DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





Dzieje Polska i świat; Beata Jankowiak-Konik

Książkę pt. „Dzieje Polska i świat” autorstwa Beaty Jankowiak- Konik, wydaną przez wydawnictwo Demart, dostałam na urodziny od mojej cioci. Od razu wpadła mi w oko.

Możemy z niej wyczytać doskonale ułożone chronologicznie wydarzenia z historii świata i Polski. Daty dzieł literackich i sztuki. Również są w niej opisy odkryć i wynalazków, które były bardzo ważne dla rozwoju cywilizacji. Pierwsze wydarzenia to wydarzenia polskiej państwowości do czasów współczesnych. Są w niej również piękne, wyraziste ilustracje, specjalnie połączone do danych im wydarzeń.

Moim zdaniem książka jest fajna i ciekawa. Możemy się z niej wiele nauczyć i wykorzystać w szkole. Sama nieraz korzystałam z niej na lekcji historii. Serdecznie polecam!

Dominika Jedziniak



„Tajemnice Windsorów”

Windsorowie to dynastia panująca w Wielkiej Brytanii. Nie ma chyba osoby, która nie wiedziałaby kto to jest królowa Elżbieta II. Całą jej rodzina budzi ogromne emocje i chyba żaden dwór nie jest tak znany i rozpoznawany jak ten w Anglii…. Powstało o nim wiele książek a jedną z nich jest ksiązka Marka Rybarczyka pt.” Tajemnice Windsorów”.

Książka podzielona jest na rozdziały. Jest ułożona w sposób chronologiczny i sięga aż do czasów panowania królowej Wiktorii czyli schyłku XIX wieku. Potem opisane są losy kolejnych władców aż do dziś. Kończy się czekaniem na narodziny pierwszego dziecka Williama i Kate czyli w 2013 roku.

Książka opowiada o tym co jest ukrywane przez dwór a mianowicie sprawy przykre, często wręcz nieprzystające koronowanych głowom. Jest wiele o romansach, zdradach, mezaliansach, alkoholizmie. Pokazane są cechy osób z rodziny królewskiej i to te cechy negatywne jak: arogancja, snobizm, zazdrość i pycha. Jest wiele nigdy nie publikowanych faktów takich jak eutanazja jednego z królów, trzymanie w tajemnicy śmierci ważnej osoby w rodzinie, żeby napisały o niej popołudniowe wydania gazet, te mało popularne a nie te poranne bardzo rozchwytywane…. I wiele innych, ale o nich dowiecie się czytając książkę.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Polska dla dzieci - atlas samochodowy”

W obecnych czasach bardzo dużo ludzi często podróżuje. Każdy ma samochód i świat dla każdego stoi otworem. Warto mieć oprócz GPSa mapę samochodową. Ale taka mapa jest dość trudna dla młodego człowieka dlatego warto wziąć ze sobą atlas przeznaczony dla dzieci. Takim właśnie jest autorstwa Grzegorza Mikuły i Marzeny Wieczorek, który postanowiłam zrecenzować.

Atlas podzielony jest na 6 rozdziałów: Pomorze, Wielkopolska i Kujawy, Śląsk, Warmia i Mazury, Mazowsze i Małopolska. W każdym rozdziale alfabetycznie ułożone są hasła wraz z ich objaśnieniami. Hasła te to np. miejsca warte w danym regionie do zobaczenia lub inne ciekawe atrakcje. Nie byłoby atlasu, gdyby nie było map. Nie są to jednak zwyczajne mapy. W tej książce są one ciekawe, kolorowe. Jest na nich naniesionych dużo strategicznych punktów w formie małej fotografii. Nie brakuje tez legend o regionach, czasem są one popularne i znane wszystkim, czasem nieznane, ale bardzo ciekawe.

Polecam tę książkę każdemu kto lubi podróżować i zwiedzać nasz piękny kraj. Można się z niej dowiedzieć co warto zwiedzić i dzięki niej stajemy się troszkę pilotem np. dla rodziców.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń



„Tyle słońca Anna Jantar- biografia”

Anna Jantar to dla starszego pokolenia osoba kultowa. Na tamte czasy można powiedzieć, że swego rodzaju celebrytka. Każdy ją znał, większość słuchała jej przebojów. Dziś nadal jest często wspominana, bo jej córka Natalia Kukulska też jest znana i lubiana i dba, aby pamięć o jej mamie nigdy nie zaginęła. Powstało wiele książek o Annie Jantar, a jedną z nich jest ta autorstwa Marcina Wilka, którą chcę zrecenzować.

Ksiązka to typowa biografia, czyli opis życia Anny Jantar. Jest o jej dzieciństwie a nawet o jej rodzicach i dziadkach, o czasach szkolnych, o początkach kariery, karierze, gdy już była bardzo sławna, o życiu prywatnym, czyli o za mąż pójściu, o macierzyństwie i jej tragicznej śmierci. Wszystkie te wydarzenia są dość dokładnie opisane. Wspominane są przez bliskie jej osoby. Autor rozmawiał z mamą Anny Jantar, już nieżyjącą Haliną Szmeterlig, z córką Natalią. Dotarł też do tych, którzy znali Annę i próbował wydobyć z niej jak najwięcej szczegółów o niesamowitej piosenkarce. Dzięki tym wspomnieniom Anna Jantar została bardzo wnikliwie opisana i przedstawiona jako kobieta niezwykle dojrzała, ułożona i mimo sławy zawsze skromna i cierpliwa. W książce jest wiele zdjęć, są nawet listy i dokumenty takie jak karta zdrowia, gdy Anna kandydowała na studia czy podanie do liceum. Są to dokumenty z archiwum rodzinnego, cenna i bardzo ciekawe.

Polecam i starszym, którzy znali Annę z telewizora i pamiętają tragiczny wypadek lotniczy, w którym w 1980 roku zginęła, ale i młodszym, którzy nie pamiętają jej. Niewątpliwie była to gwiazda wielkiego formatu i nie wypada nic o niej nie wiedzieć.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„96 końców świata”

Tragiczny wypadek z 10 kwietnia 2010 roku wstrząsnął cała Polską. Powstało wiele książek na ten temat a jedną z nich jest ta autorstwa Jerzego Andrzejczaka pt. „96 końców świata”

96 dlatego, że tyle osób zginęło. Dla tylu rodzin 10 kwietnia skończył się świat, bo nagle stracili swoich bliskich. Rano wyszli na chwilę, niektórzy do pracy, niektórzy oddać hołd ofiarom katyńskim i nigdy nie wrócili. Mieli wrócić za kilka godzin, wrócili w trumnach po kilku dniach.

Ksiązka ta to 96 różnych opowieści. Każda jednak ma ten sam tragiczny koniec. Żal do losu, rozpacz, smutek, pożegnanie. Cała opowieść to 96 wspomnień. Czytając serce kroi się na kawałki, a przecież nie znałam osobiście nikogo kto zginał. Co dopiero musza czuć ich bliscy…..

Książka wzrusza i zawiera wiele emocjonalnych opowieści. Napisana jest językiem prostych i dosadnym. Warto do niej zajrzeć, żeby docenić kruchość życia ludzkiego i docenić to co się ma. Nie zawiera żadnych zdjęć a okładka jest szara i ponura. Tak ponura jak to co spotkało 96 osób pod Smoleńskiem…

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Kajko i Kokosz. Szkoła latania.”

Czy przeczytaliście kiedyś chociaż jeden komiks? A czy wyobrażaliście sobie, że komiks może być lekturą szkolną? No właśnie. Ja czytałem komiksy, ale nie spodziewałem się, że może on być moją lekturą. Wcześniej czytałem różne komiksy, ale nigdy z serii „Kojako i Kokosz”.

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” jest lekturą obowiązkową w czwartej klasie. Jak sam tytuł mówi będzie to historia nauki latania. Jeden z bohaterów, który wywodzi się z grodu o nazwie Mirmiłów, będzie się uczył latać na miotle. Tą osobą jest sam Wódz grodu o imieniu Mirmił, od którego powstała jego nazwa. Kasztelan inaczej Mirmił od dziecka chciał się uczyć latać.

Pewnego dnia Kajko i Kokosz wymyślili pewien pomysł, będziemy latać. W tym celu postanowili odwiedzić ciotkę Kokosza, która jest czarownicą i pewnie zgodzi się nauczyć ich latać (przynajmniej trochę). Wyruszyli w podróż. Gdy już doszli na miejsce i otrzymali miotłę zachwycenie pomyśleli, że miotła od razu poleci, ale jednak tak się nie stało tylko spadał na nos. Gdy czarownica była gotowa posmarowała miotłę magiczną maścią dzięki, której może latać. Ale samo nasmarowanie nie pomogło, na koniec trzeba jeszcze wypowiedzieć magiczne słowa „pole, las, woda, wieś nadszedł czas miotła nieś. Gdy Mirmił dosiadł miotły i wypowiedział zaklęcie miotła uniosła się i zaczął lecieć dopóki nie walnął nosem w gałąź.

Po kilku dniach wybrał się do szkoły latanie na Łysej Górze, gdzie zdawał egzamin. Zagrożeniem dla Mirmiłowa byli Zbójcerzy na czele Krwawego Hegemona. Gdy Zbójcerzy cieszyli się z wygranej, z lasu wyleciał wódz na kłodzie z Kajkiem i Kokoszem, a w ten czas oberwali po głowach.

Na koniec Kasztelan nie był zadowolony, więc pomyśleli,że zrobią dla niego imprezę zwycięstwa nad Zbójcerzami.

Polecam Wam przeczytać ten komiks i oczywiście inne tomy z tej serii. Połączycie przyjemne z pożytecznym: fajna książka a w dodatku lektura, którą musi przeczytać każdy czwartoklasista.

Patryk Ołdak kl.4 SP The voice of Students



PRZYGODĘ CZAS ZACZĄĆ !
ZEZIA I GILER
AGNIESZKA CHYLIŃSKA

Książka opowiada o przygodach Zezi , a właściwe Zuzi i jej młodszego brata Czarka. Zezia ma 7 lat i poszła do szkoły. Nie uczy się zbyt dobrze. Mama Zezi : Ania i jej tata : Olaf nie cieszą się z tego. Ta książka podoba mi się, bo Zezia jest także jak i ja dzieckiem !!!! Polecam !!!

Natalia Bilko 

Matmomania



Czy warto przeczytać książkę pt. ,,Baśniobór”?

,,Baśniobór’’ to bardzo ciekawa i fantastyczna książka, której autorem jest Brandon Mull. Opisuje ona fantastyczne przygody Kendry i Setcha w magicznym rezerwacie, który nazywa się ,,Baśniobór’’ (już wiadomo skąd wzięła się nazwa tej książki).Lecz właściwie to nie jest jedna książka, a cała seria! Posiada ona aż sześć książek w swojej serii!

Dlaczego ta książka jest fajna?

Dla fanów fantastyki ta książka będzie idealna! Są w niej postacie jak: smoki, jednorożce, centaury, wróżki itp. Itd.

Jest w niej baaaaaaaaaaaaaaardzo dużo fantastyki.

Dlaczego ją polecam?

Polecam ją dlatego ponieważ ta seria książek SUPER! Polecam ją serdecznie wszystkim fanom fantastyki!

Natalia Bilko

Matmomania



Krzyżacy

Książka którą dzisiaj zrecenzuje będzie powieść historyczna pt. "Krzyżacy". Autorem tego dzieła jest Henryk Sienkiewicz. Po raz pierwszy Książka ukazał się 1900 roku.

Przedstawia ona historię głównie Zbyszka z Bogdańca oraz konflikt polsko-krzyżacki. Wydarzenia rozgrywają się między 1399 a 1410. Powieść zaczyna się od spotkania Zbyszka z Danuśką. On natychmiast się zakochuje i są razem przez dłuższy czas, lecz Danusia zostaje porwana i po jakimś czasie umiera. Zbyszko wiąże się z Jagienką. Zakończeniem całej książki jest bitwa rozegrana między Polakami i Krzyżakami pod Grunwaldem.

Akcja powieści rozgrywa się na terenie Średniowiecznej Polski. Głównymi bohaterami są: Zbyszko, Danuśka, Jagienka, Jurand oraz Maćko. Głównymi wydarzeniami są sytuacje Zbyszka oraz Bitwa pod Grunwaldem.

Podsumowując. Cała książka ma wiele historycznych zdarzeń i jeżeli ktoś interesuję się historia to niech ją przeczyta. Ogólnie to jak dla mnie jest warta przeczytania.

Mateusz Jurak

Matmomania



Powieść Henryka Siekiewicza pt ,,Krzyżacy"

Powstała podczas zaborów, kiedy Polska była pod władzą Prus. Dzieło mialo pokrzepić serca Polaków.

Akcja utworu rozgrywa sie w średniowiecznej Polsce , a głównym tematem jest konflikt polsko-krzyżacki. Pisarz fascynująco przedstawił w powieść klimat tamtych czasów.Opisał zwyczaje rycerskie pojedynki i bitwy. Bohaterowie w książce mówią w stylu średniowiecznych rycerzy, najciekawszym wątkiem który trzyma czytelnika w napięciu są perpetie miłosne głównego bohatera Zbyszka. Bardzo ważnym wądkiem jest opis bitwy pod Grunwaldem uznany przez krytyków za jeden z lepszych batalistycznych opisów w całej literaturze polskiej.

,,Krzyżacy" to powieść , która szczególnie zainteresowała czytelników, świadczy o tym fakt że książka została przełożona na wiele języków obcych wzbudzając zainteresowanie wśród zagraniczynych czytelników.

Piotr Marcińczyk

Matmomania