DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” – J. K. Rowling

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” jest pierwszą częścią z siedmiotomowego cyklu, opowiadającego o przygodach młodego czarodzieja Harry'ego Pottera. Moim zdaniem jest to książka dla każdego. Opowiada o tym, że nawet mała, na pierwszy rzut oka niepozorna istota może wpłynąć na losy świata i walczyć ze złem. Bohaterem książki jest Harry Potter, syn sławnych czarodziejów – Potterów. Jest on niezwykłym chłopcem, który walczy ze złem razem ze swoimi przyjaciółmi: Hermioną i Ronem. Akcja rozgrywa się w Londynie pod koniec XX wieku, w szkole dla czarodziejów w Hogwarcie.

Uważam, że warto przeczytać tą powieść, ponieważ jest to książka pełna przygód, niespodzianek, a także humoru. Pozwala ona oderwać się od codziennych problemów i przenieść się w „inny świat”. Trzyma w napięciu do samego końca, aż trudno się od niej oderwać.

Polecam ją wszystkim, którzy lubią książki pełne tajemnic, niebezpiecznych i ciekawych przygód.

Julia Kowalska kl.VI

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Kraśniku

„Czytaczek”




„Scooby Doo! i przebojowy Duch”- Gelsey James

Książka pt. „Scooby-Doo i przebojowy Duch” bardzo mnie zainteresowała. Przeczytałam ją dość niedawno, wypożyczając ze szkolnej biblioteki. Lektura jest bardzo ciekawa. Akcja rozgrywa się się niezwykle dynamicznie. Jest to swego rodzaju kryminał, przeznaczony dla dzieci. Występuje tu czwórka przyjaciół wraz z ich gadającym czworonogim towarzyszem – psem imieniem Scooby. Grupa ma do rozwiązania zagadkę. Muszą znaleźć sprawcę, który przebierając się za ducha straszy widzów podczas koncertu w Starym Pałacu. Jeśli przebojowy duch nie zaprzestanie swych upiornych występów, teatr zostanie zamknięty.

Kto stoi za ty tym, aby zamknąć Pałac?

Czy to zemsta na właścicielu?

Czy paczce przyjaciół uda się rozwiązać zagadkę?

Jeśli chcecie się tego dowiedzieć polecam Wam właśnie tę książkę.


Kinga Gazda klasa VI

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Kraśniku

„Czytaczek”




"Tajemniczy ogród", Frances H. Burnett

„Tajemniczy ogród” autorstwa Frances Burnett jest powieścią obyczajową, która znajduje się na liście lektur szkolnych. Bardzo chętnie sięgnąłem po tę lekturę ze względu na tytuł, ponieważ kryje w sobie tajemniczość i przez to wzbudziła we mnie ciekawość.

Jest to historia małej dziewczynki o imieniu Mary, mocno doświadczonej przez los. Po tym jak zostaje sierotą musi zmienić miejsce zamieszkania. Próbując odnaleźć się w nowej sytuacji, uczy się lubić ludzi, przez to poznaje przyjaciół, z którymi przeżywa wspaniałe przygody. W zapomnianym ogrodzie odnajduje nowy świat, który przywraca jej śmiech, marzenia i nadzieję.

Powieść jest wzruszającą historią o przyjaźni i o walce z samotnością. Dowiadujemy się z niej, że każdy człowiek z natury jest dobry, a jedynie brak miłości najbliższych i niewłaściwe wychowanie wypacza cechy charakteru. Zachęcam więc do przeczytania tej wzruszającej i pouczającej powieści.

Karol Tomaszewski, kl. V c

Redakcja gazetki „Zlepek”




Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”

Andersen napisał wiele baśni, ale ta o małym szarym ptaszku szczególnie mi się podoba. „Brzydkie kaczątko” opowiada o życiu małego łabędzia, który przez przypadek wykluł się w gnieździe kaczki.

Całe swoje dzieciństwo spędził na farmie, gdzie wszyscy się z niego śmiali, ponieważ był inny – miał inny kolor piórek, jednym słowem był brzydki. Mały łabędź nie mógł już tego znieść, więc postanowił uciec z farmy. Spotkało go dużo niemiłych przygód, jedna z nich utkwiła mi w pamięci. Bardzo się bałem, gdy bezbronny malec nagle znalazł się w środku ciemnego i strasznego, pełnego dziwnych odgłosów lasu.

