DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"Drzewo kłamstw" Frances Hardinge

Czternastoletnia Faith mieszka wraz z rodzicami i młodszym bratem w Londynie. Jej ojciec jest pastorem. Faith bardzo zależy na jego uwadze, lecz ten wcale nie zwraca na nią uwagi. Wszyscy uważają, że dziewczyna powinna być elegancką, skromną panienką zajmującą się domem i dziećmi, lecz ona lepiej czuje się w towarzystwie uczonych. Interesuje się przyrodą. Dzięki temu, że jej ojciec również poświęca się tej dziedzinie, bohaterka może przyglądać się jego badaniom. Z niewiadomych dla Faith przyczyn, wszyscy znajomi przestają szanować pastora, którego ona sama zawsze bardzo podziwiała. Rodzina Faith wyjeżdża bez uprzedzenia na odludną wyspę. Tam dziewczyna próbuje poznać sekrety ojca, jednak ten w nieznanych okolicznościach znika. Wszyscy wierzą, że popełnił samobójstwo. Dziewczyna nie chce w to uwierzyć. Prowadząc śledztwo, dziewczyna dowie się całej prawdy o ojcu. Czy będzie tego żałować? Czy prawda, o której się dowie, zmieni jej mniemanie o ojcu?

Książka ma charakter kryminału. Czytając ją nieraz można poczuć dreszczyk emocji. Polecam ją wszystkim, którzy nie przepadają za oczywistym biegiem wydarzeń.

Wiktoria Janiel

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



Ten obcy

„Ten obcy” to powieść opowiadająca o grupce przyjaciół, którzy spotykali się na wakacjach w Olszynach. Julek – pełen energii, jego cioteczny brat – rozsądny i odpowiedzialny Marian. Szalona Pestka często porównywana do chłopaka oraz jej koleżanka – nieśmiała i wstydliwa Ula.

Paczka przyjaciół bardzo lubi spędzać czas na wyspie otoczonej rzeką Młynówką. Pewnego dnia na wyspie pojawia się tajemniczy chłopiec Zenek, który szuka swojego wujka. Chłopiec nie chce wyjawić nieznajomym, że ojciec znęca się nad nim i wujek jest jego jedyną nadzieją na zmianę życia.

To spotkanie przyjaciół z Zenkiem zmienia ich, grupa doświadcza nowych przygód, Ula przeżywa swoją pierwszą miłość…

Książka mi się bardzo podobała i zaciekawiła. Bohaterów spotykają nie tylko nowe przygody, ale stają się jakby bardziej dorośli .

Debora Luberda, kl. VI SP nr 4 w Chojnowie

Redakcja gazety „Zlepek”



Dziennik cwaniaczka

Do przeczytania „Dziennika cwaniaczka” namówiła mnie starsza kuzynka.

Fabuła każdego tomu porusza inny temat. Te, które polubiłam to „Biała gorączka”, następnie „Trzeci do pary”, czy „Nauka w gimnazjum”.

Ta książka pokazuje trudy życia nastolatków. Ma lekki język, ironiczny humor i śmieszne rysunki, więc szybko i miło się czyta. Zawsze wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika. Powieść przedstawia zabawne losy Grega Heffleya, narratora opowiadanej historii. Greg jest uczniem gimnazjum i nie jest z tego zadowolony. Uważa, że gimnazjum to najgłupszy pomysł na świecie, a jego rówieśnicy to banda idiotów. Chłopiec przelewa wszystkie swoje niepowodzenia i kłopoty na papier pod postacią historyjek i obrazków. Same rysunki są proste i ciekawe, bardzo mi się podobają. A humor w tej książce niejednego doprowadzi do łez. Sam bohater uważa, że życie nastolatka to wcale nie taka fajna sprawa. Denerwuje go jego rodzeństwo, dorośli i ich dziwne pomysły oraz problemy w szkole. Jednym słowem cały świat, który go otacza jest nieciekawy i denerwujący.

Uważam, że mogę potwierdzić słowa kuzynki i polecić tę książkę wszystkim tym, którzy nie lubią czytać nudnych opowieści, bo tą na pewno nie jest „Dziennik cwaniaczka”. Każdy z miłą chęcią będzie szukał dalszych części, by ponowienie wywołać uśmiech na twarzy.

Julia Kasprzak, SP nr 4 im. J.Korczaka w Chojnowie

Redakcja gazetki „Zlepek”



"Wszystko, tylko nie mięta" Ewa Nowak

Książka Ewy Nowak pod tytułem "Wszystko, tylko nie mięta" opowiada o rodzinie Gwidoszów. Kuba - jest w klasie maturalnej. Potrafi rozkochać w sobie każdą dziewczynę, ale w końcu trafi kosa na kamień. Jego siostra Malwina chodzi do liceum. Uważa, że jest brzydka, chociaż wcale tak nie jest. Ciągle zamęcza się dietami, co doprowadza do problemów ze zdrowiem. Marzy żeby wreszcie znaleźć sobie chłopaka. Jest też Marysia, która jest najmłodsza. Książka jest bardzo ciekawa, przedstawia niektóre z problemów dorastania. Wydaje mi się, że problem z wyglądem ma większość dziewczyn, co uważam za dziwne. W powieści nie zabrakło również momentów humorystycznych. Głównie wypowiedzi Kuby. I to one są najciekawsze w całej książce. Szczególnie podobały mi się rozmowy Kuby z rodziną. Książkę polecam i chłopakom, i dziewczynom.

Hubert Kupczyński

"Zlepek"



Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy”

Książka opowiada o grupie przyjaciół, którzy spędzają wakacje w niewielkiej osadzie Olszyny nad rzeką Młynówką.

Ula Zalewska przyjechała do swego ojca – doktora Zalewskiego, który pracuje w Olszynach. Cioteczni bracia, Marian Pietrzyk i Julek Miler, mają wspaniałe domy, a na wakacje wybrali się do dziadków. Również Pestka Ubyszówna wiele czasu spędza z mamą, ale dobrze jej też z przyjaciółmi. Bohaterowie mają swoje ulubione miejsce spotkań. To wyspa na rzece, stworzona przez wiosenną powódź. Dzieci uznają za własną. Pewnego dnia dowiadują się, że na ich wyspie ktoś przebywa. Niepokoi ich ten fakt i postanawiają wyjaśnić sytuację. Po pewnym czasie poznają ,,obcego”. Początkowa nieufność szybko przeradza się w prawdziwą przyjaźń. Dzieci uznają, że trzeba mu pomóc i tak czynią. Najpierw przynoszą mu jedzenie i pomagają w leczeniu skaleczonej nogi. Wkrótce poznają smutną historię jego życia. To Zenek Wójcik, nieco starszy od innych. Wyruszył z odległego Wrocławia w poszukiwaniu wujka, Antoniego Janicy, który pracuje na budowie. Przemierzył autostopem odległe tereny, zanim trafił do Olszyn. Dzięki pomocy wspaniałych ludzi odnajduje prawdziwy dom i odzyskuje zaufanie do ludzi.

Zachęcam do przeczytania utworu, gdyż narrator w ciekawy sposób ukazuje przyjaźń wśród nastolatków i trudne relacje rodziców z dziećmi.

Oliwia Sosnówka kl. VI c



FANGIRL

Wren i Cath to siostry bliźniaczki ,,podobne'' do siebie jak ogień i woda. Wren chce w życiu spróbować wszystkiego. Lubi imprezować, randkować i poznawać nowych ludzi. Cath woli siedzieć w ich wspólnym pokoju i pisać fanfiction do książki, która zawładnęła całym jej światem. Mimo że tak różne, dziewczyny są nierozłączne. Gdy bliźniaczki rozpoczynają naukę w college'u, ich drogi się rozchodzą – Wren nie chce już mieszkać z siostrą. Cath musi opuścić swój bezpieczny świat i stawić czoła rzeczywistości. Na swojej drodze spotyka Reagan (Cath prędzej dogadałaby się z Marsjaninem niż z nią) i wiecznie uśmiechniętego Leviego (czy on kiedyś zrozumie, co to jest przestrzeń osobista?) oraz panią profesor od kreatywnego pisania (która wszelkie fanfiki uważa za plagiaty).

Autorka – Rainbow Rowell

Strony – 464

Zaczyna się od zdania... – ''W jej pokoju był chłopak''.

Kończy się zdaniem... – ''– Nie wierzę, że to się dzieje...''.

Zaczynając małym wprowadzeniem dla osób nieznających języka fangirls – sama nazwa fangirl oznacza dosłownie dziewczynę będącą fanką czegoś. W tym przypadku książek z serii o Simonie Snowie. Fanfiction to zaś opowiadanie napisane na podstawie jakieś uniwersum, np. oparte na świecie z Harry’ego Pottera albo Igrzysk Śmierci.

Cath i Wren uwielbiają serię książek o Simonie Snowie, nastoletnim czarodzieju, wzorowanej na prawdziwej serii o Harrym Potterze. Obie czekają na wyjście ostatniej części, w której wszystko się wyjaśni. W międzyczasie, Cath pisze swoje fanfiction, Rób swoje, Simonie i ma zamiar skończyć je przed wyjściem ósmej części oryginalnej serii.

Szczerze mówiąc, po tylu dobrych recenzjach i na blogach, i od znajomych, spodziewałam się czegoś lepszego. Chociaż, tak, Fangirl jest dobrą książką, ale zdecydowanie… czegoś mi tutaj brakuje.

Niezrozumiałe dla mnie zakończenie odebrało mi całą przyjemność. Do tej pory nie wiem, czy autorka fikcyjnej powieści w Fangirl utworzyła wątek Simona i Baza (tak, Baz brzmi według mnie lepiej), czy skopiowała fanfiction Cath. Do tego wątek miłosny…

Nie. Najwidoczniej to nie dla mnie.

Ale, wracając, przez większość czytania Fangirl miałam wrażenie, że Cath jest mną – taki sam nerd, który nie lubi wychodzić z pokoju jak ja, pisząca swoje fanfiction całymi dniami, nielubiąca przebywać wśród ludzi… muszę przyznać, że autorce udało się stworzyć postać, z którą się utożsamiam. U niewielu autorów są takie postacie.

Historia sama w sobie jest świetna, zdecydowanie, pomysł na taką książkę, o fandomie, o fanfikach, był genialny. Podziwiam za to Panią Rainbow. Wycelowała ona idealnie w moją potrzebę, tym bardziej, że potrzebowałam małej odskoczni od fantasy (które, poza tematem mówiąc, jest moim ulubionym gatunkiem).

Podsumowując:

Pomysł na książkę – genialny. Jednak pojawił się też wątek romantyczny, według mnie niezbyt potrzebny w tej pozycji. Chociaż – a niech to – troszeczkę urozmaicał akcję.

Bohaterowie – świetni. Pijana Wren mnie denerwowała, chociaż w trakcie czytania reszty książki niemalże ją polubiłam. Ale i tak Cath jest jedną z najlepszych postaci, jakie dotąd poznałam. Levi był mocno wkurzający, czasem aż miałam ochotę rzucić książką o ścianę przez niego, ale nie potrafiłam przestać czytać Fangirl. Po prostu chciałam wiedzieć, co będzie potem.

Czytelność – w niektórych momentach miałam dość, w innych siłą nie szło mnie odciągnąć od Fangirl. Raz chciałam bez przerwy czytać, innymi razy nie potrafiłam się do tego zmusić.

Oceniam książkę na… na mocne 8 punktów, w skali do 10. Z chęcią przeczytałabym Carry on, ale raczej to nie na ten moment (dla niewiedzących – Rainbow Rowell pisze książkę będącą fanfikiem pisanym przez Cath. Pokręcone, prawda?), oraz Eleonorę i Parka.

Zuzia Kaptur

Wagner Press II

Będzin



LEKTURA WARTA PRZECZYTANIA?

Lektura obowiązkowa od lat - ,,Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza - większość osób ją zna. Czy warto przeczytać tę powieść historyczną?

Akcja książki trwa od 1399 roku, kiedy podczas porodu zmarła Królowa Jadwiga, a kończy się bitwą pod Grunwaldem w 1410 roku. Cała powieść opowiada o konflikcie Polski z Zakonem Krzyżackim. Oczywiście w ten historyczny wątek włączona jest fikcja. Głównym bohaterem „Krzyżaków” jest Zbyszko z Bogdańca, czyli średniowieczny wzór polskiego rycerza. Kocha Danusię, ale gdy niestety, dziewczyna umiera, bierze ślub ze swoją koleżanką z dzieciństwa – Jagienką. Ciekawie wprowadzony wątek miłosny, któremu towarzyszą inne. Na przykład historia ojca Danuśki – Juranda ze Spychowa. To chyba jedyny bohater pokonany przez Krzyżaków. Oczywiście oprócz jego córki i żony. Poznajemy też zwyczaje i obyczaje średniowieczne, ale i tak książka do mnie nie przemawia.

Język zawarty w lekturze moim zdaniem jest zbyt trudny i niezrozumiały dla czytelnika, a opisy zdecydowanie za długie. Ogrom archaizmów na pewno nie przemawia do nastolatków, a ciągnąca się i powolna akcja tylko zniechęca do czytania

Dla osób interesujących się historią książka ,,Krzyżacy" prawdopodobnie jest ciekawa, ale jako lektura szkolna jest po prostu nużąca.

Utwór ten został zekranizowany i dobrze, bo można obejrzeć film.

Wiktoria Nanek

WagnerPress II



JAY ASHER ,,13 POWODÓW”

Ostatnio miałam przyjemność przeczytać książkę ,,13 powodów”. Jej autor Jay Asher jest amerykańskim pisarzem powieści dla młodzieży. Muszę się przyznać, że wcale mnie nie ciągnęło do czytania tej pozycji. Jednak, jak się okazało, ogromnie mnie zafascynowała. Każdy kolejny rozdział pochłaniałam z ogromną uwagą i zainteresowaniem, każde zdarzenie przeżywałam razem z bohaterami. Trzeba również dodać, że książka bije rekordy popularności na listach ,,New York Times’a”, tak samo jak serial, który powstał na jej podstawie.

