Igrzyska Śmierci

Film mrożący krew w żyłach

Główną bohaterką filmu jest szesnastoletnia Katniss Everdeen.

Gdy nadchodzi dzień losowania wybrany zostaje numerek, którego Katniss najbardziej się obawiała czyli jej młodszej siostry Prim. Ta bliska jej osoba miała iść na Głodowe Igrzyska. Katniss nie zastanawiając się ani chwili zgłasza się na ochotnika ratując jej młodszą siostrę. Teraz to ona Katniss miała stawić czoła 23 przeciwnikom to oznaczało, że aby przeżyć musi zabić, aż 23 ludzi zanim oni zabiją ją. W filmie pojawia się wątek miłosny. Podczas całych igrzysk prawie w każdym miejscu jest kamer. Przez nie osoby, które chcą oglądać igrzyska ,w tym jej rodzina, mogą być cały czas na bieżąco. Pojawiają się także różne przeszkody, które powodują wielkie rany na ciele Katniss. Każdy szczał, który jest tam wydawany oznacza śmierć jakiegoś uczestnika.

Film jest ciekawy, pełen zagadek, niepokoju, oraz strachu przed kolejnym szczałem.

Mnie film bardzo się podobał był miły dla oka i niezwykle zaciekawiona byłam co się wydarzy dalej. Polecam ten film zdecydowanie osobą z mocnymi nerwami.

Aleksandra Klita

Gazetka: Szkolny news

Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu



Cyrk motyli - The Butterfly Circus

Jest to krótkometrażowy film z 2009r.

Film ten opowiada o Willie'm (Nick Vujicic) który jest pozbawiony kończyn. 

Ale od początku… Pan Mendez wraz ze swoim utalentowanym „Cyrkiem motyli” podróżuje po Ameryce. Mendez za namową chłopca wybiera się do konkurującego z nim cyrku. Jego szczególna uwagę zwraca Willi. Tak jak już wspominałam jest to mężczyzna pozbawiony kończyn.

Willi decyduje się przyłączyć do owego cyrku. „Cyrk motyli” stanowi piękną historie i pokazuje, że nawet jeśli nie ma się tych paru kończyn można być szczęśliwym i robić to co inni ludzie robią

Choć Willi musi zmierzać się codziennie z trudnościami takimi jak schody, kąpanie się, czy jedzenie odnajduję w sobie siłę oraz wiarę . Zaczyna wierzyć w siebie i ma zamiar spełniać swoje marzenia.

Polecam ten film ludziom, którzy cały czas narzekają i mówiła że tego nie potrafią.

Ale zadajcie sobie pytanie czy jeśli wy pełnosprawni ludzie z niewielkimi problemami nie dacie sobie rady jeśli on nie mając kończyn umie pisać, serfować, jeść, ubierać się….

Aleksandra Klita

Gazetka: Szkolny News

Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu



Bóg nie umarł, Bóg żyje

Film opowiada historię studenta chrześcijanina, rozpoczynającego naukę na studiach. Josh (bo tak ma na imię główny bohater) chce zostać w przyszłości prawnikiem. wybiera zajęcia z filozofii u profesora Raddisona. Jego nie małym zaskoczeniem jest wypowiedź, żeby lepiej zrezygnował z tych zajęć jak najszybciej, dopiero podczas lekcji zaczyna widzieć sens w tamtej wypowiedzi. Profesor Raddison okazuje się fanatycznym ateistą stawiającym na pierwszych zajęciach...ultimatum: studenci muszą napisać słynne słowa Friedricha Nietzschego „Bóg nie żyje” oraz podpisać się pod tym zdaniem. Josh staje przed bardzo trudnym wyborem: wybrać swoją przyszłość czy pozostać przy swojej wierze. Wybiera to czego profesor najmniej się spodziewał, każe mu opuścić swoje zajęcia lub udowodnić istnienie Boga przez następne trzy wykłady. Josh podejmuje wyzwanie. Podczas filmu toczą się także wątki innych ludzi, którzy wierzą lub zaczynają wierzyć. Mimo, że są tylko pobocznymi wątkami łączą się w pewnej chwili w całość i jedność.

„Bóg nie umarł” jest filmem jedynym w swoim rodzaju. Bywa bardzo intrygujący w wielu kwestiach religijnych, a także poza tą sferą. Pokazana zostaje tam wiara, która dla ludzi jest najważniejsza. To, że akcja dzieje się w dzisiejszych czasch jeszcze bardziej zachęca do oglądnięcia, ponieważ większość religijnych filmów w teraźniejszym świecie jest o życiu Jezusa czy innych Świętych. Ten natomiast porusza sprawy życia codziennego, pokazuje ludzi wierzących i nie wierzących, którzy żyją w jednym i tym samym świecie, a myślą całkowicie inaczej i widzą wszystko z innej perspektywy. Można zauważyć w nim powody, dlaczego ludzie odsuwają się od Boga. Wiele powodów czy trudności to dla nich przekleństwo natomiast dla Boga próba czy człowiek jest w stanie poświęcić dla niego wszystko. Moim zdaniem film powinien obejrzeć każdy kto wierzy lub nie, ponieważ pokazana zostaje tam walka o swoją wiarę i swoje wartości. Może pomóc komuś w nawróceniu lub wzmocnieniu jego wiarę. Film jednym słowem był cudowny jednak czytając recenzje widziałam wiele nie przychylnych, z tego powodu na początku nie byłam do niego przekonana jednak patrząc na to teraz uważam, że albo ludzie oglądali go nie skupiając się na tym co chce nam przekazać albo krytykują z powodu pokazanej tam religii. Wiemy jak dzisiejszy świat funkcjonuje i co nam pokazuje oraz chce pokazać, wiele wartości człowieka zostaje odstawionych na bok i zastąpione rzeczami mniej ważnymi. Ten film do tego powraca i jest to bardzo zaskakujące dla wielu ludzi przez co podchodzą do niego sceptycznie i nastawiają się od samego początku, że jest to coś nie wartego uwagi.

Aleksandra Klita

Gazetka: Szkolny News

Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu



„Niania”

Gdy premierowe odcinki tego serialu były emitowane, to byłam małą dziewczynką. Miałam jednak okazję później oglądnąć ten serial w telewizji TVN7 a potem na jakimś innym jeszcze kanale i bardzo mi się spodobał.

Opowiada o losach przebojowej Frani Maj, która traci pracę, rzuca ją narzeczony i jako przedstawicielka firmy kosmetycznej trafia do domu bogatego Maksa Skalskiego. Jest on producentem filmowym i bogatym wdowcem, wychowującym trójkę dzieci: Gosię, Adasia i Zuzię. Pomyłkowo Frania zostaje wzięta za nową nianię i rozpoczyna pracę. Dzięki niej Gosia z zakompleksionej nastolatki staje się przebojową kobietką, Adaś grzecznieje a Zuzia nie potrzebuje już psychologów. Frania zastępuje im matkę a z czasem staje się panią Skalską.

Większość czasu widz się śmieje. Nie brakuje też scen wzruszających. Jest to serial, gdzie w tle słychać śmiechy widowni co dodaje takiej komedii uroku. Barwne stroje Frani to już standard i nie ma momentów nudy. Śmieszne wątki to zawsze głodna matka Frani, przekomarzanie kamerdynera Konrada z asystentką Maksa Karoliną, niezbyt inteligenta przyjaciółka Frani Jola i robienie sobie żartów z Maksa.

Nie było by takiego sukcesu serialu gdyby nie Agnieszka Dygant, która popisowo wcieliła się z rolę Frani. Serial był robiony na licencji amerykańskiego serialu i odtwórczyni tamtej Frani powiedziała, że Dygant najlepiej zagrała i że jest to najlepsza wersja ( a wiele krajów kupiło licencję). Tomasz Kot jako Maks, sporo postarzony, ale wspaniały w swojej roli. Dziecięce role też dobrze dobrane i zagrane. Polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER- Odrzykoń



„Ania z zielonego wzgórza” 

Film został wyprodukowany na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery o tym samym tytule. Jest on skierowany do młodszej widowni, ale zapewne i starsza osoba się nim zaciekawi. Uważam jednak, że najpierw należy przeczytać książkę a dopiero potem oglądnąć film, tak jak ja to zrobiłam. Czytając kształtujemy sobie wyobraźnię co do wyglądu Ani i nie tylko, co do miejsc, w których się znajduje i osób, które spotyka. Oglądając film albo się rozczarujemy, albo utwierdzimy w swoich wyobrażeniach. Należy jednak pamiętać, że ani Kevin Sullivan, ani Joe Wiesenfeld, twórcy Ani, nigdy jej nie widzieli i wybierając aktorkę też sugerowali się opisem z ksiązki. W filmie jest sporo zdjęć plenerowych i one przedstawiają Wzgórze jako prześliczna krainę, kolorową, barwną i słoneczną. Główną rolę gra Megan Follows. Film został nagrodzony nagrodą Emmy w 1986 roku i nagrodą Peabody w 1987 roku, co na pewno świadczy o jego sukcesie. Trochę przeraża czas trwania filmu, bo ponad 3 godziny, ale dzięki temu właściwie każdy wątek jest przedstawiony i nic nie jest pominięte. Zawsze przecież można sobie podzielić na dwie czy trzy części jego oglądanie. Opowieść jest na pewno piękna i miejscami wzruszająca. Polecam, bo warto.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Bóg nie umarł”

Reżyserem filmu jest Harold Cronk. „Bóg nie umarł" jest to film o chłopaku o imieniu Josh, który skończył liceum i zaczął chodzić na studia na jednej z amerykańskich uczelni. I kiedy wykładowca filozofii – ateista prof. Radisson kazał napisać na pierwszych zajęciach na kartce Bóg umarł i złożyć swój podpis to chłopak się nie zgodził i nie napisał tego. Wykazał się dużą siłą woli i niezależności. Ci, którzy tego nie zrobią mieli zrezygnować z zajęć lub udowodnić, że to nieprawda. Z całej grupy tylko Josh podjął wyzwanie. Ma czas tylko do końca semestru, by udowodnić wykładowcy – ateiście oraz reszcie studentów, że Bóg istnieje.

Rozpoczyna wyzwanie i sprawia, że dzięki jego poszukiwaniom odmienia się życie wielu ludzi … Jak myślicie czy mu się uda przekonać wykładowcę, że Bóg nie umarł?

Dalej wam nie będę opowiadać, ponieważ sami zobaczycie, ale chce wam powiedzieć, że warto to obejrzeć.

Zuzanna Setkowicz kl.4 SP redakcja: The voice of Students



,,Złodzieje i pułapki”

W Święta oglądałam rożne filmy w telewizji. Nagle zobaczyłam, że puszczają ,, Kevina, samego w domu”. Obejrzałam go do końca i zdumiałam się! Jak taki mały chłopiec, umie sobie poradzić ze złodziejami i bandytami? Później uświadomiłam sobie, że to wszystko jest ustawione. Film powstał w wytwórni ,,20th Century Fox”

Film ten opowiada o ośmioletnim chłopcu, który nazywa się Kevin McCallister. Chłopiec został sam w domu na Święta, bo jego rodzina zaspała i śpieszyła się na samolot do Paryża, a Kevin został w domu. Początkowo Kevin cieszy się, że został sam, ale później zaczyna rozumieć, że bycie samemu nie jest takie super jak sobie myślał.

Uważam, że ten film został świetnie nakręcony. Choć w Internecie krążą filmiki z błędami, które na początku nie są zauważalne.  Wszystkie pułapki, które Kevin zastawił na włamywaczy potrafią bardzo rozbawić. Cała okolica domu McCallister'ów, w której rozgrywa się akcja filmu bardzo pasuje do klimatu tego filmu.

Myślę, że  jest warty obejrzenia i uczy samoobrony przed bandytami. Dla małych i dużych bardzo polecam.

Angelika Trześniowska



World War Z - film

24 listopada na kanale telewizji TVN miałem okazję oglądać trzymający w napięciu horror pt. „World War Z” w reżyserii Marca Forestera. Główny bohater Gerry (Brad Pitt) - były pracownik ONZ, podczas jazdy samochodem wraz z rodziną jest świadkiem inwazji zombie. Ludzie ugryzieni przez zarażonych tajemniczą pandemią, dosłownie w kilka sekund stają się żywymi trupami, szukającymi kolejnych ofiar. Gerry odkrywa, że niektórych ludzi zombie nie atakują. Główny bohater, by ratować świat przed zagładą, wyrusza z misją powstrzymania pandemii. Czy uda się powstrzymać nadchodzącą zagładę? Czy na świecie zapanuje spokój? Tego dowiecie się oglądając „World War Z”. Ja gorąco polecam!

Radosław Kobierski



„Cisza”

Film „Cisza” został nakręcony na zlecenie telewizji TVN w 2010 roku i jest oparty na autentycznych faktach . Opowiada on o tragicznych wydarzeniach w Tatrach ze stycznia 2003 roku, kiedy to grupka licealistów zginęła podczas wchodzenia na Rysy, na skutek zejścia potężnej lawiny.

Nazwiska bohaterów filmu są oczywiście fikcyjne, ale żadna z osób występujących nie jest zmyślona. Każda ma w prawdziwym życiu swojego odpowiednika. Główny bohater Wojtek Domagała ma spokojny dom, kochających rodziców i siostrę. Uczy się dobrze i należy do kółka turystycznego i wspinaczkowego. Gdy tylko nauczyciel proponuje uczniom wycieczkę i zimowe wejście na Rysy wszyscy się cieszą i z chęcią decydują na wycieczkę. Tylko mama Wojtka ma złe przeczucia. I rzeczywiście zdarza się tragedia….

Film ma mnóstwo scen wzruszających. Ciężko sobie wyobrazić co czuli ci rodzice, gdy jechali do Zakopanego wiedząc tylko, że zeszła lawina. Nie wiedzieli czy ich dzieci żyją, nie wiedzieli co ich czeka na miejscu. Wzrusza scena, gdy już wiosną rodzice wracają pożegnać swoje dzieci, bo dopiero wtedy ostatnie zwłoki są wydobyte z Czarnego Stawu pod Rysami.

Główne role należą do Edyty Olszówki, Marcina Perchuć, Przemysława Sadowskiego, Mateusza Banasiuka i Antoniego Królikowskiego. Film można bez problemu obejrzeć w Internecie na TVN Player, więc w wolnej chwili gorąco polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER- Odrzykoń



„39 i pół”

Serial emitowany ponad 10 lat temu na TVN, ale do dziś są wyświetlane powtórki na TVN7 lub odcinki są dostępne na TVN Player. Główny bohater Darek Jankowski kończy 40 lat a w zasadzie 39 i pół, bo ojciec odmłodził go o pół roku. W ten dzień dochodzi do wniosku, że pół życia za nim i że to dotychczasowe nie przebiegło tak jak chciał. Wraca po 7 latach do żony i syna i próbuje ratować to co zostało. Serial ma 39 odcinków i podzielony jest na 3 serie. W Internecie jest jeszcze pół odcinka , co daje 39 i pół jak tytuł serialu. W każdym odcinku Darek przeżywa jakieś radości albo kolejne rozczarowania. Im więcej się stara, tym gorzej wychodzi. Nie brakuje humorystycznych wątków, chwilami bywa też wzruszająco. Godna polecenia jest też muzyka i akurat jej w tym serialu nie brakuje, bo Darek jest muzykiem i ma zespół. Główna rola przypadła Tomaszowi Karolakowi. Jego żonę gra Daria Widawska, syna Alan Andersz. Polecam, ale od pierwszego odcinka, bo tylko wtedy można zrozumieć chwilami zawiłą fabułę.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń