DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"Fred się zgubił!" Holly Webb

Książka ta opowiada o dziewczynce o imieniu Renia i piesku Fredziu. Marzenie Reni się spełnia i dostaje pieska. Wybrała na urodziny pięknego jamnika miniaturkę. Podczas wycieczki do lasu ciekawska natura Freda bierze górę i piesek ucieka w poszukiwaniu przygód. Niestety, gubi się w lesie, jest przerażony i zdany tylko na siebie. Właścicielka bardzo przeżywa zniknięcie pupila i organizuje intensywne poszukiwania. Jeśli chcecie dowiedzieć się, czy ta historia kończy się happy endem, musicie ją koniecznie przeczytać.

Opowiadanie o Fredzie czyta się bardzo szybko, gdyż ciekawa fabuła wciąga czytelnika. Poza tym zastosowana przez wydawcę czcionka ułatwi czytanie nawet osobom z dużą wadą wzroku. Uwagę przyciąga także kolorowa okładka, z której spogląda na nas mały jamniczek miniaturka. Myślę, że książka oprócz walorów rozrywkowych posiada ważne przesłanie dotyczące odpowiedzialności za zwierzęta. Polecam, szczególnie na zimowe, długie wieczory.

Agata Krauz
ZS2 Piła
„Niecodziennik Szkolny”




„Wielka ucieczka Dymka”, Sue Mongredien

Książka, którą chcę polecić nosi tytuł „Wielka ucieczka Dymka”. Jej autorką jest Sue Mongredien. Jest to książka z serii „Klub Kociaków Słodziaków”. Opowiada o Dymku- kotku Mai, którego marzeniem jest wyjście na podwórko. Maja kocha kotka i jest członkinią klubu kociaków słodziaków, ale nie potrafi zorganizować czasu dla swojego podopiecznego. Pomaga jej w tym Ela, która przygotowała dla Mai listę z zadaniami, by mogła lepiej zorganizować swój czas. Jednak nawet z tą pomocą wszystko idzie nie tak, i przez to kotek wpada w tarapaty. Jeśli chcecie się dowiedzieć w jakie kłopoty wpadł Dymek i czy z nich cało wyszedł to przeczytajcie sami. Polecam tę książkę nie tylko dla najmłodszym czytelnikom!

Natalia Peikert 
"Kurier Jedynki"




"Magiczna cukiernia. Szczypta magii", Kathryn Littlewood 

Jest to książka opowiadająca o rodzinie Szczęsnych, która prowadzi cukiernię.

Ich wyroby cukiernicze są doprawione magicznymi składnikami. Rodzina posługuje się Almanachem Wiedzy Kulinarnej Szczęsnych, który dzięki swoim przepisom rozwesela mieszkańców, lecz księgę kradnie ciotka Lily.

Całe miasto pogrąża się w smutku. Więc Rozmarynka Szczęsna jedzie do Paryża z resztą rodziny Szczęsnych, by odzyskać skradziony Almanach. Rozmarynka rzuca ciotce Lily wyzwanie. Dziewczynka ma się zmierzyć z Lily i musi wygrać w konkursie kulinarnym. Jest to bardzo trudne, bo jej ciotka oszukuje, ale z pomocą rodziny... Więcej wam nie zdradzę, ale dodam że to bardzo wciągająca książka. Najlepiej przeczytać ją z swoją ulubioną herbatą. Polecam ją wszystkim, którzy są ciekawi przygód!

Natalia Peikert
"Kurier Jedynki"




„Sposób na Elfa” Marcin Pałasz

Ostatnio przeczytałam książkę pt. „Sposób na Elfa” Marcina Pałasza. Opowiada ona o losach pewnego psa imieniem Elf. Jest to pies o dużych uszach i jeszcze większym sercu. Pewnego dnia trafił on do domu pisarza i jego syna, przygarnięty przez nich ze schroniska. Na początku pies był bardzo przestraszony, lecz szybko polubił swoich nowych opiekunów. Elf nie jest tchórzem, choć boi się wielu rzeczy, takich jak: papierowe ręczniki, dywan na trzepaku i inne „groźne” przedmioty. Największą odwagą wykazał się stawiając czoła złodziejowi, gdy ten zjawił się na ich osiedlu. Jednak wciąż bardzo tęskni za swoją siostrą Erką. Chcesz się dowiedzieć jak potoczą się dalsze losy Elfa i pozostałych bohaterów? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj tę książkę.

Karolina Wójtowicz kl.VI
PSP 5 w Kraśniku
„Czytaczek”




„Moje czytanki. Martynka w zoo” Gilbert Delahaye

Książka „ Martynka w zoo” wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Głównymi bohaterami są Martynka i jej brat Janek. Przeżywają oni wiele ciekawych przygód. Pewnego dnia wyruszają z rodzicami na wycieczkę do zoo. Ich piesek nie chciał zostać w domu i schował się do plecaka Janka. Chłopiec o tym nie wiedział. Gdy zwiedzali, nagle coś poruszyło się w plecaku. Janek był zdziwiony, gdy ujrzał psa. Cały dzień spędził z rodziną w zoo. Wszyscy zwiedzali różne egzotyczne zwierzęta np. słonie, żyrafy, małpy. Pies bał się niektórych zwierząt. Chciałaby was zachęcić do jej przeczytania. Bardzo ją polecam, przyjemnie się ją czyta.

Patrycja Twarogowska kl.VI
PSP 5 w Kraśniku
„Czytaczek”




„Igrzyska śmierci. W  pierścieniu ognia”, Suzanne Collins

"Igrzyska śmierci" to fenomen wydawniczy ostatnich lat, który podbił serca zarówno młodszych, jak i tych starszych czytelników. Zdobyły ogromne uznanie, zajmując tym samym czołowe miejsce w liście top 15 najlepszych książek literatury młodzieżowej. Cała trylogia doczekała się swojej ekranizacji, co było wielkim wydarzeniem dla fanów . Co skłoniło mnie do przeczytania „Igrzysk śmierci. W pierścieniu ognia”? Otóż, już tłumaczę. Moją lekturą szkolną była pierwsza część serii, a  po przeczytaniu jej, fabuła wciągnęła mnie do tego stopnia, że po chwili zabrałam się za kolejną, która okazała się jeszcze ciekawsza od jej poprzedniczki. W tej części znalazło się więcej szczegółów i opisów otoczenia, a urozmaicone zostały poprzez dużą ilość dialogów. Nie mogło także zabraknąć wewnętrznych rozważań głównych bohaterów. Dzięki temu, mogliśmy się przenieść w odrębny świat i choć na chwilę być jak postaci z książki, odczuwać i myśleć to co oni.

Katniss Everdeen to główna bohaterka i za razem narratorka powieści, żyjąca w jednym z dwunastu dystryktów Panem. Po wygranych Igrzyskach Głodowych wraca do swojego domu, gdzie czeka na nią mama wraz z jej siostrą Primose i przyjacielem - Galem. Jest pewna, że od tej pory będzie wiodła spokojne i dostatnie życie w wiosce zwycięzców. Niestety, to tylko pozory. Po Igrzyskach wygranych przez dwóch trybutów, co zdarzyło się pierwszy raz w historii całych igrzysk, Kapitol pragnie zemsty. Prezydent Snow nie znosi nieposłuszeństwa i nie będzie go tolerował. Jubileuszowe 75. Głodowe Igrzyska przejdą do historii, a ludzie zapamiętają je do samego końca trwania Panem.

Reasumując, powieść którą tu opisałam, jak i cała trylogia jest warta polecenia i poświęcenia tych kilku dni na zagłębienie się w świat Katniss i jej bliskich.  Książka nie jest napisana trudnym stylem, co ułatwia czytanie. Posiada wiele zwrotów akcji, które nadają powieści niezwykły charakter.

Natalia Czerwińska

"Lemo"

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




„Arka czasu”, Marcin Szczygielski 

Ostatnio przeczytałam niezwykłą książkę Marcina Szczygielskiego ,,Arka czasu". Jest to historia ludności żydowskiej w getcie warszawskim z punktu widzenia 9-letniego Rafała.

Chłopiec mieszka w Dzielnicy razem z dziadkiem. Nie chodzi do szkoły, ale bardzo dużo czyta. Biblioteka to jedyne miejsce, do którego może chodzić sam. Czyta przeróżne książki, nie tylko dla małych dzieci. Ma bujną wyobraźnię i dzięki niej nie nudzi się. Przeważnie zostaje sam w domu, bo jego dziadek jest skrzypkiem i zarabia, grając w lokalach. Chłopiec często chodzi głodny, bo w domu nie ma za dużo jedzenia. Któregoś dnia dziadzio sprzedaje skrzypce, żeby wnuk mógł uciec z getta i zamieszkać u polskiej rodziny. Potem udają się do pani Soni, która rozjaśnia mu włosy. Zamiast czarnych włosów Rafał ma... pomarańczowe! Na drugi dzień jego opiekunka Stella przemyka się z nim za mur. Dziewczyna stwierdza, że musi zostawić chłopca w kryjówce w zoo - piwniczce, żeby znaleźć lepszą kryjówkę. Obiecuje, że wróci za dwa, trzy dni. Jednak tak się nie staje. Biedny Rafał został sam. Jest chory, gorączkuje, wydaje się, że nie przeżyje, lecz po jakimś czasie znajdują go Emek i Lidka. Czy dzieci uciekną z zoo? Czy niemieccy żołnierze ich znajdą? Czy Stella wróci? Tego wszystkiego dowiecie się czytając tę książkę.

Ta lektura warta jest polecenia nie tylko młodym czytelnikom, ale także dorosłym osobom. Dzięki niej dowiedziałam się dużo więcej o wojnie, getcie i losie Żydów. Narratorem książki jest Rafał i opowiada nam historię ze swojego punktu widzenia - oczami dziecka. Książka ma w sobie także elementy fantastyki: podróżowanie w czasie. Przyszłość wynika z przeszłości. Jeśli pamiętamy o tym, co było - zarówno o dobrych, jak i o złych zdarzeniach, możemy kształtować przyszłość tak, aby była lepsza od przeszłości.

Julia Krokos
"Głos Siódemki"



"DŹWIĘKI KOLORÓW", Jimmy Lao

Książka tajwańskiego pisarza i ilustratora Jimm’ego Lao, wydana w 2001 r. od ponad 15 lat nieprzerwanie zdobywa serca tak samo młodszych, jak i starszych czytelników. Pełna emocji i wrażliwości historia niewidomej dziewczynki pokazuje nam, jak ona odbiera świat. Książka, czy też może lepiej - album, pełna jest wzruszających i tajemniczych ilustracji. Ciekawostką jest to, że mottem, które otwiera tę książkową wyprawę, jest fragment wiersza autorstwa polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej „Wielkie to szczęście”. To wspaniale, że polska twórczość znana jest na całym świecie i inspiruje innych pisarzy.

Bohaterką jest niewidoma dziewczynka, a ilustracje są stacjami metra. W rzeczywistości są to stacje jej wyobraźni. Myślę, że dzięki tej książce uświadomimy sobie, że każdy człowiek jest inny, inaczej postrzega i poznaje świat. Ciekawe jest to, jak każdy z nas widzi świat? Niektórzy nie słyszą, a tylko widzą świat. Inni nie widzą, a słyszą. Nawet mając wszystkie zmysły zdrowe każdy z nas inaczej poznaje otaczające nas rzeczy. Tekstu w książce jest niewiele, więc dla tych, którzy nie lubią czytać, jest to pozycja idealna. Większość emocji wyrażają ilustracje. Bohaterka stopniowo traciła wzrok, więc stacje metra były jej już znane. Odkryła je na nowo w inny niż zazwyczaj sposób. Ciekawym doświadczeniem byłoby przejście dobrych, znanych nam miejsc z zamkniętymi oczami. Czy odkrylibyśmy coś nowego?

Moim zdaniem książkę tę powinien zobaczyć i przeczytać każdy. Bardzo ją polubiłam i często będę do niej wracała, a także będę polecała ją każdemu znajomemu. Myślę, że tak jak każdy inaczej odbiera świat, tak samo inaczej odbierze tę książkę.

Julia Krokos

"Głos Siódemki"




"Sezon na zielone kasztany", Barbara Kosmowska

Polecam moim rówieśnikom książkę Barbary Kosmowskiej ,,Sezon na zielone kasztany". W powieści znajduje się 11 opowiadań o współczesnych dzieciach, które piszą dzienniki, pamiętniki, blogi, listy i wiersze. Opowiadają w nich o swoich problemach i marzeniach.

Każde dziecko ma inne kłopoty: osamotnienie, brak pełnej rodziny, mało uwagi rodziców, czy wreszcie trudne sytuacje w szkole. Każde z nich ma też swoje marzenia: Iga marzy, by jej mama miała dla niej więcej czasu i żeby odnalazła się w swoim nowym domu oraz by mieć kota. Kasia boi się powiedzieć rodzicom, że znalazła psa na śmietniku i chce go zatrzymać. Zosia nie może się doczekać nowej siostry i pisze do niej wiersze, chociaż dowiaduje się, że ona się nie urodzi. Paweł kocha aktorstwo, ale jego ojciec oczekuje od niego najlepszych wyników sportowych. Robert ma siostrę, która różni się od pozostałych dzieci, ale pomimo to ją kocha i opiekuje się nią. Lenka jest smutna, bo jej rodzice się rozwiedli, uwielbia pisać wiersze, a ostatnio wygrała kolację do ekskluzywnej restauracji dla dwóch osób. Ewka zakochana jest we własnym wyglądzie, a jej rodzice się o nią martwią. Michał i Olaf to bracia, którzy się nie rozumieją i kłócą, chociaż Olafa ciągle nie ma w domu. Olga straciła przyjaciółkę. Maniek to chłopiec, który jest sierotą i wyżywa swoje frustracje na innych. Każde dziecko ma swoje indywidualne problemy i marzenia. Czy dzieci rozwiążą te problemy i czy spełnią się ich marzenia? Dowiecie się tego czytając książkę. Jest godna polecenia!

Od razu mi lżej na duszy! Nie tylko ja mam problemy, nie tylko mnie przytrafiają się gafy! Dorastające dzieci muszą jednak zmierzyć się z tymi problemami, pokonać trudności i pod żadnym pozorem nie rezygnować z marzeń. Zachęcam do lektury.

Julia Krokos

"Głos Siódemki"




"Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa", C. S. Lewis

Powieść C. S. Lewisa pt. "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa" jest znakomicie wyreżyserowany przez Andrew Adamsona w 2005 roku. Scenariuszem zajęli się Andrew Adamsom, Christopher Markus, Stephen McFeely, Ann Peacock. Scenografią zajął się Jules Cook i Ian Gracie. W rolach głównych wystąpili: William Mosele (Piotr Pevensie), Anna Popplewell (Zuzanna Pevensie), Skandar Keynes (Edmund Pevensie), Georgie Heleny (Łucja Pevensie), Tilda Swinton (Biała Czarownica), Piotr Machalica (Aslan (głos pl.)).

Ta oto opowieść pokazuje historie czworga rodzeństwa-Łucji, Zuzanny, Piotra i Edmunda. W czasie wojny zostają wysłani na wieś do domu profesora Digory'ego Kirke (Jim Broadbent), który mieszka tam wraz ze swoją gosposią, Panią Macready (Elizabeth Hawthorne). Tam napotkają szafę, która przenosi do fantastycznej krainy zwanej Narnią. Dzieci walczą z Białą Czarownicą. Oprócz oswojenia się z bronią, po drodze spotykają się z wieloma bajkowymi stworami. Bohaterowie wreszcie doceniają, jak ważna jest rodzina.

Film bardzo dobrze odzwierciedla książkę z małymi zmianami. Jest to film bardzo dobrze wyreżyserowany, dlatego zdobył tyle nagród. Na razie jest zekranizowane trzy części z siedmiu i nie mogę się doczekać następnych. Warto polecić i książkę i film, bo oba te dzieła są warte polecenia.

Gabriela Wajda

"Lider"