DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"Chłopcy z Placu Broni", Ferenc Molnar

Lektura, którą ostatnio przeczytałem to "Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnara. Autor opisuje historie dwóch grup chłopców, którzy mieszkają w Budapeszcie i rywalizują za sobą o miejsce do gry w palanta. Mają swoich przywódców, których się słuchają i wykonują ich polecenia. Przywódcą jednej z band jest Janosz Boka, drugiej zaś Feri Acz. Chłopcy poważnie traktują walkę o plac, ich rywalizacja coraz bardziej przypomina wojnę. Heroiczną postawą wykazuje się jeden z bohaterów Nemeczek, który mimo choroby walczy, jego zaangażowanie przyczyniło się do zwycięstwa nad Czerwonoskórymi. Chory Nemeczek umarł, a jego przyjaciele zrozumieli, jaki on był szlachetny i odważny. Kolejnym ciosem dla chłopców była wiadomość, że na placu, o który tak walczyli, stanie duży dom.

Dla mnie książka jest ciekawa i interesująca. Postawy chłopców godne do naśladowania. Powieść ma charakter uniwersalny, czyli pomimo upływu lat przesłanie, jak i jej bohaterowie są aktualne.

Paweł Saternus, ZS2Piła, Niecodziennik Szkolny




“Stary człowiek i morze”, Ernest Hemingway

“Stary człowiek i morze” to opowieść o wytrwałym dążeniu do celu, spełnianiu marzeń oraz pracy, będącej dla głównego bohatera, Santiago, o wiele czymś więcej niż zwykłym obowiązkiem. Porusza on ważną kwestię natury w życiu człowieka, a także nieprzezwyciężonej ludzkiej siły.

Autor ukazuje nam postać Santiago jako pozornie słabego starca, samotnie mieszkającego w chatce na wybrzeżu Hawany. Mężczyzna nie posiada rodziny, a jego jedynym przyjacielem jest nastoletni chłopiec Manolin. W wiosce uważany jest za pechowca, gdyż przez 84 dni nie udaje mu się złowić żadnej ryby. Sytuacja zmienia się jednak, gdy bohater wypływa na samotny połów i po trzech dniach ciężkiej walki na morzu wraca z ogromnym szkieletem marlina. W pozornym starcu zauważamy silnego, wytrwałego w swoich czynach mężczyznę, dla którego praca to prawdziwy sens życia.

Książka urzekła mnie swoim wartościowym przekazem. Uważam, że historię rybaka Santiago powinien poznać każdy, kto kiedykolwiek zwątpił w swoje możliwości. Utwór daje wiele do myślenia i z pewnością motywuje do spełniania marzeń.

Klaudia Wolska,

Gimnazjum nr 12 im.Stanisława Lema w Szczecinie




Henryk Sienkiewicz "W pustyni i w puszczy"

Powieść Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy" opowiada o wielkiej przygodzie dwojga dzieci, które zostają porwane. Od tego momentu zaczyna się ich podróż, która jest niebezpieczna, a zarazem niezwykła. Jak sam tytuł wskazuje podróż ta odbywa się na pustyni, a następnie w puszczy. Przyjaciele Nel Rawlison i Staś Tarkowski podczas tej wędrówki spotykają na swej drodze wielu różnych ludzi, muszą zmierzyć się z chorobami, cierpieniem i śmiercią. Podczas wyprawy spotykają również wiele zwierząt, jedno z nich przywiązuje się do dziewczynki i razem z nimi wędruje w dalszą drogę.

Według mnie warto przeczytać tę książkę. Przygoda zaczyna się niepozornie i trochę nudno. Lecz potem dużo się dzieje, po prostu nie można się oderwać. Bardzo zachęcam do przeczytania, bo naprawdę warto. Ta powieść jest pełna emocji i zwrotów akcji.

Anastazja Turczyn, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




F. Simon "Koszmarny Karolek”

Powieść F. Simon "Koszmarny Karolek” opowiada o chłopcu, który zachowuje się koszmarnie. Wszędzie, w domu, w szkole, na podwórku jest niegrzeczny i przysparza wszystkim mnóstwo kłopotów.

Karolek marzy o tym, by zostać profesjonalnym piłkarzem, dostać ultra sikawkę na wodę czy mieć urodziny w ,,Areo Rodeo”. Nawet, gdy ma kłopoty, zawsze się z nich wyplącze. Przychodzą mu do głowy szalone pomysły, które zazwyczaj realizuje z a przyjacielem - Ordynarnym Olo. Nienawidzi jednak swojego młodszego brata "Doskonałego Damianka”, który zawsze jest grzeczny i perfekcyjny.

Książka jest pełna śmiesznych pomysłów i przygód Karolka. Przynosi dużo śmiechu, więc można się przy niej doskonale zrelaksować. Ważne jest również to, że zastosowana czcionka pozwala na szybkie i nie męczące czytania, a ilustracje rozśmieszają.

Paweł Oniszczuk, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




Henryk Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”

Po przeczytaniu ostatniej lektury szkolnej, która okazała się dla mnie nieciekawa, z minimalnym zapałem zabrałem się do czytania "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Kiedy jednak po kilkunastu stronach, zapoznałem się z fabułą książki z przyjemnością oddałem się lekturze.

Powieść opowiada o przygodach dwojga dzieci: czternastoletniego Stasia i ośmioletniej Nel, którzy w drodze do spotkania ze swoimi ojcami zostali porwani przez Beduinów: Idrysa, Gebhra i Chamisa. Dzięki inteligencji i sprytowi chłopca udało im się uciec, ale od tej chwili mogli liczyć tylko na siebie oraz czarnoskórego imieniem Kali i opiekunkę Nel - Meę.

W czasie długiej powrotnej drogi do domu, bohaterowie powieści doświadczają wielu przygód, zarówno dobrych jak i tych przykrych. Ciekawym doświadczeniem, było zamieszkanie w domku, który urządzili sobie we wnętrzu ogromnego, częściowo spróchniałego drzewa. Bardzo przykrym doświadczeniem dla Stasia była ciężka choroba Nel, jednak czternastolatek i w tej sytuacji zachował zimną krew i sobie poradził.

Lektura opowiada, o przyjaźni, odwadze i troskliwości. Kiedy na pustyni zabrakło wody, Staś oddał swojej małej przyjaciółce, to co zostało na dnie w butelce. Zaciekawiło mnie, również opisywanie tradycje afrykańskich plemion.

Zachęcam do przeczytania "W pustyni i w puszczy", ponieważ autor pisząc książkę, użył słów, które działają obrazowo na wyobraźnię czytającego.

Cyprian Ratajewski, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




“Cała prawda”, Dan Gemeinhart

Ostatnio miałam przyjemność przeczytać powieść pt.”Cała prawda” autorstwa Dana Gemeinharta. Utwór porusza ważną kwestię życia i śmierci, ludzkich wyborów oraz wszystkim dobrze znany motyw podróży.

Autor przedstawia nam niesamowitą historię trzynastoletniego Marka, który postanawia wyruszyć w daleką wyprawę z ukochanym pieskiem u swojego boku. Jego celem jest góra, znana dotychczas wyłącznie z opowieści zmarłego dziadka i spełnienie danej mu obietnicy. Chłopiec każdego dnia ryzykuje życie, narażając się na nasilenie śmiertelnej choroby, na którą cierpi od dłuższego czasu. Niebezpieczeństwo i śmierć nie zniechęcają bohatera, a wręcz motywują go do dalszego działania. Za wszelką cenę robi wszystko, aby osiągnąć cel podróży. Jest to dla niego coś więcej niż zwykłe zdobycie szczytu górskiego - chłopiec odkrywa niezwykłą wartość życia i udowadnia samemu sobie, że niezależnie od choroby wciąż może osiągnąć naprawdę wiele.

“Cała prawda” wzrusza, bawi i uświadamia. Przeczytanie książki zajęło mi zaledwie kilka godzin. Jest napisana przyjemnym, zrozumiałym językiem, a okładka przyciąga niejedno spojrzenie. Polecam ją wszystkim czytelnikom niezależnie od wieku. 

Klaudia Wolska

Gimnazjum nr 12 im.Stanisława Lema w Szczecinie




“Igrzyska śmierci”, Suzanne Collins

“Igrzyska śmierci” to książka, do której nieustannie z wielką chęcią wracam. Jest to opowieść pełna przygód, emocji i poświęcenia. Uświadamia nas o prawdziwej wartości życia i tego, że każda z wykonywanych czynności może okazać się tą ostatnią. Każdy dzień, posiłek,rozmowa z bliskimi, oddech. Wszystko może zniknąć w przeciągu krótkiej chwili, dlatego powinniśmy doceniać nawet najprostsze, codzienne czynności.

Główna bohaterka, Katniss Everdeen zgłasza się na ochotnika do corocznych, głodowych igrzysk, chcąc uratować młodszą siostrę przed niebezpieczeństwem. Na zabójczej arenie walczy na śmierć i życie z dwudziestoma trzema trybutami z pozostałych dystryktów Panem. Samodzielnie musi zdobywać pożywienie, pitną wodę, schronienie i broń. Bohaterka posiada doświadczenie w poruszaniu się po lesie, dlatego zdobywa znaczącą przewagę nad konkurencją. Jednak pomimo tego z trudem wychodzi na prowadzenie igrzysk, które pomagają odkryć jej najważniejszą wartość życia.

Książka, należąca do trylogii autorstwa Suzanne Collins to historia dla miłośników przygód, science fiction oraz treści z głębszym przekazem. Osobiście jestem ogromną fanką twórczości Collins i z ręką na sercu mogę polecić ją innym czytelnikom.

Klaudia Wolska

Gimnazjum nr 12 im.Stanisława Lema w Szczecinie




"Gol", Robert Rigby

Początkowo nie chciałam przeczytać powieści Roberta Rigby'ego pt. "Gol", ponieważ opis fabuły nie zainteresował mnie, a fakt, że książka opowiada o losach początkującego piłkarza, jeszcze bardziej mnie do niej zraził. Jednak w momencie, gdy sięgnęłam po tę lekturę, wciągnęła mnie w takim stopniu, że skończyłam ją zaraz po rozpoczęciu czytania.

Książka przedstawia losy młodego chłopaka pochodzącego z biednej rodziny, który kocha grać w piłkę nożną, a jego największym marzeniem jest zostanie profesjonalnym piłkarzem. Gdy podczas meczu przypadkowo zostaje zauważony przez byłego zawodnika angielskiej drużyny futbolu Glena Foya, szansa na spełnienie jego skrytych fantazji bardzo wzrasta. Przeciwstawiając się swojemu ojcu, wyjeżdża na drugi koniec świata, gdzie z pomocą byłego piłkarza dostaje się do angielskiej drużyny Newcastle United. Chłopak ma na swojej drodze wiele przeszkód, takich jak np. choroba, odczuwalna niechęć do jego osoby ze strony innych członków drużyny, czy śmierć ojca, jednak nie poddaje się i do końca walczy o spełnienie swoich marzeń.

Powieść Roberta Rigby'ego polecam osobom, które tak samo jak główny bohater mają swoje marzenie i pragną, żeby się spełniło. Nawet jeśli nie jesteś fanem ukochanego sportu młodego piłkarza, myślę, że powinna Ci się spodobać.

Rozalia Kubiak




"Igrzyska śmierci", Suzanne Collins

Powieść Suzanne Collins pt. "Igrzyska śmierci" były moją szkolną lekturą, jednak ja po książkę sięgnęłam już znacznie wcześniej. Zaraz po premierze ekranizacji chciałam szybko przeczytać powieść. Jak już zaczęłam czytać, nawet nie zauważyłam gdy skończyłam.

Książka przedstawia losy szesnastoletniej Katniss Everdeen, która pochodzi z Dwunastego Dystryktu, czyli najbiedniejszej wioski w totalitarnym państwie Panem. Co roku każdy dystrykt wystawia parę wybrańców, którzy muszą stoczyć między sobą walkę na śmierć i życie. Zwycięzca otrzymuje luksusowy dom, pieniądze oraz, co najważniejsze- nie ginie. Główna bohaterka zgłasza się za swoją młodszą siostrę Prim i wyjeżdża do stolicy swojego państwa, aby przygotować się i wziąć udział w Głodowych Igrzyskach.

Powieść pokazuje, że ludzie są w stanie zrobić wszystko, by uratować ukochanych oraz przeżyć. Potrafią mordować z zimną krwią, a najgorsze jest to, że ma to grono odbiorców którym podoba się taka forma gry. Dla pieniędzy, władzy i życia giną niewinni ludzie. W naszej rzeczywistości również dzieją się tak okrutne rzeczy.

Jeśli ktoś lubi historie z gatunku science-fiction oraz podoba mu się, gdy podczas czytania książka wywiera na nim dreszczyk emocji, chciałabym mu ją serdecznie polecić.

Rozalia Kubiak

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie 




"Hobbit, czyli tam i z powrotem"  J.R.R. Tolkien

Tak naprawdę nigdy nie przepadałam za książkami Tolkiena. "Władcę pierścieni" próbowałam przeczytać 3 razy i ani razu mi się nie udało. Myślę, że to nie przez styl pisania, czy niechęć do autora, tylko po prostu nie interesowała mnie taka tematyka. Jednak, gdy sięgnęłam po tą powieść przeczytałam ją w jeden dzień. Początkowo byłam niechętna do lektury i nudziła mnie, ale z czasem coraz bardziej wciągała mnie do swojego świata. 

"Hobbit, czyli tam i z powrotem" jest to książka opisująca przygody Bilbo Bagginsa oraz grupy krasnoludów. Główny bohater jest hobbitem i spokojnie mieszka w swoim domu w Shire. Pewnego ranka odwiedza go czarodziej Gandalf Szary i proponuje mu wyprawę z kompanią Thorina, by odzyskać skradziony skarb krasnoludów. Bilbo ostatecznie zgadza się i wyrusza w podróż z nowymi przyjaciółmi. Na swojej drodze spotykają wiele niebezpiecznych przeszkód i trudności, jednak to nie powstrzymuje ich od dążenia do wyznaczonego celu.

Powieść Tolkiena, moim zdaniem jest godna polecenia młodym czytelnikom lubiącym czytać książki przygodowe i fantasy.

Rozalia Kubiak

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema