DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





Patricia St. John „Tajemnica Bażanciej Chatki”

Książka ta należy do klasyki literatury dziecięcej. Porusza problemy dzieci. Mówi o ich marzeniach, uczuciach i pragnieniach. Akcja rozgrywa się w Anglii. Bohaterką jest jedenastoletnia Lucy. Wychowują ją dziadkowie, którzy skrywają przed nią rodzinne tajemnice. Dziewczynka wie, że jej mama nie żyje, ale nikt nie chce rozmawiać o jej ojcu. Myśl o odnalezieniu ojca stała się jej celem. Chciała dojść do prawdy o nim, a tym samym o sobie.

Tajemnice uwalniają dziecięcą wyobraźnię, aby je poznać dzieci są gotowe na wszystko. Ucieczka Lucy, samotna podróż pociągiem i dotarcie do więzienia są tego przykładem. Nie zdawała sobie sprawy, że ryzykowała swoje bezpieczeństwo. Chęć poznania ojca i jej dziecięca miłość do niego, nie pozwalały jej siedzieć bezczynnie. Bażancia Chatka, która była kochanym domem, nie mogła jej zatrzymać. Przypadek sprawił, że w końcu spotkała ojca. Jej przeczucie sprawdziło się, on również ją kochał. Przeżyła z nim najpiękniejsze wakacje. Okazało się, że za swoje błędy życiowe zapłacił ogromną cenę. Nie chodzi o więzienie, ale o to, że stracił to, co najcenniejsze, czyli rodzinę.

Te krótkie wspólnie spędzone wakacje, pokazały miłość ojca i córki. Oboje czuli jednak, że nie jest im dane stworzyć wspólnego domu. Choroba ojca załamuje Lucy. Nie ma z kim o tym porozmawiać i czuje się bardzo samotna. Wtedy w jej ręce wpadła Biblia. W niej odnalazła pocieszenie. Wiara pozwoliła jej przejść przez tragedię, jaką była śmierć ojca.

Autorka pokazuje, jak silne potrafią być więzi rodzinne. Nienawiść i brak wybaczenia, to najgorsze co może spotkać człowieka.

Książka jest naprawdę wzruszająca i ciekawa. Wiele może nas nauczyć, więc warto ją przeczytać.

Dawid Dzięgielewski kl. IV c

„Czytaczek”



Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża”

Pisarz przedstawił wzruszającą historię krótkiego życia umierającego chłopca. Głównym bohaterem jest dziesięcioletni chłopiec Oskar. Chłopiec ma raka, nie ma szans na przeżycie. Wszyscy wiedzą, że umrze, ale nikt nie ma odwagi o tym z nim porozmawiać. Oskar nie wierzy w Boga, bajki ani świętego Mikołaja. Nienawidzi swoich rodziców i uważa ich za tchórzy, bo nie potrafią powiedzieć mu prawdy. Zaufaniem darzy tylko wolontariuszkę, panią Różę. To ona sprawiła, że zaczął pisać listy do Boga.

Akcja opowiadania rozgrywa się w szpitalu w ciągu dwunastu dni. Większość dzieci, które tam przebywały wiedziała, że umrze. Szpital był ich domem. Było kolorowo i dużo zabawek. Wszyscy byli mili, jakby czuli się winni, że nie mogą im pomóc. Każde z tych chorych dzieci miało swoje marzenia, które nigdy nie miały się spełnić. Oskar był pod dużym wpływem Róży. To ona pokazała mu jak można przeżyć długie życie w ciągu dwunastu dni.

Ta książka to wzruszająca opowieść o dzieciach, które są nieuleczalnie chore. Ich pragnieniem było przeżyć każdy kolejny dzień. „Oskar i pani Róża” to jedna z najbardziej wzruszających książek, jakie czytałem. Każdy kto ją przeczyta zrozumie, czym naprawdę jest życie. Z tej książki dowiedziałem się, ile cierpienia może być w jednym tylko szpitalu. Polecam tę książkę każdemu.

Dawid Dzięgielewski kl. IV c

PSP 5 Kraśnik „Czytaczek”



Jadwiga Korczakowska „Spotkanie nad morzem”

Jest to opowiadanie o dwóch dziewczynkach, które los ze sobą w pewien sposób połączył. Jedna z nich to dziewięcioletnia, rozpieszczona Danusia, ciągle naburmuszona jedynaczka z bogatego domu. Druga to Elza, sierota, od urodzenia niewidoma, wychowana przez obcych ludzi, których uważa za dziadków.

Ani jedna, ani druga nie miały przyjaciół, chociaż każda z innego powodu. To, że się spotkały na zawsze zmieniło ich życie. Elza w przeciwieństwie do Danusi nigdy się nie nudziła. Kochała zwierzęta i przyrodę, a bała się tylko ludzi. Danusia miała wszystko, ale i tak była ciągle niezadowolona i miała do każdego pretensje. Nie lubiła nowych miejsc, zwierząt i wszystkiego, co stawało jej na drodze. Zmieniło się to, gdy poznała Elzę. Lubiła być w jej towarzystwie i rozmawiać o wszystkim. Ta niewidoma dziewczynka nauczyła ją dostrzegać to, czego nigdy nie widziała. Pokazała, że oczy nie wystarczą, aby widzieć świat.

W tej książce autorka pokazuje niezwykłą przyjaźń dwóch dziewczynek. Danusia zrozumiała, jak wiele dostała od życia. Miała wspaniałych rodziców i dobrą szkołę. Brakowało jej tylko przyjaciół. Polubiła nawet psa cioci. Elza dzięki tej znajomości otrzymała szansę lepszego życia. Mogła podjąć naukę w szkole dla niewidomych. W dziewczynkach zaszły ogromne zmiany. Wspólne przygody jeszcze bardziej je do siebie zbliżyły.

Książka porusza problem samotności i odrzucenia wśród młodych ludzi. Powody są różne, ale cierpienie podobne. Warto przeczytać tę książkę, bo wtedy łatwiej zrozumieć, że nikt nie powinien być sam.

Dawid Dzięgielewski kl. IV c

„Czytaczek”



,, Ktoś ukradł Prążka” - Holly Webb.

Książka pt. ,, Ktoś ukradł Prążka'’ opowiada o przygodach rodziny Wachów, która chce przygarnąć kotka ze schroniska. Dzieci: Szymon i Oliwka chcą mieć zwierzątko. Szymon to łobuz, który ciągle pakuje się w różne tarapaty. Oliwia z tego powodu cierpi w szkole, bo nauczyciele porównują ją do brata. Kolega jej brata, Robert odwiedza go, chłopcy bawią się. Szymon wychodzi z pokoju i wtedy Robert zabiera Prążka, bo tak miał na imię kotek, w plecaku do swojego domu. Rodzeństwo szuka kociaka wszędzie. Podejrzewa, że ukradł go Robert. Ten przyznaje się, że wziął kotka, ale on uciekł z jego pokoju. Rodzice z dziećmi szukają zwierzątka. Oliwka bardzo tęskni. Wreszcie odnajduje go za starym garażem. Kotek i dziewczynka są szczęśliwi.

Książka bardzo mi się podobała. Niecierpliwiłam się, co wydarzy się dalej i czy Prążek się znajdzie. Polecam ją szczególnie miłośnikom zwierząt.

Milena Sosnówka kl. IV

„Czytaczek”



Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”

Autorka tej ciekawej powieści napisała ok. 40 książek głównie dla dzieci, m.in. „Mały lord”, „Mała księżniczka”. Akcja rozgrywa się w ogrodzie i domu w Misselthwaite Manor w Anglii. Głównymi bohaterami są Mary Lennox, Colin Craven, Dick Sowerby.

Mary to dziesięcioletnia kapryśna dziewczynka, której życie z dnia na dzień zmieniło się całkowicie. Po śmierci rodziców zostaje przygarnięta przez swojego wuja. Tam poznaje chorego kuzyna oraz Dicka. Mary i Dick spotykają się po raz pierwszy w ogrodzie. Wkrótce dołącza do nich Colin. Podczas wspólnej pracy dzieci zaprzyjaźniają się.

Książka opowiada o przyjaźni oraz uzdrawiającej sile przyrody. Początkowo przyroda wydaje się tajemnicza, a bohaterowie samotni i rozkapryszeni. Dzieci postanawiają przywrócić do życia tajemniczy ogród, który od dziesięciu lat był zamknięty. Dzięki temu, że ogród piękniał dzieci zbliżyły się do siebie. Mary i Colin zmieniają się wraz z nim, stają się dobrymi ludźmi, a Colin odzyskuje władzę w nogach i ochotę do życia oraz miłość ojca.

Warto przeczytać książkę, bo wtedy łatwiej zrozumieć, że nikt nie powinien być sam.

Dawid Dzięgielewski kl. IV c

„Czytaczek”



Małgorzata Karolina Piekarska „Tropiciele”

Jest to powieść dla młodzieży poruszająca problemy młodych ludzi. Głównym bohaterem jest Kuba, który po śmierci dziadka wraz z rodziną musi przeprowadzić się z Żoliborza na Saską Kępę. Dla Kuby Praga to najgorsza część Warszawy. Kuba miał żal do rodziców, że musiał zostawić starą szkołę i kolegów. W nowej nie było mu dobrze. Czuł, że jest lepszy od tych z Pragi. Przypadek sprawił, że został przyjęty do harcerstwa. Poznał dziewczynę o imieniu Jagoda, która bardzo mu się podobała. Ona również była harcerką. Wprowadziła Kubę w nowe zajęcia, dostał się do zastępu „Tropiciele”. Przestał już myśleć o dawnych kolegach i starej szkole. Okazało się, że Praga wcale nie jest taka zła i kryje w sobie wiele ciekawostek. Razem z chłopcami zaczęli je odkrywać.

Dom dziadków krył wiele tajemnic i pamiątek. Kuba zaczął poznawać historię swojej rodziny. Kradzież malowanych ręcznie widokówek i obrazków wprowadziła wątek kryminalny. Kuba zaprzyjaźnia się z Rafałem. Spędza z nim dużo czasu. Nawet pewne nieporozumienie nie jest w stanie zniszczyć ich przyjaźni.

Książka porusza dwa wątki. Pierwszy to miłość Kuby i Jagody, a drugi kradzież pamiątek. Każdy rozwija się samodzielnie, ale łączą je bohaterowie. Chłopcy doprowadzają do ujęcia szajki złodziei. Są z tego dumni, że jako harcerze sprawdzili się, a ich zastęp zasłynął ze skuteczności.

Jest to bardzo ciekawa książka o wartkiej akcji. Można się z niej wiele dowiedzieć i poznać ludzi związanych z tą częścią Warszawy. Warto ją przeczytać, bo jest naprawdę dobra. Polecam.

Dawid Dzięgielewski kl. IV c

„Czytaczek



Frances Hodgson Burnett „Mały lord”

Jest to opowieść o siedmioletnim chłopcu imieniem Cedryk. Akcja książki rozgrywa się w amerykańskim miasteczku. Ojciec chłopca był Anglikiem i pochodził z bogatej arystokratycznej rodziny. Cedryk był bardzo mały, gdy jego ojciec zmarł. Matka wychowała go samotnie. Żyli skromnie, ale jej ogromna miłość do syna sprawiła, że był miłym, wesołym i bardzo wrażliwym chłopcem. Przyjaźnił się z ludźmi, rozweselał ich swoją szczerością. Pewnego razu z Anglii przyjechał prawnik, którego przysłał dziadek. Chciał by wnuk przyjechał do niego, bo po śmierci synów został jedynym spadkobiercą ogromnego majątku. Wkrótce chłopiec wyjechał do Anglii. Przed wyjazdem pożegnał się z przyjaciółmi i obdarował ich prezentami. Autor pokazał, do jakich poświęceń zdolna jest matka dla dobra dziecka. Zgodziła się na rozstanie z synem, aby ten mógł lepiej poznać dziadka. Cedryk nie widział w ludziach niczego złego, tylko dobro. Jego dziecięca miłość, wiara i pogodne usposobienie skruszyły zawzięte, zgorzkniałe serce dziadka. Ten mały chłopiec pokazał, że dawanie i pomoc biednym mogą sprawiać radość. Ci, którzy go poznali stawali się lepsi. Dziadek pokochał wnuka i chętnie spełniał jego życzenia. To dzięki chłopcu ludzie przestali się bać hrabiego i zaczęli go szanować, a nawet lubić.

Książka pokazuje, jak wiele może zmienić dobre serce dziecka. Tam gdzie on się pojawił ludzie uśmiechali się i witali go radośnie. Jego uśmiech i jasne loki wkrótce stały się symbolem dobra i miłości. Dziadek oczarowany wnukiem stał się lepszym człowiekiem i bardzo mu się to podobało.

Jakub Jaworek kl. IV a

„Czytaczek”



Krzyżacy; Henryk Sienkiewicz

Z książką pt. „Krzyżacy” spotkałam się po raz pierwszy w II klasie gimnazjum. Była to jedna z lektur obowiązkowych. Napisał ją wybitny pisarz polski Henryk Sienkiewicz. Powieść ta składa się z dość obszernych dwóch tomów. Książka opowiada o wydarzeniach z historii Polski z czasów średniowiecza.

Lektura ta opowiada o przygodach młodego, odważnego rycerza polskiego- Zbyszka z Bogdańca. Jest on jednym z głównych bohaterów. Wykazuje się wielkim męstwem podczas walki z zakonem Krzyżackim. Na samym początku poznaje miłość swoje życia, pozostaje jej wierny aż do śmierci pomimo różnych przeciwności. Bohaterów w tej oto książce możemy podzielić na dwie grupy, historyczne i fikcyjne. Do historycznych osób możemy zaliczyć księcia mazowieckiego, Władysława Jagiełło, Zawisze Czarnego, Konrada von Jungingena oraz księcia Witolda. Do postaci fikcyjnych zaliczymy: Zbyszka z Bogdańca, Maćka z Bogdańca, Juranda ze Spychowa, Mikołaja z Długolasu, Zycha ze Zgorzelic i Zygfyda de Lowe.

Podsumowując, moim zdaniem powieść ta jest po prostu nudna. Czyta się ją ciężko przez stare polskie słownictwo oraz przez długie opisy ich podróży. Każdy ma inne zdanie na temat tej książki. Jednym się bardzo podoba, a innym nie. Musisz ją przeczytać, aby wyrobić sobie o niej własne zdanie.

Dominika Jedziniak

"Lider"



Geografia świata; wydawnictwo ARTi

Książkę tą dostałam w VI klasie na zakończenie roku szkolnego za bardzo dobre wyniki w nauce. Od razu mnie zaciekawiła od pierwszej strony.

Jest w niej bardzo dobrze i szczegółowo opisany świat, każdy kontynent, kraj, jego flaga i kultura. Są w niej również miejsca które warto odwiedzić. Znajdziemy w niej strefy czasowe, mapy fizyczne, strefy klimatyczne, wzrost liczby ludności świata na przestrzeni lat oraz zwierzęta, które występują w danym kraju. Posiada piękne zdjęcia, pokazujące dokładnie środowisko życia ludzi oraz zwierząt.

Dowiedziałam się z niej bardzo dużo ciekawych i jak się później okazało potrzebnych informacji, które wykorzystała w szkole na lekcji biologii czy geografii. Poznałam historię flag różnych państw i ich kulturę. Dzięki tej książce znalazłam kilka miejsc, które w przyszłości chciałabym zwiedzić.

Dominika Jedziniak



Miasto kości 


Książka opowiada o Clary Fray zwyczajnej ziemskiej dziewczynie mającej normalne młodzieńcze życie toczące się swoim tonem. Na pozór zwykła dziewczyna, ale czy na pewno ?
Nawet ona sama tego nie wie. Są jednak osoby w jej życiu nawet domu rodzinnym, które wiedzą odrobinę więcej.
W pewnym momencie przez tajemnicę skrywane przez Jocelyn staje w środku nieznanego wcześniej środowiska. W przystosowaniu do nowego świata pomaga jej trójka,a  późnej czwórka osób, które łączy walka i serce, a dzieli zarazem wszystko...
Książka ta moim zdaniem jest wspaniałą, toczącą się w świecie fantasty, czyli coś co kocham. Jest ona nieprzewidywalna i niekiedy trudna do zrozumienia bez głębszej wiedzy w tym temacie. Akcja toczy się w miarę szybko jednak można znaleźć momenty, jeśli można to tak uznać, odpoczynku. Wiadomo, że to duża mniejszość i raczej występuje na początku książki potem akcja już leciiii...
I tak przez następne 5 tomów. Wiem może was to przerażać jednak warto mimo wszystko przenieść się w ten świat fantasty.

Aleksandra Klita 
Gazetka: Szkolny News 
Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu