DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





Magiczny rezerwat Baśniobór

Książka pt. Baśniobór, której autorem jest Brandon Mull, jest wspaniałą powieścią fantasy. Baśniobór to pierwsza część pięciotomowej serii o tej samej nazwie. Książka opowiada o losach rodzeństwa - Kendry i Setha Sorenson. Bliźniaki wyjeżdżają na wakacje do dziadków gdzie spotyka ich niesamowita i magiczna przygoda. Dzieci nigdy nie myślały, że dom dziadków Sorenson może skrywać tyle tajemnic. Bardzo zachęcam do przeczytania nie tylko tej książki, ale i całej serii.

Emilia Kowalska

Matmomania



RECENZJA

Ostatnio czytałam książkę pt. "Krzyżacy" autorstwa Henryka Sienkiewicza. Jest to powieść historyczna. Wydana w 1900r. początkowo była publikowana na tematach gazety. Akcja powieści działa się w starożytnej Polsce w czasach panowania królowej Jadwigi i króla Władysława Jagieły. Głównym wątkiem lektury był konflikt polsko-krzyżacki i miłość po między głównymi bohaterami : Zbyszko z Bogdańca i Danusi ze Spychowa. Reszta głównych to Jagienka ze Zgorzelić, Maćko z Bogdańca i Juranda ze Spychowa.

Dla mnie ta książka jest nudna pomimo tego, że miała wiele wątków to i tak wszystko działo się wolno, zawierała dużo nudnych i długich opisów np. opis krajobrazów, czy bitwy pod Grunwaldem. Lekturę tą ciężko się czyta, ponieważ autor przemycił do niej staro-polskie słownictwo. Ponad to długie i najnudniejsze opisy przyrody czy wydarzeń. NIe zachęcały czytelników do dalszego kontynułowania czytania i jeszcze do tego grubość książki może przerazić nie jednego ucznia.

Ta powieść pomimo, że przedstawia bardzo ważne wydarzenia historyczne i jest lekturą obowiązkową to nikomu bym jej nie poleciła. Myślę, że nie przeczytam jej ponownie.

Milena Skorupska

Matmomania



,,Krzyżacy" to powieść historyczna. Autorem jest Henryk Sienkiewicz (jeden z najpopularniejszych pisarzy XX w). Sienkiewicz pisząc tę powieść miał na myśl przedstawienie polityki pruskiej w jak najgorszym świetle, a jednocześnie polskich rycerzy jako wzór do naśladowanie. Głównymi bohatera tej książki jest Zbyszko wraz z Maciejem (rycerze bardzo oddani za polski naród). W powieści Sienkiewicza wykorzystał nazwiska postaci, które żyły na prawdę. Jest to powieść zawierająca wątki miłosne, jak i historyczne. Książka zawiera wiele opisów Polski w średniowieczu. Autor zadał sobie wiele trudu w zapisaniu aż tylu prawd historycznych. Pisarz wykorzystywał słownictwa z przełomu XIV i XV wieku. Kiedy czytamy typowe powieści historyczne to wydają się nam nudne lecz ,,Krzyżacy" jako powieść wyrobiła sobie pozytywne opinie, ponieważ Sienkiewicz doskonale przedstawił wątki miłosne i tragiczne co sprawia, że tą książkę czytają wszystkie pokolenia. Moim zdaniem autor bardzo dobrze przedstawił obraz rycerzy walczących za Polskę, co daje nam powód do dumy. ,,Krzyżacy" są wielkim osiągnięciem w literaturze Polskiej.

Norbert Tomaszewski

Matmomania



W roku 1900 ukazała się ostatnia wielka powieść H .Sienkiewicza pt.”Krzyżacy”. Utwór reprezentuje gatunek historyczny.

Opowiada o bohaterstwie naszych przodków, którzy występowali przeciw bezprawiu i bronili naszych ziem z nadzieją na lepszą przyszłość. Głównym celem autora było „pokrzepić serca” i podtrzymać Polaków na duchu w okresie niewoli. Akcja toczy się w latach 1399 (śmierć królowej Jadwigi)- 1410 (bitwa po Grunwaldem) podczas trwającego konfliktu polsko – krzyżackiego . Problematyka dotyczy polityki Prus w stosunku do Polski podczas zaborów. Wydarzenia toczą się w średniowiecznej Polsce. Głównym bohaterem powieści Sienkiewicza jest Zbyszko z Bogdańca, rycerz zakochany w Danusi córce Juranda ze Spychowa – wroga Niemców, który pojmował jeńców i nigdy nie wypuszczał na wolność przez pomstę zaśmieć żony. Gdy Danusia zostaje porwana przez Krzyżaków, Zbyszko i Jurand próbują odnaleźć ją i uwolnić. Mimo wielkiej ofiary i poświęcenia ojca nie zdołał jej uratować .

Powieść sprawiła mi trudność ze względu na niezrozumiały język. Znużyła mnie dużą ilością opisów. Zdecydowanie nie jest to lektura, którą chciałabym przeczytać ponownie. Uważam jednak, że należy się ogromne uznanie dla Sienkiewicza za podtrzymanie na duchu polskich czytelników zaboru pruskiego.

Szymon Urban

Matmomania



Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Ostatnio w moje ręce dostała się książka pt "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" autorstwa J.K.Rowling. Wątkiem głównym całej fabuły jest wspomniany w tytule kamień filozoficzny. Głowni bohaterowie książki Harry i jego przyjaciele podejmują się ważnego zadnia- uratowanie tego głazu. Uwagę zwraca szczególnie miejsce gdzie dzieją się dane wydarzenia- szkoła magii i czarodziejstwa w Hogwartcie. Książka jest bogata w wiele opisów które bardzo przybliżają nam świat przedstawiony. Według mnie warto znaleźć trochę czasu i samemu odpowiedzieć sobie na wszystkie zadane pytania.

Kinga Zaborowska



Recenzja powieści pt. „Krzyżacy”

Pewnego dnia, gdy udałem się do biblioteki miejskiej w celu wypożyczenia dowolnej powieści o tematyce historycznej polski, na półce dostrzegłem właśnie tę książke, „Krzyżacy” od Sienkiewicza. Powieść ta jest owiana złą sławą wśród młodzieży ze względu na jej długość, składa się z dwóch tomów, a jeden z nich z ok. 400 stron. Postanowiłem rzucić wyzwanie tej powieści, i co się okazało, nie jest taka zła jak o niej mówią.

Autorem tego utworu jest Henryk Sienkiewicz, powieść tą publikowano w czasopiśmie „Tygodnik Ilustrowany”od 1897 do 1900 roku, i jeszcze tego samego roku ukazała się jako książka. Geneza powieści wiąże się z okresem germanizacji w Polsce. Autor chciał przypomnieć Polakom czasy ich świetności. Miało to na celu poprawienie pamięci narodowej, samopoczucia Polaków, aby wierzyli w swój naród.

Powieść ta pokazuje dzieje Zbyszka z Bogdańca i Danusi, oraz historię Zbyszka i Jagienki. Wydarzenia rozgrywają się na tle historycznym, na konflikcie polsko-krzyżackim. Niektóre wydarzenia rozegrały się na prawdę.

Sienkiewicz przedstawił Zakon Krzyżacki dosyć powierzchownie, w złym świetle, jako okrutnych, bezwzględnych rycerzy, którzy za wszelką cenę chcą osiągnąć swój cel. Pokazuje też, że naród polski też nie jest idealny. Dla Polaków najważejszą wartością jest ojczyzna, lecz tylko wtedy, gdy zostanie ona utracona.

Mi osobiście powieść się spodobała, uważam, że powinna być lekturą obowiązkową każdej osoby.

Kinga Zaborowska



Czy warto przeczytać książkę pod tytułem "Mikołajek"?

"Mikołajek" został napisany przez Rene Goscinnego i Jean-Jacques Sempe. Jest to książka opowiadana przez głównego bohatera Mikołajka. Książka pod tytułem " Mikołajek " jest przygodowa. Bardzo mi się ta książka podoba ponieważ Mikołajek przeżywa różne ciekawe przygody. Wśród wszystkich bohaterów najbardziej przypadł mi do gustu Mikołajek, ale podobają mi się też Ludeczka i Ananiasz. Moim zdaniem ta książka jest ciekawa. Polecam przeczytać tą książkę każdemu kto lubi się pośmiać.

Maja Kleczek

Matmomania



Krzyżacy

„Krzyżacy” to powieść historyczna napisana przez Henryka Sienkiewicza. Powstawała w latach 1897-1900, ostatecznie została wydana około 1900r.

Utwór przedstawia losy bohaterów na tle walk polsko-krzyżackich. Przedstawia historię Zbyszka z Bogdańca oraz jego miłość do ojczyzny. Służy on damie swego serca- Danusi i razem z nią wyrusza na przygodę. W wydarzeniach towarzyszy mu Maćko, jego stryj i opiekun, który na początku książki naucza go co należy robić, a co nie. Utwór ten jest wielowątkowy. Przedstawia również historię Juranda i jego poszukiwania córki, które kończą się wielką rzezią w Szczytnie. Innym wątkiem jest miłość Jagny i Zbyszka, z początku jednostronna, a pod koniec powieści odwzajemniona przez drugą stronę.

Książka powstała głównie ku pokrzepieniu serc Polaków w czasach zaborów. Następujące po klęsce represje spowodowały, że Polacy ulegali germanizacji i rusyfikacji. Celem żyjących wtedy twórców było przypomnienie wspaniałych sukcesów oręża polskiego i jednego z najpotężniejszych władców polskich – Władysława Jagiełły.

Fabuła rozgrywa się w średniowiecznej Polsce XIV w. Przedstawia ona walki z Krzyżakami. Głównymi bohaterami są Zbyszko i Maćko z Bogdańca, oraz Jagienka ze Zgorzelic i Danusia Jurandówna. Czytając tę powieść, razem z bohaterami uczestniczymy m.in. w wielkich bitwach, przeżywamy z nimi przygody, jak np. zdobycie niedźwiedziego sadła dla Maćka, smucimy się na wieść o porwaniu i przetrzymywaniu Danusi.

Moim zdaniem książka ta jest bardzo wyjątkowa. Autor stworzył ją, aby pokrzepić serca Polaków, przy czym wyszła mu wspaniała lektura. Urzekło mnie przedstawione w niej średniowiecze i tradycje rycerskie oraz sama bitwa pod Grunwaldem, która przeszła do historii Polski. Jedyne co nie spodobało mi się w niej to bardzo długie opisy podróży, ponieważ w większości nic się nie działo. Polecam ją każdej osobie interesującej się historią i nie tylko.

Paweł Jaksiewicz



Krzyżacy

Autorem lektury pt. ,,Krzyżacy" jest Henryk Sienkiewicz. Świat przedstawiony w tej książce kreuje narrator abstrakcyjny. Jest to powieść historyczna. Została wydana w 1900 roku. Ten utwór literacki opowiada o losach narodu polskiego i krzyżackiego. Ich kłótnie, walki i spory trwające wiele lat zakończyły się zwycięstwem Polaków w bitwie pod Grunwaldem. Ta powieść powstała ku pokrzepieniu sec, gdyż miała ona pocieszyć i przywrócić wiarę Polakom w zwycięstwo oraz odzyskanie przez nich niepodległości.

Wydarzenia rozgrywają się w XV wiecznej Polsce za czasów panowania Władysława Jagiełły. Dotyczą one konfliktów naszych rodaków z Krzyżakami. Fabuła odbywa się w następujących miejscach historycznych: Tyniec, Kraków, Ciechanów, Malbork, Szczytno i Sieradz. Występują również sceny nie związane z akcją, np. śmierć żony Juranda. Powieść rozpoczyna się zgonem królowej Jadwigi w 1399 roku, a kończy się bitwą pod Grunwaldem w 1410 roku.

Główni bohaterowie to: Zbyszko z Bogdańca, Danusia ze Spychowa, Jurand, Jagienka ze Zgorzelic oraz Maćko.

Lektura pt. ,,Krzyżacy" nie należy do moich ulubionych książek, które dotychczas przeczytałam. Jednak uważam, że warto to zrobić ze względu na to, że stanowi ona informacje na temat kultury rycerskiej. Można się również dowiedzieć o bardzo ważnych losach naszego kraju. W tej książce znajdują się poza postaciami fikcyjnymi także historyczne, np. von Jungingen, czy królowa Jadwiga.

Oliwia Korzonek



Hobbit

W maju bieżącego roku przeczytałam powieść pt. „Hobbit” autorstwa J.R.R Tolkiena. Powiem szczerze, że nie bardzo miałam na to ochotę, ponieważ nie lubię książek o tematyce fantastycznej. Muszę jednak przyznać, że już od samego początku tekst zaczął mnie „wciągać”. Głównym bohaterem jest hobbit - Bilbo Baggins. Wiedzie on sobie spokojne i poukładane życie do dnia, kiedy spotyka wędrownego czarodzieja Gandalfa. Ten zaprasza do domu hobbita krasnoludów, od których Bilbo dowiaduje się, jakie plany wobec niego ma czarodziej. Gandalf uznał, iż hobbit będzie świetnym kompanem dla krasnoludów w podróży, która pomoże im odzyskać skarby zagarnięte przez smoka Smauga. W trakcie tej niesamowitej, fascynującej, a jednocześnie niebezpiecznej podróży Hobbit odkrywa w sobie cechy charakteru, których wcześniej nie zauważał. Niejednokrotnie wykazuje się wielka odwagą, sprytem i solidarnością ze swymi towarzyszami. Spotyka elfy, gobliny, wielkie pająki i inne stwory… Jakie? Przekonajcie się sami…

W książce Tolkiena znajdziemy wiele zabawnych, przerażających oraz wzruszających sytuacji. Muszę przyznać, że nie jest to, jak myśli większość czytelników, baśń dla dzieci. Świat przedstawiony przez autora żyje swoim życiem i jest dobrze przemyślany. Książka jest naprawdę świetna i zachęcam każdego do jej przeczytania.

Oliwia Korzonek