Głównymi bohaterami tej historii są Clay Jensen i Hannah Baker. Pewnego dnia, gdy Clay wraca ze szkoły, znajduje na progu swojego domu paczkę bez nadawcy, a w niej 7 kaset. Gdy włącza je, w słuchawkach słyszy głos Hannah, dziewczyny, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Tłumaczy ona, że każda ze stron kaset to inny powód, przez który targnęła się na własne życie i, że jeśli otrzymał te kasety, to musi być jednym z nich, jednym z trzynastu powodów. Chłopak jest w szoku, nie rozumie, dlaczego znalazł się na liście. By poznać prawdę, musi odsłuchać kasety. Clay podąża śladami dziewczyny, która opowiada po kolei całą historię. Zaczyna rozumieć, jak wielki wpływ na Hannah miało otoczenie i jak z pozoru nic nieznaczące kawały czy małe dokuczliwości, doprowadziły dziewczynę do depresji.

Książka jest naprawdę warta przeczytania, świetnie oddaje emocje bohaterów. W przyszłości z pewnością obejrzę serial, by jeszcze raz przeżyć tę piękną przygodę.

Wiktoria Nanek

WagnerPress II



„Storczyki- najpiękniejsze gatunki, pielęgnacja, uprawa”

Jeszcze kilka lat temu storczyki były w Polsce rzadko spotykane. Dziś zdobią parapety w wielu polskich domach. Nie ma jednak zbyt wielu książek na ten temat. W domu mamy jedną i dziś ją zrecenzuję.

Autorem jest Olaf Gru& i Manfred Wolff. Książka podzielona jest na rozdziały. Na początku opisany jest ogólnie ten gatunek kwiatów i ich pochodzenie. Mało kto wie, że storczyki mają swoje korzenie w lasach tropikalnych, gdzie codziennie mają wysokie temperatury a późnym popołudniem oblewa je obfity deszcz. Jest w tym rozdziale też wiele porad gdzie kupić i na co szczególnie zwracać uwagę kupując. Sam zakup to pierwszy i najprostszy krok. Później zaczynają się schody, bo jak się okazuje storczyki to bardzo wymagające kwiaty. Opisane jest jak je pielęgnować, żeby cieszyły oko i były wizytówką domu. Mamy tam porady na temat światła, podlewania, temperatury, nawożenia, podpórek, które są wręcz konieczne oraz opisane są typowe błędy jakie najczęściej popełniane są przez amatorów. W dodatku specjalnym jest na temat przesadzania. To co mi najbardziej się spodobało to liczba pięknych zdjęć. W domu mamy ponad 30 sztuk różnych okazów, ale niektóre, które są na tamtych zdjęciach widziałam po raz pierwszy.

Polecam zarówno dla początkujących, jaki doświadczonych miłośników kwiatów.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Tom kultury, rok 2000 i później….”

Książka wydana z okazji 60 lat Empiku w 2008 roku. Zawiera przewodnik po ważnych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i na świecie. Przed nią ukazały się w podobnej formie lata 50,60,70,80 i 90.

Książka podzielona jest na 2 rozdziały. Pierwszy opowiada o wydarzeniach w Polsce a drugi na świecie. Wydarzenia wybrane są przez autorkę, czyli przez Annę Januszkiewicz. To ona wybrała te, według niej najważniejsze i mające jakiś wpływ na ludzi.

Każde wydarzenie opisane jest dość wnikliwie. Do każdego dodany jest komentarz autorki. Jak sama dodaje, ta część była dla niej najtrudniejsza, bo ciężko jest oceniać jakieś wydarzenia, jeśli było ono stosunkowo niedawno. Nie ma się odniesienia do pewnych spraw i łatwiej jest ocenić coś z perspektywy czasu. Opisuje w książce takie wydarzenia jak: Oskar dla Andrzeja Wajdy, rozpoczęcie nadawania przez stację Viva, utworzenie Gadu Gadu, o którym moje pokolenie nawet nie słyszało. Każdy za to zna Adama Małysza, a i o tym traktuje 1 rozdział. Jest też o początkach talents show w Polsce, takich jak Idol lub o pierwszych realisty show jak Big Brother. Sporo by tu pisać, bo wydarzeń jest tu dość dużo. Także na świecie wiele się działo. Wystartowała Wikipedia, dokonano zamachu na Word Trade Center i wyprodukowano np. grę The Sims.

Polecam, bo to bardzo ciekawa ksiązka.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń