„Karol, papież, który pozostał człowiekiem”

Po obejrzeniu pierwszej części filmu biograficznego o Karolu Wojtyle, trudno jest nie sięgnąć po drugą część, choćby z ciekawości lub dla porównania. Reżyserem ponownie jest Giacomo Battiato. W Polsce oficjalna premiera miała miejsce 16 października 2006 roku.

Druga część opowiada o niezwykłym pontyfikacie Jana Pawła II, od wyboru aż do śmierci.

Większość wydarzeń z okresu pontyfikatu przeplata się z wydarzeniami historycznymi, jakie się wtedy działy na świecie. Mamy więc dużo wątków związanych też z Polską jak np. powstanie Solidarności, zamordowanie księdza Popiełuszki, czy strajki w Polsce i łamanie praw ludzkich przez komunistów.

Bardzo szczegółowo przedstawiony jest zamach na Papieża, chwilami ma się wrażenie, że identycznie jak na prawdziwym filmie z zamachu.

Ukazane są też ciężkie chwile Papieża związane z chorobą. Ponownie Piotr Adamczyk w głównej roli był strzałem w dziesiątkę. Bardzo przekonujący, głęboko postarzony i doskonały w tej roli.

Nie brakuje scen wzruszających, niejednemu łezka poleci. Uważam, że każdy Polak, nawet jeśli jest niewierzący powinien oglądnąć ten film, bo oprócz przesłań religijnych ma też wiele wątków patriotycznych. Polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER- Odrzykoń



„Karol, człowiek, który został papieżem”

Film ten w reżyserii Giacomo Battiato miał swoją premierę w 2005 roku. Opowiada on o życiu największego Polaka Papieża Jana Pawła II. Premiera miała miejsce już po jego śmierci, film był wyczekiwany i bardzo chętnie oglądany przez wielu ludzi.

Jest to produkcja polsko- francusko –kanadyjsko –niemiecko - włoska. Premiera odbyła się w Krakowie 17 czerwca 2005 roku. W Polsce film trafił do kin, w innych krajach wyświetlany był tylko w telewizji.

Akcja rozpoczyna się w 1939 roku, kiedy trwa już II wojna światowa i wojska niemieckie okupują Kraków. Główny bohater, późniejszy Papież, widzi aresztowania, śmierć, szarganie praw ludzkich i wiele innych nieszczęść. Fabuła kończy się wyborem Go na głowę kościoła i ogromną radością w Polsce z tego powodu.

Film jest dość długi, ale dzięki temu niewiele wydarzeń z życia Karola jest pominięte. Widzimy trudne wojenne czasy, równie trudne kapłańskie początki, walka z komunistami, blokowanie dostępu do kościołów, szybki rozwój kariery kościelnej i wybór na papieża. Dla mnie trudne jest do zrozumienia, co wtedy działo się w Polsce. Jak było trudno, jakie były to ciężkie czasy. Dzięki temu filmowi zrozumiałam, że teraz to jest lekko, bo nie jestem ani głodna, ani nikt mi niczego nie zabrania, mam ciepło i jestem bezpieczna.

Film ukazuje trudną drogę Karola Wojtyły na szczyty, ale gdyby nie jego charakter, bardzo dobre podejście do ludzi i ich szacunek to nie byłoby to do wykonania. Widać na nim jak łatwo zjednywał sobie wokół siebie ludzi, bo miał w sobie to coś!

Wielokrotnie na filmie można się wzruszyć, czasem nawet lekko popłakać. Najbardziej na końcu, gdy nowo wybrany papież ubiera się w białe szaty a w Polsce i na świecie panuje euforia. Jan Paweł II wychodzi wtedy do ludu. Nie jest to jednak odtwarzający główną rolę Piotr Adamczyk, ale jest to prawdziwa scena z 16 X 1978 roku. Papież przemawia i widzimy sceny z nim prawdziwym. I na tym film się kończy.

Uważam, że jeśli ktoś jeszcze nie oglądał, to polecam. Młody człowiek dowie się wiele o niezwykłym życiu Wojtyły. Ja sama miałam równiutki miesiąc, gdy Papież odszedł. Nie pamiętam wiec życia z nim, ale wiem, że tylko dzięki filmom, wspomnieniom pamięć o nim nie zaginie.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER- Odrzykoń



Liga sprawiedliwości, reż. Zack Snyder

Po śmierci Supermana Ziemia została pozbawiona obrońcy. Wielu potężnych złoczyńców próbuje to wykorzystać. Bohaterami filmu są Batman, Wonder Woman, Flash, Aquaman i Cyborg. Czarnym charakterem jest Steppenwolf wspierany przez Parademonów, które mieliśmy okazję zobaczyć w Batman V Superman. Steppenwolf dąży do podporządkowania sobie każdego ze światów, a potrzebuje do tego wszystkie trzy Mother Boxy. To magiczne przedmioty ukrywane od wieków przez mieszkańców Atlantydy, Amazonki oraz ludzi. Tajemniczy przedmiot umożliwia przemieszczanie się pomiędzy wymiarami i jest siłą samą w sobie. Konfrontacja Steppenwolfa z członkami Ligi Sprawiedliwości jest nieunikniona. Zagrożenie dla Ziemi jest ogromne, a bitwa ze Steppenwolfem nieunikniona, a film to przede wszystkim opowieść o powstaniu grupy superbohaterów, którzy muszą zapomnieć o przeszłości i zjednoczyć siły. Atutami filmu są bez wątpienia humor i postać Flasha, który jest elementem równoważącym mroczne charaktery pozostałych superbohaterów. Wyraźnie widać tu również wpływ filmów Marvela, w których również mamy dużo scen wywołujących uśmiech. Liga Sprawiedliwości sporo na tym zyskała. Ogólnie mówiąc zdania na temat filmu są podzielone. Ja lubię takie filmy lecz zobaczcie i oceńcie sami!

Alicja Tokarczyk kl. VIIa

„Kurier Jedynki”

Sp. 1 w Leszczynach



Morderstwo w Orient Expresie, reż. Kenneth Branagh

Morderstwo w Orient Expresie to ekranizacja klasycznej powieści autorstwa Agathy Christy. To zaskakująca i pełna napięcia opowieść w gwiazdorskiej obsadzie. Na ekranie możemy zobaczyć takie gwiazdy jak Johnny Depp, Michelle Pfeiffer czy Judi Dench. Gdy w luksusowym pociągu dochodzi do morderstwa do akcji wkracza słynny detektyw Herkules Poirot. Po tajemniczym morderstwie szemranego biznesmena bohater zobowiązuje się odkryć, który z pasażerów dokonał tego czynu. Poirot szybko przekuje się, że każdy z pasażerów próbuje przed nim coś ukryć. Sprawa morderstwa z upływem czasu robi się coraz bardziej zagmatwana. Film ma wszystkie atuty dobrego kryminału; morderstwo, dreszczyk emocji, zwroty akcji i nietuzinkowe postacie. Zawsze chętnie lubię oglądać takie filmy, w których do samego końca nie jest wiadome kim jest morderca. Film zdecydowanie jest w stanie zapewnić rozrywkę każdemu fanowi kryminalnych zagadek.

Alicja Tokarczyk kl. VIIa

„Kurier Jedynki”

Sp. 1 w Leszczynach



Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi, reż. Rian Johnson

Film zaczyna się w momencie zakończenia poprzedniej część sagi „Przebudzenie mocy”, gdy Rey (Daisy Ridley) odnajduje Luke’a Skywalkera (Mark Hamill). Rey, która dotarła do odciętej od świata wyspy, postanawia szkolić się pod okiem Luke'a. Młoda bohaterka okazuje się być wyjątkowo pojętną uczennicą. Tymczasem Kylo Ren (Adam Driver), stara się ze wszystkich sił unicestwić siły rebeliantów. W ósmej części reżyser postanowił wprowadzić nieco mroczniejszy klimat. Dzięki temu film na tym wiele zyskuje. Co prawda, nie każdemu on się spodoba, ale pomimo to, każdy zapewne doceni, a nawet zachwyci się stroną wizualną i fantastycznym powrotem Luke'a Skywalkera. Film żegna starych bohaterów( Lea, Han) i wprowadza na pierwszy plan nowych( Rey, Kylo). Ostatni Jedi nie jest filmem idealnym, ale mimo to jest udaną i ciekawą kontynuacją sagi. To dobry film, któremu warto poświęcić swój wolny czas.

Alicja Tokarczyk kl. VIIa

„Kurier Jedynki”

Sp. 1 w Leszczynach



Najśmieszniejszy film animowany

„Wielki zły lis” to fantastyczna francuska animacja Patricka Imberta i Benjamina Rennera. Twórcy nominowanego do Oskara filmu „Ernest i Celestyna” tym razem opowiadają trzy sympatyczne historie dziejące się na wsi.

Bohaterami pierwszej są kaczka, królik i świnka, którzy w zastępstwie bociana ze złamanym skrzydłem mają dostar-czyć pewnej rodzinie bardzo cenny prezent - niemowlę. W drugiej niezdarny lis, za namową wilka, codziennie, ale bez rezultatu próbuje ukraść kurze jajka. Zdarza się jednak coś co w świecie lisów nie jest normą... W trzeciej kaczka i królik zauważają, że na ścianie domu wisi Święty Mikołaj, który najprawdopodobniej ich zdaniem potrzebuje pomo-cy. Jednak nie orientują się, że jest to świąteczna dekoracja, co jest początkiem wielu zabawnych zdarzeń.

Ta prześmieszna, pełna humoru i pięknie zrobiona animacja została pokazana na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino. Zdobyła tam Złote Koziołki dla filmu pełnometrażowego dla dzieci. Warto wiedzieć, że reżyser B.Renner najpierw stworzył komiks dla członków swojej rodziny, a dopiero potem postanowił przenieść go na ekran. Jeżeli rysunkowa historia lisa, kaczki i innych bohaterów jest tak samo dobra jak jego ekranizacja, to warto będzie i jej poszukać.

M. Kostrzak, 5sp



„Gra w szklane kulki”

To francuski film Christiana Duguaya z r. 2017. Jego akcja dzieje się okupowanej Francji podczas II wojny światowej. Jest to oparta na faktach historia żydowskich braci: Josepha i Mourice'a, którzy umykają nazi-stowskim prześladowcom. Dziś są już starszymi panami, co widać, bo pojawili się w ostatnich scenach fil-mu.

Ojciec chłopców, grany przez Christiana Clavier, jest fryzjerem, podobnie jak dwaj najstarsi jego synowie. . Kiedy w 1941 r. Paryż zajmą Niemcy, w mieście robi się niebezpiecznie. Rodzice każą swoim dwóm młod-szym synom przedostać się do strefy nieokupowanej . Rodzina celowo się rozdziela, by nie zwracać na sie-bie uwagi. Józef i Maurycy w drodze do lepszego świata przeżywają wiele niebezpiecznych przygód, zostają nawet złapani przez Niemców. Kryje ich biskup, wydając podrobione akty chrztu. Maurycy pracuje u Mau-celiera, sprzyjającego Niemcom, kocha się w jego córce, a potem cierpi, gdy ona odjedzie...

Czy bracia wrócą do rodziny? Czy wszyscy cali i zdrowi spotkają się jeszcze kiedyś? Film nie szczęśliwego zakończenia, bo wojna zabierze rodzinie ojca. „Gra w szklane kulki” to wzruszająca historia i piękna historia o tym, jak ważna jest w życiu rodzina. Dzięki niej można wiele się nauczyć i przetrwa nawet najtrudniejsze chwile.

Film został pokazany na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Ale Kino w Poznaniu. Podobał się oglądającej go publiczności – po seansie widzowie biła brawo, a także jury – otrzymał on Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Angelika Andrejaszko, 5sp



Odlot w przestworza

"Odlot w przestworza" to film o ośmioletniej dziewczynce o imieniu Pottan, która jedzie na letni obóz konny. Jej rodzice przez pomyłkę zawożą córkę w zupełnie inne miejsce. Pottan, zamiast uczyć się jeździć konno, musi podjąć pracę na wysypisku śmieci. Dziewczynka poznaje tam dwóch pluszowych naukowców i ich wielki sekret: budują oni rakietę, którą ma polecieć w kosmos. Żaden Szwed jeszcze tam nie był. Ko-smonautą ma być poszukiwany przez policję przestępca, co powoduje wiele dziwnych i zabawnych sytuacji. Ostatecznie w startującej rakiecie znajdzie się ktoś zupełnie inny...

Czy ekspedycja się uda? - nie będę zdradzać zakończenia. Film jest trochę zwariowany i bardzo śmieszny, ale porusza też poważny problem. Chodzi o czas, jaki rodzice powinni poświęcać swoim dzieciom. Opieku-nowie Pottan dużo pracują i o tym nie myślą, dlatego mogli sprowadzić na nią niebezpieczeństwo i kłopoty. Na szczęście w tym filmie nawet przestępca ma dobre serce.

Reżyserem tego zabawnego filmu jest Petter Lennstrand ze Szwecji. "Odlot w przestworza" pokazano po raz pierwszy w Polsce na festiwalu Ale Kino w Poznaniu w konkursie filmów pełnometrażowych dla dzieci. Jury dziecięce przyznało mu wyróżnienie za nieprzewidywalną akcję i humor oraz pomysł na udział w jed-nym filmie postaci realnych i fantastycznych.

Angelika Andrejaszko, 5sp



„O chłopcu, który sprzedał swój śmiech”

Z opublikowanej w Wikipedii definicji wynika, że podczas uśmiechania się „mózg wydziela endorfinę, która zmniejsza ból fizyczny i cierpienie psychiczne i zwiększa poczucie zadowolenia". To dlatego lubimy się śmiać. A co by było, gdyby nam tę umiejętność odebrano?

Timm Thaler, główny bohater niemieckiego filmu "O chłopcu, który sprzedał swój śmiech", to chłopiec po-chodzący z ubogiej rodziny, mimo wszystko miejący uśmiech na twarzy. Jego śmiech jest tak czarujący, że "zaraża" innych. Zazdrości mu tego diaboliczny baron, najbogatszy człowiek na świecie, który składa Tim-mowi propozycję - jeśli ten zgodzi się sprzedać mu swój śmiech, w zamian wygra każdy zakład. Pomimo wahań chłopiec podpisuje umowę. Teraz może spełnić każde swoje życzenie, ale… już nie jest tą samą oso-bą. Bez swego uśmiechu staje się zimny i oschły. Na szczęście zostają mu przyjaciele. Ida i Kreschimir spró-bują wyrwać Timma z rąk barona i odzyskać jego uśmiech. Czy to się uda? - musicie zobaczyć sami.

Młodsi widzowie, niestroniący od książek, skojarzą główny watek tego filmu z trescia opowiadania „Lote-ria” Olgi Tokarczuk. kojarzyć. Starsi na pewno pomyślą o historii Fausta. Timm, podobnie jak główny boha-ter dramatu Johanna Wolfganga von Goethego, spotkał się z diabłem (którego odzwierciedleniem w filmie był Baron Lefuet) i podpisał z nim umowę. Czerwonym długopisem, co oznaczało krew, którą Faust podpi-sał cyrograf.

Film "O chłopcu, który sprzedał swój śmiech" oprócz ciekawego zderzenia motywów faustowskich z reali-stycznymi obserwacjami współczesnego świata biznesu i polityki, pokazuje, dlaczego śmiech pozwala lu-dziom znosić trudy życia i jego dramaty, a także to, do czego potrafią posunąć się chciwi bogacze i politycy. To przypowieść o mocy pieniądza, władzy, wierności i prawdziwej przyjaźni. Ten niemiecki film w reżyserii Andreasa Dresena filmoznawcy polecają szczególnie młodym widzom. Póki co mogli obejrzeć go jedynie ci, którzy uczestniczyli w 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino w Poznaniu.

Wiktoria Piotrowska, ILO



„O chłopcu, który sprzedał swój śmiech”

Z opublikowanej w Wikipedii definicji wynika, że podczas uśmiechania się „mózg wydziela endorfinę, która zmniejsza ból fizyczny i cierpienie psychiczne i zwiększa poczucie zadowolenia". To dlatego lubimy się śmiać. A co by było, gdyby nam tę umiejętność odebrano?

Timm Thaler, główny bohater niemieckiego filmu "O chłopcu, który sprzedał swój śmiech", to chłopiec po-chodzący z ubogiej rodziny, mimo wszystko miejący uśmiech na twarzy. Jego śmiech jest tak czarujący, że "zaraża" innych. Zazdrości mu tego diaboliczny baron, najbogatszy człowiek na świecie, który składa Tim-mowi propozycję - jeśli ten zgodzi się sprzedać mu swój śmiech, w zamian wygra każdy zakład. Pomimo wahań chłopiec podpisuje umowę. Teraz może spełnić każde swoje życzenie, ale… już nie jest tą samą oso-bą. Bez swego uśmiechu staje się zimny i oschły. Na szczęście zostają mu przyjaciele. Ida i Kreschimir spró-bują wyrwać Timma z rąk barona i odzyskać jego uśmiech. Czy to się uda? - musicie zobaczyć sami.

Młodsi widzowie, niestroniący od książek, skojarzą główny watek tego filmu z trescia opowiadania „Lote-ria” Olgi Tokarczuk. kojarzyć. Starsi na pewno pomyślą o historii Fausta. Timm, podobnie jak główny boha-ter dramatu Johanna Wolfganga von Goethego, spotkał się z diabłem (którego odzwierciedleniem w filmie był Baron Lefuet) i podpisał z nim umowę. Czerwonym długopisem, co oznaczało krew, którą Faust podpi-sał cyrograf.

Film "O chłopcu, który sprzedał swój śmiech" oprócz ciekawego zderzenia motywów faustowskich z reali-stycznymi obserwacjami współczesnego świata biznesu i polityki, pokazuje, dlaczego śmiech pozwala lu-dziom znosić trudy życia i jego dramaty, a także to, do czego potrafią posunąć się chciwi bogacze i politycy. To przypowieść o mocy pieniądza, władzy, wierności i prawdziwej przyjaźni. Ten niemiecki film w reżyserii Andreasa Dresena filmoznawcy polecają szczególnie młodym widzom. Póki co mogli obejrzeć go jedynie ci, którzy uczestniczyli w 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino w Poznaniu.

Wiktoria Piotrowska, ILO