Na początku szkoda mi było tego, że wszyscy się z kaczątka śmieją, lecz gdy przeczytałam o tym, że ptak wyrósł na dużego, pięknego i pełnego wdzięku łabędzia, bardzo się ucieszyłam. Szczególnie poruszyło mnie, że ta baśniowa postać przypomina samego Andersena i jego życie. Baśń bardzo mi się spodobała i uważam, że każdy powinien ją przeczytać i pamiętać, że „inny – nie znaczy gorszy”

Debora Luberda, klasa V c

Redakcja Gazetki „Zlepek”, SP nr 4 w Chojnowie




„Dziennik Rachel, lat 13 i ¾”, Joanna Nadin 

Chciałabym polecić wszystkim książkę Joanny Nadin „Dziennik Rachel, lat 13 i 3/4”. Jej bohaterka skończyła 13 lat i każdy dzień swojego życia opisuje w dzienniku. Życie Joasi jest tragicznie… zwyczajne i nic się w nim nie dzieje. Ma zwykłą rodzinę, zwykłych znajomych i to jest rzecz, na którą Joanna się nie godzi. Jest przekonana, że w końcu musi wydarzyć się coś, co na zawsze odmieni jej los. Dlatego postanawia zaprzyjaźnić się z nowymi, oryginalnymi i nietuzinkowymi ludźmi.

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się, jak tragicznie nudne życie Joanny nabrało tempa, musi koniecznie przeczytać tę książkę.

Amelia Mastalerz, klasa VI b

Redakcja „Zlepka” SP nr 4 Chojnów




“Lśnienie”, Stephen King

Każdemu miłośnikowi horroru i historii pełnych grozy polecam “Lśnienie” autorstwa Stephena Kinga. Historia uznawana za horror wszechczasów opowiada o losach rodziny Torrance’ów zamieszkujących hotel Panorama na okres zimowy z dala od cywilizacji. 

Fabuła skupia się głównie na synu małżeństwa, obdarzonym telepatycznymi zdolnościami - Dannym, który w trakcie pobytu w hotelu odkrywa jego mroczne oblicze. Duchy opanowują jego ojca i przenoszą dotychczasowe, spokojne życie rodziny na zupełnie inny poziom. Od tej pory Danny i jego matka, Wendy muszą walczyć o przetrwanie w hotelu odciętym od świata przez ogromną zaspę śnieżną.

“Lśnienie” jest to opowieść pełna niepokojącego napięcia, zawrotnego tempa akcji, a momentami także humoru i wzruszenia. Stephen King po raz kolejny przedstawia nam świat horroru w niesamowity, charakterystyczny dla siebie sposób i udowadnia, że nie bez powodu nazywany jest “królem” tego gatunku.

Polecam książkę wszystkim osobom, ceniącym sobie niebanalne historie. 

Klaudia Wolska
Gimnazjum nr 12 im.Stanisława Lema w Szczecinie




“Kamienie na szaniec”, Aleksander Kamiński

Jeśli ktoś zapytałby mnie o najlepszą książkę o przyjaźni, jaką kiedykolwiek przeczytałam - bez wahania odpowiedziałabym: “Kamienie na szaniec”.

Powieść autorstwa Aleksandra Kamińskiego jest historią pełną oddania, miłości do ojczyzny i niezwykłej przyjaźni pomiędzy młodymi ludźmi. Opowiada o życiu Zośki, Alka i Rudego w czasie okupacji oraz problemami, z którymi zmagali się na co dzień w wojennej Warszawie. Autor ukazuje postacie w jak najlepszym świetle, jako bohaterów, którzy pomimo wielu przeciwności losu wciąż pozostawali oddanymi ojczyźnie młodymi mężczyznami. Walczyli o wolność dla siebie, swoich przyjaciół i rodzin. Nie zniechęcały ich niebezpieczeństwo, cierpienie, ani najgorsza kara śmierci.

“Kamienie na szaniec” to książka, którą każdy powinien przeczytać przynajmniej raz w życiu. Wskazuje wiele ważnych wartości, niejednokrotnie wywołuje szeroki uśmiech na twarzy czytelnika, a także łzy wzruszenia.

Polecam ją miłośnikom literatury wojennej i nie tylko!

Klaudia Wolska
Gimnazjum nr 12 im.Stanisława Lema w Szczecinie




"Mooncop”, Tom Gauld

W ostatnim czasie przeczytałam ciekawą książkę graficzną Toma Gaulda. „Mooncop”, bo o niej mowa, jest doskonałym przykładem na to, że nie trzeba wymyślać wielowątkowej i zakręconej fabuły, aby lektura była interesująca. Jak sam tytuł wskazuje, jest to opowieść o gliniarzu pilnującym prawa i porządku w księżycowej kolonii. Po głównym bohaterze można by się spodziewać pościgów w kosmicznych pojazdach za planetarnymi gangsterami, lecz tego tam nie znajdziemy, mamy natomiast historię policjanta, którego najpoważniejszym wyzwaniem jest poszukiwanie zaginionego psa. Jego ulubionym zajęciem na tej wyludnionej planecie, jest jedzenie donatów i picie kawy w ostatniej istniejącej kawiarni. Niestety, większość mieszkańców kolonii opuszcza po kolei swoje miejsce zamieszkania. Myślę, że autor porównał Księżyc do małego, nudnego miasteczka, w którym nic się nie dzieje, a bak perspektywy na przyszłości wypędza nawet najstarszych mieszkańców. Prostocie tej historii odpowiada uboga szata graficzna. Rysunki Gauda są bardzo symboliczne z niewielka liczbą detali. W dodatku stosunkowo mało jest tekstu.

Według mnie właśnie w tej oszczędności kryje się duży atut komiksu, nawet najdrobniejsza zmiana i najmniejszy dodany element są bardzo widoczne. ,,Mooncop ‘’ autorstwa Toma Gaulda, to komiks prosty, ale nie bezmyślny. Każdy obrazek zmusza czytelnika do refleksji. Bardzo mi się spodobała ta książka, dlatego z dużą radością odkryłam, że istnieje jeszcze kilka utworów tego samego autora. Zawierają one różne historie, ale wszystkie cechuje ten sam sposób oszczędnych wypowiedzi i charakter rysunku. Mam nadzieję, że recenzją moją zachęciłam, chociaż jednego czytelnika do zaprzyjaźnienia się z twórczością Toma Gaulda.

Maja Pacanowska
ZS2 Piła
Niecodziennik Szkolny




"Chłopcy z Placu Broni”, Ferenc Molnar

Ostatnio przeczytałam ciekawą lekturę szkolną pt. ,,Chłopcy z Placu Broni”. Opowiada ona o chłopcach, którzy chodzą do czwartej klasy i tworzą tajemniczy Związek Kitowców.

Dzieci posiadają swój Plac Broni, który jest dla nich jak ojczyzna. Służy głównie do gry w palanta. Pewnego razu muszą zawalczyć o swoje miejsce w bitwie o plac z grupą Czerwonoskórych pod dowództwem Feriego Acza. Jeden z bohaterów – Nemeczek musi poświęcić się, aby ratować ich magiczne miejsce zabaw. A jeśli chcecie się dowiedzieć, jak potoczy się dalej ta historia przeczytajcie "Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnara.

Mnie osobiście się bardzo podobała, ponieważ potrafiła zaskoczyć i zasmucić. Polecam tę cudowną książkę dla każdego.

Maja Pszczółka
ZS2 Piła
Niecodziennik Szkolny




"Chłopcy z Placu Broni", Ferenc Molnar

To lektura szkolna przeznaczoną dla młodzieży. Została napisana przez Ferenca Molnara. Na język polski książkę przełożyła Janina Mortkowiczowa. Akcja powieści toczy się pod koniec XIX w. w Budapeszcie.

Książka opowiada o grupie chłopców, których pasją jest gra w palanta na placu. Umownie nazywają ten plac Placem Broni. Przywódcą grupy jest Janosz Boka. Do jego bandy należą między innymi Ernest Nemeczek i Gereb. Oprócz nich na placu lubi się bawić także drużyna Czerwonoskórych pod wodzą Feriego Acza, z którymi konkurują o miejsce do zabawy.

Pewnego dnia kapitan Czerwonoskórych Feri Acz zakrada się na plac broni i kradnie flagę. Jego wyczyn widzi Nemeczek, najmłodszy z chłopców z Placu Broni. Między chłopcami i Czerwonoskórymi wybucha wojna.

Niestety, Nemeczkowi zdarza się trzy razy wykąpać w zimnej wodzie i z tego powodu zaczyna kaszleć, chorować.

Książka niesie ze sobą ważne przesłanie. Koledzy Nemeczka ostatecznie zrozumieli. jaki był wspaniały, odważny i oddany grupie. Docenili jego poświęcenie. Strasznym ciosem dla chłopców oprócz śmierci Nemeczka, była informacja, że na ich placu powstanie duży dom i stracą to, o co walczyli.

Urszula Żynda
ZS2 Piła
Niecodziennik Szkolny,2