DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





Peter Wohlleben "Sekretne życie drzew"

Książka (jak sam tytuł wskazuje) dotyczy drzew, ale w inny nietypowy sposób. Opowiada o „przyjaźni”, „miłości”, „języku’ i wielu, wielu innych rzeczach i uczuciach. Książka zawiera mnóstwo ciekawostek, np. kiedy jedno drzewo jest słabsze, to inne wypuszcza korzenie tak, aby połączyć je z tym niedomagającym, aby wesprzeć je poprzez dawanie składników pokarmowych. Lektura zaleca skoncentrować się na teraźniejszości, innym słowem nie martwić się o to, co będzie w przyszłości, bo czy gałąź zastanawia się, czy urosnąć, czy nie, bo kiedyś może spadnie? Oczywiście, ze nie!

Przeczytanie tej książki pozwala zachować spokój wewnętrzny, mieć większą nadzieję na lepsze. Naprawdę, po ostatnim rozdziale będziemy pod niesamowitym wrażeniem, ile rzeczy można nauczyć się od drzew. Bardzo chciałabym zachęcić wszystkich do przeczytania tej książki, ze względu na to, że pomaga nam ona lepiej patrzeć na świat. Może tytuł brzmi niezbyt pięknie, nadmiernie filozoficznie, przez co książka wydaje się na trudną do zrozumienia, to tak nie jest! Obecnie jest to moja ulubiona książka i naprawdę polecam ją każdemu!

Paulina Jaszewska kl. 6b

„Pogodniak Szkolny” SP 48 w Szczecinie



Jak czytać książki z sagi Gwiezdnych Wojen

Książek o wydarzeniach z poza  epizodów filmowych ze Star Wars jest dosyć sporo, bo ponad 200. Nie wszystkie napisane przez ojca Gwiezdnych Wojen, Georga Lucasa, ale napisane z takim samym entuzjazmem, pomysłowością i poczuciem humoru. Dzisiaj przychodzę z rankingiem i podziałem książek z mojego ulubionego uniwersum.

Era Przed Republiką

 W tej części czytelnik zagłębia się w legendy Jedi, powstawania i rozpowszechniania ciemnej strony mocy. To wstęp do historii odległej galaktyki. Mimo to, wszystkie powieści są świeże i nie zanudzają.

Era Starej Republiki

Poznamy tutaj odrodzenie Sithów, Wojny Mandaloriańskie czy też historię popularnych rycerzy Jedi, póżniej lordów ciemnej strony mocy, Revana i Malaka. Opisuje ciekawe bitwy i wojny. Nie odbiega zbyt od nowego kanonu. Świat tam przedstawiony odwzorowano w grze Knights of the Old Rebublic.

Era Powstania Imperium 

Trylogia opisuje wydarzenia pomiędzy epizodami I-IV. Tutaj rozszerzymy swoją wiedzę o 50%. Historia jest tutaj bardzo dokładna. Poznamy, jak przebiegały np. szkolenie Palpatina przez lorda Pleageusa na sitha, trening Dartha Maula, upadek rebubliki czy narodziny Dartha Vadera. To część, warta poświęcenia dłuższej uwagi. Polecam ją wszystkim, którzy przygodę z Gwiezdnymi Wojnami zaczęli od epizodów filmowych.

Era Rebelii

Świetny wybór dla czytelników zastanawiających, co stało się pomiędzy Imperium Kontratakuje, a Powrotem Jedi. Jest dosyć krótka, ale zasługuje na chwilę uwagi.

Era Nowej Republiki

Rozwinięcie przygód Hana Solo, Luka Skywalkera czy Lei Organy, po wydarzeniach z epizodu VI. Część dla fanów Przebudzenia Mocy.  Jest ciekawie napisana we współczesny stylu. Jej głównym wydarzeniem jest przejście Luka Skywalkera na ciemną stronę mocy. Uważam , że jest godna polecenia.

Nowa Era Jedi

Opisuje wiele znaczących momentów tj. rozpoczęcie tworzenia nowego Zakonu Jedi przez Luka Skywalkera, narodziny potomstwa Hana i Lei czy inwazję yuuzhan vongów. Jest niezbędnym punktem przygody z książkami Gwiezdnych Wojen, fanów Przebudzenia Mocy. Wprowadza wiele nowych historii i wątków. Jest pełna zwrotów akcji. 

Era Dziedzictwa 

Ukazuje przygody ulubionych bohaterów w podeszłym wieku, ich potomstwa i wielu nowych postaci. Przeżywają tam wiele ciekawych przygód. Dostarcza nowych doznań i wrażeń, lecz nie polecam rozpoczynać czytania od tej części, gdyż można się pogubić.

To wszystkie ery w dziejach galaktyki, ale którą wybrać? Jeśli chciałbyś zagłębić się w wydarzenia z epizodów filmowych, polecam erę powstania imperium lub erę rebelii. Jeżeli zechcesz poznać historie i legendy, wybież erę powstania republiki lub jej poprzednika. Jeśli dążysz do poznania wydarzeń z poza filmów, dla ciebie jest nowa era jedi lub era dziedzictwa. Wybór należy do ciebie! Dla zainteresowanych, na dole załączam dokładny spis książek z podziałem na dane okresy.


Maksymilian Małecki



Gwiezdne Wojny- Nowa Nadzieja

Gwiezdne Wojny to wielki sukces Georga Lucasa, zapoczątkowany w 1977 r. Nawet osoba, nie znająca sagi, bez problemu rozpozna popularne postacie tj. Luke’a Skywalkera czy Dartha Vadera.  Film stworzył największe i najpopularniejsze uniwersum na całym świecie. Dzisiaj przychodzę z pierwszych epizodów, czyli Nowa Nadzieja.

Nowa Nadzieja to pierwszy film Georga Lucasa z sagi Gwiezdnych Wojen. Nakręcono go w 1976 r.  Zapoczątkował on tematykę wojen w kosmosie. Czas to rok Wielkiej Bitwy o Yavin. Zagrało w nim wiele cenionych amerykańskich aktorów, tj. Mark Hamill, Carrie Fisher czy Harrison Ford.  To właśnie na potrzeby Nowej Nadziei zostały skomponowane ,”The Imperial March” i ,”Throne  Room”. Film jest dopracowany i został bardzo dobrze odebrany przez fanów. Nie zawiera animacji komputerowych, gdyż nie było to wtedy możliwe. W sumie zdobył 37 nagród, z czego aż 7 to wygrane Oscary.

Republika już nie istnieje, a Darth Vader i jego oddziały, zabiły większość rycerzy Jedi.  Pomimo to, istnieje jeszcze Sojusz Rebeliantów, czyli tajny ruch oporu. Dowodzi nim księżniczka Leia Organa. Dzięki dawnemu żołnierzowi imperialnemu, Kyle Katarnowi udało się zdobyć plany najnowszej stacji bojowej Dartha Vadera, nazwanej Gwiazdą Śmierci. Księżniczka, przed pojmaniem, oddaje plany droidom R2-D2 i C-3PO. Roboty ewakuują się ze skonfiskowanego statku w kapsule ratunkowej. Lądują peryferiach planety Tatooine, gdzie kupuje je młody Luke Skywalker. Chłopak wkrótce otrzymuje wiadomość od księżniczki Lei. Odkrywa, że  Obi-Wan Kenobi, to dawny mistrz Jedi. Po zabiciu przez łowcę nagród, najbliższego wuja i ciotki, Luke przyłącza się do Obi-Wana i poznaje podstawy reguł zakonu Jedi. Wyrusza wraz z przemytnikiem Hanem Solo by odbić Leię z rąk Lorda Vadera.

Film od początku wyprzedził swój czas, i stąd pewnie jego popularność i kult. Pobudził wyobraźnię fanów na całym świecie. Kiedy w Polsce wchodził do kin, na ulicach stały kilkusetmetrowe kolejki do kin. Dzięki niemu, powstało najsławniejsze uniwersum. Polecam go wszystkim, nawet tym, którzy jeszcze nie znają potencjału tej świetnej sagi.

Maksymilian Małecki



Gwiezdne Wojny - Powrót Jedi

Dla mnie Gwiezdne Wojny, to świetna saga filmowa.

Dynamiczna, pełna interesujących zwrotów akcji i emocji. Ze świetną muzyką i potężną dawką humoru, i pewnie dlatego pokochało ją tylu oglądających. Dzisiaj przychodzę z VI częścią, Powrotem Jedi.

Epizod VI, to produkcja z 1983 r. W rolę reżysera wcielił się Richard Marquand. Film powstał na podstawie książek Georga Lucasa, który pomagał w pisaniu scenariusza. Fabuła toczy się rok po wydarzeniach z Imperium Kontratakuje, czyli 4 lata po bitwie o Yavin (Nowa Nadzieja). Obsada aktorska nie ulega zmianie. To ostatnia produkcja ,,starych” Gwiezdnych Wojen. Film nie zdobył takiej sławy i zwolenników jak jego poprzednicy. Pomimo to dostał Oscara za najlepszą muzykę i grę aktorską. 

Luke i Leia dostają się do pałacu kosmicznego gangstera Jabby, aby uwolnić uwięzionego w karbonicie Hana Solo. Ta misja okazuje się niełatwa, i ryzykują życie żeby ratować przyjaciela. Wkrótce umiera mistrz Yoda, zaś Luke od ducha Obi-Wana dowiaduje się, że jest bliźniakiem księżniczki Lei. Sytuacja robi się bardzo napięta, gdyż rebelianci dowiadują się o nowej stacji Dartha Vadera- drugiej Gwieździe Śmierci. Luke chce spróbować przeciągnąć swojego ojca na jasną stronę mocy. Po wygranej walce na miecze, Vader lituje się nad synem, którego Palpatine chce zniszczyć błyskawicami ciemnej mocy,  zrzuca swego  mistrza do szybu reaktora i ocala Luka. Tym samym przechodzi na stronę jasności, jednak ciężko ranny umiera w na rękach syna…

Film jest ciekawy, i zawiera wiele nieprzewidywalnych momentów. To bardzo dobra produkcja, jak na tamte czasy. Nie jest ona idealna, ale uważam ją, za dobre zakończenie starej trylogii Gwiezdnych Wojen.
Maksymilian Małecki



„Ten obcy"

Książkę napisała Irena Jurgielewiczowa ,,Ten obcy". O czym jest? Jest ona świetną opowieścią o przygodach grupy przyjaciół, którzy pomagają Obcemu

z wyspy. Książkę bardzo szybko i łatwo sie czyta. Lecz autorka zwraca uwagę również na skomplikowane relacje bohaterów z rodzicami. Bohaterowie to: Zenek Wójcik, Pestka Ubyszówna, Ula Zalewska, Julek Miler, Pietrzyk. Pestka Ubyszówna to bardzo miła szczera i gadatliwa dziewczyna. Miała kochającą rodzinę lecz wakacje spędzała z mamą, bo tata ciężko pracował. Rodzice interesowali się dziewczynką mama była troskliwa, opiekuńcza i chciała jak najlepiej dla córki. Szyła jej ubrania spędzała z nią dużo czasu. A na tyle znała charakter swojego dziecka, że jak Pestka zaczęła kłamać lub cos kręcić to mama wiedziała od razu, że jest coś nie tak. Matka bardzo ciężko przyjęła fakt, że ją własna córka okłamuje. Pani Ubyszówna była lubiana przez przyjaciół córki: Zenka, Ulę, Julek , Marian lubili spędzać czas w u niej w domu … Dalej możecie e sami przeczytać nie będę wam zdradzać całej opowieści …

Zuzanna Setkowicz kl.4 SP The voice of Students



Iwona Czarkowska
,,Balbinka pechowa anielinka”

Bohaterką książki jest mała dziewczynka, kilkuletnia mieszkanka miasteczka o nazwie Niebieskie.

Nie jest to zwyczajne miasteczko, ani zwyczajni mieszkańcy. Mają oni cechy ludzi, mieszkają w domach, chodzą do szkoły i pracują. Ale dorośli mieszkańcy, czyli Anielscy, jak siebie nazywają, często wyjeżdżają i pomagają ludziom na całym świecie. Ogłaszany jest wówczas alarm pierwszego, drugiego, trzeciego a nawet czwartego stopnia. Balbinka, z racji tego, że jest jeszcze anielskim dzieckiem czas spędza głównie w domu i szkole. Życie anielinki nie jest pozbawione problemów, mianowicie Balbinka jest bardzo przesądna, boi się potworów i w szkole nie najlepiej jej się wiedzie. Jest nawet obawa, że w tym roku nie otrzyma błękitnych skrzydeł. Tak skrzydeł, bo anielinki posiadają małe skrzydełka na plecach. Ich kolor uzależniony jest od wieku, płci czy też zasług. Balbinka, tak jak wszystkie maluchy w Niebieskim jest posiadaczką białych skrzydełek i marzy o niebieskich. Rodzice Balbinki musieli wyjechać, gdyż został ogłoszony alarm trzeciego stopnia, a opiekunką anielinki została Analogia Miętusik. Nowa opiekunka oraz Żurawiusz Mrówka nie są Anielskimi, ale to dzięki nim Balbinka przeżywa niesamowite przygody. W książce występuje wiele ciekawych postaci, o fascynujących imionach – Melania Koklusz, Zofia Anielska-Pieróg, Antoni Kajetan Anielski-Zaneta czy też Szamponi Gzik.

Zachęcam Was do przeczytania tej książki.

Milena Sosnówka kl. IV c

„Czytaczek”



"Amelia i Kuba. Stuoki potwór" - Rafał Kosik

Książka opowiada o przygodach tytułowych bohaterów oraz ich rodzin i sąsiadów.

Fabuła rozgrywa się w nowo wybudowanym warszawskim bloku, przez mieszkańców zwanym ,,Zamkiem”. Mieszkańcy niedawno się do niego sprowadzili i są to m.in. Celebrytka, wścibska Pani Kożuszek, informatyk i rodziny Amelii oraz Kuby. Przeprowadzce w nowe miejsce towarzyszą także różne zmiany jak np. nowa szkoła i nowi koledzy. Pewnego dnia Amelia odkrywa wpis na szkolnym forum, w którym Kuba wyznaje, że ją kocha. Jej szkolni koledzy bardzo się z tego podśmiewują i gdy również jej najlepsza przyjaciółka zaczyna śpiewać drwiącą piosenkę, dziewczynka bardzo się tym przejmuje i chcąc się zemścić w porywie gniewu wrzuca do Internetu ośmieszające ją zdjęcie, nie zastanawiają się nad konsekwencjami. Tymczasem w ,,Zamku” pojawia się domokrążca oraz stuoki potwór. Rada osiedlowa postanawia zamontować monitoring osiedlowy, który okazuje się niebezpiecznie wciągający. Kuba wraz z kolegą konstruują niepodsłuchiwane. Wszystkie sprawy coraz bardziej się komplikują. Okazuje się, że wszystkie pozornie niezwiązane ze sobą wydarzenia tworzą jedną wielką całość. Bardzo ciekawą zabawną postacią jest Mi, młodsza siostra Kuby, która za obietnicę otrzymania merynosa pomagała domokrążcy, to ona spowodowała aferą z wpisem Kuby na forum, a także wiele innych problemów.

Polecam tę książkę do przeczytania, ponieważ jest pełna niespodzianek i humoru.

Milena Sosnówka

„Czytaczek



Cuda architektury; Wydawnictwo Fenix

Po raz pierwszy z książką „Cuda architektury” wydaną przez wydawnictwo Fenix, spotkałam się w drugiej klasie szkoły podstawowej. Od razu mnie zaciekawiła.

Książka opisuje przepiękne cuda architektury z całego świata. Kiedy pierwszy raz czytałam tę książkę, dowiedziałam się o wielu różnych zabytkach, o których nawet nie miała pojęcia. Każdy obiekt zaskakuje inaczej. Kiedy czytałam opisy pod zdjęciami nie mogłam uwierzyć w rozmiar niektórych budynków i miejsce, w którym zostały wybudowane. Książkę idealnie uzupełniają czyste, jasne fotografie.

Uważam, że książka jest ciekawa i idealnie nadawałaby się na prezent. Bardzo ładnie zostały opisane wszystkie obiekty w niej zebrane. Dzięki tej książce mam kilka miejsc, które chciałabym zwiedzić.

Dominika Jedziniak



13 powodów; Asher Jay

Książka pt. „ 13 powodów” autorstwa Asher Jay jest bestesellerem międzynarodowym. Jej osiągnięcie to również pierwsze miejsce na liście „New York Times”. Jej przewodnim tematem jest „istnieje trzynaście powodów śmierci twojej przyjaciółki. Ty jesteś jednym z nich”.

Książka od samego początku cieszyła się dużą popularnością, powstał nawet serial, który wyprodukował NETFLIX. W tej książce możemy zobaczyć również ujęcia z filmu. Pewnego dnia jeden z bohaterów wraca do domu ze szkoły i znajduję paczkę. Otwiera a w niej znajduję taśmy z nagraniami koleżanki, która jakiś czas temu popełniła samobójstwo. Dziewczyna informuje go, że jest trzynaście powodów, dla których chciała się zabić. Bohater wysłuchuje nagrania i dowiaduje się dlaczego jest jednym z nich. Poznaje jej samotność i ból, który odczuwała, jej głos staje się jego przewodnikiem. Dowiaduje się o sobie prawdy i o innych ludziach, którzy go otaczają.

Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa i naprawdę wciąga. Jest idealna dla ludzi w każdym wieku. Polecam serdecznie!

Dominika Jedziniak



Świat wokół nas; wydawnictwo Fenix

Książkę „świat wokół nas” wydaną przez wydawnictwo Fenix, dostałam w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Od samego początku bardzo mnie zaciekawiła.

Książka opisuje różne dziedziny naukowe. Jest specjalnie stworzona dla młodego ucznia, który już od najmłodszych lat pragnie poznać świat, który go otacza. Umieszczone w niej zagadnienia dotyczą technologii, sztuki i kultury. Książkę idealnie dopełniają wspaniałe zdjęcia doświadczeń naukowych. Doświadczenia, które znajdują się w tej książce możemy bez żadnego problemu wykonać w domu.

Moim zdaniem książka jest super. Bardzo dobrze pokazuje, że nauka również może być przyjemna. Już nie raz korzystałam z niej nawet na lekcji fizyki. Serdecznie polecam.

Dominika Jedziniak