DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"Kamienie na szaniec", Aleksander Kamiński

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się jak mogła wyglądać przyjaźń i życie młodych patriotów w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej oraz z jakimi problemami musieli zmagać się młodzi ludzie w tamtych czasach, powinniście przeczytać "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego.

Autor idealnie opisuje losy trzech warszawskich przyjaciół: Alka, Rudego i Zośki oraz ich wielkie oddanie i miłość wobec siebie i swojego narodu. Pomimo młodego wieku, bohaterowie starają się walczyć o wolność dla siebie, swojej rodziny, przyjaciół, a także innych ludzi. Nie bali się niebezpiecznych zadań, konsekwencji, które się za nimi ciągnęły i, co najbardziej imponujące- śmierci.

Powieść Kamińskiego pokazuje jak powinna wyglądać prawdziwa przyjaźń, jakimi wartościami powinien kierować się człowiek i co tak naprawdę powinno być dla nas istotne. 

Chciałabym polecić tę książkę miłośnikom literatury wojennej i osobom, które chcą poznać straszną, ale jakże piękną historię młodych ludzi.

Rozalia Kubiak 

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




"Percy Jackson i złodziej pioruna", Rick Riordan

Co by było, gdyby wielcy bogowie greccy wciąż żyli w XXI wieku? Gdyby nadal zakochiwali się w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi potomstwo, z których wyrosnąć mogą wielcy herosi - jak Tezeusz czy Herakles? Jakie to uczucie być dzieckiem boga i z jakimi niebezpieczeństwami łączy się taka koneksja?

Percy Jackson z książki „ Percy Jackson i złodziej pioruna” autorstwa amerykańskiego pisarza Ricka Riordana w swoje dwunaste urodziny dowiaduje się, że jego ojcem jest grecki bóg. Zdezorientowany heros zostaje oskarżony o kradzież boskiego pioruna Zeusa. Wraz z przyjaciółmi decyduje się na trudną podróż przez całe Stany Zjednoczone, w celu schwytania prawdziwego złodzieja. W drodze czkają na niego liczne przygody oraz gromady mitologicznych potworów, które próbują młodzieńcowi utrudnić wykonanie zadania.

Narratorem pierwszoosobowym opowiadającym historię jest Percy. Dwunastolatek jest jednym z moich ulubionych postaci. Ma wielkie poczucie humoru i potrafi poradzić sobie w trudnych sytuacjach.

Książka napisana jest stylem potocznym, typowym dla młodych osób. Fabuła jest ciekawa, szybka oraz trzyma w napięciu. Do końca nie wiadomo jak utwór się skończy.

Powieść tą bardzo dobrze mi się czytało. Jestem pewna, że kiedyś do niej wrócę i przeczytam jeszcze raz. Uważam, że książka każdemu przypadnie do gustu. Jestem pewna, że nie będziecie zawiedzeni i pokochacie ją tak bardzo jak ja.

Oliwia Grazda Kl. 3D

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




"Apollo i boskie próby", Rick Riordan

Jakie kary rodzice dają swym dzieciom w XXI wieku? Szlaban, brak Internetu, telewizji, wstrzymanie kieszonkowego? Chociaż dla wielu z nas, młodych ludzi, wydawać by się mogło, że to koniec świata, w rzeczywistości nie mamy najgorzej. Należy zastanowić się jakie kary swoim dzieciom dają greccy bogowie?

„Apollo i boskie próby” jest to powieść znanego amerykańskiego pisarza Ricka Riordana. W książce zostają przedstawione losy młodego boga Apolla. W wyniku zdenerwowania swego ojca Zeusa, Apollo zostaje zmuszony opuścić Olimp i mimo wielkiego zdziwienia ląduje na ulicach Nowego Jorku. Słaby, pozbawiony swoich boskich mocy oraz wsparcia bliskich musi nauczyć się przetrwać w współczesnym świecie.

Ciekawą osobowością w książce i zarazem narratorem pierwszoosobowym opowiadającym historię jest Apollo. Riordan świetnie obmyślił, by przedstawić bohatera z dwóch perspektyw. Z jednej strony poznajemy zadufanego w sobie boga, którego głównym celem jest zmuszenie innych do wielbienia go i narzucania im swego zdania. Natomiast z drugiej człowieka, który zaczyna rozumieć swe błędy z przeszłości i wykazuje chęć zmiany swego charakteru. Bohater ten pełen jest dysonansów, w wielu wypadkach budzić może skrajne emocje, aczkolwiek bez dwóch zdań jest postacią interesująca. Podoba mi się jego wybuchowość, a wyniosłość wbrew pozorom nie powoduje irytacji.

O fabule można powiedzieć, że jest szybka i wartka, przepełniona akcją i przyjemnie poprowadzona. Występuje w niej styl potoczny, który jest przyjemny i łatwy do zrozumienia dla młodych odbiorców.

Uważam, że utwór jest fantastycznie napisany i przypadnie każdemu do gustu. Osobiście wspominam tę książkę bardzo dobrze. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Oliwia Grazda Kl. 3D

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




„Romeo i Julia”, William Szekspir

„Romeo i Julia” jest to dramat autorstwa angielskiego pisarza Wiliama Szekspira.

Głównymi bohaterami ksiązki są tytułowi Romeo i Julia. Historia rozgrywa się w Weronie i Mantui.

Utwór opowiada o zakazanej miłości Juli Kapulet oraz Romea Monteki. Kochankowie pochodzą z dwóch skłóconych rodzin. Nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić, że między Kapuletimi a Montekami kiedykolwiek zapanuje pokój.

Para poznaje się na balu organizowanym przez rodzinę Julii. Chłopak wprasza się na imprezę wraz z towarzyszami w celu spotkania swojej niedoszłej miłości Rozalindy.

Lecz kiedy jest w środku jego uwagę przykuwa Julia, w której zakochuje się z wzajemnością. Szybko dochodzi między nimi do wymiany pocałunków i wzajemnej fascynacji. Los jednak nie sprzyja kochankom. Julia zmuszona przez rodziców ma wyjść za Parysa, a Romeo zostaje wygnany z Werony za zabójstwo Tybalta. Dziewczyna wraz z ojcem Laurentym wymyśla plan. Julia wypija eliksir, który sprawia że wygląda jak martwa. Romeo odwiedziwszy grób dziewczyny zabija jej niedoszłego męża, a później sam popełnia samobójstwo. Julia budzi się i widząc nieżywego kochanka przebija się sztyletem i umiera obok niego. Mimo wszystko Szekspir pozostawia nam nadzieję na lepsze jutro. Śmierć zakochanych była powodem zgody, jaka zapanowała między rodami.

Moim zdanie książka ta zmusza do refleksji. Każdy powinien przełamać się i mimo niechęci przeczytać ją. Uważam, że utwór opowiada o pięknej historii, jest uniwersalny i warty zapamiętania.

Oliwia Grazda Kl. 3D

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




„Stary człowiek i morze”, Ernest Hemingway

„Stary człowiek i morze” jest to książka Ernesta Hemingwaya. Utwór opowiada o Santiago - starym rybaku z Kuby. Mężczyzna całe swoje życie poświęcił łowieniu ryb. Jego żona umarła, a jego jedynym przyjacielem jest młody chłopiec Manolin. Santiago wyrusza na samotną wyprawę w morze, gdzie przez 2 dni siłuje się z największą rybą jaką widział w swoim życiu.

Przesłanie opowiadania jest bardzo jasne, człowiek jest zdolny do osiągnięcia każdego celu, jeśli tylko pokona swoje słabości. Autor stara się przekazać nam, że każdy dzień jest lepszy i powinniśmy wierzyć w swoje możliwości.

Pokazuje że nie możemy się poddawać i powinniśmy walczyć do samego końca. Widać to na przykładzie starego rybaka, który złowił rybę większą niż jego łódź.

W książce pojawia się również wątek przyjaźni, który udowadnia jak ważną jest to wartością w życiu każdego człowieka. Młody i niedoświadczony Manolin pomaga Santiago. Daje mu jedzenie oraz codziennie odwiedza, natomiast mężczyzna uczy go łowienia ryb. Starzec będąc na morzu wspomina i żałuje, że nie ma z nim chłopca.

Fabuła utworu jest monotonna, trudno znaleźć w niej niespodziewane zwroty akcji, czy momenty zaskakujące czytelnika. Jednakże opowieść ta porusza kwestię filozoficzne oraz pokazuje ponadczasowe prawdy moralne, z których każdy adresat może wyciągnąć naukę. Powieść ta niezaprzeczalnie skłania do refleksji nad samym sobą. Uważam, że godne pochwały jest przesłanie utworu, lecz na krytykę zasługuje mało interesująca fabuła i akcja. Mimo wielu wad, śmiało mogę polecić tę książkę miłośnikom literatury niosącej głębokie przesłanie.

Oliwia Grazda Kl. 3D

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




„TAJEMNICE XX WIEKU”, Guido Knopp

„TAJEMNICE XX WIEKU” to książka autorstwa Guido Knoppa. Znajdziemy w niej szczegółowo opisane 28 wydarzeń z XX w. od 1901 do 1990 roku. Książka na pewno powinna zainteresować osoby , które pasjonują się historią, szczególnie tą współczesną. Wszystkie opowiadania czyta się szybko i łatwo. Potrafią one naprawdę wciągnąć. Sam coś o tym wiem. „Tajemnice XX wieku” ujawniają kryjącą się za mitami prawdę, na przykład czy Rasputin był niemieckim szpiegiem, lub czy Che Guevarę zdradził ktoś z jego szeregów. Książka ta idealnie wyjawia nam różne tajemnice z przeszłości. Opisana powyżej lektura jest godna polecenia.

Mateusz Balbuza kl.3d

Gimnazjum nr.12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




„GOL!”, Robert Rigby

GOL! to powieść autorstwa Roberta Rigbiego , którą napisano na podstawie scenariusza filmowego. Opowiada ona o Santiago, młodym emigrancie z Meksyku , który zamieszkał wraz ze swoją rodziną w Los Angeles. Marzy mu się wielka kariera piłkarska, dlatego trenuje w lokalnym klubie. Santiago cechuje niezwykły talent do piłki nożnej. Nikt mu nie dorównuje w zespole. Pewnego dnia na jednym z meczów zostaje zauważony przez byłego piłkarza Newcastle United – Glena Foy’a. Niedługo potem dostaje szansę wyprowadzki do Anglii na testy do klubu z Newcastle. Jedyną osobą w rodzinie , która sprzeciwia się wyjazdowi, jest ojciec Santiago. Chce,aby jego syn został w USA i pomagał mu w pracy. Jednak chłopak ma inne plany na przyszłość i chce zostać światowej klasy piłkarzem. Z pomocą babci wydostaje się z Ameryki i dociera do Anglii.

Tam nasz główny bohater pokazuje swoją klasę i umiejętności. Zadziwia wszystkich działaczy klubu, i pomimo wielu trudności jakie tam napotkał, nie poddał się. To zaowocowało wejściem do pierwszego składu zespołu. Tak spełniło się marzenie Santiago o byciu profesjonalnym zawodnikiem. Książka jest skierowana do osób, które interesują się piłką nożną. Moim zdaniem ma ona ciekawą fabułę , która nie jest taka przewidywalna. Potrafi zaciekawić odbiorę, o ile ten interesuje się sportem. Tę książkę szybko się czyta. Nie sprawi ona problemu nawet najmłodszym czytelnikom. Warto ją przeczytać. Jest godna uwagi.

Mateusz Balbuza

Gimnazjum nr.12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




„Zielona Mila” Stephan King

Akcja powieści Stephana Kinga pt.” Zielona Mila” toczy się w Ameryce w 1935r. w środowisku więźniów, którzy oczekują na wykonanie kary śmierci w więzieniu Cold Mountain oraz pilnujących ich strażników. Jednym ze skazańców jest : nieobliczalny, bardzo agresywny młody zabójca William Wharton, Eduard Delacroix-mały, łysawy Francuz z myszą, którą nazywa Panem Dzwoneczkiem oraz John Coffey- skazany za brutalny mord na dwóch małych dziewczynkach. Szczególnie ta postać intryguje czytelnika od samego początku. John to zagadkowy olbrzym, który ma w sobie wystarczająco dużo siły by zabić, ale jego wyjątkowo delikatna natura, skłonność do wzruszeń kontrastuje z jego wyglądem. Poza tym John jest obdarzony niezwykłą, tajemniczą mocą, posiada dar uzdrawiania . Główny strażnik i tym samym narrator utworu -Paul Edgecombe, stopniowo zaczyna powątpiewać, że zabójcą bliźniaczek, jest czarnoskóry , potrafiący napisać tylko swoje nazwisko John. To właśnie do obowiązków tego klawisza należy odprowadzanie skazańców do celi śmierci długim korytarzem, z charakterystyczną zieloną wykładziną, zwaną "Zieloną milą". John wzbudza w strażniku zainteresowanie w momencie, kiedy zostaje on uzdrowiony z przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego. Ten epizod zmienia jego życie na zawsze. Jednak największe wrażenie na strażnikach sprzyjających Johnowi, za wyjątkiem Percego Wetmora, którego sposób postępowania jest naganny, robi uleczenie Melindy- żony naczelnika więzienia, która choruje na guza mózgu. Całą chorobę Coffy , zatrzymuje „w sobie”, by po jakimś czasie ukarać pewnych dwóch ludzi. Narrator opowiada też historię innych więźniów, ale w głównej mierze skupia się na olbrzymie o złotym sercu, który czyni cuda, i którego niestety nie udaje się uratować. Fabuła utworu jest wspaniale skonstruowana, narracja powieści swobodnie łączy aktualne wydarzenia z życia głównego strażnika ze wspomnieniami zapisanymi w jego pamięci.

Książka warta przeczytania nie tylko dla miłośników prozy Kinga!

Mateusz Balbuza




"W pustyni i w puszczy", Henryk Sienkiewicz

Po raz pierwszy powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” ukazała się w pełnej wersji w 1912r. Dziwne jest to, że po stu pięciu latach od wydania pierwszego egzemplarza, dalej utrzymuje się na liście lektur szkół podstawowych.

Dzieło to opowiada o przygodach dzieci inżynierów 14-letniego Stasia i 8-letniej Nel. Książka rozpoczyna się od porwania żony sudańskiego strażnika, Fatmy i jej dzieci . Rząd chce w ten sposób zmusić dowódcę Sudanu- Mahdiego, aby oddał niewolników w zamian za dzieci Smaina. Tymczasem dzieci Staś i Nel zostają porwane. Stanisław namawia Nel na dawanie znaków, ale słudzy Mahdiego to zauważyli i bardziej pilnowali dzieci. Jednak potomstwo inżynierów uciekło i założyło bazę. Staś był patriotą, bo nazwał miejsce tymczasowego pobytu starym baobabie „Krakowem”. Odważny Staś pomimo wielu niebezpieczeństw przeprowadził bezpiecznie Nel, Kalego i Meę prawie przez całą Afrykę.

Według mnie ten utwór literacki był bardzo ciekawy ze względu na ciekawe opisy roślinności, zwierząt, plemion i krajobrazów Czarnego Lądu. Poza tym posiada dość wartką akcję i interesujące przygody dwojga młodych bohaterów.

Janek Małek, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




"Harry Potter"

Kiedy byłem mały oglądałem przygody Harry'ego Pottera. Był to film oparty na podstawie powieści J. K. Rowling "Harry Potter", wydanej w ośmiotomowej kolekcji. Od momentu kiedy nauczyłem się czytać, śledziłem losy mojego ulubionego bohatera.

Historia opowiada o młodym czarodzieju, który został sierotą w wieku niemowlęcym, wychował się u krewnych, a gdy stał się nastolatkiem musiał stoczyć walkę z największym wrogiem wszystkich dobrych czarodziejów. We wszystkich przygodach towarzyszą mu jego przyjaciele - Ron i Hermiona. Jego odwagę i starania podziwiają też inni bohaterowie, i również próbują mu pomóc. Jednak wszystko wskazuje na to, że czarna magia zwycięży. Upór i niezwykłe zdolności naszych bohaterów sprawiają, że zło w postaci "czarnego księcia" zostało ostatecznie unicestwione.

Harry Potter zaimponował mi głównie tym, że umiał stawić czoło bardzo trudnym wyzwaniom. Swoją odwagą i walecznością potrafił dokonać tego, czego bali się dużo bardziej doświadczeni czarodzieje. Dzięki jego zaangażowaniu i pozytywnym nastawieniu, zdobył uznanie i sympatię milionów czytelników na całym świecie i dlatego uważam, że powieść mogą przeczytać osoby niezależne od wieku.

Cyprian Ratajewski, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny