach bestsellerów dla dzieci i młodzieży (również ,,The New York Timesa”). Autor został wielokrotnie nagrodzony za całą serię. W 2007 roku otrzymał nagrodę Whitney Award za najlepszą powieść fantasy dla młodzieży.

Głównymi bohaterami książki są Kendra i Seth - rodzeństwo. Zostają oni wysłani na wakacje do dziadków mieszkających w starym domu, mieszczącym się w głębi starego i niebezpiecznego lasu. Otrzymują ogrom różnych propozycji spędzenia czasu, ale tylko na terenie domu. Dostają również bardzo długą listę zakazów. Postanawiają jednak je złamać, nie wiedząc, co grozi za ich nieprzestrzeganie. Konsekwencje ich działań będą katastroficzne. Okazje się bowiem, że dziadkowie to strażnicy jednego z tajemniczych rezerwatów, w których w harmonii żyją różne dziwne, magiczne stworzenia, takie jak: wróżki, czarownice, trolle, satyry i chochliki. Naprawienie błędów będzie dla nich stanowić ogromne wyzwanie, a sprawy skomplikują się jeszcze bardziej, gdy ich opiekunowie znikną w niewyjaśnionych okolicznościach. Rodzeństwo zostanie samo ze zbliżającym się niebezpieczeństwem. Kendra i Seth będą musieli zmierzyć się ze złem, które przez swoją głupotę uwolnili i z nim walczyć, aby ocalić nie tylko dom i rezerwat, ale również cały świat.

Brandon Mull to mój ulubiony autor powieści fantastycznych. Z wielką łatwością a zarazem dokładnością opisuje on wszystkie wydarzenia. Książka jest napisana w sposób bardzo płynny. Łatwo się ją czyta, a opisy i sytuacje nie są nudne. Bohaterowie są świetnie wykreowani i wyróżniający się na tle innych w tego typu powieściach. Spójna fabuła i ciekawie rozwinięte wątki to tylko niektóre z wielu zalet „Baśnioboru”. Nie jest to jednak książka dla starszej młodzieży. Spodoba się ona nieco młodszym odbiorcom. Przecież wróżki, elfy i magia znane są od wczesnych lat dzieciństwa. Jednym z bohaterów jest chłopak, więc przypadnie ona do gustu i chłopcom i dziewczynom. Podsumowując, polecam Baśniobór młodszym nastolatkom i z całą pewnością mogę powiedzieć, że nie będą się oni mogli od niej oderwać.

Wiktoria Nanek

WagnerPress II

Będzin




„CZERWONA KRÓLOWA”

„Czerwona Królowa” autorstwa Victorii Aveyard to powieść fantasy wydana w 2015 roku, która szybko stała się bestsellerem i książką polecaną dla nastolatek. Jest to początek czterotomowej serii. W 2015 roku otrzymała tytuł Książki Roku. Planowana jest również jej filmowa adaptacja, jednak nie podano jeszcze dokładnej daty.

Dzieło opowiada o Mare Barrow - nastolatce osiągającej słabe oceny, wagarującej i w dodatku złodziejki. Mare żyje w świecie, w którym krew jest najważniejsza. Jest ona czerwona, tak jak większości osób. To ci ludzie utrzymują kraj i walczą na froncie toczonej od kilkudziesięciu lat wojny. Srebrni natomiast są w mniejszości. Jednak to ich krew uznawana jest za lepszą. Są oni bledsi i posiadają umiejętności, o których czerwoni mogą tylko pomarzyć - każdy ród ma inne talenty magiczne. Mare za kilka tygodni ma zostać zabrana na front, aby tak jak jej bracia walczyć za ojczyznę. Sprawa komplikuje się, gdy podczas ważnej publicznej uroczystości, nadawanej na cały kraj, zostaje zaatakowana. Jej ciało wytwarza barierę - choć przez jej pochodzenie jest to niemożliwe. Zostaje więc ona zabrana do zamku, aby sprawdzić, jak może być jednocześnie srebrną i czerwoną. Jednakże jej istnienie jest zagrożeniem dla władzy. Nie wiadomo, do czego zdolna jest rodzina królewska, aby utrzymać władzę i komu Mare może ufać.

W powieści widać, że autorka starała się pchnąć w swoją historię choć trochę oryginalności. Jest to wyraźnie widoczne, jeśli spojrzymy na sam podział ludzi - srebrni i czerwoni. Dobrym pomysłem było też umieszczenie w powieści doskonale opisanych mocy srebrnych. Świetna fabuła: historia młodej dziewczyny, której świat obraca się o 180o i wplecenie w to rewolucji, mającej zburzyć porządek świata, to strzał w dziesiątkę. Tej książki się nie czyta, przez nią się płynie, również dzięki lekkiemu językowi autorki. Podsumowując, polecam ją fankom fantasy jak i romansów. Jest ona bardzo przyjemna i lekka. Postacie są świetnie wykreowane, a głównej bohaterki nie da się nie lubić.

Wiktoria Nanek

WagnerPress II

Będzin




Elwyn Brooks White „Pajęczyna Szarloty”

Jest to piękna opowieść o życiu zwierząt zamieszkujących farmę. Bohaterami są świnka Willbur, pajęczyca Szarlota, szczur Templeton i inne zwierzęta.

Prosiaczek urodził się słaby, więc gospodarz postanowił go zabić. Uratowała go i wykarmiła ośmioletnia Fern. Gdy podrósł zamieszkał w gospodarstwie wuja dziewczynki. Mała pani często go odwiedzała i Willbur wiódł szczęśliwe życie. Pewnego razu dowiedział się, że zostanie sprzedany, albo zabiją go na święta. On nie chciał umierać i rozpaczliwie szukał ratunku. Pragnął żyć tak, jak dotąd. Zwierzęta mu współczuły. Pajęczyca Szarlota wymyśliła plan. Na swojej sieci utkała słowa o prosiaczku. Ludzie uznali to za cud i już nikt nie myślał o zabiciu Willbura, który stał się sławny, zdobył medal i główną nagrodę podczas pokazów na jarmarku.

Okazało się, że najmniejsze zwierzę, jakim jest pająk uratowało dużego przyjaciela. Gdy okazało się, że Szarlota umiera, świnka postanowiła uratować jej dzieci. Pomógł jej w tym szczur Templeton.

Każdy, kto przeczyta tę opowieść poczuje wzruszenie. Zwierzęta, jak ludzie, pragną miłości i chcą być potrzebne. W tej bajce zwierzęta mówią i podobnie do ludzi mają różne charaktery. Zwycięża dobro. Jest to piękna opowieść.

Jakub Jaworek kl. V

Czytaczek



Ferenc Molnar ,,Chłopcy z Placu Broni”

Niedawno przeczytałam bardzo ciekawą lekturę pt. „Chłopcy z Placu Broni” autorstwa F. Molnara.

Książka ta opowiada o historii dwóch grup. Walczą one ze sobą o plac zabaw. Przywódcą grupy chłopców z Placu Broni jest Janosz Boka zaś Czerwonoskórych Feri Acz. Chłopcy z Placu Broni mają swoją siedzibę jak już sama nazwa mówi – na placu, a Czerwonoskórzy na wyspie w Ogrodzie Botanicznym. Czerwonoskórzy chcą przejąć ten plac, żeby mieli gdzie grać w palanta. Główny bohater książki Ernest Nemeczek poświęcił się dla swojej drużyny, która ostatecznie zwyciężyła w starciu o plac z Czerwonoskórymi. Jednak przybycie chłopca na Plac Broni zakończyło się dla niego tragicznie. Śmierć Nemeczka była wstrząsem dla wszystkich. Chłopcy zrozumieli, jak bardzo był odważny, szlachetny i bezinteresowny. Kolejnym ciosem dla chłopców stała się wiadomość, że na placu, o który tak walczyli ma powstać trzypiętrowy dom.

Chciałbym zachęcić wszystkich do przeczytania tej wspaniałej książki, która naprawdę jest bardzo interesująca i godna polecenia.

Milena Sosnówka kl. V c

Czytaczek



Helen Bailey „Topaz wchodzi na scenę”

Jest to jeden z tytułów serii książek poświęconych dziewczynce, która chce być sławna. Ma ona na imię Topaz i marzy, by dostać się do szkoły aktorskiej. Gdy otrzymuje zaproszenie na przesłuchanie spotyka ją niemiła niespodzianka. Zobaczyła, że każdy chce wygrać, chociaż nie zawsze uczciwie. Dostała się do Szkoły Aktorskich Brylantów, ale okazało się, że oprócz aktorstwa trzeba uczyć się jak w każdej szkole. Topaz pragnie, aby o niej usłyszano. Zgłosiła więc swój udział w programie kulinarnym. Zwyciężyła tam, choć nie wszystko poszło zgodnie z planem

Książka pokazuje, że nie wszystkie dzieci będące uczniami tej szkoły chcą zostać gwiazdami. Niektórzy wbrew sobie uczą się aktorstwa, chociaż ich marzenia są inne. Przykładem jest Szafina, koleżanka Topaz, którą rodzice zmuszają, by była aktorką. Ona chciałaby jednak zostać lekarką.

Jest to bardzo pouczająca lektura. Pokazuje, że aby być sławnym trzeba bardzo dużo się uczyć i ciężko nad sobą pracować. Sława nie przychodzi sama, ale wymaga od nas wielu poświęceń. Rodzice nie powinni zmuszać dzieci do realizowania własnych marzeń. Każdy powinien mieć wybór, bo tylko wtedy będzie dobry w tym, co robi.

Jakub Jaworek kl. V a

Czytaczek



Hilary McKay „Pies Piętaszek”

Autorka książki jest popularną pisarką angielską, a tomik należy do literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Głównym bohaterem jest jedenastoletni Robin. Jego mama prowadzi pensjonat, który nie przynosi zbyt dużych dochodów. Ojciec zginął w wypadku samochodowym. Życie chłopca było dość smutne, bo dzieci w szkole miały zakaz rozmawiania o tym nieszczęściu, więc zaczęły go unikać.

Pewnego razu obok Robina zamieszkała rodzina z dziećmi i psem. Z czasem chłopiec zaczął się do nich przekonywać. Jego wielkim problemem było jednak to, że bardzo bał się psów. Robin chodził do jednej klasy z Danem. Chłopcy nie potrafili się dogadać, dochodziło między nimi nawet do bójek. Kiedyś Robin znalazł na plaży wycieńczonego psa, któremu uratował życie i bardzo chciał go zatrzymać. Nie było to jednak takie proste, bo piesek musiał na pewien czas iść do schroniska.

Autorka pokazała, jak niewiele trzeba, by chłopcy mogli się pogodzić, a nawet zostać przyjaciółmi. Robin pomógł Danowi, gdy ten był w potrzebie, za co Dan odpłacił mu przyjaźnią. Jest to książka przeznaczona dla dzieci, takich jak my. Należy ją przeczytać.

Dawid Dzięgielewski kl. V

Czytaczek



Kate DiCamillo „Dzięki tobie Winn-Dixie”

Akcja rozgrywa się na Florydzie. Główną bohaterką jest 10-letnia Opal Buloni córka pastora. Matka odeszła, gdy dziewczynka miała trzy latka. Przez to czuła się bardzo samotna i nie umiała nawiązać kontaktu z rówieśnikami.

Wszystko zmieniło się, gdy przygarnęła bezdomnego psa. Z myślą o nim rozpoczęła pracę w sklepie. Chciała zarobić na obrożę i smycz dla swojego przyjaciela. Zaczęła również poznawać ludzi. Polubiła bibliotekarkę, poznała starszą samotną panią i zaprzyjaźniła się z panem Otisem, właścicielem sklepu zoologicznego. Bardzo tęskniła za mamą, ale nie czuła się już taka samotna. Pogodziła się z chłopcami z sąsiedztwa i koleżanką ze szkoły. To wszystko stało się początkiem nowego życia. Najważniejszy dla taty i Opal był przygarnięty pies. Wiedziała już, że mama nigdy nie wróci, ale wokół niej byli przyjaciele. Nikt nie powinien być sam, bo radość z życia czerpiemy, gdy mamy na kogo liczyć. Jest to książka o wspaniałej przyjaźni dziewczynki z przygarniętym psem. Dzieci, aby zwrócić na siebie uwagę robią różne psikusy. Nie znaczy to jednak, że są złe czy kogoś nie lubią. Powieść świetnie to pokazuje.

Dawid Dzięgielewski kl. V

Czytaczek



Kate Douglas Wiggin „Rebeka ze Słonecznego Potoku”

Bohaterką jest Rebeka, jedna z siedmiorga dzieci rodziny Randallów. Urodziła się na farmie o nazwie Słoneczny Potok. Akcja książki rozgrywa się w Ameryce. Autorka zwróciła uwagę na biedę wielodzietnych rodzin. Nie wszystkie dzieci chodziły do szkoły, bo rodziców nie było na to stać.

Rebeka to bardzo zdolna dziewczynka. Mama zdecydowała oddać ją do domu swoich sióstr. Miały one małą farmę. Żyły bardzo skromnie, ale tylko tu mogła zdobyć wykształcenie. Lubiła szkołę, kochała książki i układała wierszyki. Była jednak bardzo żywiołowa i głowę miała zawsze pełną pomysłów. Ciotki były samotne i dość surowe. Dbały jednak o to, by Rebeka chodziła do szkoły, miała co jeść i w co się ubrać. Same szyły jej sukienki, które chociaż skromne były zawsze czyste. Dziewczynka była bardzo uczuciowa. Łatwo nawiązywała kontakty. Pomagała tym, którzy potrzebowali pomocy. Jej różne niesamowite pomysły sprawiły, że znało ją całe miasteczko. Pamiętała o swojej rodzinie i gdy tylko mogła pomagała.

Jest to opowieść pokazująca te lata w Ameryce, kiedy ludziom żyło się bardzo ciężko. Dzięki wzajemnej pomocy udawało się im przeżyć. Gdy przeczytałem tę książkę zrozumiałem, że my nie zawsze doceniamy to, co mamy. Warto przeczytać książką, bo jest naprawdę fajna i bardzo ciekawa.

Dawid Dzięgielewski kl. V

Czytaczek



Anna Michalak „Równe szanse”

Akcja książki rozgrywa się na wsi. Dzieci szykują się do jasełek, aby uczcić święta Bożego Narodzenia. Bohaterką jest Mała oraz jej kuzyn i koledzy ze szkoły. Dziewczynka mieszka u wujka i cioci razem z bliźniakami Jackiem i Agatką oraz Kubą. Przygotowania do świąt wprowadziły w domu wiele zamieszania.

W szkole wszyscy chcieli brać udział w jasełkach. Robili więc stroje i ćwiczyli swoje role. Pani dyrektor czuwała, aby wszystko się udało, bo mieli przybyć ważni goście. Przed samymi świętami dzieci dowiedziały się, że ich szkoła zostanie zamknięta, a one będą dowożone do miasta. Postanowiły walczyć o swoją szkołę. Zmieniły teksty ról tak, by wszyscy zrozumieli, że nie chcą jej likwidacji. Mała wypowiedziała słowa: „Nieważne czy jest się z miasta, czy ze wsi, ale ważne dokąd chcemy dojść”. Szkoła została uratowana, a jak do tego doszło dowiecie się, gdy przeczytacie książkę. Polecam!

Dawid Dzięgielewski

PSP 5 Kraśnik

„Czytaczek”



Jorn Lier Horst „Operacja żonkil”

W książce opisane są przygody dzieci, które założyły Biuro Detektywistyczne. Akcja rozgrywa się w małym miasteczku u ujścia rzeki Sveny. Głównymi bohaterami są Tiril – pomysłowa i wysportowana dziewczyna, Oliver, bystry detektyw, która kocha przygody, a także tropiący pies Otto. Autor opisuje historię skradzionego obrazu o wielkiej wartości. Dzieło namalował Christian Lasson, sławny malarz. Policja szybko ujęła złodzieja, ale Tiril i Oliver nie wierzyli w winę aresztowanego. Jak zawsze postanowili, że wyjaśnią sprawę. Znalezienie klucza i zbadanie śladów upewniło ich w przypuszczeniach. Krok po kroku zbliżali się do celu. Sami byli zdziwieni, że sprawcą okazała się osoba pokrzywdzona. Właściciel obrazu chciał w ten sposób wyłudzić pieniądze od ubezpieczyciela. Akcja tych młodych ludzi pokazała, że nie zawsze to, co wydaje nam się sprawą zakończoną jest do końca wyjaśnione. Książka ma wartką akcję i nie można się przy niej nudzić. Miłego czytania!

Dawid Dzięgielewski

PSP 5 Kraśnik

„Czytaczek”