DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





KAMIL LEO

Powieść fantastyczna „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”

W marcu zmuszony byłem (przez swoją polonistkę!) poświęcić swój czas na przeczytanie lektury pt. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Napisała ją J. K. Rowling. Ponieważ była to powieść fantastyczna, a ja nie lubię fantastyki, dlatego ciężko było mi się do niej zabrać.

Jednak zaraz po przeczytaniu pierwszych rozdziałów zmieniłem zdanie, gdyż wartka akcja, ciekawi bohaterowie oraz wiele niesamowitych wydarzeń w szkole magii zaciekawiło mnie i zachęciło do dalszego czytania. Szybka zmiana czasoprzestrzeni oraz łatwość w jej pokonywaniu to coś, co mnie fascynuje.

Autorka napisała tę książkę w nowoczesny sposób, tworząc bohaterów podobnych do nas wiekiem, problemami, zainteresowaniami. Harry, Ron, Hermiona trafili do umysłów wielu młodych ludzi żyjących w XXI wieku. Stwarzając ciekawych bohaterów i układając elementy wartkiej akcji, Rowling doprowadziła do szaleństwa swoich fanów na całym świecie. Wszyscy wielbiciele przygód Harry’ego z napięciem oczekiwali wydania kolejnych części tej powieści. Po przeczytaniu pierwszego tomu, nie dziwi mnie taka postawa. To jest niesamowita książka! Polecam ją każdemu, kto obejrzał film pt: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, ponieważ zawiera dużo więcej wątków, rozwija wyobraźnię i sprawia, że nie można się od niej oderwać! Chociaż nie jestem fanem tego gatunku, bardzo chętnie poznam dalsze losy bohaterów w następnych częściach powieści.




AUTOR - KACPER BORZYM

Recenzja powieści K. Makuszyńskiego

Szatan z siódmej klasy to powieść Kornela Makuszyńskiego wydana w 1937 roku. Opowiada o chłopcu - Adamie Cisowskim, który ma specjalną umiejętność - potrafi rozwiązać każdą zagadkę. Tytułowy Szatan ma w sobie coś diabelskiego. Spryt jest tą cechą, która wyróżnia go spośród innych chłopców. Intelekt, dobroduszność, empatia i cierpliwość stanowią o wyjątkowości tego chłopaka, który wzbudza sympatię czytelnika.

Historia nakreślona przez Makuszyńskiego jest pełna zagadek i śmiesznych dialogów. Powieść ma wiele plusów, ale może znudzić wybrednych młodych czytelników spragnionych nowinek technologicznych. Nie znajdziemy tu komputerów, telefonów i innych gadżetów charakterystycznych dla XXI wieku. Polecam tym, którzy lubią rozwiązywać zagadki i potrafią myśleć samodzielnie bez korzystania z pomocy wszechwiedzącego wujka Google.




AUTOR - KAMIL SYC

Dlaczego warto przeczytać powieść K. Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy”?

„Szatan z siódmej klasy” to powieść sensacyjno-detektywistyczna, która powstała na początku XX wieku. Opowiada o ciekawych perypetiach młodego i bardzo bystrego chłopca- Adama Cisowskiego. Uczeń klasy siódmej przeżywa wiele ciekawych przygód i rozwiązuje niebanalne zagadki. Czy uda mu się złapać złodzieja lodów? Czy pomoże skarbnikowi odnaleźć znikającą setkę? Czy rozwiąże zagadkę znikających drzwi?

Na wszystkie pytania odpowie abstrakcyjny narrator – przewodnik czytelnika po powieściowym świecie.

Książka Kornela Makuszyńskiego pokazuje odbiorcy, jak ważną rolę w życiu odgrywa spryt, ile można zdziałać dzięki sile intelektu. Powieść została napisana dawno temu, a mimo to jest bardzo ciekawa i często trzyma w napięciu. Każdy współczesny odbiorca znajdzie tu coś dla siebie. Niepoprawny romantyk chętnie będzie śledził losy Adama i Wandy, miłośnik kryminałów spróbuje rozszyfrować zagadkę znikających drzwi, a wielbiciel historii z radością przeczyta pamiętnik księdza Koszyczka.

Zachęcam do przeczytania książki, naprawdę warto!




AUTOR - KACPER NOWAK

Od mugola do czarodzieja

Książka pt.: "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" J.K Rowling należy do świata epiki i jest gatunkiem literatury fantastycznej.

Wychowany w mugolskiej rodzinie Harry Potter w jedenaste urodziny dowiaduje się, że jego zmarli rodzice byli czarodziejami oraz że on sam posiada magiczne moce. Pomimo sprzeciwu Dursley’ów główny bohater wyrusza do Szkoły Magii i Czarodziejstwa. W drodze do Hogwartu poznaje sympatycznego Rona, a w szkole Hermionę, którzy towarzyszą mu przez cały rok nauki. Jedną z licznych przygód przedstawionych w tej książce była niesamowita wycieczka do Zakazanego Lasu, podczas której Harry, Malfoy, Hermiona, Hagrid, Ron i Kieł spotkali Centaury. Aby poznać bliżej te fantastyczne, magiczne istoty, trzeba przeczytać książkę…

Ciekawa historia z tytułowym Kamieniem Filozoficznym dotyczy nieśmiertelności, odwiecznej walki dobra ze złem, empatii i wzajemnego zrozumienia, ale przede wszystkim przyjaźni – wartości, której szuka każdy z nas…

Jak się skończyła przygoda Harry’ego zawarta w tym tomie? Musicie przekonać się sami...




 "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender"

Pewnej magicznej nocy na świat przychodzi dziewczynka, która posiada skrzydła. Kim jest? Aniołem? Ptakiem? Dziwadłem? Czy zwyczajną dziewczyną? Ava ukrywa przed światem skrzydła. Jej matka postanowia ukrywać dziecko z powodu niebiezpieczeństw, bo kto wie jak ludzie zareagują na jej odmienność. Tą baśniową opowieść napisała Leslye Walton. Pomysł na bestsellerową powieść - "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" - zrodził się gdy kobieta zastanawiała się nad sensem miłości.

Początek książki jest historią o kolejnych pokoleniach rodziny Avy. Jest to niezwykle osobliwa i tajemnicza rodzina. Babki, matki i córki jej krewne zmagają się z cierpieniem i niezrozumianą miłością. One tak samo jak Ava nie mogą odnaleźć właściwej drogi i opisać zmiennych szyków ludzkiego życia.

Pewnego dnia w życiu dziewczyny pojawia się pobożny Nathaniel Sorrows, który zaczyna fascynować się Avą. Do czego doprowadzi go zamiłowanie aniołem i czym dziewczyna będzie musiała za to zapłacić? Czy Ava odnajdzie się pośród zwykłych ludzi? Czy kiedyś będzie mogła uwolnić się od jarzma smutku i samotności?

Uważam, że ta książka jest cudowna. Zawiera bardzo dużo poetyckich opisów, dzięki którym możemy wczuć się w klimat powieści. Jestem pewna, że historia Avy przypadnie wam do gustu.

Martyna Haczela

Z.S. im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu

Gazetka "Lider"




"Margo"

Ta wspaniała opowieść opowiada o nastoletniej dziewczynie, która mieszka w Bone. "Margo" to thriller, który hipnotyzuje już od pierwszej strony i trzyma w napięciu aż do ostatniej kartki.

Mama Margo cierpi na depresje i traktuje swoją córkę jak służącą. Ojciec jest zbyt daleko, by przejmować się ich problemami, jego wygodna posada i życie u boku pięknej kobiety sprawia, że zapomina o Bone.  Margo jest zamknięta w sobie i nie ma wielu przyjaciół. Jej dom jest przytłaczającym miejscem, nastolatka określa go jako "Pożeracza", miejsce gdzie wszystko pleśnieje, łącznie z nią samą. Całe jej życie wydaje się czarno-białe jednak gdy poznaje Judaha, chłopaka poruszającego się na wózku inwalidzkim, jej życie nabiera kolorów. Ich przyjaźń z każdym dniem nabiera rozpędów, a Margo zmienia się nie do poznania. Dodatkowo w Bone, ginie siedmioletnia dziewczynka. Przyjaciele rozpoczynają śledztwo. Czy to co wydaje się prawdą rzeczywiście jest realne? Czy nastolatkowie poradzą sobie z trudnymi wyborami? Czy w Bone jest miejsce na miłość? I kto tak naprawdę jest mordercą dziecka? 

Tarryn Fisher wciąga nas w ten niezwykły, pełen sprzeczności świat. Ja zanurzyłam się w nim i z niezwykłą radością czytałam tę powieść. Zachwyciła mnie ogromnie, to pyszna opowieść warta nieprzespanej nocy.

Martyna Haczela

Z.S. im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu

Gazetka "Lider"




"Głębia Challangera"

Caden Bosch żyje w dwóch światach. W jednym z nich uczy się, gra na komputerze i jest zwykłym nastolatkiem. W drugim jest majtkiem na statku w drodze do Głębi Challangera. Jest to najgłębsze miejsce w Rowie Mariańskim, a także najniżej położone miejsce na Ziemi, położone na głębokości -10 917 m. Nastotalek ma talent malarski, jego rysunki zostały zamieszczone w książce, zostały one wykonane kiedy przebywał w głębinach.

Chłopiec okłamuje rodziców mówiąc, że dostaje się  szkolnej drużyny lekkoatletycznej, jednak godzinami spaceruje nawet nie zakładając butów. Jego choroba nie także pogarsza kontakty z rodziną, ale także sprawia, że Caden ląduje w szpitalu psychiatrycznym. 

"Głębia Challangera" to powieść oparta na faktach. Książkowy Caden Bosch to w rzeczywistości Brendan Shusterman. Przeżycia chłopca zostały spisane w książce przez autora książki i jednocześnie jego ojca Neala Shustermana. Powieść została nagrodzona National Book Award. 

Podczas czytania my samy gubimy się w dwóch światach i w pewnym momencie nie wiemy co jest rzeczywistością. Ta książka pokazuje jak trudno jest żyć z widmem choroby umysłowej i jak trudne jest to dla najbliżej rodziny. Jest to jedna z najlepszych książek, które przeczytałam w życiu. Zdecydowanie polecam!

Martyna Haczela

Z.S. im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu

Gazetka "Lider"




Wiele z nas ocenia ludzi po wyglądzie, zwraca uwagę na markowe ubrania i buty. Nie liczą się cechy charakteru, usposobienie. Chcemy otaczać się pięknem, ale czy to piękno musi być zewnętrze? 

August jest dzisieciolatkiem, który uwielbia "Gwiezdne Wojny", jest dowcipny, inteligenty i bardzo miły. Gdyby nie jego zdeformowana twarz, pewnie miałby wielu przyjaciół. Chłopiec przez swoją chorobę nie chodzi do szkoły i boi się pokazywać światu. Ubiera chełm kosmonauty, aby dzieci nie krzyczały gdy go widzą. Otacza się miłością rodziców oraz siostry.

Jednak za twarzą "potwora" kryje się wrażliwy chłopiec, który pagnie mieć przyjaciół pomimo swojego wyglądu. Pewnego dnia rodzice Augusta posyłają go do szkoły. Czy chłopiec odnajdzie się w nowym otoczeniu? Czy uda mu się zdobyć prawdziwych przyjaciół, o których zawsze marzył? 

Myślę, że dzięki tej pozycji, wielu z nas zmieni swój światopogląd i zacznie szanować "wszystkich Augustów". Ta książka pokazuje nam, że nie należy oceniać ludzi po wyglądzie, bo osoba ze zdeformowaną twarzą może być lepszym człowiekiem niż niejeden piękniś. Myślę, że warto ją przeczytać, bo jest to jedna z pozycji, które zmieniają świat na lepsze. 

Martyna Haczela

Z.S. im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu

Gazetka "Lider"




"Outliersi" to książka, która zapada w pamięć na całe życie. Tą wspaniałą powieść napisała Kimberly McCreight - amerykańska autorka nominowana do Edgard Award i Alex Award za książkę "Zrozumieć Amelię".

Książka opowiada o nastolatce Wylie. Dziewczyna uczęszcza na terapie, ponieważ przez swoje lęki nie może normalnie funkcjonować. Od pewnego czasu nie chodzi do szkoły, a nawet nie wychodzi z domu. Jej tata jest naukowcem, który większość czasu spędza w laboratorium. Poświęca się on badaniom związanym z inteligencją emocjonalną. Pewnego dnia mama Wylie ginie w wypadku samochodowym i dziewczyna coraz bardziej się stacza. Do tego dochodzą problemy z jej przyjaciółką Cassie, która znajduje się w złym towarzystwie i często imprezuje. Z czasem Wylie ma dość wybryków dziewczyny i przez długi czas, przyjaciółki przestają rozmawiać. 

Pewnego razu Wylie dostaje dziwnego esemesa od Cassie o pomoc. Okazuje się, że jest ona bardzo daleko od domu i grozi jej niebezpieczeństwo. Dziewczynie ma pomagać Jasper - chłopak Cassie. 

 Czy Wylie odważy się wyjść z domu i ruszyć w podróż z nieznajomym chłopakiem? Czy zdąrzą na czas aby uratować Cassie? Czy wypadek mamy Wylie był przypadkowy? I kim są tytułowi "Outliersi"? Tego dowiesz się tylko, gdy przeczytasz książkę.

Martyna Haczela

Z.S. im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu

Gazetka "Lider"




"Dotyk Julii"

Tahareh Mafi, amerykańska pisarka, zadebiutowała w 2011 r. powieścią fantastyczną - "Dotyk Juli". Jest to książka młodzieżowa z wątkiem miłosnym, która potrafi doprowadzić do łez, rozśmieszyć. Jest jedną z moich ulubionych.

Nastoletnia Julia ma niesamowita zdolność, jej dotyk sprawia, że z człowieka potrafi ujść życie. Dar, który otrzymała jest  błogosławieństwem, a także przekleństwem. Rodzice dziewczyny z czasem zaczynają się jej bać i opuszczają swoje jedyne dziecko. Gdy Julia poznaje Adama, jest gotowa uwierzyć w lepsze jutro, które jak się okazuje, mimo nadziei nastolatki nie przychodzi szybko.

Rzeczą, która bardzo zaskoczyła mnie w tej książce, jest styl pisania autorki. Pełno w niej pięknych cytatów, rozbudowanych opisów, a także wiele metafor, które każdy z nas może interpretować po swojemu. 

"Dotyk Julii" to pierwsza część trylogii. Zachęcam bardzo serdecznie do sięgnięcia po te wspaniałe książki.

Martyna Haczela

Z.S. im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu

Gazetka "Lider"