DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





„Życie drzewa”

Książka pt. „Życie drzewa” jest wydawnictwa Multico. Dostałam ją już na dawno na rajdzie turystycznym, ale dopiero teraz miałam okazją ją przeczytać.

Książka opowiada o życiu drzewa, czyli o jego etapach rozwoju i cyklu życiowego. Możemy dowiedzieć się jak zajmować się drzewkiem, gdy jeszcze rośnie. W książce czytamy też o młodniku, drągowinie i tyczkowinie, czyli tak jakby o drzewach, które dorastają oraz o dorosłości drzew. Dowiadujemy się o wieku rębności, leśnych olbrzymach, rodzaju nasion czy o ich mieszkańcach. U schyłku życiu drzewa są gdy osiągają maksymalny wiek życia i wtedy obumierają. Na końcu książki czeka krótki test który sprawdzi nasza wiedzę po przeczytaniu. Książkę łatwo się czyta bo jest dużo obrazków, które ułatwią zapamiętanie informacji.

Bardzo polecam tę książkę osobą, które interesują się przyrodą, często chodzą do lasu oraz chcą coś robić w przyszłości w kierunku leśnictwa. Można się wiele nauczyć i zaskoczyć swoją wiedzą rodziców lub nauczycieli.

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń




„Poznajemy las”

Książka „ Poznajemy las” opowiada o zjawiskach jakie występują w lesie. Dostałam ją za wysokie miejsce w konkursie turystyczno-krajoznawczym.

Czytając książkę dowiemy się z czego składa się las, albo czym się różni bór od lasu. Jakie mamy w Polsce drzewa iglaste, drzewa liściaste, krzewy, jakie rośliny występują w lesie. Czytanie ułatwiają zdjęcia .Opisane są również warstwy lasu np. podszyt, podrost czy runo leśne. Las to też miejsce, w którym występuje najwięcej grzybów, dlatego w książce też nie mogło ich zabraknąć. W książce opisane są zwierzęta, które zamieszkują las, np. ssaki, płazy, gady, ptaki, owady. Czytać pomagają kolorowe obrazki, których nie brakuje. W ramkach są wyróżnione ciekawostki lub wiadomości warte zapamiętania. Na końcu czeka test na temat znajomości lasu na postawie książki.

Książkę polecam wielbicielom lasu, którzy często tam chodzą, np. odpocząć, zbierać grzyby czy sfotografować zwierzęta, bo czytając dowiedzą się nowych informacji . Ale także dzieci powinny przeczytać, bo książka jest napisana w bardzo prostym języku. Godne uwagi są liczne zdjęcia, niektóre wręcz zaskakujące. Jeszcze raz polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń




„Stary człowiek i morze”

Ostatnio miałam okazje przeczytać lekturę Ernesta Hemingwaya pt. „Stary człowiek i morze”. Jest to opowiadanie, w którym występuje mało bohaterów, a fabuła bo tylko jeden wątek. Autorowi za tą książkę przyznano Nagrodę Nobla.

Cała akcja rozgrywa się w ciągu trzech dni na wybrzeżu w Kubie w pobliżu Golfstromu. Główny bohater- Santiago, to stary rybak, który od ponad osiemdziesięciu dni wraca z połowu bez żadnej ryby. W trakcie łowienia pomaga mu nastoletnich chłopiec o imieniu Manolin. Pewnego dnia Santiago wyrusza na połów dalej niż zwykle. Po wielkich trudach, w końcu łowi wielkiego marlina. Niestety musi czekać aż ryba opadnie z sił, bo dopiero wtedy może ją dowieść bezproblemowo do domu. Gdy ryba słabnie Santiago może wraz ze swoją zdobyczą wrócić do Golfstromu, lecz rekiny atakują marlina. Rybak stara się obronić swoją zdobycz, ale czy to mu się uda?

Bardzo polecam tą książkę, gdyż nie jest długa iż można ją przeczytać w jeden krótki wieczór. Chwilami jest jednak nudnawa, bo opisy są bardzo długie. Osobiście nie lubię książek, gdy ktoś każe mi je czytać. A tu musiałam i chyba przez to czytałam z lekkim niesmakiem. Ale warto było, bo opowieść ma piękne przesłanie że „człowieka można zniszczyć, ale nie można go pokonać”. Na pewno wezmę sobie to do serca.

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń




„Zemsta”

Niedawno miałam okazje przeczytać książkę Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Jest to dramat, czyli jest podzielony na akty, sceny i role. Tematem przewodnim jest konflikt, czyli spór o mur graniczny głównych bohaterów. Sięgnęłam po nią z uwagi na to, że analizowaliśmy ją na lekcjach polskiego.

Akcja dramatu rozgrywa się w wieku XIX w zamku podzielonym na pół. Co ciekawe dzieje się wszystko na zamku w Odrzykoniu, gdzie mieszkam a ruiny tegoż zamku można zwiedzać i podziwiać do dzisiaj. A co też ciekawe patronem mojej szkoły jest Aleksander Fredro.

Głównymi bohaterami są Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek, którzy mają ze sobą wielki konflikt. Gdy syn Rejenta i bratanica Cześnika zakochują się w sobie, spór jeszcze bardziej zaostrza się. W czasie akcji nie brakuje komizmu i chyba dzięki temu książka nie jest nudna. Występuje komizm słowa, czyli są śmieszne dialogi, komizm postaci, czyli są osoby, które bardzo bawią oraz komizm sytuacji, a w książce takich nie brakuje. Czyta się ją szybko i wciąga. Niektóre dialogi są wręcz komiczne i wywoływały u mnie śmiech. Co ważne, w każdym dramacie ważna jest u czytelnika wyobraźnia, bo pewne rzeczy trzeba sobie wyobrazić a ja to akurat lubię.

Bardzo spodobała mi się ta książka i lubię do niej wracać. Myślę, ze każdy powinien ją przeczytać albo choć obejrzeć film. Serdecznie polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń




„Dziady” cz. II

Kolejna lektura klasy VII, ale na szczęście nie zbyt długa. Autorem jest Adam Mickiewicz, więc napisana jest dość trudnym językiem. Dziady to dramat romantyczny, napisany w XIX wieku.

Akcja rozgrywa się w wigilię Zaduszek w cmentarnej kaplicy, gdzie wywoływane są duchy zmarłych. Przewodnikiem tego obrzędu jest Guślarz. Ludzie obchodzą to święto, bo chcą się dowiedzieć co robić aby po śmierci iść do nieba. Najpierw przybywają duchy lekkie Józio i Rózia. Są to dwoje dzieci, które były zbyt szczęśliwe, nie miały zmartwień, ani nie zaznały cierpienia. Przekazują ludziom przestrogę „Kto nie doznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie. Później zjawia się Widno Złego Pana wraz z Krukiem i Sową. Widmo to duch ciężki, po śmierci bardzo cierpi o głód i pragnienie. Za życia nie miał litości i współczucia wobec innych. Kruk i Sowa zachowują się źle dla Widma, gdyż za życia to on był wobec nich okrutny i bezlitosny. Widno Złego Pana daje wieśniakom przestrogę „Kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”. Ostatni przychodzi duch średni, czyli dziewczyna Zosia. Była ona pasterką, ale lekceważyła miłość, którą ją darzyli chłopcy. Zmarłą nie zaznawszy słodyczy i smutku miłości. Na koniec mówi „ Kto nie dotknął ziemi ni razu, ten nigdy nie może być w niebie”.

Dziady to utwór, w którym nie ma winy bez kary. Przestrzega on ludzi , aby nie czynili źle i nie byli okrutni. Choć trudno się go czyta to polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń




„Pod prąd”

Książka ta to właściwie wywiad ze znanym politykiem Robertem Biedroniem. Rozmowę tę przeprowadza Magdalena Łyczko. Ona zadaje pytania a Robert na nie odpowiada. Książka wydana w 2016 roku przez wydawnictwo EDIPRESSE Polska. Książka podzielona jest na rozdziały i jest ich 5. Najpierw Robert opowiada o pytaniach o swoje dzieciństwo, potem na pytania o swoją orientacje. Pada tu wiele zdań na temat jego partnera Krzysztofa. W kolejnym rozdziale odpowiada o pytaniach o kobietach, a w kolejnym chyba najdłuższym o politykę.

Książka jest ciekawa, Robert ciekawie mówi. Atrakcyjności książce dodają liczne zdjęcia z prywatnego archiwum. Litery są duże, wiec szybko i łatwo się nią czyta. Okładka przyciąga wzrok, gdyż na niej widać uśmiechniętego Roberta jadącego na rowerze pod tytułowy prąd. Na końcu można znaleźć 60 ciekawostek na temat Roberta i to takich, o których wiele osób nie miało dotąd pojęcia. Dowiedziałam się, ze używa np. bardzo starego telefonu, nie nosi zegarka i odwiedził już 60 krajów, czego mu zazdroszczę. Polecam tę książkę, gdyż uważam, że jest to człowiek mądry i jeszcze wiele może osiągnąć w polskiej polityce.

Katarzyna Blicharczyk

Gazetka LIDER Odrzykoń




Recenzja książki,, Harry Potter i przeklęte dziecko”

,,Harry Potter i przeklęte dziecko” to wydana w 2016 roku książka. Autorstwa J.K. Rowling. Książka ta napisana jest w formie scenariusza jednak to nie ujmuje całej historii. ,, Harry Potter i przeklęte dziecko” dopełnienie historii o Harrym Poterze, historii, która porwała miliony osób na całym świecie.

Akcja książki toczy się w czasach gdy Harry jest juz dorosły, pracuje w ministerstwie i ma trójkę dzieci. W pierwszych scenach widzimy jak Harry żegna się ze swoim synem, który wyjeżdża do Hogwartu po raz pierwszy. Albus( syn Harrego) jest pełen obaw, że nie tiara przydziału nie przydzieli go do Griffindoru i zawiedzie swojego ojca. Ten jednak uspokaja go i zapewnia, że bez względu na wszystko będzie go kochać. Obawy Albusa spełniają sie i dostaje sie do Slitherinu gdzie poznaje syna Draco Malfoya. Albus i Scorpius zaprzyjaźniają sie co nie podoba się ich ojcom. Scorpius jest zupełnym przeciwieństwem swojego ojca ale tez jest podejrzewany o bycie synem Lorda Voldemorta. Akcja rozpoczyna się gdy Albus i Scorpius cofają sie w czasie by ocalić życie Cedrika Dygoriego.

,, Harry Potter i przeklęte dziecko” jest prawdziwym miodem na serce fanów, którzy byli zachwyceni wydaniem kolejnej historii magicznego świata Hogwartu. Ksiazka jest tez przedstawiana jako sztuka teatralna jednak nie ma planów by nakręcić film tak mocno oczekiwany.

Eliza Lenik

Gazeta Lider




Recenzja książki „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina

  Ostatnio przeczytałam książkę pt. ,,Przygody Tomka Sawyera”. Książka opowiada o chłopcu, który miał na imię Tomek. Chłopiec mieszka wraz ze swoją ciotką, kuzynką Mary i przyszywanym bratem-Sidem. Ciotka Polly bardzo troszczy się o Tomka i go bardzo kocha. Sid jest grzeczny, lecz lubi dokuczać chłopcu. Ciotka uważa Sida za przykład dla Tomka. Mieszkają oni w małym miasteczku St.Petersburg w Ameryce. Czas akcji to XIX w. (lato). Tomek ma około 13 lat. Jest chłopcem figlarnym i kłamliwym. Huck Finn to najlepszy przyjaciel Tomka. Spędzają ze sobą bardzo dużo czasu. Huck jest sierotą. Jego ojciec był pijakiem. Amy Lawrens była pierwszą dziewczyną Tomka, ale nie na długo. Potem pojawiła się Becky Thatcher. Tomek z Huckiem wybrali się raz na cmentarz, aby rzucić tam kota, który rzekomo usuwa brodawki z ciała. Chłopiec uczestniczy w rozprawie w sądzie w sprawia zabicia przez Indianina Joe człowieka. Tomek razem z Becky podróżują po pieczarach, w czym gubią się tam i poszukują wyjścia. Po wyjściu z pieczar główny bohater powraca tam z Huckiem, którzy znajdują tam skarb, który zabierają do domu.

  Z postaciami Tomka Sawyera oraz Hucka Finna zaprzyjaźniamy się od samego początku. Podbijają nasze serca pomysłami szalonych przygód. Pomysły te, które usilnie próbują wprowadzić w życie, zwykle dostarczają czytelnikom sytuacji humorystycznych, a samym bohaterom przysparzają dodatkowych problemów. Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa i warta przeczytania.

Aleksandra Cudek

Redakcja gazetki WRÓBELEK




Recenzja książki „P.S. I like you”

  W tym artykule chciałabym się z Wami podzielić moją jak dotąd ulubioną książką, którą przeczytałam naprawdę szybko. A to wszystko dlatego, że tak mnie wciągnęła i za wszelką cenę chciałam się dowiedzieć, co będzie dalej.

  A przechodząc do rzeczy, jest to książka pod tytułem „P.S. I like you” i idealnie sprawdza się w niej cytat „Miłość i nienawiść dzieli cienka linia”.

Jej główną bohaterką jest młoda dziewczyna Lily, której znienawidzonym przedmiotem jest chemia i właśnie od tego się wszystko zaczyna. Lily, nudząc się na tym przedmiocie, zapisuje wers swojej ulubionej piosenki na ławce szkolnej. Niespodziewanie jednak na następnej lekcji chemii zauważa, że ktoś dopisał następne słowa utworu. Z czasem oboje, nie znając swojej tożsamości, zaczynają zostawiać sobie przyklejone do ławki liściki, dzięki którym dziewczyna dowiaduje się, że pisze z chłopakiem i nie do końca świadomie zaczyna się w nim zakochiwać. Oczywiście nie zdradzę Wam, kim była ta tajemnicza osoba, ponieważ gdybyście jednak zdecydowali się ją przeczytać, będziecie mieli cudowną niespodziankę na koniec (ale tak między nami, myślę, że sami domyślicie się, kto to był).

  Książka ta najbardziej ujęła mnie swoją tajemniczością, zwrotem akcji, a w szczególności miłością, jaką zawiera. Dlatego też serdecznie polecam ją każdemu, kto zwraca uwagę na ten gatunek powieści.

Aleksandra Cudek

WRÓBELEK




HEARTLAND

Heartland jest to książka autorstwa Laure Brooke. Opowiada o losach Amy, która razem z rodziną stworzyła tytułowy Heartland, czyli schronisko i miejsce rehabilitacji dla koni. Akcja książki rozgrywa się w realnym miejscu, na wzgórzach Wirginii. Tomów książki jest 20 oraz 4- tomowe dalsze losy głównej bohaterki. Książka toczy się przez około 5 lat z życia Amy, w pierwszym tomie, gdy ją poznajemy ma 14 lat, a pod koniec serii jest studentką. W utworze możemy spotkać dużo różnorodnych postaci o ciekawych charakterach, są też różne wątki związane z np. przyjaciółmi Amy, odciągające od historii z końmi. Książka ta opiera się właśnie na koniach, więc jest raczej kierowana do koniarzy, ponieważ jest tam bardzo dużo treści, które mogą zrozumieć tylko oni. W niektórych tomach można zauważyć nawet parę trochę drastycznych scen, jednak nie jest aż tak źle, żeby młodsi czytelnicy nie mogli tego przeczytać. Książka ogólem jest dosyć ciekawa i oryginalna, ale po jakimś czasie, ciągły, powtarzany schemat w każdym tomie może trochę zanudzić. Wiadomo, każda część jest o czymś innym, ale zwykle wygląda to tak, że na jeden tom przypada jeden lub dwa konie, które Amy, jej rodzina i przyjaciele ratują i oczywiście jest też jakiś wątek z życia prywatnego dziewczyny, który jest dosyć miłym urozmaiceniem. Sama główna postać, Amy nie jest jakoś zniewalająco dobra, ale też nie jest zła, są przedstawione prawdziwe problemy, z którymi każdy może się spotkać, chociażby zmaganie się dziewczyny z utratą matki, bądź przywiązanie do koni i chęć leczenia ich. Moim zdaniem, książkę można polecić głównie koniarzom, bo treści o koniach jest naprawdę wiele i też nie jestem pewna czy zaciekawiłoby to zwykłą młodzież, ale zawsze warto spróbować, chociaż niektórym może się to szybko znudzić. Moja ocena tej książki to 7/10.

Martyna Paciorek

WRÓBELEK